Справа № 444/988/16-а
Провадження № 2-а/444/53/2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 травня 2016 року Жовківський районний суд Львівської області в складі:
головуючий суддя Оприск З. Л.,
секретар судового засідання Мариняк Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Жовкві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Жовківському районі Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду із позовом про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що позивачу після звільнення з державної служби Управлінням Пенсійного фонду України у Жовківському районі Львівської області призначено пенсію, однак при обчисленні розміру пенсії не було враховано матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати. Вказав, що позивач письмово звернувся до Управління Пенсійною фонду України у Жовківському районі щодо перерахунку пенсії з врахуванням зазначених виплат, в задоволені звернення було відмовлено. Позивач просив зобов'язати Управління ПФУ в Жовківському районі Львівської області
перерахувати та виплачувати призначену позивачу пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу", починаючи з 1 жовтня 2015 року, з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати), в розмірі 80% середньомісячного заробітку державного службовця, на який нараховано та утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 226/509 від 11.08.2003 р.; зобов'язати управління в подальшому виплачувати позивачу пенсію в розмірі згідно проведеного перерахунку.
Представник відповідача подав письмове заперечення, в якому просив відмовити у позовних вимогах повністю та вказав, що позивач знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області, 24.03.2016 року позивачка звернулася з проханням здійснити перерахунок пенсії державної службовця з врахуванням матеріальної допомоги та індексації з/п з долученням довідки, що подається для призначення пенсії. Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деякі законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-УІІІ від 02.03.2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійної забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповіді до законів України «Про державну службу»... Наголосив, що для перерахунку пенсії позивачці згідно заяви та доданої довідки немає підстав. Вказав, що ст. 33 Закону № 3723 передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній служба та ін. надбавок. Такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, та індексація заробітної плати не входить до структури заробітної плати державного службовця, оскільки не передбачена ст. 33 Закону № 3723 та не є надбавками.
Дослідивши усі матеріали справи та перевіривши їх доказами, а відтак, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до наступного висновку.
З копії трудової книжки ОСОБА_1 вбачається, що така звільнена із займаної посади у зв'язку із досягненням граничного віку перебування на державній службі 22.05.2010 року.
З довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» № 1304-20/323 від 21.03.2016 року, виданої Державною фітосанітарною інспекцією Львівської області, вбачається розмір надбавок, премій та інших виплат (зокрема, матеріальної допомоги для оздоровлення, індексація) за період з 01 квітня 2008 року до 31 березня 2010 року, виплачених позивачці. Вказано, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З заяви позивачки від 24.03.2016 року вбачається, що вона зверталася до відповідача з приводу перерахунку її пенсії.
З листа Управління ПФУ в Жовківському районі № 15/К-3 від 28.03.2016 року вбачається, що такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, не включені до структури заробітної плати, що унеможливлює їх врахування при розрахунку пенсії.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція відображена у постановах Верховного Суду України від 20.02.2012 року № 21-430а11, від 14 травня 2013 року № 21-125а13, від 8 липня 2015 року №732/48/15-а.
Як вбачається із довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» № 1304-20/323 від 21.03.2016 року, виданої Державною фітосанітарною інспекцією Львівської області, на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно вимог статей 83, 84, 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статей 43, 44, 45, 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії проводиться на підставі звернення особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду.
З заяви позивачки від 24.03.2016 року вбачається, що вона зверталася до відповідача з приводу перерахунку її пенсії.
Таким чином, перерахунок пенсії позивачу повинен бути здійснений з врахуванням дати подання позивачем заяви про перерахунок пенсії.
За таких обставин адміністративний позов слід задовольнити частково.
Окрім цього, відповідно до ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 1, 2 Закону України "Про оплату праці", ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст.11,70,71,94,159,160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Позовні вимоги задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області перерахувати та виплачувати призначену ОСОБА_1 пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу", починаючи з 24 березня 2016 року, з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати), в розмірі 80% середньомісячного заробітку державного службовця, на який нараховано та утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 226/509 від 11.08.2003 р. та в подальшому виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі згідно проведеного перерахунку.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Присудити ОСОБА_1 здійснені нею та документально підтверджені судові витрати, які складаються із судового збору у розмірі 551,20 гривень за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано.
У разі подання апеляційної скарги, судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий З. Л. Оприск