Номер провадження 2-а/243/77/2016
Номер справи 243/3365/16-а
ПОСТАНОВА
І м е н е м У к р а ї н и
26 травня 2016 року суддя Словянського міськрайонного суду Донецької області Чемодурова Н.О., розглянувши в скороченому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Словянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним рішення та зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
22 квітня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Словянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним рішення та зобовязання вчинити певні дії. Обґрунтувала свої вимоги тим, що вона з 24 квітня 2009 року перебуває на обліку в Слов'янському об'єднаному управлінні Пенсійного Фонду України Донецької області та згідно із Законом України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ їй призначена пенсія, як державному службовцю. На підставі ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» № 2493-III від 07 червня 2001 року (з наступними змінами) пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування /державних службовців, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державній службі не менше 10 років, здійснюється у порядку визначеному законодавством України про державну службу (частина 7).
Вона працювала у виконкомі Слов'янської міської ради та має стаж роботи на державній службі понад 20 років, на час виходу па пенсію відсоток нарахування пенсії від заробітної плати складав 89%. На час оформлення пенсії довідка про складові заробітної плати за формою, встановленою Пенсійним Фондом України, не містила інформацію про матеріальну допомогу на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати, які вона отримувала регулярно та з яких сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
12 квітня 2016 року вона звернулася до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області з письмовою заявою про здійснення перерахунку призначеної їй пенсії по заробітку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексації разом з довідками управління комунальної власності Слов'янської міської ради від 12 квітня 2016 №01-16-287 нової форми про складові заробітної плати, так як при призначенні пенсії вони не увійшли до складу заробітної плати, що вплинуло на розмір нарахованої їй пенсії.
Рішенням від 18 квітня 2016 року №47 СО УПФУ відмовило їй у здійсненні перерахунку пенсії, пославшись на те, що індексація заробітної плати та матеріальна допомога на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань не є складовими заробітної плати у розумінні частини другої статті 33 Закону України "Про державну службу", тому не можуть бути враховані при розрахунку пенсії.
Вважає, що відповідачем безпідставно відмовлено у здійсненні перерахунку призначеної їй пенсії державного службовця з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, чим порушені її конституційні права на соціальний захист.
Просила визнати протиправним та скасувати рішення Словянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 18 квітня 2016 року №47 про відмову здійснити їй обчислення пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням довідки від 12 квітня 2016 року №01-16-287. Та зобовязати Словянське обєднане управління Пенсійного фонду України Донецької області з 01 квітня 2016 року здійснити їй обчислення пенсії державного службовця в розмірі 89% від сукупного доходу та провести на її користь виплати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та разових премій згідно з довідкою від 12 квітня 2016 року №01-16-287, з урахуванням проведених раніше виплат.
Ухвалою судді Словянського міськрайонного суду Донецької області від 11 травня 2016 року було відкрито скорочене провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Словянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним рішення та зобовязання вчинити певні дії
Відповідно до п.2 ч.1, ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Представник відповідача направив до суду письмові заперечення проти позову, відповідно до яких просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Зокрема, згідно письмових заперечень, представник відповідача посилається на те, що ОСОБА_1 звернулася до СО УПФУ з заявою №1843 від 12 квітня 2016 року про перерахунок по заробітку, та для перерахунку надала довідку про індексацію, матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань і разові премії за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2010 року №01-16-287 від 12 квітня 2016 року.
ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року з 27 квітня 2009 року. Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 89 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Частиною 2 ст.33 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року чітко визначено складову заробітної плати державних службовців, а саме, посадовий оклад, премія, доплата за ранг, надбавка за вислугу років на державній службі із інших надбавок. Відповідно до частини 6 ст.33 Закону України «Про державну службу», державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Матеріальна допомога - це одноразова виплата, що не є складовою частиною заробітної плати і не зараховується до інших надбавок, передбачених статтею 33 Закону України «Про державну службу». Тому зазначена виплата не включається до заробітку, що враховується при обчисленні пенсії державним службовцям.
На теперішній час, ані матеріальна допомога на оздоровлення, ані індексація заробітної плати чинним законодавством та безпосередньо статтею 33 Закону України «Про державну службу» як складові заробітної плати не передбачені.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Саме тому, рішення про відмову у перерахунку пенсії по заробітку № 47 від 18 квітня 2016 року винесено правомірно та на законних підставах, керуючись чинним законодавством, тобто - обґрунтовано.
Стосовно разових премій до державних професійних свят та ювілейних дат включеної до довідки № 01-16-287 від 12 квітня 2016 року, то згідно постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1 та ст.33 Закону України "Про державну службу" разові премії не передбачені.
Крім того, при винесенні рішення щодо стягнення з відповідача судового збору Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зазначили, що по-перше, кошти Пенсійного фонду України формуються за рахунок страхових внесків та використовуються лише на чітко визначені цілі, а саме виплату пенсій, надання соціальних послуг, оплату послуг з виплати та доставки пенсій тощо. Відповідно до ч. 2 ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058 використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом заборонено. По-друге, відповідно до ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не с суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Просили суд у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.
