ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=====
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2016 року Справа № 915/231/16
м. Миколаїв
позивач: Вознесенська міська рада Миколаївської області (56500, Миколаївська область, м. Вознесенськ, пл. Центральна, буд.1), код 38016400
відповідач: Миколаївське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України (54001, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 27/1), код 22440366
третя особа без самостійних вимог: Комунальне підприємство Вознесенське міжміське бюро технічної інвентарізації (56500, Миколаївська область, м. Вознесенськ, вул. Леніна, буд. 41), код 03349513
про: визнання незаконним та скасування рішення Адміністративної колегії Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 65-ріш від 25.12.2015 року
суддя В.Д. Фролов
ПРИСУТНІ:
від позивача - представник не зявився
від відповідача - ОСОБА_1 довіреність №21 від 24.05.2016
від третьої особи - представник не зявився
Вознесенська міська рада Миколаївської області (надалі-позивач) звернулась до Господарського суду Миколаївської області з позовом до Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України за участю третьої особи без самостійних вимог Комунального підприємства Вознесенське міжміське бюро технічної інвентарізації про визнання незаконним та скасування рішення Адміністративної колегії Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 65-ріш від 25.12.2015 року.
Позовні вимоги обґрунтовано безпідставністю прийняття відповідачем рішення, тому що, на думку позивача:
По перше пунктом 2 розпорядження Кабінету міністрів України від 04.02.2013 №47-р дійсно органам місцевого самоврядування рекомендовано, зокрема: забезпечити збереження матеріалів технічної інвентаризації, реєстрових книг, а також архівних справ, які зберігаються у бюро технічної інвентаризації комунальних підприємства; створити умови для доступу юридичних та фізичних осіб до матеріалів технічної інвентаризації, реєстрових книг, а також архівних справ у порядку, визначеному органами місцевого самоврядування. Проте, дане розпорядження по відношенню до органів місцевого самоврядування має рекомендований, а не імперативний характер.
По друге на сьогоднішній день органи місцевого самоврядування не наділені повноваженнями з питань обліку та технічної інвентаризації обєктів нерухомого майна.
По третє функція формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері технічної інвентаризації обєктів нерухомого майна відноситься до компетенції Мінрегіону України.
По четверте Інструкція про порядок проведення технічної інвентаризації обєктів нерухомого майна не визначає обовязковим для проведення технічної інвентаризації субєктом господарювання, які мають відповідні повноваження, наявність у такого субєкта господарювання інвентарної справи на обєкт нерухомого майна, технічна інвентаризація якого проводиться.
По пяте порядок доступу юридичних та фізичних осіб до матеріалів технічної інвентаризації, реєстрових книг, а також архівних справ, може бути розроблено та затверджено органами місцевого самоврядування лише після врегулювання даного питання на законодавчому рівні та надання відповідних повноважень органам місцевого самоврядування.
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що розгляд справи №1-26.215/46-2015 відповідачем було здійснено з дотриманням процесуальних засад, визначених розділом 7 ЗУ „Про захист економічної конкуренції" та Правилами розгляду заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
Відповідач зазначає, що оскільки матеріали інвентаризаційних справ розташованих у м. Вознесенську Миколаївської області на обєкти нерухомого майна, продовжують зберігатись в архіві КП Вознесенське міжміське бюро технічної інвентарізації; умови доступу юридичних та фізичних осіб до матеріалів технічної інвентаризації, реєстрових книг, а також архівних справ, станом на теперішній час, органами місцевого самоврядування міста Вознесенська не створені, 25.12.2015 прийнято рішення №65-ріш, за результатами розгляду справи №1-26.215/46-2015.
Представник позивача та третьої особи в судове засідання не зявились, проте від них до суду надійшли клопотання про розгляд справи за відсутності їх повноважних представників.
