ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"25" травня 2016 р.Справа № 924/242/16
Господарський суд Хмельницької області у складі:
суддя Виноградова В.В., розглянувши матеріали справи
за позовом Хмельницького комунального підприємства "Спецкомунтранс", м. Хмельницький
до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Хмельницький
про стягнення 12087,30 грн., з яких 5938,01 грн. заборгованості, 4851,36 грн. інфляційних нарахувань, 383,49 грн. 3% річних, 914,44 грн. пені
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_2 - за довіреністю від 01.04.2016 р. №313
від відповідача: ОСОБА_1; ОСОБА_3 - за довіреністю від 14.04.2016 р.
Рішення приймається 25.05.2016р., оскільки в судовому засіданні 24.05.2016 р. оголошувалась перерва.
Відповідно до ст. 85 ГПК України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
встановив: позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 12087,30 грн., з яких 5938,01 грн. заборгованості за надані на підставі договору №910 від 31.10.2013 р. послуги з вивезення побутових відходів (за період січень 2014 р. - березень 2016 р., враховуючи заяву від 25.05.2016 р.), а також стягнення 4851,36 грн. інфляційних нарахувань, 383,49 грн. 3% річних, 914,44 грн. пені (враховуючи заяви про зменшення та збільшення позовних вимог №311 від 01.04.2016 р., №343 від 07.04.2016 р., від 14.04.2016 р., від 05.05.2016 р., від 13.05.2016 р.).
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на умови договору, положення ст. ст. 16, 526, 530, 610-612, 624, 625, 629 ЦК України, ст. ст. 19, 30 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", п. 13 постанови КМ України "Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів".
У письмових поясненнях (№312 від 01.04.2016 р., від 11.04.2016р., 05.052016р.) позивач зазначає, що договір про надання послуг з вивезення побутових відходів із відповідачем було укладено на підставі заяви останнього згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів" від 10 грудня 2008 року відповідно до типового договору. Пояснює, що обсяг надання послуг розраховується на підставі норм, затверджених органом місцевого самоврядування, тарифи на послуги Хмельницького комунального підприємства "Спецкомунтранс" встановлювались рішеннями виконкому Хмельницької міської ради. Звертаючи увагу на положення п. 17 договору, зазначає, що на виконання вимог договору та чинного законодавства України усі рішення про зміну тарифів спочатку розміщуються на офіційному сайті Хмельницької міської ради, також інформація про зміну тарифів є безпосередньо на сайті ХКП Спецкомунтранс, публікувалася у газеті Проскурів.
Повідомляє, що послуги з вивезення побутових відходів надаються відповідно до розроблених та затверджених маршрутних графіків, нарахування за надані послуги з вивезення твердих побутових відходів відбувається на підставі затверджених норми, тарифу та площі об'єкту.
Вважає безпідставними та необґрунтованими твердження відповідача про невиконання позивачем умов договору, оскільки жодних доказів цього відповідач не надає. При цьому жодного звернення зі скаргами про ненадання чи надання послуг не в повному обсязі до підприємства не надходило.
З приводу доводів відповідача про невиконання позивачем підпунктів 2 і 3 пункту 21 договору вказує, що виконання їх не є можливим, оскільки відповідно до п. 3 договору послуги з вивезення твердих відходів надаються відповідачу за безконтейнерною схемою.
Вважає, що зауваження відповідача щодо порушення позивачем п. 30 договору теж не відповідає дійсності, бо жодних змін без відома про це споживача до договору не вносилось, змінювався лише тариф, про який було повідомлено у засобах масової інформації. При цьому посилається на п. 3 ст. 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", п. 8.3 Правил благоустрою території міста Хмельницького, затверджених рішенням Хмельницької міської ради №71 від 25.06.2014 року.
Позивач також на заперечення відповідача, зокрема, вказує, що складення акту надання послуг постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів" від 10 грудня 2008 року № 1070 та договором не передбачено.
У письмових поясненнях (від 25.05.2016 р.) стверджує, що відеозаписи за 18.04.2016 р., 16.05.2016 р., 23.05.2016 р., які надані відповідачем, не мають відношення для встановлення обставин, які входять до предмета доказування у справі. Акцентує увагу на тому, що магазин споживача є джерелом утворення побутових відходів; споживач має право на зменшення розміру плати за послуги в разі недотримання виконавцем графіку вивезення відходів, однак листів від відповідача про порушення такого графіку не надходило. Зауважує, що зменшення чи збільшення обсягу послуг не є компетенцією виконавця, оскільки він розраховується на підставі норм, затверджених органом місцевого самоврядування та здійснюється згідно з додатком 3 до договору, з яким споживач погоджується, ставлячи свій підпис. Також зазначає, що згідно з наданими шляховими листами автомобіль-сміттєвоз на маршрут виїжджав та відповідно до пояснень водія він кожного понеділка на перетині вулиць ОСОБА_4 та Депутатської забирав сміття.
Повноважний представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги з урахуванням зменшення та збільшення позовних вимог підтримала в повному обсязі.
Відповідач у судовому засіданні проти позовних вимог заперечив. У наданих письмових запереченнях на позовну заяву (від 04.04.2016 р.) зазначає, що позивач не виконує умов укладеного з відповідачем договору в повному обсязі та належним чином, не реагує на повідомлення про перегляд умов договору, внесення змін до нього, а також про здійснення перерахунку суми договірних зобов'язань, не підтверджує факт наданих послуг в повному обсязі, що передбачений умовами договору, а також вимогами чинного законодавства в частині виставлення рахунків та актів виконаних робіт за послуги, унеможливлює висунення зауважень та заперечень на такі документи. Вказує, що невиконання договірних зобов'язань зі сторони виконавця полягає, зокрема, і в незабезпеченні споживача, на його неодноразові звернення, контейнерами для збору твердих побутових відходів, що передбачено п. 4 договору, що, в свою чергу, унеможливлює сам процес надання послуг з вивезення побутових відходів. Також повідомляє, що виконавцем не дотримано ряд інших пунктів договору, зокрема, підпунктів 2, 3, 7, 8, 9, 11 пункту 21, а саме: не погоджено із споживачем місце розташування контейнерних майданчиків, не обладнано контейнерні майданчики, не надано своєчасну і достовірну інформацію про тарифи за надані послуги, не надані самі послуги, за котрі позивач прагне стягнути плату, не усунуті недоліки, котрі вказані вище, на протязі 24 годин після звернення споживача, а також не проведений перерахунок розміру плати за ненадані послуги. До того ж виконавцем в односторонньому порядку, без повідомлення та узгодження із споживачем, були змінені тарифи на і так ненадані виконавцем послуги, а також продовжено строк дії договору, що суперечить умовам п. 30 договору. При цьому посилається на положення ст. 3 Конституції України, ст. 10 Закону України "Про захист прав споживачів", ст. ст. 20, 39, 193 ГК України, ст. ст. 6, 509, 525, 526 630 ЦК України, ст. ст. 13, 19-21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", ст. ст. 1, 35-1 Закону України "Про відходи", постанови КМУ від 10 грудня 2008 року №1070 "Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів", Правил визначення норм надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства від 30 липня 2010 р. № 259, постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 529 "Про затвердження типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій".
