Справа № 464/9694/15 Головуючий у 1 інстанції: Горбань О.Ю.
Провадження № 22-ц/783/2601/16 Доповідач в 2-й інстанції: Мікуш Ю. Р.
Категорія:43
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 травня 2016 року колегія суддів Судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Львівської області в складі :
головуючого - Мікуш Ю.Р.,
суддів - Павлишина О.Ф., Федоришина А.В.
секретар Фейір К.О.,
З участю позивачки ОСОБА_2, представника прокуратури Львівської області -Турчин І.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові цивільну справу за апеляційною скаргою Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради на рішення Сихівського районного суду м.Львова від 16 лютого 2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, треті особи без самостійних вимог: Прокуратура Львівської області, Виконавчий комітет Львівської міської ради, про зобов»язання видати спеціальний ордер на вселення,-
в с т а н о в и л а:
Оскаржуваним рішенням позов задоволено.
Зобов»язано Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради видати ОСОБА_2 спеціальний ордер на вселення в однокімнатну квартиру АДРЕСА_1 на склад сім»ї одна особа.
Стягнуто з Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради на користь ОСОБА_2 судові витрати в розмірі 487грн.20 коп.
Рішення суду оскаржив представник відповідача ОСОБА_4 В апеляційній скарзі зазначає, що не погоджується з рішенням та вважає його таким, що ухвалене з порушенням норм матеріального права. Зазначає, що з витягу з протоколу №2 засідання громадської комісії з житлових питань при виконкомі від 05 березня 2014 року, який наявний в матеріалах справи вбачається, що розгляд питання про закріплення службової квартири АДРЕСА_1 гр.ОСОБА_2 було відкладено. Відповідно до п.п.5.1.22,5.1.23 Положення про Департамент житлового господарства та інфраструктури ЛМР затвердженого рішенням виконкому від 27.10.2006 року за № 1206 до компетенції Департаменту відноситься зокрема, оформлення та видача ордерів на жилі приміщення, прийняття рішення щодо закріплення службового житла. Судом не враховано, що без погодження комісією з житлових питань при виконкомі закріплення спірної квартири за позивачем, Департамент не має права на закріплення службового житла за позивачем та відповідно на оформлення та видачу ордера. Вважає, що при задоволенні даного позову, суд першої інстанції допустив порушення, взявши на себе повноваження з вирішення питань, які законодавством не віднесені до його компетенції. Просить скасувати рішення та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивачки та представника третьої особи, перевіривши законність та обгрунтованість рішення в межах доводів апеляційної скарги та вимог заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення.
Згідно із ч. 1 ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав.
На підставі ст.ст. 11, 60, 61 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, в межах заявлених ними вимог на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, кожна сторона зобов"язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Матеріалами справи встановлено, що позивач з 01.04.1999 працює в органах прокуратури.
Наказом Прокуратури Львівської області від 03 серпня 2015 року ОСОБА_2 призначена на посаду Прокурора відділу ювенальної юстиції Прокуратури Львівської області.
Крім цього, в наказі зазначено, що ОСОБА_2 перебуває у відпустці по догляду за дитиною до 17 квітня 2018 року (а.с. 49).
Наказом Прокуратури Львівської області від 25 листопада 2013 року №1990 к надано ОСОБА_2 (теперішнє прізвище ОСОБА_2) однокімнатну квартиру АДРЕСА_1. Вказана квартира виділена позивачу як службова (а.с.10).
Рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 20 грудня 2013 року №985 надано квартирі АДРЕСА_1 статус службових Прокуратури Львівської області.(а.с.15).
На виконання рішення громадської комісії з житлових питань при виконкомі Львівської міської ради від 10 грудня 2013 року №17, в.о. директора Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради затверджено акт №7 від 12 грудня 2013 року, яким управлінням житлового господарства Львівської міської ради передано, а прокуратурою Львівської області прийнято, серед інших, квартиру АДРЕСА_1 (а.с. 16-19).
13.06.2014 прокуратурою Львівської області до Львівської міської ради надіслано звернення про оформлення та видачу позивачу спеціального ордеру.
З копії витягу протоколу №2 засідання громадської комісії від 05 березня 2014 року вбачається, що питання про закріплення службової квартири АДРЕСА_1 ОСОБА_2 відкладено (а.с.20).
Ухвалюючи рішення про задоволення позову суд, першої інстанції виходив з того, що питання про закріплення службового житла за позивачем є вирішеним, позивач набула право на користування службовою квартирою і відповідач зобов'язаний видати їй спеціальний ордер на вселення у службову квартиру не пізніше ніж протягом одного місяця з часу прийняття рішення про надання житлового приміщення.
Колегія суддів цілком погоджується з таким висновком суду, виходячи з наступного.
Відповідно до положеньст.118 ЖК України службові жилі приміщення призначаються для заселення громадянами, які за характером їх трудових відносин повинні проживати за місцем роботи або поблизу від нього. Жиле приміщення включається до числа службових, рішенням виконавчого комітету районної міської, районної в місті Ради народних депутатів. Під службові жилі приміщення виділяються, як правило, окремі квартири.
Згідно зі ст. 121 ЖК України порядок надання службових жилих приміщень установлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР. Службові жилі приміщення надаються за рішенням адміністрації підприємства, установи, організації, правління колгоспу, органу управління іншої кооперативної та іншої громадської організації.
