УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2016 р.Справа № 592/761/16-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: П'янової Я.В.
Суддів: Чалого І.С. , Зеленського В.В.
за участю секретаря судового засідання Городової А.О. Касян В. Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 17.03.2016р. по справі № 592/761/16-а
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач), звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - ГУПФУ в Сумській області, відповідач), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області з 01.09.2015 р. здійснити перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови КМУ № 1381 від 28.12.2011 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" та Постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012р. "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у повному обсязі, тобто 120 відсотків від 105 відсотків від прожиткового мінімуму, 50 % відсотків від прожиткового мінімуму надбавки на непрацездатного члена сім'ї та 35 % підвищення до основного розміру пенсії, що становить 1353, 24 грн. - основного розміру пенсії, 537, 00 грн. - надбавки на непрацездатну дитину віком до 18 років, 473, 64 грн. - підвищення відповідно до Постанови КМУ № 355 від 23.04.2012, всього 2 363, 88 грн., та виплатити позивачу 1 457, 4 грн. безпідставно недоплаченого йому підвищення до основного розміру пенсії відповідно до Постанови КМУ № 355 від 23.04.2012р.; стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єктів владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області сплачений судовий збір; стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області понесені позивачем витрати на правову допомогу адвоката.
Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 17.03.2016 року відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні позову за необґрунтованістю.
Позивач, не погодившись з вказаним судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення норм матеріального права, невідповідність висновків суду обставинам справи.
В судовому засіданні позивач повністю підтримав вимоги апеляційної скарги та просив їх задовольнити.
Відповідач надав до суду апеляційної інстанції заперечення на апеляційну скаргу, в яких вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, а апеляційну скаргу - безпідставною, у зв'язку з чим просив постанову суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення. Відповідач просив розглядати справу за відсутності його представника.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності в розмірі 60% грошового забезпечення відповідно до ст. 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яку нараховує і виплачує відповідач.
Сумським обласним військовим комісаріатом відповідачу було надіслано довідку ФБ №48812 від 16.05.2012 року про розмір грошового забезпечення на загальну суму 2559 грн. для підвищення вже нарахованої пенсії позивача. Під час складання довідки були враховані вимоги Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 11.05.2012 р. № 248/3/6/876, а саме, обчислення грошового забезпечення здійснене: за відповідною посадою та розміром премії, встановленої наказом Міністра оборони України від 26.03.2012 р. № 165 та процентної надбавки за вислугу років, відповідно до Наказу Міністра оборони України від 11.06.2008 року №260 та складає: посадовий оклад - 760,00 грн., оклад за військовим званням - 60,00 грн., відсоткова надбавка за вислугу років 20% 164,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 492,00 грн., надбавка за кваліфікацію 2,5% - 19 грн., надбавка за роботу з таємними документами 15% - 114,00 грн., премія 125 % - 950 грн., всього - 2559 грн. (а.с.46)
Відповідачем, з урахуванням наданої довідки військкомату від 16.05.2012 року, було обчислено максимальний розмір пенсії за відповідною посадою позивача і встановлено її в розмірі 1535,40 грн. з розрахунку (2559 х 60 %).
З 01.09.2005 року основний розмір пенсії позивача становить 1353,24 грн., обчислений як: 1074 х 105% х 120%, тобто відповідно до ст. 22 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і Постанови КМУ №1381 від 28.12.2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення".
Таким чином, максимальний розмір підвищення пенсії позивача склав 182,16 грн. (1535,10-1353,24)(а.с.47).
В свою чергу, ОСОБА_1 вважає, що відповідач розраховує пенсію без доплати, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 року "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у сумі 473,64 грн., що стало підставою для звернення позивача до суду з вказаним позовом.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з їх необґрунтованості.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду з огляду на таке.
Згідно з ч. 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за вказаним Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу" від 7 листопада 2007 року № 1294 було затвердженого порядок призначення (перерахунку) пенсій та визначено складові грошового забезпечення для призначення та перерахунку пенсій. На підставі цієї постанови з 1 січня 2008 року органами Пенсійного фонду України було проведено перерахунок вже призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 23 квітня 2012 року № 355 установлено з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.
Пунктом 2 вищенаведеної Постанови передбачено, що при цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301), та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення, встановленого Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2007 р., № 86, ст. 3148; 2010 р., № 9, ст. 454) за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.
Вказаним пунктом було встановлено, що розміри пенсій з урахуванням підвищень, встановлених пунктом 1 цієї постанови, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення, встановленого Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294.
Матеріалами справи підтверджено, що максимальна величина підвищення визначалась як різниця між розміром пенсії, обчисленим із грошового забезпечення станом на 01.04.2012 р. за відповідною посадою та розмір пенсії, який позивач отримував на дату розрахунку.
Так, для обчислення максимального розміру пенсії за відповідною посадою необхідно суму грошового забезпечення, зазначеного у довідці Сумського обласного військового комісаріату від 16.05.2012 р., помножити на 60%, тобто 2559,00 * 60% = 1535,40 грн.
Таким чином, основний розмір пенсії особи за аналогічною посадою не може перевищувати 1535.40 грн.
Враховуючи, що основний розмір пенсії позивача становить 1353,24 грн., а максимально можливий розмір основної пенсії складає 1535,40 грн., то максимально можливий розмір підвищення за Постановою КМУ № 355 складає 182,16 грн. (1535,40 грн. - 1353,24 грн.).
Посилання позивача на те, що підвищення за Постановою КМУ № 355 має виплачуватися в розмірі 35% від основного розміру пенсії не відповідає вимогам чинного законодавства.
У п. 1 Постанови КМУ № 355 передбачено підвищення розмірів пенсії колишніх військовослужбовців до 35%.
Отже, враховуючи вказане вище, Головне управління виплачує підвищення пенсії позивача відповідно до норм Постанови № 355.
Підставою для перерахунку позивачу пенсії, призначеної на підставі Закону № 2262-ХІІ, є зміна Кабінетом Міністрів України розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.
Кабінетом Міністрів України не приймалось рішень щодо змін розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а відсоткове підвищення розміру пенсії не є підставою для перерахунку позивачу пенсійного забезпечення.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, позовні вимоги про зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії відповідно до вимог частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення відповідної посади є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, оскільки фактично такого збільшення не відбулось.
Аналогічна позиція викладена в постанові ВСУ від 17.03.2015 р.
Згідно з ч.1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Виходячи з вищезазначеного, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують з підстав, наведених вище.
З огляду на те, що позовні вимоги та апеляційна скарга позивача задоволенню не підлягають, вимоги ОСОБА_1 щодо стягнення розміру судового збору та витрат на правову допомогу адвоката також є безпідставними.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку про те, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 17.03.2016р. по справі № 592/761/16-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Пянова Я.В.Судді Чалий І.С. Зеленський В.В. Повний текст ухвали виготовлений 30.05.2016 р.