Постанова № 5798389, 18.09.2009, Покровський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Красноармійський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
18.09.2009
Номер справи
2-а-1446/09
Номер документу
5798389
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересняя 2009 року справа № 2-а-1446/09

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області у складі:

Головуючого судді ОСОБА_1 при секретарі ОСОБА_2 з участю:

представника позивача

представника

відповідача ОСОБА_3

ОСОБА_4 розглянувши у відкритому

адміністративну справу судовому засіданні за позовом Комунального підприємства «Компанія «ОСОБА_5 Донбасу» до ОСОБА_6 комітету Красноармійської міської ради про Визнання недійсним п. 1.4 рішення ОСОБА_6 комітету Красноармійської міської ради від 21.12.2005 року № 691 «Про визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді», -

В С Т А Н О В И В:

Позивач КП «Компанія «ОСОБА_5 Донбасу» звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача виконавчого комітету Красноармійської міської Ради Донецької області про визнання недійсними п. 1.4 рішення ОСОБА_6 комітету Красноармійської міської ради від 21.12.2005 року № 691 «Про визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді».

В обгрунтування позову зазначив, що КП «Компанія «ОСОБА_5 Донбасу» стало відомо, що Красноармійською міською радою 21 грудня 2005 року прийняте рішення № 691 «Про визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді», відповідно до п. 1.4 якого Державне обласне комунальне підприємство «Донецькоблводоканал» визначено виконавцем централізованого постачання холодної води, водовідведення.

На підставі Рішення Донецької обласної ради № 5/7-145 від 21.12.2006 року державне обласне комунальне підприємство «Донецькоблводоканал» перейменоване в Комунальне підприємство «Донецькоблводоканал».

Згідно Статуту, зареєстрованого розпорядженням голови облдержадміністрації від 22.12.2006 року, Комунальне підприємство «Донецькоблводоканал» ( код ЄДРПОУ 03361425), є правонаступником прав та обов»язків Державного обласного комунального підприємства «Донецькоблводоканал» (код ЄДРПОУ 03361425).

На підставі Рішення Донецької обласної ради № 5/11-322 від 14.09.2007 року припинена діяльність Комунального підприємства «Донецькоблводоканал» шляхом приєднання до Комунального підприємства «Компанія «ОСОБА_5 Донбасу», яке є правонаступником прав та обов»язків КП «Донецькоблводоканал».

Позивач вважає, що п. 1.4 рішення Красноармійської міської ради від 21.12.2005 року № 691 «Про визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді», яким визначено Державне обласне комунальне підприємство «Донецькоблводоканал» виконавцем послуг централізованого постачання холодної води, водовідведення, нечинним з наступних підстав:

Позивач вважає, що виконком Красноармійської міської ради перевищив свої повноваження, приймаючи рішення відносно державного обласного комунального підприємства «Донецьоблвоканал», правонаступником якого на теперішній час є комунальне підприємство «Компанія «ОСОБА_5 Донбасу», оскільки приймати рішення відносно державного обласного комунального підприємства «Донецькоблводоканал» має повноваження виключно Донецька обласна рада.

Відповідно до Статутів метою діяльності ДОКП «Донецькоблводоканал» було виробництво та централізоване постачання питної води, здійснення водовідведення споживачам; метою діяльності Комунального підприємства «Компанія «ОСОБА_5 Донбасу» є забезпечення технічною та питною водою населення, підприємств, надання послуг водовідведення.

КП «Компанія «ОСОБА_5 Донбасу», так як і ДОКП «Донецькоблводоканал» є (був) виробником послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, а не їх виконавцем.

Пункт 1.3 Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді, затвердженого наказом Держкомунгоспу України від 25.04.2005 року № 60, зареєстрованим Мінюстом України від 19.05.2005 року за № 541/10821 (надалі по тексту – Порядок) визначає, що виконавцем житлово-комунальних послуг може бути суб»єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання відповідних комунальних послуг та який може забезпечити виконання обов»язків, визначених ч. 2 ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», виконавець зобов»язаний підготувати та укласти зі споживачами договір про надання житлово-комунальних послуг. Відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», договір про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення укладається між власником квартири, орендодавцем, квартиронаймачем та балансоутримувачем. Комунальне підприємство «Компанія «ОСОБА_5 Донбасу» не є балансоутримувачем жодного багатоквартирного будинку в місті Красноармійську.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 затверджені Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та Типовий договір про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (надалі по тексту – Правила надання послуг та Типовий договір).

