Постанова № 58009072, 26.05.2016, Шосткинський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
26.05.2016
Номер справи
589/1860/16-а
Номер документу
58009072
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 589/1860/16-а

Провадження № 2-а/589/45/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.05.2016 р.

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі:

головуючого судді Прачук О. В.,

з участю секретаря судового засідання Антошко Т. А.,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шостка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шосткинського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області,

- про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Шосткинського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі - управління ПФУ), згодом уточненим, в якому просив визнати протиправними дії управління ПФУ щодо відмови в перерахунку призначеної йому пенсії згідно заяви від 29.03.2016 року та довідки прокуратури Сумської області від 11.02.2016 № 18-3зп-16 та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії з 01.01.2016 року, виходячи з 88 % від суми місячного чинного заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Сумської області від 11.02.2016 № 18-3зп-16, без обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.

В обґрунтування своїх вимог послався на те, що з 01.02.2007 року він перебуває на обліку в Шосткинському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Сумської області та отримує пенсію за вислугою років згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ ( в редакції від 12.07.2001 року, що діяла на час призначення пенсії). При звільненні позивач мав повних 14 років стажу роботи в органах прокуратури, тому пенсія повинна нараховуватись та перераховуватись в розмірі 88 % від суми місячного (чинного) заробітку, що підтверджено постановою Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 28.02.2013 року, залишеною ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 22.05.2013 року без змін.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів « з 01.12.2015 року підвищено на 25 % посадові оклади працівників прокуратури. В зв'язку з цим позивач 29.03.2016 року звернувся до управління з заявою про проведення перерахунку пенсії, виходячи з 88 % від суми місячної заробітної плати на цей час, з наданням відповідної довідки. На що відповідачем було відмовлено у проведенні перерахунку з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII.

Позивач вважає дії управління щодо відмови в перерахунку пенсії протиправними і такими, що порушують конституційне право на пенсійне забезпечення.

В судовому засіданні позивач вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини, зазначені в позові.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечив, зазначивши, що п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213, передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Оскільки нового Закону щодо призначення пенсій прийнято не було, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, оцінивши докази, суд приходить до наступного висновку:

Згідно ст.71 КАСУ кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Позивач перебуває на обліку в Шосткинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області з 01.02.2007 року та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 88 % від місячної заробітної плати, що не заперечується відповідачем. (а.с. 7, 16-17)

29.03.2016 року позивач звернувся до Управління із заявою про перерахунок пенсії у розмірі 88 % від суми місячної заробітної плати згідно довідки прокуратури Сумської області від 11.02.2016 року № 18-3зп-16, проте останнє у такому перерахунку відмовило, про що повідомило позивача листом від 01.04.2016 року. (а.с. 8-10)

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-XII. Редакція зазначеної статті змінювалась.

Так, відповідно до частини першої статті 50-1 Закону № 1789-XII в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1 , прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають

право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем

звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового таМитного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.

Позивачу пенсія була призначена 01.02.2007 року, тобто до набрання чинності вказаним законом.

Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України № 213-VIII від 02.03.2015 р. зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких змін у зв'язку із прийняттям Закону № 213-VIII від 02.03.2015 року не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).

Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-XII обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-XII призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 р. у справі №21-348а13 дійшов правового висновку, що внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ.

Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року N 3668-VIобмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Як зазначалось, позивачу пенсія була призначена у 2007 році.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що даний позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, оскільки відмова Управління в проведенні перерахунку пенсії, порушує передбачене ст. 46 Конституції України право позивача на соціальний захист та суперечить вимогам ст.19 Конституції України, яка передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Тому, відповідач повинен провести перерахунок пенсії позивачу на підставі заяви від 29.03.2016 року, документів пенсійної справи, довідки прокуратури Сумської області №18-3зп-16 від 11.02.2016 р. згідно ст. 50- 1 ЗУ «Про прокуратуру» ( в редакції що діяла на час призначення пенсії позивачу) з розрахунку 88 % від місячного (чинного) заробітку відповідної посади робітника прокуратури з 01.01.2016 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст. 70, 71, 94, 158-163, 167,186 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов - задовольнити.

Визнати дії управління Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови в перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 згідно заяви від 29.03.2016 року та довідки прокуратури Сумської області - неправомірними.

Зобов'язати Шосткинське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Сумської області здійснити з 01.01.2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1, виходячи з 88 % від суми місячного (чинного) заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Сумської області від 11.02.2016 № 18-3зп-16, без обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб які втратили працездатність.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у сумі 551 грн 20 к.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Шосткинський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст постанови виготовлено 27.05.2016.

Суддя Шосткинського міськрайонного суду

Сумської області О.В.Прачук