Позовні вимоги представник відповідача у судовому засіданні заперечив повністю, посилаючись на їх необґрунтованість та невідповідність законодавству.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи представників сторін, суд встановив:
Спірним рішенням адміністративна колегія Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 25.12.2015 р. № 65-ріш у справі №1-26.215/46-2015 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції» вирішено:
1. Визнати бездіяльність Вознесенської міської ради, яка полягали у нестворенні умов (не розробленні проекту) для доступу юридичних та фізичних осіб до матеріалів технічної інвентаризації обєктів нерухомого майна, розташованих на території міста Вознесенська Миколаївської області, реєстрових книг, а також архівних справ, що має своїм наслідком можливість усунення з ринку надання послуг з технічної інвентаризації обєктів нерухомого майна інших субєктів господарювання, які, окрім Комунального підприємства Вознесенське міжміське бюро технічної інвентарізації, виходячи із норм чинного законодавства, мають право надавати такі послуги, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 3 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді бездіяльності органу місцевого самоврядування, що може призвести до усунення конкуренції.
2. Зобовязати Вознесенську міську раду створити умови (розробити та затвердити єдиний порядок) для доступу юридичних та фізичних осіб до матеріалів технічної інвентаризації (як первинної так ф поточної, що може проводитись не лише комунальним підприємством Вознесенське міжміське бюро технічної інвентарізації) обєктів нерухомого майна, розташованих та території міста Вознесенська Миколаївської області, реєстрових книг, а також архівних справ протягом двох місяців з дня отримання цього рішення з наданням до територіального відділення у пятиденний термін підтверджуючих документів.
3. Зобовязати Вознесенську міську раду оприлюднити за власні кошти пункти 1, 2 резолютивної частини цього рішення в офіційному друкованому виданні Миколаївської обласної ради, а саме газеті Рідне Прибужжя, протягом двох місяців з дня його отримання з наданням до територіального відділення у пятиденний термін підтверджуючих документів про оприлюднення.
В рішенні адміністративної колегії Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України визначено, що воно може бути оскаржено до господарського суду Миколаївської області у двомісячний строк з дня його отримання.
Статтею 1 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" встановлено, що Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель.
Частиною 1 статті 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" передбачено, що заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення.
Так, Позивач у позовній заяві стверджує, що висновок АМК є хибним та не відповідає дійсності, оскільки чинним законодавством не врегульовано питання розроблення органами місцевого самоврядування, зокрема міста Вознесенська, порядку надання доступу юридичних та фізичних осіб до матеріалів технічної інвентаризації обєктів нерухомого майна, розташованих на території міста Вознесенська Миколаївської області, реєстрових книг, а також архівних справ.
Відносно не створення позивачем умов (не розробленні проекту) для доступу юридичних та фізичних осіб до матеріалів технічної інвентаризації обєктів нерухомого майна, розташованих на території міста Вознесенська Миколаївської області, реєстрових книг, а також архівних справ, то суд встановив наступне.
Законом України Про захист економічної конкуренції регулюються відносини органів державної влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю із суб'єктами господарювання; суб'єктів господарювання з іншими суб'єктами господарювання, із споживачами, іншими юридичними та фізичними особами у зв'язку з економічною конкуренцією.
Частинами 1, 2 статті 4 Закону України Про захист економічної конкуренції передбачено, що державна політика у сфері розвитку економічної конкуренції та обмеження монополізму в господарській діяльності, здійснення заходів щодо демонополізації економіки, фінансової, матеріально-технічної, інформаційної, консультативної та іншої підтримки суб'єктів господарювання, які сприяють розвитку конкуренції, здійснюється органами державної влади, органами місцевого самоврядування та органами адміністративно-господарського управління та контролю. Суб'єкти господарювання, органи влади, органи місцевого самоврядування, а також органи адміністративно-господарського управління та контролю зобов'язані сприяти розвитку конкуренції та не вчиняти будь-яких неправомірних дій, які можуть мати негативний вплив на конкуренцію.
