копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
27 травня 2016 р. Справа № 818/611/16
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Соп'яненка О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Сумської районної державної адміністрації Сумської області, треті особи: ОСОБА_2, Яструбинська сільська рада про визнання незаконним та скасування розпорядження, визнання права користування земельною ділянкою,-
В С Т А Н О В И В:
До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Сумської районної державної адміністрації Сумської області. Просить визнати незаконним та скасувати розпорядження в.о. голови Сумської районної державної адміністрації від 15.11.2001 року № 481 "Про надання та вилучення земельних ділянок"; визнати за позивачем право користування земельною ділянкою.
Вивчивши подані матеріали, суд вважає, що дана справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
На думку суду спір, що розглядається не містить ознак публічно-правового з огляду на наступне.
Частиною 1 статті 17 КАС передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 17 КАС компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, тобто до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Відповідно до статті 80 ЗК України суб'єктами права власності на землю є: а) громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; б) територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; в) держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
Відповідно до ч.9 ст.79-1 Земельного кодексу України земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
Судом встановлено, що позивач оскаржує рішення Сумської РДА яким ,у зв'язку з ліквіідацією фермерського господарства позивача припинено право постійного користування ним земельної ділянки.
Приймаючи таке рішення, Сумська РДА фактично виконувала повноваження власника земельної ділянки з розпорядження землями державної власності. У спірних відносинах відповідач, як власник землі, вільний у виборі суб'єкта щодо надання йому права користування земельною ділянкою в порядку, встановленому законом, при цьому він не здійснював владних управлінських функцій. Тому позов, предметом якого є перевірка правильності формування волі однієї зі сторін стосовно розпорядження землею та передачі відповідних прав щодо неї, не може бути розглянуто за правилами КАС. Подальше оспорювання правомірності припинення фізичною особою права користування спірною земельною ділянкою має вирішуватися у порядку цивільноїю юрисдикції, оскільки виникає спір про цивільне право. Вирішення таких спорів не належить до юрисдикції адміністративних судів.
Відповідно до пункту 1 ч.1 ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Зазначене узгоджується з висновками Верховного Суду України, викладеними у постановах від 29 вересня 2015 року № 21-345а15, 09 грудня 2014 року № 21-308а14, від 16 грудня 2014 року № 21-544а14. Відповідно до ч. 2 ст. 161 КАС України при виборі і застосуванні правової норми до спірних правовідносин суд враховує висновки Верховного Суду України, викладені у постановах, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення.
Враховуючи викладене, суд вважає необхідним відмовити у відкритті провадження у справі та роз'яснити позивачу, що даній спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст. ст. 107,109,186 КАС України, -
У Х В А Л И В:
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Сумської районної державної адміністрації Сумської області, треті особи: ОСОБА_2, Яструбинська сільська рада про визнання незаконним та скасування розпорядження, визнання права користування земельною ділянкою.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) О.В. Соп'яненко
З оригіналом згідно
Суддя О.В. Соп'яненко