Cправа № 127/5778/16-а
Провадження № 2-а/127/257/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 травня 2016 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області у складі:
головуючого судді Іщук Т.П.,
при секретарі Боднар В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Міністерства внутрішніх справ України, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії. Позов мотивований тим, що позивач у вересні 2003 року звільнений з органів внутрішніх справ та йому призначена пенсія за вислугу років. Звернувшись до керівництва Вінницького вищого професійного училища Департаменту поліції охорони (Вінницьке вище професійне училище ДДСО при МВС України), де проходив службу до звільнення, отримав довідку про розмір грошового забезпечення за аналогічною посадою, з якої дізнався, що згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 грошове забезпечення складає: посадовий оклад - 3500,00 грн., оклад за військове звання поліцейського - 2400,00 грн., надбавка за вислугу років - 2655,00 грн. 15 лютого 2016 року позивач звернувся до відповідача з вимогою про перерахунок пенсії. Листом від 19 лютого 2016 року № 116/К-12 відповідач повідомив про відмову у перерахунку пенсії. Таку відмову, з посиланням на положення Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців», ст.ст. 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», вважає незаконною, зважаючи, що змінився розмір грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. За наведеного просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язати останнього здійснити перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року з врахуванням посадового окладу 3500,00 грн., окладу за військове звання 2400,00 грн.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 24 березня 2016 року відкрите скорочене провадження по даній справі. Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 18 квітня 2016 року, відповідно до ч.4 ст.183-2 КАС України, справа призначена до розгляду за загальними правилами адміністративного судочинства України.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 05 травня 2016 року в судовому засіданні (без винесення окремого процесуального документа) задоволено клопотання позивача та до участі у справі залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Міністерство внутрішніх справ України. При цьому, з огляду на предмет позову, суд не вважав обґрунтованим клопотання щодо залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Кабінет Міністрів України, а тому в його задоволенні було відмовлено.
В судовому засіданні позивач позов підтримав на підставах, викладених в позовній заяві, просив задовольнити. При цьому наголосив, що має право на перерахунок пенсії саме з 01 січня 2016 року.
Представники Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області заперечували щодо задоволення позову. При цьому вказували, що позивач перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до ст. 63 зазначеного Закону, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень. При цьому порядок перерахунку пенсії затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, відповідно до якої перерахунок проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення. Крім того, відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, уповноважений структурний підрозділ зобов'язаний після прийняття відповідного нормативно-правового акту, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Отже, пенсіонери не повинні особисто звертатись за перерахунком пенсії згідно довідок про грошове забезпечення, а Вінницьке вище професійне училище не є уповноваженим органом, який має право надавати довідки про перерахунок пенсії. За наведеного, враховуючи відсутність підстав для перерахунку пенсії, просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Представник третьої особи в судовому засіданні просила також відмовити у задоволенні позов, вказуючи на відсутність підстав для перерахунку. При цьому відмічала, що перерахунок пенсії проводиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України у строки передбачені ч.2 ст. 51 Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII ст. 63 зазначеного Закону доповнено новою частиною, відповідно до якої перерахунок пенсії особам органів внутрішніх справ України здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення у розмірах установлених законодавством для поліцейських. Зазначена норма Закону набула чинності після 29 грудня 2015 року. Натомість постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» набрала чинності 02 грудня 2015 року, до прийняття і набрання чинності вказаним Законом. При цьому даним актом було встановлений розмір грошового забезпечення поліцейських вперше, а не зміна. Тому підстави для проведення перерахунку пенсії з числа колишніх працівників міліції відсутні. Одночасно, зазначила, що довідка від 01 лютого 2016 року №8 не є підставою для проведення перерахунку та носить виключно інформаційний характер.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та йому призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що не заперечується сторонами.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року, який набув чинності з 29 рудня 2015 року, внесено зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема в ст. ст. 43, 63.