Крім того, у доповненні до відзиву (від 14.04.2016 р.) посилається на положення ст. ст. 1, 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", п. 2.13 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну України від 24.05.1995 р., п. п. 44.1, 135.2, 138.2, 139.1.9 Податкового кодексу України, п. 2.1 р. 2 Інструкції про порядок здійснення контролю з експортними, імпортними операціями, затвердженої постановою правління НБУ від 24.03.1999 р. №136, та доходить висновку, що акт наданих послуг слід складати після фактичного завершення надання послуг; що якщо у договорах міститься посилання на складання рахунку-фактури (акту передачі наданих послуг), то вони є обов'язковими для виконання обома сторонами договору. З огляду на положення ст. 10 Закону України "Про захист прав споживачів", ст. ст. 20, 193 ГК України, ст. ст. 509, 525, 526, 629, 630 ЦК України, ст. ст. 13, 19-21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", постанови КМ України від 20.05.2009 р. №529 "Про затвердження типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій" стверджує, що від виконавця послуг при складенні акту виконання-приймання наданих послуг (робіт) вимагається надання доказів фактичного виконання певних дій з надання послуг, оскільки товаром при оплаті послуг є саме такі дії. Підтвердженням отримання цих послуг з боку замовника (відповідача) можуть бути дії, які визначені договором. В даному випадку - підписання акту приймання-передачі. Але від вчинення таких дій відповідач відмовився з мотиву відсутності надання таких послуг, які передбачав договір.
Відповідачем надано в матеріали справи диск відеозапису на підтвердження факту відсутності надання послуг зі сторони позивача.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
Відповідно до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 104 від 24.02.2005р. було визнано Хмельницьке комунальне підприємство "Спецкомунтранс" виконавцем житлово-комунальних послуг з вивезення та знешкодження побутових відходів на території міста Хмельницького.
Відповідач звернувся до позивача із заявою від 28.09.2013р. про укладення договору на вивіз твердих побутових відходів за адресою вул. Героїв Чорнобиля, 1/1 а, магазин "Маргоша" .
31.10.2013 р. між Хмельницьким комунальним підприємством "Спецкомунтранс" (виконавець) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (споживач) укладено договір про надання послуг з вивезення побутових відходів №910 від 31.10.2013 р. (далі - договір), за умовами п. 1 якого виконавець зобов'язується згідно з графіком надавати послуги з вивезення знешкодження побутових відходів, а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених цим договором на підставі рішення Хмельницької міської ради №104 від 24.02.2005 р. "Про визначення Хмельницького комунального підприємства "Спецкомунтранс" виконавцем житлово-комунальних послуг з вивезення та знешкодження твердих побутових відходів, виділення із квартирної плати (плати за утримання житла) витрат з вивезення знешкодження твердих побутових відходів".
Виконавець надає споживачеві послуги з вивезення твердих, великогабаритних, ремонтних і рідких відходів (п. 2 договору).
У п. 3 договору сторони погодили, що послуги з вивезення твердих відходів надаються за безконтейнерною схемою.
Для вивезення твердих відходів за безконтейнерною схемою споживач зобов'язаний з 07:00 до 23:00 год. виставити у місцях, погоджених з виконавцем, закриті ємкості з відходами місткістю не більш як 0,12 куб.м. (п. 5 договору).
Згідно з п. 7 договору завантаження відходів здійснюється: твердих - виконавцем, великогабаритних і ремонтних - споживачем.
Відповідно до п. 10 договору обсяг надання послуг розраховується виконавцем на підставі норм, затверджених органом місцевого самоврядування (п. 10 договору).
За умовами п. 11 договору розрахунок обсягу і вартості послуг здійснюється згідно з додатком 3 до Правил надання послуг з вивезення побутових відходів.
Розрахунковим періодом є календарний місяць (п. 12 договору).
У п. 13 договору сторони погодили, що у разі застосування щомісячної системи оплати послуг платежі вносяться не пізніше ніж до 5 числа місяця, що настає за розрахунковим. У разі попередньої оплати послуг платежі вносяться за згодою споживача згідно домовленості.
Послуги оплачуються готівкою або в безготівковій формі. Відповідно до ч. 3 ст. 631 ЦК України умови даного договору поширюються на відносини між сторонами щодо виконання зобов'язань по оплаті за послуги, вказані у п. 1 цього договору, що були надані до його укладення у період з 01.01.2013 р. по фактичну дату укладення договору (п. 14 договору).
Відповідно до п. 15 договору плата вноситься на розрахунковий рахунок 26004000211713 в ПАТ "ФКБ Банк", м. Хмельницький, МФО 380009. В платіжних дорученнях споживач повинен обов'язково вказувати номер договору, дату його підписання, призначення платежу. За наявності заборгованості споживача за даним договором виконавець зараховує кошти, що надійшли від споживача, як погашення заборгованості за послуги, надані в минулі періоди по даному договору, незалежно від вказаного в платіжному дорученні призначення платежу.
У разі зміни вартості послуги її виконавець повідомляє на пізніше ніж за 30 днів про це споживачеві із зазначенням причин і відповідних обґрунтувань. У разі прийняття органом місцевого самоврядування рішення про зміну вартості послуг (тарифів) виконавець повідомляє про це споживачеві через засоби масової інформації або шляхом повідомлення у рахунку, виставленому для оплати. Споживач зобов'язується здійснювати оплату за новими тарифами з дня введення їх в дію (п. 17 договору).
Згідно з п. 18 договору споживач має право, з-поміж іншого, на: одержання достовірної та своєчасної інформації про послуги з вивезення відходів, зокрема, про їх вартість, загальну суму місячної плати, структуру тарифів, норми надання послуг і графік вивезення відходів; внесення за погодженням з виконавцем у цей договір змін, що впливають на розмір плати за послуги; зменшення розміру плати за послуги в разі недотримання графіка вивезення відходів; несплату вартості послуг за період тимчасової відсутності (припинення чи призупинення діяльності) споживача на підставі письмової заяви і документа, що підтверджує цей факт.
При цьому споживач зобов'язується, зокрема, оплачувати в установлений договором строк надані йому послуги з вивезення відходів (п. 19 договору).
Згідно з п. 21 договору виконавець зобов'язується, зокрема: надавати послуги відповідно до вимог законодавства про відходи, санітарних норм і правил, Правил надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджених Кабінетом Міністрів України, та цього договору; надавати своєчасну та достовірну інформацію про тарифи на надання послуг, умови оплати, графік вивезення відходів; зменшувати розмір плати за послуги в разі тимчасової відсутності споживача (припинення чи призупинення діяльності) на підставі його письмової заяви та документа, що підтверджує його відсутність (припинення чи призупинення діяльності).