Статтею 122 ЖК України передбачено, що на підставі рішення про надання службового жилого приміщення виконавчий комітет районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів видає громадянинові спеціальний ордер, який є єдиною підставою для вселення у надане жиле приміщення. Форма ордера встановлюється Радою Міністрів Української РСР.
Згідно п.16 «Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР», затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 4 лютого 1988 року №37, службові жилі приміщення надаються за рішенням адміністрації підприємства, установи, організації, правління колгоспу, органу управління іншої кооперативної та іншої громадської організації, у віданні якої ці приміщення знаходяться, затвердженим виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів, на території якої знаходиться відповідне підприємство, установа, організація.
Пунктами 18, 19 розділу 11 «Положення про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради», затвердженого ухвалою Львівської міської ради №219 від 19 жовтня 2006 року (зі змінами та доповненнями), передбачено, що до повноважень Департаменту житлового господарства та інфраструктури міської ради належить оформлення та видача ордерів на жилі приміщення, прийняття рішень щодо закріплення службового житла, виведення службових приміщень з обліку службових.
Пунктами 5.1.22, 5.1.23 «Положення про департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради», затвердженого рішенням виконкому від 27 жовтня 2006 року №1206 (зі змінами), до компетенції Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради відноситься оформлення та видача ордерів на жилі приміщення, прийняття рішень щодо закріплення службового житла, виведення службових приміщень з обліку службових.
Враховуючи вищенаведені вимоги, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, про те, що у позивача виникло право на жиле приміщення з моменту видачі наказу Прокуратурою Львівської області про його надання у користування, а відтак відповідач зобов»язаний видати позивачу спеціальний ордер, який є єдиною підставою для вселення у службове житло.
Доводи апеляційної скарги про те, що без рішення рішення громадської комісії не може бути вирішено питання видачі ордеру на службове житло не є переконливими та обґрунтованими, оскільки відповідно до п. 2 «Положення про громадську комісію з житлових питань при виконкомі», затвердженого рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 23.02.2007 року № 66, до завдань та функцій комісії віднесено: - Розгляд питань щодо зарахування і зняття з квартирного та кооперативного обліків, внесення змін у склад сім'ї, затвердження спільних рішень адміністрацій і профспілкових комітетів підприємств, установ, організацій про зарахування їх працівників на квартирний, кооперативний обліки та надання їм житла, надання житла черговикам за місцем проживання відповідно до чинного законодавства, надання житла громадянам у зв'язку з відселенням з аварійного або непридатного для проживання житла, з будинків, що підлягають знесенню у зв'язку з вилученням земельної ділянки для державних або громадських потреб, закріплення службового житла, виключення жилих приміщень з числа службових, приєднання вивільненого житла, обмін і бронювання житла громадян, створення житлово - будівельних кооперативів і затвердження рішення зборів кооперативу, зміна статусу будинку, гуртожитку та інші питання, які відносяться до повноважень департаменту (п.2.1). Надання рекомендацій та пропозицій виконавчому комітету і департаменту житлового господарства та інфраструктури щодо вирішення вищезазначених питань (п. 2.2).
Враховуючи наведене, рішення громадської комісії, яка не відноситься до виконавчих органів місцевого самоврядування, не є обов»язковим, а носить лише рекомендаційний характер.
Крім цього, як вбачається з відповіді Департаменту житлового господарства та інфраструктури від 15.06.2015 р. № 250ІВ-2060 позивачу фактично відмовлено у видачі ордеру, оскільки у Львівській міській раді на квартирному обліку зареєстровано близько 25 тисяч сімей, що потребують покращення житлових умов, серед них понад 8 тисяч громадян, які перебувають на квартирному обліку з 1973 року та користуються пільгами позачергового та першочергового надання житла, тому в даний час не може бути пріоритетним питання надання службового житла працівникам прокуратури. Звернуто увагу на можливість оскарження відповіді чи дій посадовців у встановленому порядку (а.с. 25).
З цього приводу, колегія суддів вважає, що відмова у закріпленні службового житла у звязку із не пріоритетністю питання не відповідає вимогам закону, оскільки таке житло було передане як службове виключно для проживання працівників прокуратури, і не може бути використане для забезпечення житлових потреб інших соціальних верств населення.
Тому вірними є висновки суду першої інстанції, з якими погоджується і колегія суддів, про те, що зволікаючи у видачі спеціального ордеру, відповідач порушує законні права та інтереси позивача, так як остання, маючи право на проживання разом із сім»єю у службовій квартирі не може його реалізувати внаслідок відсутності спеціального ордеру, що є єдиною підставою на вселення.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 ЦПК України, апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для скасування рішення суду першої інстанції, яке ухвалене з дотриманням вимог процессуального та матеріального права.
Керуючись ст. ст. 307 ч. 1 п.1, 308, 314 ч.1 п.1 315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА :
Апеляційну скаргу Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради відхилити.
Рішення Сихівського районного суду м.Львова від 16 лютого 2016 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, може бути оскаржена до Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ на протязі 20 днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий Ю.Р. Мікуш
Судді: О.Ф.Павлишин
А.В.Федоришин