Справа № 439/454/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 травня 2016 р. м. Броди
Бродівський районний суд Львівської області
в складі:
головуючого судді Петейчук Б. М.
з участю секретаря Ковальчук Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Броди адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області, - про перерахунок призначеної пенсії державного службовця,
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1, звернулася в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Бродівському районі у якій він просить суд зобов'язати Управління пенсійного фонду України Бродівського району провести перерахунок розміру її пенсії, включивши у суму середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати в сумі 13983 грн 95 коп., які вона отримувала до виходу на пенсію і з яких сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування . Перерахунок провести з 14.02.2011 року відповідно до ч. 1 та ч.5 ст.37 Закону України Про державну службу у редакції, чинній на час призначення пенсії, тобто у розмірі 88 відсотків (за наявності 18 повних років роботи на державній службі) середньомісячної заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією.
Позивач свої вимоги мотивує тим, що їй - ОСОБА_1, з 14.06.2010 року призначено пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993р. №3723-ХІІ. Стаж державної служби на час призначення пенсії становив 18 років 11 місяців.
Позивач зазначає, що у відповідності до ст.66 Закону України від 05.11.1991р. N° 1788 "Про пенсійне забезпечення", ст.41 Закону України від 09.07.2006р. №1058 "Про загальнообовязкове пенсійне страхування "(у редакції, чинній з 01.01.2011 року), ст.37 Закону України від 16.12.1993р. № 3723-Х11 "Про державну службу" (зі змінами, унесеними Законом України від 16.01.2003р. № 432-ІV) вона має право на перерахунок пенсії у зв'язку із невключенням при обрахунку розміру пенсії нарахованих та виплачених її сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати, з яких було утримано та сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Також зазначає, що за час перебування на державній службі вона отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, які включаються до фонду оплати праці та носять системний характер. Крім того її виплачувалася індексація заробітної плати відповідно до вимог Закону України від 03.07.1991 р №1282-ХП «Про індексацію грошових доходів населення», яка теж є складовою додаткової заробітної плати. На усі види виплат, у тому числі і на матеріальну допомогу, та суму індексації грошових доходів, які вона отримувала за час перебування на державній службі, було нараховано та сплачено в страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
25.02.2016р. вона звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області з проханням провести перерахунок розміру її пенсії, узявши до уваги суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати, згідно норм чинного законодавства. При цьому вона надала довідку Бродівського районного центру зайнятості від 25.02.2016р. №3 про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1. У дану довідку включені надбавки, премії та інші виплати (індексація заробітної плати, матеріальна допомога на загальну суму 13983,95 грн.) за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією. Як зазначено у довідці від 25.02.2016р. №3 на усі виплати, включені у довідку нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Однак, управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі своїм рішенням від 03.03.2016р. №804/03-31 відмовило її у перерахунку пенсії з посиланням на ч. 5 розділу Закону України " від 02.03.2015р. № 213 VIII «Про внесення знім до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення.
Такі дії відповідача позивачка вважає незаконними та просить позовні вимоги задовольнити повністю.
Позивач - ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю та дала показання аналогічні тим, що викладені у позовній заяві.
Представник відповідача ОСОБА_2 позовні вимоги не визнав та пояснив, що ст. 33 Закону України "Про держану службу" передбачає складові заробітної плати державних службовців. У пункті 4 Постанови КМ України від 31.05.2000р. №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" визначено складові заробітної плати державного службовця, котрі враховуються у відповідних розмірах для перерахунку пенсії у разі підвищення заробітної плати державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. Такі види, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не включені до складової заробітної плати, які враховують під час перерахунків пенсій у зв?язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. А також подав клопотання про застосування строку позовної давності.
Заслухавши пояснення сторін та їх представників, дослідивши докази у їх сукупності, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи із таких міркувань.
Як встановлено судом і вказана обставина не заперечується сторонами, ОСОБА_1 14.06.2010 року призначено пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993р. №3723-ХІІ. Стаж державної служби на час призначення пенсії становив 18 років 11 місяців.
Управлінням пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області призначення пенсії ОСОБА_1 здійснено із врахуванням довідок виконавчого комітету Бродівської міської ради №108 від 18.06.2010р, та №106 від 30.06.2010р., виданих ОСОБА_1 про складові заробітної плати, що надається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", згідно з якими у складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії такі виплати як матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також індексація заробітної не включені.
Встановлено, що ОСОБА_1 25.02.2016р. виконавчим комітетом Бродівської міської ради видано довідку №03 про складові заробітної плати, що надається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", у якій зазначено, що сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов?язкове державне пенсійне страхування становить 39 199 грн. 51 коп. У складові заробітної плати включено такі виплати: надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - 11329 грн. 27 коп.; премії - 9886 грн. 29 коп., премії до державних, професійних свят та ювілейних дат - 4000 грн. 00 коп., інші виплати 13983 грн. 95 коп. В склад "інших виплат" увійшли: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація.
25.02.2016р. ОСОБА_1 звернулася в Управління пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням складових зарплати, які зазначені у вищевказаній довідці від 25.02.2016р. і включені у графу "інші виплати".
Своїм листом від 03.03.2016р. №804/03-31 УПФ у Бродівському районі Львівської області повідомило ОСОБА_1, що підстав для перерахунку пенсії немає.
Відповідно до ст.66 Закону України № 1788 "Про пенсійне забезпечення"до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати прані (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (400/97-ВР) нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку.