Позивач, вважаючи, що у зв'язку із внесенням змін до зазначеного Закону у нього з'явились підстави для проведення перерахунку раніш призначеної пенсії, звернувся до Вінницького вищого професійного училища Департаменту поліції охорони про отримання довідки щодо розміру грошового забезпечення за аналогічною посадою (позивач проходив до 20 вересня 2003 року службу на посаді начальника Вінницьке вище професійне училище ДДСО при МВС України).
Відповідно до довідки від 01 лютого 2016 року № 8, наданої Вінницьким вищим професійним училищем Департаменту поліції охорони, станом на 28 січня 2016 року розмір грошового забезпечення начальника училища відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» становить 8555,00 грн. (посадовий оклад - 3500,00 грн., оклад за військове звання - 2400,00 грн., надбавка за вислугу років 45% - 2655,00 грн.) (а. с. 6).
На звернення до відповідача про перерахунок пенсії від 15 лютого 2016 року, позивачем отримано лист від 19 лютого 2016 року № 116/К-12, яким надано роз'яснення щодо розміру призначеної пенсії та порядку перерахунку призначених пенсійних виплат. Зокрема, зазначено, що Міністерство (відомство) силової структури зобов'язане повідомити Пенсійний фонд України про необхідність проведення перерахунку, а уповноважений орган силової структури надати довідки про грошове забезпечення для обчислення нового розміру пенсії, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого Постановою КМУ від 13 лютого 2008 року № 45. У зв'язку з тим, що від силових структур відповідних повідомлень не надходило, відсутні підстави для перерахунку (а. с. 7).
Відповідно до ст. ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ( зі змінами, внесеними Законом України від 23 грудня 2015 року №900-УІІІ, що набрав чинності 29 грудня 2016 року), у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
З наведених норм вбачається, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється на момент виникнення такого права у разі зміна розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців і проводиться в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Отже, перерахунок пенсії проводиться лише у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом.
З 29 грудня 2015 року (дата набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року) Кабінет Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, або введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством не приймав, а тому відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивача.
Посилання позивача на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» змінився розмір грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, зокрема розмір посадового окладу та окладу за військове звання поліцейського, що є підставою для перерахунку розміру його пенсійного забезпечення є безпідставним, адже зазначена постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року, тобто до набрання чинності Закону України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII. Отже, обставина прийняття зазначеної постанови не породжує підстав для перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції. При цьому суд погоджується з твердженням відповідача та третьої особи, що вказаною постановою встановлювався розмір грошового забезпечення поліцейських, а не проводилась його зміна.
Суд також бере до уваги, що відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Одночасно, відповідно до абзацу 2 пункту 2 рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дії нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовуються той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Щодо надання позивачем довідки від 01 лютого 2016 року № 8 для проведення перерахунку пенсії суд зазначає наступне.
Відповідно до п.п. 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, встановлено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.
Отже, нормами зазначеного Положення встановлено чіткий порядок надання довідок про розмір грошового забезпечення, які є підставою для перерахунку пенсії. При цьому суд бере до уваги, що 07 листопада 2015 набув чинності Закон України «Про Національну поліцію», яким визначено, що Закон України «Про міліцію» втратив свою чинність. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 року №730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів МВС України» було ліквідовано УМВС України в Вінницькій області, як юридичну особу публічного права, та утворено, як юридичну особу публічного права, Головне управління Національної поліції в Вінницькій області, яка не є правонаступником міліції, що підтверджується інформацією з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що надана позивачем довідка від 01 лютого 2016 року № 8 про розмір грошового забезпечення не є підставою для проведення перерахунку пенсії, як то вважає позивач, отримана відповідачем не в спосіб та в порядку, передбаченому наведеними нормами Положення (навіть при наявності підстав для перерахунку пенсії).
Згідно з пунктами 1,2 частини третьої ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Відповідно до частини першої ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог статей 70,71 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
Все викладене вище дає підстави для висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45"Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», ст.ст. 2, 7, 17, 94, 158-163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерства внутрішніх справ України, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови буде виготовлений у встановлений ч.3 ст.160 КАС України п'ятиденний строк.
Суддя: