Постанова № 58008014, 17.05.2016, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
17.05.2016
Номер справи
522/13132/15-а
Номер документу
58008014
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 522/13132/15-а

Провадження № 2-а/522/15/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2016 року Приморський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого судді Шенцевої О.П.,

при секретарі Соболевій О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного підприємства виробничо-комерційна фірма «Галіан» до Виконавчого комітету Одеської міської ради, 3 особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Департамент комунальної власності Одеської міської ради, про визнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Приватне підприємство виробничо-комерційна фірма «Галіан» звернулося до Приморського районного суду м. Одеси в порядку адміністративного судочинства з позовом до Виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання незаконним та недійсним рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради від 28.05.2015 р. № 164 «Про затвердження актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок» в частині, яка стосується позивача, а саме: п. 12 додатку № 1, п. 12 додатку № 2 до цього рішення.

Свої вимоги позивач мотивував необґрунтованістю здійсненного комісією з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам розрахунку розміру збитків, завданих позивачем територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради, під час складання відповідного акта, та відсутністю правих підстав для затвердження відповідачем такого акта.

У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити з підстав, наведених у позові.

Представник відповідача позов не визнала, заперечувала проти його задоволення та просила відмовити у задоволенні позову з огляду на відсутність порушень діючого законодавства України з боку Виконавчого комітету Одеської міської ради під час прийняття ним оскаржуваного рішення.

Представник третьої особи в судовому засіданні також заперечувала з приводу задоволення позовних вимог та просила в задоволенні позову відмовити з підстав недоведеності та необґрунтованості позовних вимог.

Як встановлено судом в ході розгляду справи 28.05.2015 р. Виконавчим комітетом Одеської міської ради було прийнято рішення № 164 «Про затвердження актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок», яким затверджено акт комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 30.03.2015 р., складеного відносно позивача за фактом незаконного використання (без правовстановлюючих документів) останнім земельної ділянки площею 1 710 кв.м, за адресою: м. Одеса, вул. Розумовська, 14, для експлуатації та обслуговування комплексу будівель і споруд (п. 12 додатку 1 до рішення), та зобов'язано позивача сплатити збитки, визначені актом, у місячний строк після прийняття цього рішення (п. 12 додатку 2 до рішення).

Відповідно до затвердженого оскаржуваним рішенням акта комісії розмір збитків, нанесених ПП ВКФ «Галіан» територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради, у вигляді неодержаного доходу, який міг би одержати власник земельної ділянки, але не одержав внаслідок її тимчасового зайняття та використання без правовстановлюючих документів, складає 574 677,49 грн. Розрахунок розміру збитків виконано за період із 01.09.2012 року по 28.02.2015 року.

Позивач є власником домоволодіння, загальною площею 530,1 кв.м, що розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Розумовського, 14, на підставі договору купівлі-продажу від 22.10.2002 р., посвідченого 22.10.2002 р. приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Запольською О.В. та зареєстрованого за № 9811.

Вислухавши пояснення сторін та третьої особи, повно і всебічно з'ясувавши обставини справи, об'єктивно дослідивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд знаходить позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Частиною 2 ст. 2 КАС України закріплено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на зазначені положення КАС України предметом спору у даній судовій справі є питання щодо правомірності дій Виконавчого комітету Одеської міської ради як суб'єкта владних повноважень при прийнятті рішення від 28.05.2015 р. № 164, яким затверджено відповідний акт комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, складений відносно позивача.

Натомість, питання щодо наявності підстав для стягнення збитків з товариства не може бути предметом розгляду в адміністративному суді, його належить вирішувати у порядку господарського судочинства під час розгляду справи про стягнення збитків. Саме під час розгляду такої справи відповідно до приписів ст.ст. 22, 1166 Цивільного кодексу України з'ясовується наявність усіх елементів правопорушення, що дає підстави для стягнення збитків: наявність шкоди, протиправна поведінка, причинний зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою, вина.