Сторони у п. 22 договору погодили, що споживач несе відповідальність згідно із законом і цим договором, зокрема, в разі несплати або несвоєчасної оплати за отримані послуги у строки, передбачені даним договором, споживач сплачує на користь виконавця, крім суми заборгованості з урахуванням встановленого індексу інфляції та трьох відсотків річних від простроченої суми за весь час прострочення, пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення. У разі наявності заборгованості за цим договором виконавець має право вимагати погашення заборгованості шляхом пред'явлення вимоги (претензії) (пп. 1 п. 22 договору).
У п. 25 договору сторони визначили, що у разі ненадання послуг або надання послуг не в повному обсязі, зниження їх якості, споживач викликає представника виконавця для складання акта-претензії, в якому зазначаються строки, види порушення кількісних та якісних показників тощо. Представник виконавця зобовязаний прибути на виклик протягом терміну, зазначеного в п. 21.9 договору.
Договір діє з 01.11.2013 р. до 31.10.2014 р. і набирає чинності з 01.11.2013 р. (п. 29 договору).
Зміна умов договору проводиться у письмовій формі за взаємною згодою сторін; у разі коли не досягнуто такої згоди, спір розвязується у судовому порядку (п. 30 договору).
Відповідно до п. 31 договору він вважається таким, що продовжений, якщо за місяць до закінчення строку його дії одна із сторін не заявила при відмову від договору або про його перегляд.
Доказів про відмову від договору чи його розірвання у визначеному законодавством порядку суду не подано.
У полі про ознайомлення з правилами надання послуг з вивезення побутових відходів та витягами із законодавства про відходи, санітарними нормами і правилами поводження з побутовими відходами та утримання територій населених пунктів міститься підпис споживача.
У додатку №1 до договору "Розрахунок обсягу і вартості послуг з вивезення побутових відходів" визначено два об'єкти обслуговування по вул. Героїв Чорнобиля, 1/1А (площею 40,60 кв.м. та 82,10 кв.м) та обсяги надання послуг, а саме: 31,26 та 82,10 куб.м. на рік (усього 113,36 куб.м. на рік). У додатку №1 зазначено, що згідно з рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 14.06.2012 р. №494 "Про розгляд протесту прокуратури міста Хмельницького на рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 23.12.2010 р. №1669 "Про внесення змін в рішення виконавчого комітету міської ради від 25.09.2008 р. №1149 "Про встановлення тарифів на послуги комунального підприємства "Спецкомунтранс" по вивезенню та знешкодженню твердих побутових відходів, вивезення рідких відходів і знешкодженню на полігоні твердих побутових відходів, які вивезені транспортом сторонніх організацій" тариф становить: тверді: 22,45 грн. за 1 куб.м. Загальна сума за договором становить 2544,93 грн. з ПДВ.
У додатку №1 до договору "Місця збирання відходів" сторонами визначено два об'єкти обслуговування по вул. Героїв Чорнобиля, 1/1А (непродовольчий та продовольчий магазини) та у графі місце збору відходів зазначено - підборочна машина.
У матеріали справи надано рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради про затверджені норми та тарифи надання послуг з вивезення твердих побутових відходів у м. Хмельницькому.
Так, рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 09.09.2010 р. №1201 затверджено норми надання послуг з вивезення твердих побутових відходів у м. Хмельницькому. Зокрема, для таких джерел утворення побутових відходів як крамниці продтоварні затверджено середні норми на 1 розрахункову одиницю (м.кв. торгової площі): 2,73 л на добу, 0,083 м. куб. на місяць, 1,0 м. куб на рік, для промтоварних: 2,11 л. на добу, 0,642 м.куб. на місяць, 0,77 м.куб. на рік.
Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 14.06.2012 р. №494 внесено зміни в додаток до рішення виконавчого комітету міської ради від 23.12.2010 року № 1669 "Про внесення змін в рішення виконавчого комітету міської ради від 25.09.2008 року №1149 "Про встановлення тарифів на послуги комунального підприємства "Спецкомунтранс" по вивезенню та знешкодженню твердих побутових відходів, вивезенню рідких відходів і знешкодженню на полігоні твердих побутових відходів, які вивезені транспортом сторонніх організацій". Зокрема, для інших споживачів встановлено тариф на вивезення та знешкодження твердих побутових відходів у розмірі 22,45 грн. за 1 м.куб. з ПДВ.
Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 10.07.2014 р. №468 відкореговано тариф на послуги з вивезення та знешкодження твердих побутових відходів в частині знешкодження побутових відходів та тариф на послуги із знешкодження на полігоні побутових відходів, які вивезені транспортом сторонніх організацій, ХКП "Спецкомунтранс", встановлені рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 25.09.2008 р. №1149 із змінами згідно з рішеннями виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 23.12.2010 р. №1669 та від 14.06.2012 р. №494. Зокрема, для інших споживачів встановлено тариф на вивезення та знешкодження твердих побутових відходів у розмірі 24,95 грн. за 1 м.куб. з ПДВ.
Вищезазначене рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради та додаток до рішення щодо тарифів на послуги позивача опубліковане в газеті "Проскурів" №29 за 17.07.2014 р.
Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 15.01.2015 р. №1 відкореговано тариф на послуги з вивезення та знешкодження твердих побутових відходів в частині вивезення твердих побутових відходів та тариф на послугу з вивезення рідких відходів, встановлені рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 25.09.2008 р. №1149 із змінами згідно з рішеннями виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 23.12.2010 р. №1669, від 14.06.2012 р. №494, від 10.07.2010 р. №468. Так, для інших споживачів встановлено тариф на вивезення та знешкодження твердих побутових відходів у розмірі 27,91 грн. за 1 м.куб. з ПДВ.
Позивач наказом від 04.02.2015 р. №61-а затвердив середньомісячний тариф на послуги підприємства у лютому 2015 р., зокрема, за вивезення та знешкодження твердих побутових відходів для інших споживачів - 27,38 грн. за 1 м. куб з ПДВ. Зазначено, що розрахунок тарифу зроблено відповідно до рішень виконавчого комітету Хмельницької міської ради №468 від 10.07.2014 р. та №1 від 15.01.2015 р.
Вищезазначене рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради, а також повідомлення про зміну тарифів на послуги з вивезення побутових відходів з 06.02.2015 р. опубліковані в газеті "Проскурів" №3 за 22.01.2015 р.
Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 23.07.2015 р. №500 встановлено тарифи на послуги ХКП "Спецкомунтранс" з вивезення побутових відходів. Зокрема, для інших споживачів встановлено тариф за вивезення твердих побутових відходів у розмірі 25,31 (для споживачів, які самостійно утримують контейнери та контейнерні майданчики) та 31,78 (для споживачів, які користуються контейнерами на контейнерних майданчиках в місцях загального користування) грн. за 1 м.куб. з ПДВ, захоронення - 10,51 грн. за м.куб. з ПДВ. Рішення набуває чинності через 15 днів з моменту опублікування
Позивач наказом від 30.07.2015 р. №168-а затвердив середньомісячний тариф на послуги підприємства у серпні 2015 р. Так, для інших споживачів встановлено тариф за перевезення твердих побутових відходів у розмірі 22,90 (для споживачів, які самостійно утримують контейнери та контейнерні майданчики) та 26,45 (для споживачів, які користуються контейнерами на контейнерних майданчиках в місцях загального користування) грн. за 1 м.куб. з ПДВ, захоронення - 9,35 грн. за м.куб. з ПДВ. Зазначено, що розрахунок тарифу зроблено відповідно до рішень виконавчого комітету Хмельницької міської ради №500 від 23.07.2015 р.
Вищезазначене рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради, а також повідомлення про зміну тарифів на послуги з вивезення побутових відходів з 15.08.2015 р. опубліковані в газеті "Проскурів" №30 за 30.07.2015 р.
У матеріали справи позивачем в підтвердження наданих послуг подано затверджені (09.01.2013 р., 25.12.2013 р., 29.12.2014 р., 15.12.2015 р.) маршрутні графіки автомобіля ХКП "Спецкомунтранс" зі збору ТПВ (автомобіль ЗІЛ КО-432, водій ОСОБА_5В.) по маршруту №13, який, зокрема, проходить по вул. ОСОБА_4, м-н "Маргоша", а також шляхові листи вантажного автомобіля за 04, 11, 18, 25 січня, 01, 08, 15, 22, 29 лютого, 07, 14, 21, 28 березня 2016 р.; 05, 12, 19, 26 січня, 02, 09, 16, 23 лютого, 02, 09, 16, 23, 30 березня, 06, 13, 20, 27 квітня, 04, 11, 18, 25 травня, 01, 08, 15, 22, червня, 06, 13, 20, 27 липня, 0317, 24 серпня, 07, 14, 2128 вересня, 05, 12, 19, 26 жовтня, 02, 09, 16, 23, 30 листопада, 07, 14, 21, 28 грудня 2015 р.; 02, 09, 16, червня, 07, 14, 21, 28 липня, 04, 25 серпня, 08, 22, 29 вересня, 27 жовтня, 03, 10, 17, 24 листопада, 01, 08, 15, 22, 29 грудня 2014 р.
Також позивачем надано виставлені відповідачу рахунки за послуги з вивезення сміття №910 від 14.02.2014 р. на суму 212,15 грн., від 14.03.2014 р. на суму 212,15 грн., від 15.04.2014 р. на суму 212,15 грн., від 15.05.2014 р. на суму 212,15 грн., від 16.06.2014 р. на суму 212,15 грн., від 15.07.2012 р. на суму 212,15 грн., від 14.08.2014 р. на суму 235,78 грн. (із зазначенням повідомлення про зміну тарифів з 01.08.2014 р.), від 15.10.2014 р. на суму 235,78 грн., від 14.11.2014 р. на суму 235,78 грн., від 15.12.2014 р. на суму 235,78 грн., від 15.01.2015 р. на суму 235,78 грн. (із зазначенням повідомлення про зміну тарифів з 06.02.2015 р.), від 16.02.2015 р. на суму 258,74 грн. (із зазначенням повідомлення про зміну тарифів з 06.02.2015 р.), від 16.03.2015 р. на суму 263,75 грн., від 15.04.2015 р. на суму 263,75 грн., від 15.05.2016 р. на суму 263,75 грн., від 15.06.2015 р. на суму 263,75 грн., від 15.07.2015 р. на суму 263,75 грн., від 13.08.2015 р. на суму 238,31 грн. (із зазначенням повідомлення про зміну тарифів з 15.08.2015 р.), від 15.09.2015 р. на суму 399,64 грн., від 15.10.2015 р. на суму 399,64 грн., від 16.11.2015 р. на суму 399,64 грн., від 15.12.2015 р. на суму 399,64 грн., від 15.01.2015 р. на суму 399,64 грн., від 15.02.2015 р. на суму 399,64 грн., від 15.03.2016 р. на суму 399,64 грн., від 15.04.2016 р. на суму 399,64 грн. У рахунках зазначено розмір заборгованості станом на початок кожного з місяців виставлення рахунків.
Відповідач лише частково провів розрахунки з позивачем, а саме: згідно з наданими позивачем виписками та наданими відповідачем квитанціями відповідачем було сплачено 02.02.2015 р. кошти в сумі 100,00 грн. як оплата за сміття за 2014 р., 18.05.2015 р. - кошти в сумі 600,00 грн. за вивіз сміття, 17.07.2015 р. - кошти в сумі 510,62 грн. за вивіз сміття.
Оскільки відповідач повністю не провів розрахунки з позивачем, останній звернувся до відповідача з листом-претензією (від 07.07.2015р.), в якій вимагав сплатити заборгованість за послуги з вивезення твердих побутових відходів.
У зв'язку із несплатою відповідачем заборгованості за договором №910 від 31.10.2013 р. про надання послуг з вивезення побутових відходів позивач звернувся до суду з позовом про стягнення 5938,01 грн. заборгованості, 4851,36 грн. інфляційних нарахувань, 383,49 грн. 3% річних, 914,44 грн. пені (враховуючи наявні в матеріалах справи заяви про зменшення та збільшення позовних вимог).
Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке.
Приписами ст. 509 ЦК України та ст. 173 ГК України визначено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ст. 11 ЦК України та ст. 174 ГК України господарські зобовязання можуть виникати, зокрема, із господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Як убачається з матеріалів справи, між сторонами укладено договір про надання послуг з вивезення побутових відходів №910 від 31.10.2013 р.
Згідно зі ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
У статті 1 Закону України "Про відходи" зазначено, що відходами є будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення; побутові відходи - відходи, що утворюються в процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, крім відходів, пов'язаних з виробничою діяльністю підприємств) і не використовуються за місцем їх накопичення; тверді відходи - залишки речовин, матеріалів, предметів, виробів, товарів, продукції, що не можуть у подальшому використовуватися за призначенням; послуги з вивезення побутових відходів - збирання, зберігання та перевезення побутових відходів, що здійснюються у населеному пункті згідно з правилами благоустрою, затвердженими органом місцевого самоврядування.
Суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об'єкт утворення відходів (ст. 17 Закону України "Про відходи").
Статтею 35-1 Закону України "Про відходи" встановлено, що поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм, стандартів і правил. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів. Збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами. Перевезення побутових відходів здійснюється спеціально обладнаними транспортними засобами.
