Постанова № 57982191, 13.05.2016, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.05.2016
Номер справи
820/1026/16
Номер документу
57982191
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

13 травня 2016 р. № 820/1026/16

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Панченко О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Краснокутського районного управління юстиції Харківської області, Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Літинського районного управління юстиції Вінницької області про зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач - ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд зобов'язати відділ Державної реєстрації актів цивільного стану Краснокутського районного управління юстиції Харківської області внести зміни до актового запису про народження №42 від 22.10.1953 року, складеному виконавчим комітетом Бруслинівської сільської ради Літинського району Вінницької області, зазначивши прізвище дитини та батька "ОСОБА_4", прізвище матері "ОСОБА_3".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при складанні актового запису про народження позивача органом реєстрації актів цивільного стану було неправильно записано прізвище і батьків. Згадані недоліки підлягають виправленню. Однак, відповідачем відмовлено у внесені відповідних змін, що слугувало підставою для звернення позивача до суду. Посилаючись на викладені вище обставини, позивач просив суд ухвалити рішення про задоволення позову.

Позивач у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового засідання повідомлений судом належним чином, в порядку, передбаченому ст.33-35 КАС України, надав через канцелярію суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. (а.с.42).

Відповідач - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Краснокутського районного управління юстиції Харківської області, у судове засідання повноважного представника не направив, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений судом належним чином, в порядку, передбаченому ст.ст. 33-35 КАС України. (а.с.50). Відповідач надав суду заяву, в якій зазначив, що проти позовних вимог не заперечує та просив суд розглядати справу без участі представника відділу. (а.с.51).

Відповідач - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Літинського районного управління юстиції Вінницької області, у судове засідання повноважного представника не направив, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений судом належним чином, в порядку, передбаченому ст.ст. 33-35 КАС України, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. Надіслав на адресу суду клопотання, в якому просив розглядати справу за відсутності представника відповідача, у вирішенні справи поклався на розсуд суду. (а.с.53).

Розглянувши матеріали справи, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 8 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Статтею 9 КАСУ передбачено, що суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Статтею 3 Закону України "Про органи реєстрації актів громадянського стану" визначено, що правову основу діяльності органів реєстрації актів громадянського стану визначають Конституція України, цей Закон та інші акти законодавства України.

Відповідно до ч.1 статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" №2398-VІ від 01.07.2010 року, відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд, здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Згідно з ч.1 ст.22 Закону, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Частинами 3 та 4 статті 22 Закону передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

Відповідно до пункту 2.13 "Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання", затверджених наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.2011р., підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: постанова адміністративного суду.

За матеріалами справи судом встановлено, що виконавчим комітетом Бруслинівської сільської ради Літинського району Вінницької області в книзі записів актів громадянського стану про народження 22.10.1953 р. зроблено актовий запис під номером 42 про народження дитини - ОСОБА_1 та видано свідоцтво про народження (а.с. 7).

Разом з тим, як зазначає позивач, в актовому записі неправильно вказано прізвище дитини та батьків, а саме: замість "ОСОБА_4" вказано "ОСОБА_4".

За матеріалами справи судом встановлено, що дані про прізвище батька позивача - ОСОБА_2, підтверджуються рішенням Місцевого суду Краснокутського району Харківської області від 07.11.2001 року по справі №2-801 за позовом ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення (а.с.14), а також записом акта про смерть №104 від 01.08.2000 р. (а.с.11), свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 09.01.2001 року, виданого Краснокутським відділом реєстрації актів громадянського стану. (а.с.9).

Окрім того, згідно з військового квитка позивача серії НОМЕР_4 від 03.05.1972 р. (а.с. 19) та пенсійного посвідчення НОМЕР_5 серії НОМЕР_2 від 04.02.2013 р. (а.с.20), прізвище позивача вказано правильно - "ОСОБА_4".

Дані про прізвище матері позивача - ОСОБА_3, підтверджуються свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 10.01.2001 р., виданого Краснокутським відділом реєстрації актів громадянського стану (а.с.10).

Окремо суд зазначає, що спору стосовно того, що мати позивача є саме померла ОСОБА_3 немає.

Отже, фактичних даних, які б засвідчували недостовірність відомостей перелічених документів в матеріалах справи не має.

Водночас з цим, оглянувши спірний актовий запис, суд зазначає, що внесені до запису відомості про прізвище позивача та її неповнолітньої дитини не узгоджуються з відомостями, які містяться в перелічених вище документах.

Вирішуючи спір по суті, суд бере до уваги, що відповідно до ч.9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті (ч.1 ст.9); державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану (ч.2 ст.9); актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану (ч.3 ст.9).

З положень наведеної норми закону слідує, що кожна фізична особа об'єктивно має матеріальний інтерес у тому, щоби документи актів цивільного стану містили достовірну інформацію про цю фізичну особу.

