Постанова № 57992228, 31.05.2016, Чорнобаївський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
31.05.2016
Номер справи
709/1196/16-а
Номер документу
57992228
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 709/1196/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 травня 2016 року смт. Чорнобай

Чорнобаївський районний суд в складі головуючого судді -Калашника С.І.

за участі секретаря судового засідання -Соломка Л.М.

представників відповідача -Курятник Л.І.

-Ярмоленко О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Чорнобай справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському р-ні Черкаської області про визнання рішення щодо відмови в перерахуванні пенсії незаконними,

ВСТАНОВИВ:

25 травня 2016 року позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі про визнання рішення щодо відмови в перерахуванні пенсії незаконним.

В обгрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що Управлінням Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі йому ,відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ,в травні 2006 року призначена пенсія за вислугою років в розмірі 90% від суми місячного заробітку. 25.06.2008 року звільнений з органів прокуратури у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» із змінами, внесеними Законом України від 12.07.2001 року. У зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», розмір пенсії підвищувався з розрахунку 90% заробітку, в 2008 році.

18.05.2016 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, на умовах її призначення, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці прокуратури Черкаської області від 17.05.2016 року № 18/123 вих.-16.

Згідно листа № 2239/03 від 23.05.2016 року Управлінням Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі позивачу відмовлено в проведенні перерахунку призначеної раніше пенсії.

Позивач вважає дії Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі про відмову в перерахунку йому пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 за №213-VIII незаконними і такими, що порушують його конституційні соціальні права на пенсійне забезпечення тому просить визнати незаконним рішення Управління Пенсійного фонду в Чорнобаївському районі Черкаської області щодо відмови в перерахунку пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за № 213 та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії за вислугу років згідно з довідкою прокуратури Черкаської області № 18/123 вих.-16 від 17.05.2016 року про заробітну плату, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-111, що діяла станом на дату призначення йому пенсії з розрахунку 90% з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру пенсії. Також просить зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати суму пенсії за період з 01.01.2016 року до моменту здійснення перерахунку пенсії і переказати її на його особистий рахунок та стягнути на його користь понесені ним судові витрати у вигляді судового збору в розмірі-551,20 грн.

В судове засідання позивач не з»явився ,подав заяву в якій відмовився від позову в частині стягнення понесених при зверненні до суду судових витрат у вигляді сплаченого ним судового збору ,просив розглянути позов без його участі та задовольнити решту заявлених ним позовних вимог.

Представники відповідача в судове засідання з»явились, заперечують щодо задоволення позову оскільки вважають свої правомірними і підстав для перерахунку пенсії позивачу не вбачають. .

Суд дослідивши матеріали справи , заслухавши представника відповідача вважає ,що адміністративний позов підлягає до повного задоволення з наступних підстав.

Так, позивач з травня місяця 2006 року перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Чорнобаївському районі, є пенсіонером органів прокуратури та з травня 2006 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України " Про прокуратуру",що стверджується матеріалами справи та поясненнями в судовому засіданні представника відповідача .

Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно із ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

У відповідності до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частина 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачає перерахунок пенсій для прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівників виплат і умов праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Відповідно до ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, згідно ст.ст. 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру»), є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист і сформулював позицію, згідно з якою Конституція України виділяє певні категорії громадян України, котрі потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у органах прокуратури, тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових, економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи з викладеного у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Аналогічно правову позицію висловив і Верховний Суд України у постановах від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13) та 06 жовтня 2015 року (справа № 21-2432/15).

Згідно ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. За таких обставин, застосоване відносно позивача Управлінням Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 за №213-VIII, погіршує права позивача, а тому суперечить Конституції України. Більше того, внесені до Закону України «Про прокуратуру» зміни, тобто призначення прокурорам і слідчим пенсії в розмірі 70 відсотків від їхньої місячної чинної заробітної плати та стосуються виключно тих працівників органів прокуратури, які набули право на пенсійне забезпечення з часу вступу його в силу. Позивачу ж пенсію призначено до набрання чинності Закону України №1166-VII від 27 березня 2014 року і позивачем ставиться питання не про її призначення, а про проведення перерахунку на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції на час призначення пенсії.

Таким чином, до спірних правовідносин відноситься застосування саме норми Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 за №213-VIII, що суперечить ст.58 Конституції України, яка зазначає, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

З огляду на вищевикладене суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати позивачу пенсію, згідно довідки прокуратури Черкаської області, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», з розрахунку 90% середнього заробітку з 01.01.2016 року зазначеної у довідці прокуратури Черкаської області № 18/123 вих. 16 від 17 травня 2016 року.

Згідно ч. 2 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню .

Понесені позивачем судові витрати ,при поданні до суду адміністративного позову у вигляді сплати судового збору відшкодуванню не підлягають в зв»язку з відмовою останнього від позову в цій частині,що стверджується поданою ним заявою за вх. №3553/16 від 26.05.2016 року.

Приймаючи до уваги вищевикладене,керуючись ст.ст.22, 58, 64, 152 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», керуючись ст. ст. 4 - 12, 17, 159-163, 256 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_3 до управління пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі про визнання рішення щодо відмови в перерахуванні пенсії незаконними - задовольнити .

Визнати незаконним рішення Управління Пенсійного фонду в Чорнобаївському районі Черкаської області щодо відмови ОСОБА_3 в перерахунку пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за № 213 та зобов'язати Управління Пенсійного фонду в Чорнобаївському районі смт.Чорнобай вул. Центральна № 132 Черкаської області ідентифікаційний код 21366739 ,провести ОСОБА_3 ідентифікаційний номер НОМЕР_1 жителю АДРЕСА_1 перерахунок пенсії за вислугу років згідно з довідкою прокуратури Черкаської області № 18/123 вих.-16 від 17.05.2016 року про заробітну плату, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-111, що діяла станом на дату призначення ОСОБА_3 пенсії з розрахунку 90% з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру пенсії.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі виплатити ОСОБА_3 різницю між фактично отриманою та належною до сплати суму пенсії за період з 01.01.2016 року до моменту здійснення перерахунку пенсії.

Постанову суду звернути до негайного виконання в межах платежу одного місяця.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Чорнобаївський районний суд смт.Чорнобай протягом 10 днів з дня її постановлення,а особою ,що брала участь по справі ,але не була присутня на час її проголошення в той же строк з часу отримання її копії.

Суддя Чорнобаївського

районного суду С. І. Калашник