Відповідно до п. 2 Правил надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2008р. №1070, побутовими є відходи, що утворюються в процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках (крім відходів, пов'язаних з виробничою діяльністю підприємств) і не використовуються за місцем їх накопичення. Твердими відходами є залишки речовин, матеріалів, предметів, виробів, товарів, продукції, що не можуть у подальшому використовуватися за призначенням.
Обсяг надання послуг розраховується на підставі норм, затверджених органом місцевого самоврядування. Норми надання послуг визначаються на підставі правил, встановлених центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства (п. п. 6, 7 зазначених Правил).
Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства від 30.07.2010 р. №259 затверджено Правила визначення норм надання послуг з вивезення побутових відходів (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.09.2010 р. за №871/18166), згідно з якими норма - це кількісний показник споживання послуг з вивезення побутових відходів, які утворюються на одну розрахункову одиницю (одного мешканця для житлової забудови, одне місце в готелі, гуртожитку та ін., один квадратний метр торгівельної та складської площі, вокзалів, автостоянок, пляжів та ін.; одне відвідування для поліклінік тощо) за одиницю часу.
Норми надання послуг з вивезення твердих побутових відходів у м. Хмельницькому затверджені рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 09.09.2010 р. №1201. Зокрема, для таких джерел утворення побутових відходів як крамниці продтоварні затверджено середні норми на 1 розрахункову одиницю (м.кв. торгової площі): 2,73 л на добу, 0,083 м. куб. на місяць, 1,0 м. куб на рік, для промтоварних: 2,11 л. на добу, 0,642 м.куб. на місяць, 0,77 м.куб. на рік.
Порядком формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 р. №1010, визначено механізм формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, а також встановлено, що до таких послуг належать операції поводження з побутовими відходами (збирання, зберігання, перевезення, перероблення, утилізація, знешкодження та захоронення), що здійснюються у населеному пункті згідно з правилами благоустрою, затвердженими органом місцевого самоврядування. Тарифи на послуги - грошовий вираз витрат із збирання, зберігання, перевезення, перероблення, утилізації, знешкодження та захоронення 1 куб. метра або 1 тонни (за наявності вагового обладнання) побутових відходів, розрахований на основі економічно обґрунтованих планованих витрат з урахуванням планованого прибутку та податку на додану вартість (п. п. 1, 2 зазначеного Порядку).
Частиною 1 ст. 1 Закону України „Про житлово-комунальні послуги передбачено, що комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.
Згідно з ч. ч. 1, 2, 5, 6 ст. 32 Закону України „Про житлово-комунальні послуги плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. Споживач зобов'язаний, зокрема, укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору; оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом; у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги сплачувати пеню у встановлених законом чи договором розмірах (п. п. 1, 5, 10 ч. 3 ст. 20 Закону України „Про житлово-комунальні послуги").
Як убачається з умов договору про надання послуг з вивезення побутових відходів №910 від 31.10.2013 р., позивач зобов'язувався надавати послуги з вивезення та знешкодження побутових відходів, а відповідач зобов'язувався своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених цим договором.
При цьому у додатку №1 до договору "Розрахунок обсягу і вартості послуг з вивезення побутових відходів" сторони погодили два об'єкти обслуговування по вул. Героїв Чорнобиля, 1/1А та обсяги надання послуг, а саме 31,26 та 82,10 куб.м. на рік (усього 113,36 куб.м. на рік). При цьому зазначено, що згідно з рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 14.06.2012 р. №494 "Про розгляд протесту прокуратури міста Хмельницького на рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 23.12.2010 р. №1669 "Про внесення змін в рішення виконавчого комітету міської ради від 25.09.2008 р. №1149 "Про встановлення тарифів на послуги комунального підприємства "Спецкомунтранс" по вивезенню та знешкодженню твердих побутових відходів, вивезення рідких відходів і знешкодженню на полігоні твердих побутових відходів, які вивезені транспортом сторонніх організацій" тариф для твердих побутових відходів становить 22,45 грн. за 1 куб.м.
Обсяг надання послуг розраховується виконавцем на підставі норм, затверджених органом місцевого самоврядування (п. 10 договору).
Як убачається з вищенаведеного, матеріали справи містять докази про встановлені органом місцевого самоврядування норми та тарифи надання послуг з вивезення твердих побутових відходів та відповідні повідомлення споживача про їх зміну, як визначено умовами договору.
У п. 13 договору сторони погодили, що у разі застосування щомісячної системи оплати послуг платежі вносяться не пізніше ніж до 5 числа місяця, що настає за розрахунковим. У разі попередньої оплати послуг платежі вносяться за згодою споживача згідно домовленості. Доказів щодо згоди на попередню оплату послуг суду не подано.
Статтею 526 ЦК України передбачено, що зобовязання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк. Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України одностороння відмова від виконання зобовязання і одностороння зміна умов договору не допускається.
Відповідно до вимог ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив зобовязання, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтею 530 ЦК України визначено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Із матеріалів справи слідує, що на виконання умов договору про надання послуг з вивезення побутових відходів №910 від 31.10.2013 р. позивачем за період січень 2014 р.- березень 2016 р. надавались послуги з вивезення твердих побутових відходів, накопичених на обєктах відповідача, на загальну суму 7148,63 грн., у звязку з чим виставлялись до оплати рахунки-фактури (які наведені вище).
Відповідач здійснив оплату за надані йому послуги частково в сумі 1210,62 грн., що підтверджується виписками з банківського рахунку від 02.02.2015 р. (100,00 грн.), 18.05.2015 р. (600,00 грн.), 17.07.2015 р. (510,62 грн.) та платіжними квитанціями.
Таким чином, вартість послуг з вивезення відходів, що залишилась неоплаченою відповідачем, становить 5938,01 грн. Доказів про оплату послуг в сумі 5938,01 грн. суду не подано.
Твердження відповідача про те, що послуги, передбачені договором, йому не надавались, суд оцінює критично, враховуючи матеріали справи, зокрема, наявні шляхові листи вантажного автомобіля, маршрутні графіки щодо вивезення побутових відходів із місць збирання, зазначених в договорі, часткову оплату позивачем послуг згідно з договором. При цьому судом зважається на відсутність доказів звернення відповідача до позивача з відповідними претензіями чи виклику представників позивача для складання акта-претензії про ненадання послуг, як передбачено умовами договору (п. 25 договору), ст. 18 Закону України "Про житлово-комунальні послуги". Копії заяв, наданих відповідачем, від 26.12.2013р., 21.04.2014р., 27.09.2015р. не свідчать про їх направлення (вручення) позивачу. Крім того, відповідач в них, зокрема, повідомляє про незабезпечення його контейнерами, необхідність переглянути умови договору у звязку із зміною реквізитів.