Суд, дослідивши письмові докази, приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Словянському обєднаному управлінні ПФУ Донецької області з 27 квітня 2009 року та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», у розмірі 89 % суми її заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Пенсія позивачу обчислена на підставі довідки №01-16-287 від 12 квітня 2016 року про заробітну плату Словянської міської ради, але без урахування нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення і на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової винагороди державного службовця.
Виплата пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» здійснюється з 27 квітня 2009 року.
Стаж роботи на державній службі в органах місцевого самоврядування позивача складає 19 років 09 місяці 10 днів.
12 квітня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Словянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою про перерахунок призначеної пенсії та просила перерахувати пенсію по заробітку з врахуванням отримуваних нею виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, а також грошової винагороди державного службовця згідно довідки Словянської міської ради № 01-16-287 від 12 квітня 2016 року, яка нею була долучена до заяви (а.с.15).
Рішенням Словянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 47 від 18 квітня 2016 року ОСОБА_1 було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії по заробітку з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення і на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової винагороди, з посиланням на те, що частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16 грудня 1993 року чітко визначено складову заробітної плати державних службовців, а саме посадовий оклад, премія, доплата за ранг, надбавка за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Винагорода за вислугу років, матеріальна допомога та індексація як складові заробітної плати згідно ст.33 цього Закону, не передбачені, а тому не можуть бути враховані в заробіток, із якого обчислюється пенсія державного службовця (а.с.16).
За змістомстатті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції закону, яка діяла на момент призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно статті 37-1 зазначеного Закону, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
При вирішенні спору суд виходить з правових позицій Верховного Суду України, викладених в постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня 2013 року (справи № 21-430а11, №21-125а13, № 21-97а13 відповідно), які відповідно до статті 244-2КАС Україниє обов'язковими для застосування в судовій практиці. Так, Верховним Судом України було зазначено про те, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Висновок про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-X «Про пенсійне забезпечення».
У частині першійстатті 1 Закону України «Про оплату праці», встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати. Так, заробітна плата включає:
- основну заробітну плату, яка є винагородою за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обовязки), вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців;
- додаткову заробітну плату, яка є винагородою за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці; вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, повязані з виконанням виробничих завдань і функцій;
- інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що грошова винагорода входить до системи оплати праці державного службовця.
Частиною 2статті 33 Закону України «Про державну службу»передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обовязків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
За приписами пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітної плати для обчислення пенсії», посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.
Крім того,статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першоїстатті 66 цього Закону України «Про пенсійне забезпечення»до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно доЗакону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Матеріальна допомога, суми індексації заробітної плати та грошова винагорода включаються до фонду оплати праці, оскільки з них нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, відповідач повинен врахувати при перерахунку пенсії позивачу суми всіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Так як відповідач - Словянське обєднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області, призначаючи ОСОБА_1 пенсію державного службовця не врахував суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати та грошову винагороду державного службовця, які були виплачені ОСОБА_1І та з яких було утримано страхові внески, що підтверджується довідкою Словянської міської ради № 01-16-287 від 12 квітня 2016 року, то така відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії позивача по заробітку з урахуванням вищезазначених виплат, викладена письмово в рішенні Словянського Обєднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області № 47 від 18 квітня 2016 року, є протиправною.
Стосовно строку перерахунку, суд зазначає, що відповідно до частини 4статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за якою у разі виникнення права на підвищення пенсії, перерахунок призначеної пенсії здійснюється з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки заява про перерахунок пенсії подана ОСОБА_1 до СО УПФУ Донецької області 12 квітня 2016 року, то й право на перерахунок пенсії позивач має тільки з 01 квітня 2016 року.
Отже, аналізуючи всі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позову ОСОБА_1
У відповідності до вимог частини 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем за подання адміністративного позову при зверненні до суду сплачено судовий збір в розмірі 1102 грн. 40 коп., що підтверджується квитанцією №86 від 05 травня 2016 року про сплату судового збору (а.с.20), тобто сума судового збору, яка підлягає поверненню, з урахуванням задоволених позовних вимог, становить 1102 грн. 40 коп.
На підставі викладеного, Конституції України, Закону України «Про державну службу», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про оплату праці», Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про судовий збір» , керуючись ст.ст. 17, 18, 69, 71, 94,122,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Словянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним рішення та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Словянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 18 квітня 2016 року №47 про відмову здійснити ОСОБА_1 обчислення пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням довідки від 12 квітня 2016 року №01-16-287.
Зобовязати Словянське обєднане управління Пенсійного фонду України Донецької області з 01 квітня 2016 року здійснити ОСОБА_1 обчислення пенсії державного службовця в розмірі 89% від сукупного доходу та провести на її користь виплати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та разових премій згідно з довідкою від 12 квітня 2016 року №01-16-287, з урахуванням проведених раніше виплат.
Стягнути зі Словянського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області (84100, м.Словянськ Донецької області, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 37803258) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН: НОМЕР_1, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, судові витрати (сплачений судовий збір за подання адміністративного позову) в сумі 1 102 (одна тисяча сто дві) гривні 40 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду подається Донецькому апеляційному адміністративному суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України (проголошення вступної та резолютивної частини постанови), а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадку та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлено 30 травня 2016 року.
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду ОСОБА_2