Постанова № 57996565, 25.05.2016, Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
25.05.2016
Номер справи
348/826/16-а
Номер документу
57996565
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа № 348/826/16-а

25 травня 2016 року м. Надвірна

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

в складі: головуючого судді- Грещука Р.П.,

секретаря - Клекот Л.М.,

з участю представника позивача ОСОБА_1- ОСОБА_2,

представника відповідача - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Надвірна справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними ,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що 21.03.2016р. він звернувся в УПФУ в Надвірнянському р-ні (правонаступником якого є Надвірнянське оУПФУ) із заявою, в якій просив провести йому перерахунок пенсії без обмеження заробітку у 5,6 разів розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум та максимальним розміром заробітної плати (доходу), посилаючись на те, що в нього існує таке право.

Однак, відповідач своїм листом №58/В-15 від 24.03.2016р. відмовив йому у такому перерахунку пенсії, посилаючись на п. 2 ст.41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності з 01.01.2004р. Вважає дії відповідача протиправними.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не прибув. Натомість на адресу суду направив заяву, в якій просить суд в зв'язку з станом здоров'я розглянути справу у його відсутності, однак за участю його адвоката ОСОБА_2

Представник позивача в судовому засіданні вимоги ОСОБА_1 підтримав з підстав, наведених в позовній заяві та просить суд визнати неправомірними дії Надвірнянського ОУПФ України Івано-Франківської області щодо нарахування йому пенсії із обмеженням заробітної плати коефіцієнтом 5,6 та зобов'язання провести перерахунок пенсії з 07.06.2006р. з врахуванням повного заробітку з якого сплачувалися внески до Пенсійного фонду.

Зобов'язати Надвірнянське ОУПФ України Івано-Франківської області зняти обмеження коефіцієнтів 5,6 заробітної плати за період з 01.12.1988року по 30.09.2008рік при обчисленні йому пенсії та здійснити перерахунок пенсії починаючи з 07.06.2006р. з врахуванням повного заробітку, а також дорахувати, виплатити недоплачені йому суми пенсії та виплачувати пенсію в подальшому, згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, надала до суду письмові заперечення, зазначивши, що позовні вимоги позивача безпідставними. Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії в солідарній системі законодавець урегулював у ст. 40 Закону № 1058-ІV. Абзацом першим частини першої цієї статті передбачено врахування для обчислення пенсії не лише заробітної плати, а й іншого доходу за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1.07.2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1.07.2000 року.

Тобто, при цьому законодавець імперативно встановив, що для обчислення пенсії має враховуватися заробітна плата (дохід), отримана після 1.07.2000 року протягом усього періоду страхового стажу особи без будь-яких виключень.

Єдиний виняток із цього правила встановлювався в абз. 3 ч.1 ст.40 Закону № 1058-ІV, який передбачав допустимість за вибором особи, яка звернулася за пенсією, виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, періоду до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10% тривалості страхового стажу; врахованого в одинарному розмірі.

Згідно з п. 1, 2 ст.41 зазначеного Закону до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до ПФУ в межах встановленої законодавством максимальної їх величини, з якої сплачуються страхові внески; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до З-ну України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Отже, чинне на час виникнення спірних правовідносин законодавство, а саме положення статей 24, 40, 41 Закону № 1058-ІV, передбачало, обмеження заробітної плати коефіцієнтом 5,6 за період з 01.07.2000 року по 31.12.2004 року.

Окрім того, вказує, що згідно ст.ст. 99, 100 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Однак, позивач пропустив цей строк звернення до суду.

Враховуючи наведене, Надвірнянське о УПФ України Івано-Франківської області просить суд в позові ОСОБА_1 відмовити.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.

Згідно ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Ч. 1, 2 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1.07.2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1.07.2000 року.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10% тривалості страхового стажу.

В судовому засіданні встановлено, що позивач по справі ОСОБА_1 працював у Нафтогазовидобувному управлінні «Повхнафта» п/о «Сургутнафтогаз», Нафтогазодобувному управлінні «Сутормінськнафта», виробничому об'єднанні «Ноябрьнафтогаз», ВАТ «Білоруське УПНП КРС та у ТОВ «Обнафтаремонт» Нафтогазодобувному управлінні «Муравленковськнєфть», ПО «Ноябрьскнєфтегаз», що стверджується архівною довідкою виданою ВАТ "Сибнефть. Ноябрьскнефтегаз» від 27.07.2006 року №05-23/2523, яка долучена до матеріалів справи.

Судом також встановлено, що постановою Надвірнянського районного суду від 21.04.2015 року, яка набрала чинності, задоволено частково позов ОСОБА_1 та визнано дії УПФ України в Надвірнянському районі Івано-Франківської області щодо обчислення ОСОБА_1 страхового стажу за період його роботи в районах Крайньої Півночі та в районах прирівняних до районів Крайньої Півночі за періоди з 01.03.1978 року по 15.07.1979 року, з 26.06.1984 року по 10.02.1988 року, з 11.02.1988 року по 26.09.1991 року, з 05.11.1991 року по 13.03.1995 року, з 27.11.1996 року по 07.04.1999 року, з 03.03.2002 року по 29.10.2002 року, з 11.03.2004 року по 08.04.2009 року без врахування права на пільгове обчислення стажу за роботу в таких місцевостях - неправомірними.