Щодо посилань відповідача на обовязковість складання актів передачі наданих послуг, з урахуванням положень ст. ст. 1, 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", п. 2.13 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну України від 24.05.1995 р., п. п. 44.1, 135.2, 138.2, 139.1.9 Податкового кодексу України як на підставу складання первинного документа - акту передачі послуг, суд зазначає, що умовами укладеного між сторонами договору не передбачено обовязку виставлення рахунків та складання актів передачі наданих послуг. При цьому Закон України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" визначає правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні, а Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, тоді як спір виник з господарський правовідносин, які врегульовані, в тому числі, умовами укладеного між сторонами договору.
Безпідставними є твердження відповідача про невиконання позивачем умов договору у звязку із незабезпеченням його контейнерами та переведення на іншу схему надання послуг, оскільки відповідно до умов договору послуги з вивезення твердих відходів надаються за безконтейнерною схемою (п. 3 договору).
Щодо поданих дисків з відеозаписом, то на останніх зазначено дати, які не охоплюють період виникнення спірних правовідносин, крім того, у суду відсутні докази щодо достовірності даних записів.
Також суд критично оцінює доводи відповідача про те, що він в порушення вимог договору і законодавства не був попереджений про зміну тарифів на послуги, оскільки наявними в матеріалах справи доказами (копії повідомлень в друкованих ЗМІ, рахунки) підтверджується факт повідомлення споживачів про зміну відповідних тарифів. Вказаний спосіб повідомлення передбачений п. 17 договору, згідно з яким у разі прийняття органом місцевого самоврядування рішення про зміну вартості послуг (тарифів) виконавець повідомляє про це споживачеві через засоби масової інформації або шляхом повідомлення у рахунку, виставленому для оплати. Споживач зобов'язується здійснювати оплату за новими тарифами з дня введення їх в дію.
З приводу зауважень відповідача про те, що він не був ознайомлений із графіком вивезення сміття та маршрутним графіком позивача, суд звертає увагу, що зі змісту п. 5 договору, підписаного позивачем, убачається, що для вивезення твердих відходів за безконтейнерною схемою споживач зобов'язаний з 07:00 до 23:00 год. виставити у місцях, погоджених з виконавцем, закриті ємкості з відходами місткістю не більш як 0,12 куб.м.
Разом з тим, п. 18 договору визначено, що споживач має право, зокрема, на одержання достовірної та своєчасної інформації про послуги з вивезення відходів, зокрема, про їх вартість, загальну суму місячної плати, структуру тарифів, норми надання послуг і графік вивезення відходів. Таким чином, реалізація передбаченого договором права відповідача на ознайомлення, в тому числі, із графіком вивезення відходів покладається виключно на відповідача та залежить від його волі.
При цьому про ознайомлення з правилами надання послуг з вивезення побутових відходів та витягами із законодавства про відходи, санітарними нормами і правилами поводження з побутовими відходами та утримання територій населених пунктів свідчить підпис споживача, розміщений у відповідному полі договору.
З приводу тверджень відповідача про зміну юридичної адреси суд бере до уваги те, що адреса об'єкта утворення відходів - магазин "Маргоша", щодо якого надаються послуги з вивезення побутових відходів, а саме: вул. Героїв Чорнобиля, 1/1А залишилася незмінною, що не заперечується відповідачем.
Посилання відповідача на наданий у матеріали справи договір купівлі товару №27 від 27.11.2013 р., укладений між ОСОБА_6 (продавець) та ТОВ "Віколя" (покупець), відповідно до п. 1 якого продавець продає, а покупець купує вторсировину, суд оцінює критично, оскільки останній укладений між суб'єктами, що не є сторонами у справі.
Суд не може вважати обґрунтованим посилання відповідача і на положення Закону України "Про захист прав споживачів", оскільки, як передбачено його преамбулою, цей Закон регулює відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та, зокрема, надавачами послуг різних форм власності. При цьому відповідно до п. 22 ст. 1 зазначеного Закону споживачем є лише фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов'язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов'язків найманого працівника. Тобто відповідач як фізична особа-підприємець не є споживачем у розумінні норм цього Закону.
З огляду на зазначене, позовні вимоги про стягнення з відповідача 5938,01 грн. основного боргу підлягають задоволенню.
Позивач також просить стягнути з відповідача (враховуючи заяви від 01.04.2016 р., 07.04.2016 р., 14.04.2016 р., 05.05.2016 р., 13.05.2016 р.) 4851,36 грн. інфляційних нарахувань, 383,49 грн. річних згідно з поданими розрахунками.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Перевіривши розмір заявлених позивачем інфляційних втрат за період лютий 2014 р. - березень 2016 р. в сумі 4851,36 грн., які позивач нарахував на загальну суму заборгованості 5938,01 грн., суд вважає, що він визначений неправомірно. Так, відповідно до положень п. 3.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.12.2013 р. №14 "Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань" інфляційні нарахування на суму боргу, сплата яких передбачена частиною другою статті 625 ЦК України, не є штрафною санкцією, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення в їх сплаті. Зазначені нарахування здійснюються окремо за кожен період часу, протягом якого діяв відповідний індекс інфляції, а одержані таким чином результати підсумовуються за весь час прострочення виконання грошового зобов'язання. Розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений названою Державною службою, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція. При цьому в розрахунок мають включатися й періоди часу, в які індекс інфляції становив менше одиниці (тобто мала місце дефляція).
