Постанова № 57991985, 31.05.2016, Соснівський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
31.05.2016
Номер справи
712/5061/16-а
Номер документу
57991985
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 712/5061/16-а

Провадження № 2а/712/153/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 травня 2016 року м. Черкаси

Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого/судді - Троян Т.Є.

при секретарі - Шмагайло Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання рішення щодо відмови в перерахуванні пенсії протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач 27. 04. 2016 року звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області, в якому просить суд визнати протиправним рішення відповідача від 18.04.2016 року щодо відмови у перерахунку йому пенсії на підставі п.5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за № 213; зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії по інвалідності згідно з довідкою прокуратури Черкаської області № 18/29 вих.-16 від 08.04.2016 року про заробітну плату, відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» зі змінами, внесеними згідно із ЗУ від 05.10.1995 № 358/95-ВР, у редакції Закону України, що діяла станом на дату призначення йому пенсії з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру та зобов'язати відповідача виплатити йому різницю між фактично отриманою та належною до сплати суму пенсії з 01.01.2016 року до моменту здійснення перерахунку пенсії.

В судовому засіданні позивач підтримав заявлене позовні вимоги та просив задовольнити позов в повному обсязі.

Представник відповідача Зінник К.Г. в судовому засіданні заперечувала проти позову, пояснюючи тим, що постанова КМУ від 06.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних актів» стосується лише розміру окладу окремих категорій працівників та в ній відсутнє будь-яке посилання на здійснення перерахунку пенсій. Крім того, розмір окладів працівників прокуратури регулюється окремими нормативно-правовими актами. На даний час Урядом не визначено умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури

Дослідивши матеріали справи, заслухавши сторони, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Наявними в матеріалах справи документальними доказами підтверджено, що з 02.04.2015 року ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по інвалідності, призначену на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинній на момент призначення пенсії) в розмірі 60% середнього заробітку.

12.04.2016 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, згідно постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці прокуратури Черкаської області від 08.04.2016 року № 18/29 вих.16.

Листом від 18.04.2016 р. № 6117/02 відповідач відмовив ОСОБА_1 в задоволенні його вимог у зв'язку з тим, що з 01.06.2015 р. скасовані норми щодо призначення пенсії та перерахунку раніше призначених пенсій, відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено ст. 50-1 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон №1789-ХІІ). Редакція зазначеної статті змінювалась.

Так, відповідно до частини першої ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1 прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Відповідно до ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Законом України № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Так, відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції Закону № 3668-VІ, прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 01.10.2011 положення частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ.

У відповідності до норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VІІІ в редакції чинній на момент звернення позивача з заявою про проведення перерахунку пенсії, внесено зміни до частини п'ятнадцятої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до яких максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

При цьому, станом на день проведення перерахунку пенсії з 01.04.2015 набув чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який встановлює низку змін до законів, які регулюють питання пенсійного забезпечення громадян.

Зокрема, з 01.01.2015 розмір пенсії за віком та вислугою років, які призначаються за нормами Закону України «Про прокуратуру» становить 60 % заробітної плати.

Однак, відповідно до ч. 15 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону України № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-УІ не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.

Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України № 1789-ХІІ, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч. 18 ст. 50-1 Закону України № 1789-ХІІ, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому дійшов висновку, що внесені Законами № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» і № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Законів № 3668-VІ і № 1166-VII не зазнали.

Крім того, відповідно до ст. ст.22 та 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 10.12.2013р. (№ 21-348а13) та від 06.10.2015р. (№21-2432/15).

Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при розрахунку пенсії позивача має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто застосуванню підлягає розмір, встановлений згідно з частини 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 60% від суми місячного заробітку.

На основі повно та всебічно з'ясованих обставин справи, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають до задоволення.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що відповідачем не надано доказів правомірності відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в редакції на момент призначення пенсії, що підтверджується наявними в матеріалах справи документами та наведеними положеннями закону.

Згідно п.9 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» позивач, як інвалід 2 групи був звільнений від сплати судового збору при зверненні до суду з даним позовом, а тому судовий збір в розмірі 551,20 грн. підлягає до стягнення з відповідача.

Разом з тим, суд не знаходить достатніх правових підстав для допущення негайного виконання даного судового рішення в порядку ст. 256 КАС України, оскільки саме по собі право позивача на пенсію не оспорюється, ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсійні виплати.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 22 Конституції України, ст.ст. 2, 6, 9, 17, 71, 88, 94, 158-160, 162,163 КАС України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», суд -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в місті Черкаси Черкаської області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії протиправними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Черкаси Черкаської області здійснити перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 згідно з довідкою прокуратури Черкаської області № 18/29 вих.-16 від 08.04.2016 року про заробітну плату відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії), виходячи з розрахунку 60 % від середнього заробітку без обмеження її максимального розміру, починаючи з 01.01.2016 року з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до виплати суми.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області до Спеціального фонду державного бюджету України судовий збір в сумі 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна гривня 20 коп.)

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.

Головуючий: Т.Є. Троян