Зобов'язано УПФ України в Надвірнянському районі з 02.06.2014 року зробити перерахунок та зарахувати в пільговому обчисленні ОСОБА_1 період роботи з 01.03.1978 року по 15.07.1979 року, з 26.06.1984 року по 10.02.1988 року, з 11.02.1988 року по 26.09.1991 року, з 05.11.1991 року по 13.03.1995 року, з 27.11.1996 року по 07.04.1999 року, з 03.03.2002 року по 29.10.2002 року, з 11.03.2004 року по 08.04.2009 року, згідно його трудової книжки, як пільговий страховий стаж, вироблений в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, зарахувавши один рік роботи за один рік шість місяців.

Визнано протиправними дії УПФ України у Надвірнянському районі Івано-Франківської області щодо неврахування ОСОБА_1 при розрахунку пенсії сум районного коефіцієнту та північної надбавки при визначенні розміру заробітної плати, яку він отримував за період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевості прирівняній до районів Крайньої Півночі.

Відповідно до ст. 66 З-ну України "Про пенсійне забезпечення" вбачається, що у заробіток для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які за діючими правилами нараховуються страхові внески.

Зміни до вищевказаної статті були внесені Законом України від 22.05.2003 р., які набули чинності з 10.06.2003р.

Відповідно до вказаних змін та доповнень, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Частинами 1, 2 ст.41 даного Закону визначено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум. (Пункт другий статті 41 доповнено абзацом згідно із Законом N 2343-IV від 13.01.2005).

З даної норми Закону, обчислення пенсії проводиться за правилами та відповідно до законодавства, що діяло раніше, а обмеження 5,6 розміру середньої заробітної плати повинно застосовуватися до перерахунку за період починаючи з 01.12.1988 року.

Як достовірно встановлено в судовому засіданні, на час отримання позивачем заробітної плати в період з 01.12.1988 р. по 31.12.1993 р. таких обмежень максимальної величини заробітної плати не існувало, так як були встановлені лише 13.07.1998 року Постановою КМУ №1064 "Про встановлення максимальної величини, фактичних витрат суб'єктів господарювання на оплату праці працівників, суми оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу, з яких справляються збори (внески) до соціальних фондів».

З врахуванням того, що страхові внески сплачувалися до Пенсійного фонду з всієї (повної) заробітної плати, яку позивач отримував у період його роботи у Нафтогазовидобувному управлінні «Повхнафта» п/о «Сургутнафтогаз», Нафтогазодобувному управлінні «Сутормінськнафта», виробничому об'єднанні «Ноябрьнафтогаз», ВАТ «Білоруське УПНП КРС та у ТОВ «Обнафтаремонт» то дії відповідача щодо нарахування пенсії із обмеженого заробітку у межах суми, що не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання заробітку, є неправомірними за період з 01.12.1988 року по 31.12.1993 року при обчисленні пенсії.

Зі змісту абз.2,3 п.6 Прикінцевих положень Закону №1058-IV пільгове обчислення страхового стажу застосовується для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та на яких поширювалися пільги, передбачені для працюючих в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, відповідно до Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10.02.1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», постанови Ради Міністрів Союзу РСР від 10.02.1960 року №148 «Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10.02.1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 26.09.1967 року «Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі».

Пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами.

Пунктом 4 Прикінцевих положень Закону №1058-IV передбачено, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Частина 2 цієї ж статті передбачає, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивачу відмовлено в перерахунку пенсії згідно листа УПФУ від 24.03.2016 р. №58/В-15., а з позовом до суду ОСОБА_1 звернувся 04.05.2016 р., тому з врахуванням положень ст. 99 КАС України слід зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Надвірнянському районі здійснити перерахунок та виплату йому пенсії відповідно з 24.09.2015 року.

Керуючись ст. ст. 8-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 99, 100, 158-163, 167, 186, 187, 254 КАС України , суд -

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 -задоволити частково.

Визнати дії Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо нарахування ОСОБА_1 пенсії із обмеженням заробітної плати коефіцієнтом 5,6 - неправомірними.

Зобов'язати Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області зняти обмеження коефіцієнтів 5,6 заробітної плати за період з 01.12.1988року по 31.12.1993 рік при обчисленні ОСОБА_1 пенсії та здійснити перерахунок його пенсії починаючи з 24.09.2015 року з врахуванням повного заробітку, а також дорахувати, виплатити недоплачені суми пенсії та виплачувати позивачу пенсію в подальшому, згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

В решті вимог позову - відмовити.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному ст.186 КАС України через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.

Суддя Грещук Р.П.

Повний текст постанови виготовлено 30.05.2016