Таким чином, здійснивши перерахунок заявлених до стягнення інфляційних нарахувань, суд вважає, що інфляційні нарахування, які належить стягнути з відповідача, враховуючи часткові оплати, становлять 1673,03 грн., а саме: на заборгованість за січень 2014 р. в сумі 209,30 грн. - 94,09 грн. інфляційних нарахувань (за періоди березень - січень 2015 р. - 58,01 грн. на суму боргу 209,30 грн., лютий-квітень 2015 р. - 36,08 грн. на суму боргу 109,30 грн.), на заборгованість за лютий 2014р. в сумі 212,15 грн. - 140,48 грн. інфляційних нарахувань за квітень 2014 р. - квітень 2015 р., на заборгованість за березень 2014 р. в сумі 212,15 грн. - 129,21 грн. інфляційних нарахувань за травень 2014 р. - квітень 2015 р., на заборгованість за квітень 2014 р. в сумі 212,15 грн. - 120,68 грн. інфляційних нарахувань (за червень 2014 р. - квітень 2015 р. - 116,72 грн. на суму боргу 212,15 грн., за травень-червень 2015 р. - 3,96 грн. на суму боргу 151,75 грн.), на заборгованість за травень 2014 р. в сумі 212,15 грн. - 121,95 грн. інфляційних нарахувань за липень 2014 р. - червень 2015 р., на заборгованість за червень 2014 р. в сумі 212,15 грн. 122,83 грн. інфляційних нарахувань (за серпень 2014 р. - червень 2015 р. - 120,62 грн. на суму боргу 212,15 грн., липень 2014 р. - березень 2016 р. - 2,21 грн. на суму боргу 65,43 грн.), на заборгованість за липень 2014 р. в сумі 212,15 грн. 129,14 грн. інфляційних нарахувань за вересень 2014 р. - березень 2016 р., на заборгованість за серпень 2014 р. в сумі 235,78 грн. 132,84 грн. інфляційних нарахувань за жовтень 2014 р. - березень 2016 р., на заборгованість за вересень 2014 р. в сумі 235,78 грн. - 124,20 грн. інфляційних нарахувань за листопад 2014 р. - березень 2016 р., на заборгованість за жовтень 2014 р. в сумі 235,78 грн. 117,49 грн. інфляційних нарахувань за грудень 2014 р. - березень 2016 р., на заборгованість за листопад 2014 р. в сумі 235,78 грн. 107,20 грн. інфляційних нарахувань за січень 2015 р. - березень 2016 р., на заборгованість за грудень 2014 р. в сумі 235,78 грн. 96,88 грн. інфляційних нарахувань за лютий 2015 р. - березень 2016 р., на заборгованість за січень 2015 р. в сумі 235,78 грн. 80,14 грн. інфляційних нарахувань за березень 2015 р. - березень 2016 р., на заборгованість за лютий 2015 р. в сумі 258,74 грн. 54,15 грн. інфляційних нарахувань за квітень 2015 р. - березень 2016 р., на заборгованість за березень 2015 р. в сумі 263,75 грн. 16,03 грн. інфляційних нарахувань за травень 2015 р. - березень 2016 р., на заборгованість за квітень 2015 р. в сумі 263,75 грн. 10,01 грн. інфляційних нарахувань за червень 2015 р. - березень 2016 р., на заборгованість за травень 2015 р. в сумі 263,75 грн. 8,92 грн. інфляційних нарахувань за липень 2015 р. - березень 2016 р., на заборгованість за червень 2015 р. в сумі 263,75 грн. 11,67 грн. інфляційних нарахувань за серпень 2015 р. - березень 2016 р., на заборгованість за липень 2015 р. в сумі 263,75 грн. 13,89 грн. інфляційних нарахувань за вересень 2015 р. - березень 2016 р., на заборгованість за серпень 2015 р. в сумі 304,76 грн. 8,84 грн. інфляційних нарахувань за жовтень 2015 р. - березень 2016 р., на заборгованість за вересень 2015 р. в сумі 338,50 грн. 14,41 грн. інфляційних нарахувань за листопад 2015 р. - березень 2016 р., на заборгованість за жовтень 2015 р. в сумі 338,50 грн. 7,49 грн. інфляційних нарахувань за грудень 2015 р. - березень 2016 р., на заборгованість за листопад 2015 р. в сумі 338,50 грн. 5,08 грн. інфляційних нарахувань за січень 2016 р. - березень 2016 р., на заборгованість за грудень 2015 р. в сумі 338,50 грн. 2,02 грн. інфляційних нарахувань за лютий - березень 2016 р., на заборгованість за січень 2016 р. в сумі 338,50 грн. 3,39 грн. інфляційних нарахувань за березень 2016 р. Тому позовні вимоги щодо стягнення решти інфляційних нарахувань не підлягають задоволенню.
Проаналізувавши заявлені до стягнення 3% річних в сумі 383,49 грн. за період 05.02.2014 р. - 01.04.2016 р. на загальну суму заборгованості 5938,01 грн., суд зазначає, що правильним буде нарахування 3% річних (враховуючи здійснені відповідачем часткові оплати) в розмірі 6,21 грн. на борг в сумі 209,30 грн., що існував 05.02.2014 р. - 01.02.2015 р., 0,93 грн. на борг в сумі 109,30, що існував 02.02.2015 р. - 17.07.2015 р., 7,64 грн. на борг в сумі 212,25 грн., що існував 05.03.2014 р. - 17.05.2015 р., 7,10 грн. на боргу в сумі 212,15 грн., що існував 05.04.2014 р. - 17.05.2015 р., 6,57 грн. на борг в сумі 212,15 грн., що існував 05.05.2014 р. - 17.05.2015 р., 0,74 грн. на борг в сумі 151,75 грн., що існував 18.05.2015 р. - 16.07.2015 р., 7,08 грн. на борг в сумі 212,15 грн., що існував 05.06.2014 р. - 16.07.2015 р., 6,56 грн. на борг в сумі 212,15 грн., що існував 05.07.2014 р. - 16.07.2015 р., 1,39 грн. на борг в сумі 65,43 грн., що існував 17.07.2015 р. - 31.03.2016 р., 10,55 грн. на борг в сумі 212,15 грн. за період 05.08.2014 р. 31.03.2016 р., 11,12 грн. на боргу в сумі 235,78 грн. за період 05.09.2014 р. 31.03.2016 р., 10,54 грн. на борг в сумі 235,78 грн. за період 05.10.2014 р. 31.03.2016 р., 9,94 грн. на борг в сумі 235,78 грн. за період 05.11.2014 р. 31.03.2016 р., 9,36 грн. на борг в сумі 235,78 грн. за період 05.12.2014 р. 31.03.2016 р., 8,75 грн. на борг в сумі 235,78 грн. за період з 05.01.2015 р. 31.03.2016 р., 8,15 грн. на боргу в сумі 235,78 грн. за період 05.02.2015 р. 31.03.2015 р., 8,35 грн. на борг в сумі 258,74 грн. за період 05.03.2015 р. 31.03.2016 р., 7,84 грн. на борг в сумі 236,75 грн. за період 05.04.2015 р. 31.03.2016 р., 7,19 грн. на борг в сумі 263,75 грн. за період 05.05.2015 р. 31.03.2016 р., 6,52 грн. на борг в сумі 263,75 за період 05.06.2015 р. 31.03.2016 р., 5,78 грн. на борг в сумі 263,75 грн. за період 05.07.2015 р. 31.03.2016 р., 5,20 грн. на борг в сумі 263,75 грн. за період 05.08.2015 р. 31.03.2016 р., 5,23 грн. на борг в сумі 304,76 грн. за період 05.09.2015 р. 31.03.2016 р., 4,97 грн. на борг в сумі 338,50 грн. за період 05.10.2015 р. 31.03.2016 р., 4,11 грн. на борг в сумі 338,50 грн. за період 05.11.2015 р. 31.03.2016 р., 3,28 грн. на борг в сумі 338,50 грн. за період 05.12.2015 р. 31.03.2016 р., 2,41 грн. на борг в сумі 338,50 грн. за період 05.01.2016 р. 31.03.2016 р., 1,55 грн. на борг в сумі 338,50 грн. за період 05.02.2016 р. 31.03.2016 р., 0, 75 грн. на борг в сумі 338,50 грн. за період 05.03.2016 р. 31.03.2016 р.; всього 175,90 грн. 3% річних, які і підлягають стягненню з відповідача. В решті позовних вимог про стягнення 3% річних необхідно відмовити.
Також позивачем заявлено до стягнення з відповідача (враховуючи заяви від 01.04.2016 р., 07.04.2016 р., 14.04.2016 р., 05.05.2016 р., 13.05.2016 р.) 914,44 грн. пені згідно з поданими розрахунками.