Статтею 7 Закону України "Про охорону дитинства" передбачено, що кожна дитина з моменту народження має право на ім'я та громадянство. Місце і порядок реєстрації народження дитини визначаються сімейним законодавством, реєстрацію актів цивільного стану, а підстави і порядок набуття та зміни громадянства визначаються Законом України "Про громадянство України", іншими нормативно-правовими актами.

Порядок заповнення бланків актових записів цивільного стану та свідоцтв, що видаються на підставі вчинених актових записів, у державних органах реєстрації актів цивільного стану в Україні врегульовано Правилами заповнення бланків актових записів цивільного стану та свідоцтв, що видаються на підставі вчинених актових записів, у державних органах реєстрації актів цивільного стану в Україні (затверджено наказом Міністерства юстиції України від 01.12.2003р. №148/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.12.2003р. за №1100/8421; далі за текстом - Правила №148/5).

Пунктом 5 Правил №148/5 визначено, що при складанні актових записів необхідно, зокрема, дані про прізвище, ім'я, по батькові, громадянство вказувати повністю відповідно до пред'явлених документів.

У ході розгляду справи судом встановлено, що у спірних правовідносинах органом реєстрації актів цивільного стану - виконавчим комітетом Бруслинівської сільської ради Літинського району Вінницької області, при вчинені спірного актового запису не правильно було вказано прізвище дитини та її батьків. (а.с.7).

У зв'язку з цим позивач звернувся до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Краснокутського районного управління юстиції (за місцем проживання) з заявою про внесення змін до актового запису про народження серії АМ №293493 від 05.08.2003 року.

Згідно Висновку Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Краснокутського районного управління юстиції у Харківській області про відмову по справі №17/09.5-05-06 у внесенні змін до актового запису цивільного стану, доповнень у актовий запис, складений виконавчим комітетом Бруслинівської сільської ради Літинського району Вінницької області, позивачу відмовлено у внесенні змін до актового запису про народження №42 від 22.10.1953 року з посиланням на відсутність підстав для цього. (а.с.15-17).

Разом з тим, ч.1 ст.6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" встановлено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Відповідно до ч.1 ст.22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" - Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження у судовому порядку.

Згідно ч.4 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" - зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі, внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до п.1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року, які зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 р. за №55/18793 - внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Пунктом 1.7 Правил встановлено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.

Оскільки в оглянутому судом свідоцтві про народження, серії НОМЕР_6, виданого Виконавчим комітетом Бруслинівської сільської ради Літинського району Вінницької області 22.10.1953 року не правильно вказано прізвище дитини та батьків, що суперечить даним, вказаним у документах позивача та його батька та матері, вимога позивача про зобов'язання внести виправлення у актовий запис за №42 від 22.10.1953 р. про народження ОСОБА_4, визнається судом обґрунтованою.

А відтак Висновок №17/09.5-05-06 про відмову у внесення змін до актового запису цивільного стану про народження №42 від 22.10.1953 року, доповнень у актовий запис, складений виконавчим комітетом Бруслинівської сільської ради Літинського району Вінницької області, визнається судом необґрунтованим (а.с.15-17).

Статтею 11 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Враховуючи приписи ст. 11 КАС України та встановлені судом обставини, суд доходить висновку про наявність обґрунтованих правових підстав для скасування висновку №17/09.5-05-06 Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Краснокутського районного управління юстиції у Харківській області про відмову у внесення змін до актового запису цивільного стану про народження №42 від 22.10.1953 року.

Що стосується зобов'язання внести зміни до актового запису про народження №42 від 22.10.1953 р. щодо ОСОБА_4, складений Виконавчим комітетом Бруслинівської сільської ради Літинського району Вінницької області, то у відповідності до ч.4 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та згідно Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, внести зміни до актового запису належить до компетенції Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Літинського районного управління юстиції Вінницької області, оскільки саме цим відділом реєстрації вчинено актовий запис про народження ОСОБА_4 та саме в цьому відділі цей актовий запис зберігається.

Таким чином, вказана позовна вимога також визнається судом обґрунтованою, та такою, що підлягає задоволенню.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 11, 12, 51, 71, ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 161ст. 162, ст. 163, ст. 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_4 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Краснокутського районного управління юстиції Харківської області, Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Літинського районного управління юстиції Вінницької області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Скасувати Висновок №17/09.5-05-06 Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Краснокутського районного управління юстиції у Харківській області про відмову у внесення змін до актового запису цивільного стану про народження №42 від 22.10.1953 року ОСОБА_4, доповнень у актовий запис, складений виконавчим комітетом Бруслинівської сільської ради Літинського району Вінницької області.

Зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Літинського районного управління юстиції Вінницької області внести зміни до актового запису про народження №42 від 22.10.1953 року, складеному виконавчим комітетом Бруслинівської сільської ради Літинського району Вінницької області, зазначивши прізвище дитини та батька "ОСОБА_4", прізвище матері "ОСОБА_3".

Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя Панченко О.В.