Відповідно до ст.41 Закону України №1058 "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування "до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховують суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно цим Законом, з яких фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески"
Згідно із ст.2 Закону України від 26.06.1997р. №400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"(в редакції, чинній до 01.01.2011 року) та ст.7 Закону України від 08.07.2010 року № 2464-1V "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", "об'єктом оподаткування є: фактичні витрати на оплату прані працівників, які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці (108/95-ВР).
Відповідно до ст.2 Закону України від 24.03.1995р. №108/95 ВР "Про оплату праці" у структуру заробітної плати включається основна та додаткова заробітна плата та інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до пп.2.2.7 та пп.2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України 13.01.2004 р. №5 (у відповідності до Закону України №108/95) суми виплат, повязаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати, та матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, включається до інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Згідно із роз'ясненням Пенсійного Фонду України (лист від 02.03.2004р. № 1983/04) вказана Інструкція є єдиним нормативним документом, який визначає складові фонду оплати праці і застосовується при нарахуванні внесків до Пенсійного фонду.
Відповідно до ч. 1 ст.37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ (в редакції, що була чинна на момент призначення ОСОБА_1 пенсії 14.06.2010р.) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов?язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до ч.5 ст.37 цього Закону за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Заробітна плата державного службовця відповідно до ч.2 ст.33 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Зокрема, в ч. 6 вказаної статті визначено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також: надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Статтею 35 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ передбачено, що державним службовцям допомога на оздоровлення виплачується при наданні щорічної відпустки у розмірі посадового окладу.
Згідно з ч. 7 ст.33 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Умови оплати праці державних службовців визначені постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006р. №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів". Зазначеною постановою надано право керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови ( в т.ч. виконавчої влади ), у межах затвердженого фонду оплати праці: надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при паданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника, у межах затвердженого фонду оплати праці.
Враховуючи зазначене, допомога на оздоровлення, передбачена статтею 35 Закону України "Про державну службу" є обов'язковою виплатою, а матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення, передбачена Постановою Кабінету Міністрів України №268 може виплачуватися у розмірі середньомісячної заробітної плати за умови наявних коштів на оплату праці.
Крім того, на виконання вимог ст.66 Закону України від 05.11.1991р. №1788 "Про пенсійне забезпечення" постановою Кабінету Міністрів України від 18.05 1998р. №697 затверджено "Перелік видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій". Матеріальна допомога, яка носить системний характер і виплачується всім або більшості працівників, а також суми індексації заробітної плати, які виплачуються з фонду оплати праці, не включені у зазначений Перелік, а тому мають враховуватися при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій.
Відповідно до ч. 2 ст. 244-2 КАС України, висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
У Постанові Верховного суду України від 06.11.2013р. №21-350а13 зазначено, що ВС вирішував питання про усунення розбіжностей у застосуванні статей 33, 37 закону №3723-XII і в постановах від 20.02.2012, 14, 28.05.2013 (справи №№21-430а11, 21-125а13, 21-97а13 відповідно) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Висновок касаційного суду про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів №3723-XII та №108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - ст.41 закону №1058-IV та ст.66 закону №1788-XII.
Отже, отримувані застрахованою особою суми виплат (індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань), з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватися в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Позивач просила провести їй перерахунок пенсії з 14.02.2011р., а відтак така пропустила строк звернення до суду, оскільки звернулася з позовом лише 11.04.2015 та не надала доказів того. що нею був пропущений строк для звернення до суду з поважних причин, тому з огляду наведене, позовні вимоги за період з 14.02.2011 по 11.10.2015 включно слід залити без розгляду у відповідності до положень ст. 100 КАС України.
В силу статей 83, 84, 87 Закону №1788-ХІІ та статей 43, 44, 45, 46 Закону №1058-ІV, призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначайтеся чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
Згідно ст.45 Закону №1058-ІV перерахунок призначеної пенсі провадиться в такі строки: у різі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшенні пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Враховуючи наведене, а також те що позивачка 25.02.2016р. звернулась до Управління Пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії і подала відповідну довідку №3 від 25.02.2016р., у якій зазначено суми, що входили у складову заробітної плати ОСОБА_1, серед яких були зазначені суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також індексація заробітної плати, і вказані суми не були включені у раніше подані позивачкою довідки (№108 від 18.06.2010р, та №106 від 30.06.2010р.) суд вважає, що позивачу ОСОБА_1 необхідно здійснити перерахування раніше призначеної пенсії, починаючи з 01.03.2016р., згідно поданих нею документів.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить, що перерахунок пенсії необхідно провести відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" у редакції, чинній на час призначення пенсії, тобто у розмірі 88% від заробітної плати позивача, із врахуванням до заробітку державного службовця для обчислення пенсії інших виплат (індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань), з урахуванням виплачених сум, починаючи з 01.03.2016р.
Керуючись ст. ст. 12, 14, 18, 71, 99, 100, 105, 159-163, 167 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Адміністративний позов ОСОБА_1 в частині позовних вимог за період з 14.02.2011р. по 11.10.2015р. включно залишити без розгляду.
Зобов?язати Управління пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію, починаючи з 01.03.2016р., призначену їй відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" N 3723-XII від 16 грудня 1993 року, у розмірі 88 відсотків від її заробітної плати, із врахуванням до заробітку державного службовця для обчислення пенсії інших виплат (індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань), з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
На постанову може бути подана апеляція до Львівського апеляційного адміністративного суду через Бродівський районний суд Львівської області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови.
Суддя: ОСОБА_3