Невиконання зобов'язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання), стаття 610 ЦК України визначає як порушення зобов'язання.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 230 ГК України, п. 3 ч. 1 ст. 611 ЦК України, у разі порушення правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити штрафні санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня).
Відповідно до ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Частиною другою ст. 551 ЦК України передбачено, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Статтею 1 Закону України „Про відповідальність суб'єктів підприємницької діяльності за несвоєчасне внесення плати за спожиті комунальні послуги та утримання прибудинкових територій установлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують нежилі будинки і приміщення, належні їм на праві власності або орендовані ними на підставі договору, для провадження цієї діяльності, зокрема, за несвоєчасні розрахунки за спожиті комунальні послуги сплачують пеню в розмірі одного відсотка від суми простроченого платежу за кожний день прострочення, якщо інший розмір пені не встановлено угодою сторін, але не більше 100 відсотків загальної суми боргу.
Сторонами в п. 22 договору визначено, що в разі несплати або несвоєчасної оплати за отримані послуги у строки, передбачені даним договором, споживач сплачує на користь виконавця, крім суми заборгованості з урахуванням встановленого індексу інфляції та трьох відсотків річних від простроченої суми за весь час прострочення, пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення.
З аналізу поданого позивачем розрахунку (доданий до заяви про збільшення позовних вимог від 13.05.2016 р.) убачається, що нарахування пені позивачем здійснено за відповідні періоди на суми боргу, що виникли станом на кінець кожного з визначених періодів, без урахування того, що заборгованість виникала у кожному місяці і нарахування пені повинно було здійснюватись саме на таку щомісячну заборгованість. Відповідним чином має застосовуватись і передбачене ч. 6 ст. 232 ГК України положення, згідно з яким нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Враховуючи зазначене вище, за період 05.02.2014 р. - 05.08.2014 р. на заборгованість 209,30 грн. підлягає нарахуванню 18,14 грн. пені, за період 05.03.2014 р. 05.09.2014 р. на заборгованість 212,15 грн. 20,78 грн. пені, за період 05.04.2014 р. 05.10.2014 р. на заборгованість 212,15 грн. 22,80 грн. пені, за період 05.05.2014 р. 05.11.2014 р. на заборгованість 212,15 грн. 24,34 грн. пені, за період 05.06.2014 р. 05.12.2014 р. на заборгованість 212,15 грн. 25,67 грн. пені, за період 05.07.2014 р. 05.01.2015 р. на заборгованість 212,15 грн. 27,41 грн., за період 05.08.2014 р. 05.02.2015 р. на заборгованість 212,15 грн. 28,36 грн. пені, за період 05.09.2014 р. 05.03.2015 р. на заборгованість 235,78 грн. 33,84 грн. пені, за період 05.10.2014 р. 05.04.2015 р. на заборгованість 235,78 грн. 41,01 пені, за період 05.11.2014 р. 05.05.2015 р. на заборгованість 235,78 грн. 47,63 грн. пені, за період 05.12.2014 р. 05.06.2015 р. на заборгованість 235,78 грн. 54,38 грн. пені, за період 05.01.2015 р. 05.07.2015 р. на заборгованість 235,78 грн. 60,40 грн., пені за період 05.02.2015 р. 05.08.2015 р. на заборгованість 235,78 грн. 66,81 грн. пені, за період 05.03.2015 р. 05.09.2015 р. на заборгованість 258,74 грн. 78,30 грн. пені, за період 05.04.2015 р. 05.10.2015 р. на заборгованість 263,75 грн. 77,29 грн. пені, за період 05.05.2015 р. - 05.11.2015 р. на заборгованість 263,75 грн. 74,14 грн. пені, за період 05.06.2015 р. 05.12.2015 р. на заборгованість 263,75 грн. 70,24 грн. пені, за період 05.07.2015 р. 05.01.2016 р. на заборгованість 263,75 грн. 57,23 грн. пені, за період 05.08.2015 р. 05.02.2016 р. на заборгованість 263,75 грн. 63,47 грн., пені, за період 05.09.2015 р. 05.03.2016 р. на заборгованість 304,76 грн. 68,84 грн. пені, за період 05.10.2015 р. 31.03.2016 р. на заборгованість 338,50 грн. 72,94 грн. пені, за період 05.11.2015 р. 31.03.2016 р. на заборгованість 338,50 грн. 60,29 грн. пені, за період 05.12.2015 р. 31.03.2016 р. на заборгованість 338,50 грн. 48,05 грн. пені, за період 05.01.2016 р. 31.03.2016 р. на заборгованість 338,50 грн. 35,00 грн. пені, за період 05.02.2016 р. 31.03.2016 р. на заборгованість 338,50 грн. 22,38 грн. пені, за період 05.03.2016 р. 31.03.2016 р. на заборгованість 338,50 грн. 10,58 грн. пені.
Оскільки заявлена до стягнення пеня в сумі 914,44 грн. нарахована в можливих межах, а тому позовні вимоги про її стягнення підлягають задоволенню.
Враховуючи вказане вище, положення ст. 33 ГПК України, в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а саме: в частині стягнення 5938,01 грн. заборгованості, 1673,03 грн. інфляційних нарахувань, 175,90 грн. 3% річних, 914,44 грн. пені. У задоволенні решти позовних вимог потрібно відмовити.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 1, 2, 33, 43, 44, 49, 82, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Хмельницького комунального підприємства "Спецкомунтранс", м. Хмельницький до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Хмельницький про стягнення 12087,30 грн., з яких 5938,01 грн. заборгованості, 4851,36 грн. інфляційних нарахувань, 383,49 грн. 3% річних, 914,44 грн. пені задовольнити частково.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Хмельницький, вул. Чехова, буд. 11 (код НОМЕР_1) на користь Хмельницького комунального підприємства "Спецкомунтранс", м. Хмельницький, вул. Толстого, буд. 1 (код 03356565) 5938,01 грн. (п'ять тисяч дев'ятсот тридцять вісім гривень 01 коп.) заборгованості, 1673,03 грн. (одну тисячу шістсот сімдесят три гривні 03 коп.) інфляційних нарахувань, 175,90 грн. (сто сімдесят п'ять гривень 90 коп.) 3% річних, 914,44 грн. (дев'ятсот чотирнадцять гривень 44 коп.) пені, 991,99 грн. (дев'ятсот дев'яносто одну гривню 99 коп.) витрат зі сплати судового збору.
Видати наказ.
У решті позову відмовити.
Повне рішення складено 30.05.2016 р.
СуддяВ.В. Виноградова
Віддрук. 4 прим.: 1 - до справи, 2 - позивачу (м. Хмельницький, вул. Толстого, 1), 3, 4 - відповідачу (АДРЕСА_1; 29000, м. Хмельницький, вул. Чехова, 11)