Відповідно до п. 2 Правил надання послуг, виконавець надає послуги з централізованого водопостачання та водовідведення з використанням внутрішньо будинкових систем холодного постачання та водовідведення. Внутрішньо будинкові системи знаходились і знаходяться на балансі житлових організацій, а не ДОКП «Донецькоблводоканал» та КП «Компанія «ОСОБА_5».

В силу положень п. 2 (абз. 8), п. 8 Правил надання послуг та положень п.п. 1, 22 Типового договору ДОКП «Донецькоблводоканал» не міг і також «Компанія «ОСОБА_5 Донбасу» не може забезпечити виконання п. 3 ч. 2 ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», бо вищеназвані підприємства (були) є виробниками послуг з постачання питної води та водовідведення, а не виконавцями.

Згідно вимог ст. 19 Закону України «про питну воду та питне водопостачання» № 2918-Ш від 10.10.2002 року, послуги водопостачання на підставі договору з підприємствами, установами, організаціями, у повному господарському віденні або управлінні яких перебуває житловий фонд і до обов»язків яких належить надання споживачам послуг з питного водопостачання та водовідведення.

Крім наведеного, оскаржуване рішення прийнято виконкомом з порушенням вимог ст. ст. 21, 25, 26, 27, 28, 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», розділу 4 Порядку, а саме – участі у конкурсі по визначенню виконавця житлово-комунальних послуг на ДОКП «Донецькоблводоканал» на КП «Компанія «ОСОБА_5 Донбасу» не приймали.

Відсутність повноважень позивача в обслуговуванні житлового фонду та внутрішньо будинкових водопровідних та каналізаційних мереж виключає можливість визначення статусу Комунального підприємства «Компанія «ОСОБА_5 Донбасу» як виконавця послуг.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3 адміністративний позов підтримала в повному обсязі, просила його задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_6 комітету Красноармійської міської ради ОСОБА_4 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав в повному обсязі, просив відмовити в задоволенні адміністративного позову в зв»язку з пропущенням позивачем строку звернення до адміністративного суду.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав:

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб»єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно із ст. 9 КАС України суд при вирішенні спору керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов”язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Констутуцією України та Законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Судом встановлено, що ОСОБА_6 комітетом Красноармійської міської ради 21 грудня 2005 року прийняте рішення № 691 «Про визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді», відповідно до п. 1.4 якого Державне обласне комунальне підприємство «Донецькоблводоканал» визначено виконавцем централізованого постачання холодної води, водовідведення (а.с. 7).

Відповідно до статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до компетенції органів місцевого самоврядування відноситься визначення виконавця житлово-комунальних послуг відповідно до вищезазначеного закону та в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Відповідно до пункту 1.6 наказу Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 25.04.2005 року № 60, яким затверджено Порядок визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді, передбачено, що якщо органом місцевого самоврядування житлово-комунальні послуги, визначені у пункті 1.1. вищевказаного Порядку, а саме послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків; з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій; з ремонту приміщень, будинків, споруд, передбачених пунктом 4 частини першої статті Закону України «Про житлово-комунальні послуги»; з централізованого опалення, централізованого постачання холодної та гарячої води, центрального водовідведення, включено до переліку послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, виконавці таких послуг визначають за конкурсом відповідно до статей 27, 28 Закону України «про житлово-комунальні послуги».

Відповідно до рішення міської ради від 22.11.2006 року № 5/8-2-12 затверджено перелік послуг, право на здійснення яких набувається на конкурсних засадах (а.с. ). Послуги з водовідведення та водопостачання до цього переліку не включені, крім того, ДОКП «Донецькоблводоканал» на час прийняття вищевказаного рішення виконкому було монополістом по наданню послуг з водопостачання та водовідведення. З боку ДОКП «Донецьоблводоканал» рішення не оскаржувалось.

Таким чином, ствердження позивача щодо порушення виконавчим комітетом вимог статей 21,25,26,27,28,29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», розділу 4 Порядку, а саме - участі у конкурсі по визначенню виконавця житлово-комунальних послуг є необгрунтованим.

Що стосується стверджень позивача щодо перевищення повноважень з боку виконавчого комітету при прийнятті рішення відносно державного обласного комунального підприємства «Донецькоблводоканал», то це не знаходить ніякого законного обгрунтування та відсутні посилання на будь-який нормативно-правовий акт, який би підтверджував перевищення повноважень виконавчого комітету. При цьому необхідно зазначити, що ПО ДОКП «Донецькобводоканал» обслуговувала територію міста Красноармійська та була лише структурним підрозділом ДОКП «Донецькобводоканал», права юридичної особи не мала.