У відповідності до статті 42 Конституції України держава забезпечує захист конкуренції у підприємницькій діяльності. Не допускаються зловживання монопольним становищем на ринку, неправомірне обмеження конкуренції та недобросовісна конкуренція. Забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності покладено на Антимонопольний комітет України.
Згідно з ст. 15 Закону України Про захист економічної конкуренції Антиконкурентними діями органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю є прийняття будь-яких актів (рішень, наказів, розпоряджень, постанов тощо), надання письмових чи усних вказівок, укладення угод або будь-які інші дії чи бездіяльність органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю (колегіального органу чи посадової особи), які призвели або можуть призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції.
Вознесенська міська рада є представницьким органом місцевого самоврядування, який представляє спільні інтереси територіальної громади міста Вознесенська Миколаївської області у межах повноважень, визначених Конституцією України, ЗУ Про місцеве самоврядування та ін.
Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Частина п'ята статті 60 ЗУ Про місцеве самоврядування регламентує, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Технічна інвентаризація обєктів нерухомого майна проводиться відповідно до Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації обєктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24.05.2001 року № 127, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України від 10.07.2001 року № 582/5773 (зі змінами).
Відповідно до п.3.1, абз.2 п.1.4, п. 1.5 Інструкції технічній інвентаризації підлягають об'єкти (згідно з розділом 2) всіх форм власності, розташовані на земельних ділянках (за окремими поштовими адресами), незалежно від того, побудовані вони за відповідно оформленими документами чи самочинно: будинки, включаючи прибудови та надбудови, громадські та виробничі будинки, господарські будівлі та споруди, а також вбудовані та окремо розташовані захисні споруди. На підставі матеріалів технічної інвентаризації складаються інвентаризаційні справи та технічні паспорти, які скріплюються підписом керівника та печаткою суб'єкта господарювання, а також підписом виконавця робіт із зазначенням серії та номера кваліфікаційного сертифіката та його печаткою. Інвентаризаційна справа формується і ведеться на кожен об'єкт нерухомого майна на весь час його існування та зберігається в органі державної реєстрації прав за місцезнаходженням такого об'єкта.
04.02.2013 року Кабінетом Міністрів України було прийнято розпорядження №47-р "Деякі питання належного функціонування системи органів державної реєстрації речових прав на нерухоме майно", пунктом 2 якого органам місцевого самоврядування рекомендовано, зокрема:
- забезпечити збереження матеріалів технічної інвентаризації, реєстрових книг, а також архівних справ, які зберігаються у бюро технічної інвентаризації - комунальних підприємствах;
- передбачити безоплатний доступ до матеріалів технічної інвентаризації, реєстрових книг, а також архівних справ для державних реєстраторів речових прав на нерухоме майно з метою належного опрацювання ними запитів, що надходять в установленому порядку;
- створити умови для доступу юридичних та фізичних осіб до матеріалів технічної інвентаризації, реєстрових книг, а також архівних справ у порядку, визначеному органами місцевого самоврядування;
- вирішити в установленому законодавством порядку питання передачі органам державної реєстрації прав матеріалів технічної інвентаризації, реєстрових книг, а також архівних справ.
Розділом 11 Інструкції передбачено, що у разі виявлення змін щодо складу, технічного стану, власників будинків тощо, суб'єкти господарювання вносять до інвентаризаційних документів відповідні виправлення та доповнення.
Отже, тільки ознайомившись з матеріалами інвентаризаційної справи можна дійти висновку про наявність або відсутність змін у складі та технічному стані об'єкту нерухомості, наявність або відсутність об'єктів самочинного будівництва.
До кінця 2012 року технічну інвентаризацію об'єктів нерухомого майна на території міста Вознесенська здійснювало одне БТІ - комунальне підприємство "Вознесенське міжміське бюро технічної інвентаризації", яке й виконувало функції реєстратора нерухомості.