Отже, у справі, яка розглядається, необхідно надати оцінку питанню, чи діяв відповідач під час винесення оскарженого рішення на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, частиною 6 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.

Відповідно до статті 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", яка визначає повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки; встановлення платежів за користування комунальними та санітарними мережами відповідних населених пунктів; здійснення контролю за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів.

Загальні підстави та порядок відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам встановлений статтями 156, 157 ЗК України.

Відповідно до пункту д) статті 156 ЗК України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Згідно статті 157 ЗК України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 157 Земельного кодексу України порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р. № 284 «Про затвердження порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» встановлено, що власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р. № 284 «Про затвердження порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» визначено, що відшкодуванню підлягають: інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані . У примітці до зазначеного пункту надано визначення неодержаного доходу, а саме: це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.

З огляду на викладене, враховуючи, що згідно зі ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним, цілком правомірним є висновок про те, що користування позивачем земельною ділянкою без оформлення правовстановлюючих документів в порядку ст.ст. 116, 123, 124, 126 Земельного кодексу України позбавляє територіальну громаду м. Одеси в особі Одеської міської ради можливості використовувати дану земельну ділянку на свій розсуд та отримувати плату за неї, внаслідок чого завдаються збитки в результаті ненадходження до місцевого бюджету очікуваної орендної плати.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р. № 284 «Про затвердження порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» передбачено, що розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.

До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсів і фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки.

Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.

Згідно рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради від 11.08.2011р. № 564 «Про створення комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» (зі змінами від 30.05.2013 р. та від 15.08.2013 р.) вирішено створити комісію з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.

Згідно пунктів 2.8, 2.13 Положення про комісію з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам (додаток 2 до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 30.05.2013 р. № 204) матеріали розглядаються в присутності суб'єкта, відносно якого вони надійшли. Засідання комісії є правомочним, якщо на ньому присутні не менше 2/3 загального складу комісії.

Як вбачається із змісту акта комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 30.03.2015 р., затвердженого оскаржуваним рішенням, його було складено правомочним складом комісії за участю представника ПП ВКФ «Галіан», який висловив свою незгоду із даним актом.

Враховуючи викладене, Виконавчий комітет Одеської міської ради, вважаючи, що ПП ВКФ «Галіан» завдано збитків, мав право та повноваження прийняти відповідне рішення про затвердження акта комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, складеного відносно позивача.

Отже, у даному випадку, відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, чинним законодавством Виконавчому комітету Одеської міської ради надано право створювати комісію для визначення розміру збитків, завданих використанням землі без правовстановлюючих документів, та повноваження якого у даному випадку обмежуються лише затвердженням актів цієї комісії, а обґрунтованість визначення розміру завданих збитків та наявність правових підстав для їх стягнення, що фактично оскаржуються позивачем, повинні перевірятися судами під час розгляду відповідного позову про стягнення вказаних збитків, а не під час розгляду адміністративного позову щодо наявності у органу місцевого самоврядування компетенції затверджувати акт комісії з визначення розміру завданих збитків.

Наведене відповідає сталій практиці Верхового Суду України, викладеній в його постанові від 19.05.2015р. у справі № 21-226а15, де зазначено:

«У порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обов'язки для позивача…

При цьому оскаржувана вимога Інспекції вказує на виявлені збитки та їхній розмір.

Зважаючи на те, що збитки стягуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, правильність їх обчислення перевіряє суд, який розглядає цей позов, а не позов підконтрольної установи про визнання вимоги протиправною».

Відповідно до ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд не вбачає підстав для задоволення позову.

На підставі норм ст.ст. 156,157 Земельного кодексу України, пунктів 1, 2, 3 постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р. № 284 «Про затвердження порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» та керуючись ст.ст. 8, 9, 11, 71,158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову приватного підприємства виробничо-комерційна фірма «Галіан» до Виконавчого комітету Одеської міської ради, 3-тя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Департамент комунальної власності Одеської міської ради, про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Приморський районний суд м. Одеси шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя

17.05.2016