Пунктом 3 Статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що виробник послуг може бути їх виконавцем.

Відповідно до Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 25.04.2005 №60, виконавцем житлово-комунальних послуг може бути суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання відповідних житлово-комунальних послуг та який може забезпечити виконання обов'язків, визначених у частині другій статті 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», тобто позивач може бути як виробником так і виконавцем послуг.

Законом України «Про житлово-комунальні послуги» визначено порядок укладання договорів у сфері житлово-комунальних послуг, а саме статтею 26 чітко встановлено істотні умови договору між виконавцем/виробником та споживачем, тобто вищевказаним законом первісно обумовлюються сторони договору: виробник/виконавець послуг та споживач.

Ці ж терміни визначаються і статтею 1 цього Закону, а саме:

« виконавець - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору;

виробник - суб'єкт господарювання, який виробляє або створює житлово-комунальні послуги;

споживач - фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір — отримати житлово-комунальну послугу»

власник приміщення, будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі- власник) - фізична або юридична особа, якій належить право володіння, користування та розпорядження приміщенням, будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, зареєстроване у встановленому законом порядку».

При цьому типовими договорами про надання житлово-комунальних послуг, затвердженими постановами Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 р. №938 (послуги з газопостачання), від 21.07.2005 р. №630 (послуги з централізованого опалення та водопостачання), від 12.07.2005 р. №560 (послуги з утримання будинків і споруд та при будинкових територій), визначено, що власник приміщення (тільки фізична особа) одночасно є споживачем послуг.

Договір на надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою ним особою.

У разі якщо балансоутримувач не є виконавцем, він укладає договори на надання житлово-комунальних послуг з іншим виконавцем (частини перша та друга статті 29 Закону).

Таким чином позиція позивача щодо неможливості виконати вимоги пункту З частини 2 статті 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» є необгрунтованою.

Відповідно до рішення Донецької обласної ради №5/11-322 від 14.09.2007 року Комунальне підприємство «Донецькоблводоканал» припинило свою діяльність шляхом приєднання до КП «Компанія «ОСОБА_5 Донбасу», яке є правонаступником прав та обов'язків КП «Донецькоблводоканал», у зв'язку з чим були передані всі документи цього підприємства як до правонаступника (а.с. 18-20).

Згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

Рішення, що оскаржується позивачем, було прийнято 21.12.2005 року, позивач КП «ОСОБА_5 Донбасу», який є правонаступником КП «Донецькоблводоканал» звернувся до суду з позовом 19.05.2009 року.

Представник позивача в судовому засіданні заявив клопотання про поновлення строку звернення до суду, але не навів поважних причин його пропуску, зазначивши лише, що причиною пропущення вказаного строку є те, що про оскаржуване рішення йому стало відомо не більше, як рік тому, не надавши при цьому ніяких доказів. Тому суд визнає причину пропущення строку звернення до суду не поважною.

У зв'язку з тим, що позивачем пропущено строк звернення до суду, а відповідач наполягає на застосуванні вказаного строку, суд вважає за необхідне відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

За таких обставин відсутні підстави, передбачені чинним законодавством, щодо визнання недійсним п. 1.4 рішення виконавчого комітету Красноармійської міської ради від 21.12.2005 року № 691 «про визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді», яким визначено Державне обласне комунальне підприємство «Донецькоблводоканал» виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води, водовідведення з моменту прийняття рішення.

На підставі вищевикладеного, відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування», Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах і селах України», затвердженими наказом Держжитлокомхозу України від 01.07.1994 року № 65, Порядком визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді, затвердженим наказом Держкомунгоспу України від 25.04.2005 року № 60, ст. ст. 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Відмовити Комунальному підприємству «Компанія «ОСОБА_5 Донбасу» в задоволенні позовних вимог до виконавчого комітету Красноармійської міської ради про Визнання недійсним п. 1.4 рішення ОСОБА_6 комітету Красноармійської міської ради від 21.12.2005 року № 691 «Про визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді».

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті.

Вступна та резолютивна частина постанови проголошена 18 вересня 2009 року. Повний текст постанови виготовлений 23 вересня 2009 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Красноармійський міськрайонний суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Красноармійський міськрайонний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

С уддя