28.12.2012р. Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (далі - Мінрегіон) було прийнято наказ №658, яким внесено зміни до Інструкції, відповідно до яких право проводити технічну інвентаризацію об'єктів нерухомого майна отримали суб'єкти господарювання, у складі яких працює один або більше відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, які пройшли професійну атестацію та отримали кваліфікаційний сертифікат. Так, з 2013 року кола учасників ринку робіт з технічної інвентаризації розширилось.
Статтею 117 Конституції України визначено, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
У зв'язку з наявністю проблемних питань на ринку проведення робіт з технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна відповідачем, в ході реалізації повноважень щодо здійснення контролю за додержанням законодавства про захист економічної конкуренції, на підставі статті 3, пункту 12 статті 17 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" було проведено дослідження ринку надання послуг з технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна у м. Миколаєві і Миколаївській області.
Враховуючи викладене, відповідач просив проінформувати про порядок обліку та збереження на території міста матеріалів інвентаризаційних справ, в тому числі інвентаризаційних справ, сформованих до 2013 року із зазначенням особи (орган державної реєстрації прав, бюро технічної інвентаризації - комунальним підприємством), у якої зберігаються такі справи. Яким чином на території міста Вознесенська забезпечується доступ державних реєстраторів до матеріалів технічної інвентаризації, реєстрових книг, а також архівних справ, які знаходяться на зберіганні в КП "ВМБТІ".
9.08.2015р. відповідачем направлено позивачу лист №1-292/52-1301/5 про надання інформації та документів про порядок обліку та збереження на території міста матеріалів інвентаризаційних справ, в тому числі інвентаризаційних справ, сформованих до 2013 року із зазначенням особи (орган державної реєстрації прав, бюро технічної інвентаризації - комунальним підприємством), у якої зберігаються такі справи. Яким чином на території міста Вознесенська забезпечується доступ державних реєстраторів до матеріалів технічної інвентаризації, реєстрових книг, а також архівних справ, які знаходяться на зберіганні в КП "ВМБТІ".
Листом від 21.09.2015р. №1833/01/01-02/11 за підписом міського голови Відділенню було надано відповідь, в якій зазначається, що на території міста Вознесенська матеріали інвентаризаційних справ зберігаються в приміщенні архіву комунального підприємства «Вознесенське міжміське бюро технічної інвентаризації». Та зазначено, що на запити державних реєстраторів надається безкоштовно запитувана інформація на підставі матеріалів інвентаризаційних та архівних справ, реєстрових книг, які зберігаються в приміщенні КП «ВМБТІ». Жодним нормативним документом не врегульовано питання доступу юридичних та фізичних осіб до матеріалів технічної інвентаризації (інвентаризаційних справ), реєстрових книг, а також архівних справ. Рішення, якими встановлюється порядок доступу юридичних та фізичних осіб до матеріалів технічної інвентаризації, не розроблялись та не затверджувались у зв'язку з тим, що дане питання не врегульовано чинним законодавством України (а.с. 35).
19.08.2015р. відповідачем направило вимогу про надання інформації №1-292/80-1302/5 на адресу комунального підприємства "Вознесенське міжміське бюро технічної інвентаризації".
Листом від 31.08.2015р. №235 третьою особою надано відповідь, у якій зазначено, що відповідно до розділу 1 Статуту КП "ВМБТІ" створене відповідно до розпорядження міського голови від 15.02.1999р. № 58-р. Підприємство засноване на комунальній власності територіальної громади м. Вознесенська і підпорядковане міській раді в межах встановлених законодавством України та даним Статутом.
