Справа № 464/3585/16-а
пр.№ 2-а/464/181/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.05.2016 року
Сихівський районний суд м.Львова в складі головуючого судді Борачка М.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
позивач звернулася в суд із позовною заявою до відповідача, в якій просить: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу здійснити перерахунок її пенсії відповідно до виданої управлінням соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради довідки від 18 квітня 2016 р. №2605-вих-753 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії (не змінюючи процентного співвідношення суми заробітної плати позивачу відповідно до виданої управлінням соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради довідки від 18 квітня 2016 р. №2605-вих-753 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, з урахуванням підвищення розміру заробітної плати (у т.ч. посадових окладів) з 1 грудня 2015 р. В обґрунтування покликається на те, що позивач перебуває на обліку в управлінні ПФУ у Галицькому районі м.Львова та з 1 грудня 2015 р. має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням посадового окладу, однак відповідачем їй в такому відмовлено.
Ухвалою судді Сихівського районного суду м.Львова від 25 квітня 2016 р. відкрито скорочене провадження по справі.
Відповідач подав суду письмове заперечення на позов, в якому просить в позові відмовити за відсутності правових підстав для перерахунку пенсії.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності до ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
За результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, суд вважає їх достатніми для прийняття рішення.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 працювала на посаді начальника управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради. З 20 вересня 2012 р. їй призначено пенсію по інвалідності на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) в розмірі 80 відсотків середньомісячного заробітку державного службовця. Позивач перебуває на обліку у відповідача управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова, де отримує пенсію.
Згідно з довідкою про заробітну плату №2605-вих-753 від 18 квітня 2016 р., виданою управлінням соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, заробітна плата державного службовця відповідної посади станом на 1 грудня 2015 р. становить 11 404,2 грн.
18 квітня 2016 р. позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати на підставі згаданої довідки про заробітну плату, яка подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. Проте, листом відповідача від 20 квітня 2016 р. №П-16 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії покликаючись п.5 Прикінцевих положень Закону України від 2 березня 2015 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» та постанову Кабінету Міністрів України №1013 від 9 грудня 2015 р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Нормою, яка визначає механізм проведення перерахунку пенсії державним службовцям є ст.37-1 Закону України «Про державну службу». За правилами цієї статті умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсій» (у редакції, чинній на момент призначення пенсії) особі, яка у 2012 р. вийшла на пенсію державного службовця з відповідної посади, має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 1 грудня 2015 р. встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Відповідно до статей 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про державну службу») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню, а тому, згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади зобов'язані діяти на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законом.
З огляду на вищенаведені обставини та правові норми, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір та порядок перерахунку пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Оскільки, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 9 грудня 2015 р., відбулася зміна у розмірі заробітної плати державних службовців, перерахунок розміру призначеної пенсії позивачу необхідно провести, виходячи із приписів ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії).
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року передбачено, що з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії /щомісячне довічне грошове утримання/ призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України.
Наведена норма свідчить про те, що з 1 червня 2015 р. не здійснюється призначення пенсій відповідно до спеціального законодавства, зокрема, Закону України «Про державну службу», оскільки норми, які регулюють питання пенсійного забезпечення тієї категорії осіб, на яку поширюється дія цих законів, скасовані.
Аналізуючи вказані норми закону та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, суд приходить до висновку, що зазначені положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 2 березня 2015 р. стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 р. та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про державну службу».
При цьому, твердження відповідача про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, оскільки положення Закону України «Про державну службу» щодо проведення перерахунку пенсій державним службовцям, втратили чинність з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України № 213-VIII від 2 березня 2015 року, є необґрунтованими. Таке застосування норм права суперечить вимогам ч.1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Таким чином, вбачається протиправність дій відповідача в частині відмови позивачу в перерахунку пенсії, оскільки пенсія такій призначена до набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 р., що свідчить про порушення ст.19 Конституції України та наведених норм права, які встановлюють порядок обрахування пенсії державному службовцю.
Разом з тим судом встановлено, що позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 18 квітня 2016 р., надавши довідку від 18 квітня 2016 р.
Так, відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
За таких обставин, порушене право позивача на перерахунок її пенсії на підставі довідки №2605-вих-753 від 18 квітня 2016 р. підлягає відновленню з першого числа наступного місяця - з 1 травня 2016 р. у зв'язку з тим, що позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії та надала зазначену довідку відповідачеві після 15 числа квітня місяця 2016 р.
У ч.1 ст.11 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не довів та не надав суду будь-яких доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії по інвалідності, та не діяв на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, чим порушив право позивача на отримання даної пенсії, у зв'язку з чим таке право потребує судового захисту.
Враховуючи встановлені обставини справи та наведені положення закону, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до довідки №2605-вих-753 від 18 квітня 2016 р., починаючи з 1 травня 2016 р., є підставними та підлягають до задоволення. Решта позовних вимог не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст.2, 6, 11, 17, 18, 70, 71, 158-163, 183-2 КАС України, -
п о с т а н о в и в:
позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок її пенсії відповідно до виданої управлінням соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради довідки від 18 квітня 2016 р. №2605-вих-753 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% середньомісячного заробіткудержавного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищеної заробітної плати державного службовця відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року та відповідно до виданої управлінням соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради довідки від 18 квітня 2016 р. №2605-вих-753 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, починаючи з 1 травня 2016 р.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з моменту отримання її копії.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Головуючий Борачок М.В.