КП "ВМБТІ" у листі від 31.08.2015р. №235 повідомило, що матеріали інвентаризаційних справ не передані та не можуть бути передані, оскільки є власністю територіальної громади міст, селищ, сіл. Передбачений пункт Інструкції суперечить Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Положенню про Міністерство юстиції України - затверджене постановою КМУ від 02.07.2014р. №228. Окрім цього, державними реєстраторами на даний час є приватні нотаріуси, приватні банківські установи, працівники органів місцевого самоврядування. Саме яким державним реєстраторам рекомендовано передача матеріалів технічної інвентаризації, не уточнюється. Окрім цього, положення про передачу комунального майна у державну власність регулюється Законом України та Порядком, затвердженим постановою КМУ про відповідну передачу майна. Дія Конституції України законів має вищу юридичну силу, ніж положення, затверджені на рівні наказів. Тому, щоб не виникали суперечки та непорозуміння, потрібно надати пропозиції Мінрегіонбуду привести цей пункт інструкції у відповідність із законодавством у зв'язку із виявленою невідповідністю діючому законодавству України. Закон України «Про технічну інвентаризацію» не прийнятий, а Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачає лише надання інформації та копій документів на звернення державних реєстраторів. Будь-яка інформація по запитам державних реєстраторів надається безкоштовно. Жодним нормативним документом не передбачено надавати інформацію або доступ до матеріалів з технічної інвентаризації третім особам. Навіть для власника не має правового режиму ознайомлення з матеріалами справи з технічної інвентаризації.
У відповідь на питання відповідача надати інформацію щодо суб'єктів господарювання, які надають послуги з технічної інвентаризації об'єктів нерухомого на території міста Вознесенськ протягом 2014 року та січня-липня 2015 року та з боку яких КП «ВМБТІ» зазнає значної конкуренції, третьою особою вказало, що таку інформацію надати неможливо, оскільки сертифікат, на підставі якого діють суб'єкти, не має територіальної прив'язки, тому у відповідному місті можуть діяти 1000 або 100 таких суб'єктів, у одних ціна послуг буде 100 грн., а в інших навпаки 10000 грн. Іноді Підприємству надходить інформація, що на території м. Вознесенськ та Вознесенського району, послуги з технічної інвентаризації надають суб'єкти з Єланця, Кіровограда, Южноукраїнська, Миколаєва, Одеси та інших міст України (а.с.33).
Відповідно до ст. 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції" підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; не доведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права. Порушення або неправильне застосування норм процесуального права може бути підставою для зміни, скасування чи визнання недійсним рішення тільки за умови, якщо це порушення призвело до прийняття неправильного рішення.
Підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є порушення органом АМК України процедурних правил у розгляді справи про порушення конкурентного законодавства або при проведенні ним перевірки додержання суб'єктом господарювання конкурентного законодавства лише у випадках, коли відповідне порушення унеможливило або істотно ускладнило з'ясування фактичних обставин, що мають значення для прийняття правильного рішення у справі.
Позивачем не наведено жодних порушень процедурних правил органом Антимонопольного комітету України при розгляді справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
Таким чином, судом встановлено, що бездіяльність Вознесенської міської ради, яка полягали у не створенні умов (не розробленні проекту) для доступу юридичних та фізичних осіб до матеріалів технічної інвентаризації обєктів нерухомого майна, розташованих на території міста Вознесенська Миколаївської області, реєстрових книг, а також архівних справ, правомірно визнано порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 3 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді бездіяльності органу місцевого самоврядування, що може призвести до усунення конкуренції.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що Адміністративною колегією Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України при розгляді справи №1-26.215/46-2015 не було допущено порушення процедурних правил, повно встановлено всі обставини, всебічно та у відповідності до законодавства проведено їх аналіз та прийнято рішення у відповідності до законодавства, а тому позов Вознесенської міської ради Миколаївської області не підлягає задоволенню.
Судовий збір, що сплачений позивачем при поданні позову у розмірі 1 378 грн. відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладається на позивача.
У судовому засідання 25.05.2016 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Керуючись ст. ст. 1, 4, 4-3, 32, 33, 34, 43, 44, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
В позові відмовити повністю.
Повне рішення складено 27.05.2016 р.
Суддя В.Д. Фролов