Справа № 283/1010/16-а
провадження № 2-а/283/60/2016
П О С Т А Н ОВ А
і м е н е м У к р а ї н и
30 травня 2016 року Малинський районний суд Житомирської області в складі: під головуванням судді Ярмоленка В.В., з секретарем судових засідань ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Малина адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області про визнання неправомірної відмови у здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити відповідний перерахунок та виплату пенсії , -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся в травні 2016 року до суду з адміністративним позовом, в обґрунтування якого зазначив, що перебуває на обліку в УПФУ в Малинському районі та з 05.07.2010 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 90 відсотків від заробітної плати. 11.05.2016 року звернувсь до відповідача з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням суми індексації зарплати, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань за період роботи з липня 2008 року по червень 2010 року, в чому йому було відмовлено з посиланням на постанову КМУ від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій", яка не дає підстав для їх врахування.
Вважає такі дії відповідача протиправними та просить зобовязати його здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії як державного службовця з 05.07.2010 року у відповідності до ст.ст. 33,37,37-1 Закону України "Про державну службу", врахувавши виплати матеріальної допомоги, отримані за місцем роботи в сумі 14836,34 грн. за період з липня 2008 року по червень 2010 року.
В судове засідання позивач не зявився, подавши заяву про розгляд справи у його відсутність.
Представник УПФУ в Малинському районі до суду не з'явився, подавши заперечення, в якому послався на норми постанови КМУ від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій" в якій такі види виплат як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати не включені до складових заробітної плати. Крім того, в довідці про заробітну плату від 05.07.2010 року відомостей про матеріальну допомогу не міститься, а з моменту повторного звернення з 11.05.2016 року право на перерахунок та виплату пенсії не порушено, оскільки відповідно до ч.4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок пенсії проводиться у разі виникнення права на підвищення - з першого числа місяця в якому пенсіонер звернувся за перерахунком, якщо відповідну заяву подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано після 15 числа. Просив відмовити у задоволенні позову за безпідставністю та проводити судове засідання у їх відсутність.
Дослідивши надані докази, суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з таких підстав.
Встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПФ України в Малинському районі та з 05.07.2010 року отримує пенсію відповідно до Закону України«Про державну службу».
11.05.2016 року позивач звернувся до УПФУ із заявою про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням фактично отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та суми індексації заробітної плати.
Управлінням Пенсійного фонду України в Малинському районі було відмовлено в проведенні перерахунку з зазначенням того, що в довідці від 05.07.2010 року сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації підтверджуючих документів не надано.
Така відмова не ґрунтується на вимогах чинного пенсійного законодавства з огляду на наступне.
Відповідно до вимог статті 37 Закону «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до статті 33 Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (ч. 6 зазначеної статті).
Згідно зі статтею 2 Закону України від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР «Про оплату праці» до структури заробітної плати входить основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
При цьому слід зазначити, що на суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, вони є складовою заробітної плати позивача та зобов'язанні враховуватись при обчисленні пенсії.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013р. в справі № 21-125а13 та 28.05.2013р. у справі №21-97а13, які з врахуванням вимог ст.244-2 КАС України є обовязковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
Отже, висновки Управління про те, що такі види виплат як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати не включені до складових заробітної плати є наслідком порушення правил застосування норм права, оскільки вказаний нормативно-правовий акт стосується осіб, яким пенсії призначаються відповідно до спеціальних законів України починаючи з 01.06.2015 року, тоді як позивач перебуває на обліку в Управлінні з 2010 року. В той же час Управління при визначенні та перерахунку пенсії має надавати перевагу спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення.
Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі №21-430а11.
Таким чином, у відповідача наявні підстави для проведення перерахунку пенcії з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з 13.11.2015 року.
Посилання відповідача на необхідність застосування вимог статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за змістом якої перерахунок призначеної пенсії при виникненні права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, із першого числа наступного місяця, якщо заяву подано після 15-го числа суд вважає неґрунтовним та відхиляє його, оскільки в даному випадку право на розрахунок заробітку для обчислення пенсії з урахуванням матеріальної допомоги та індексації виникло у позивача ще на момент призначення пенсії (2010 рік), а не при видачі роботодавцем уточненої довідки.
Ухвалою Малинського районного суду Житомирської області від 30.05.2016 року позовні вимоги за період з 05.07.2010 року по 12.11.2015 року - залишено без розгляду.
Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України у своєму рішенні у справі № 1-7/99 за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 09.02.1999 № 1-рп/99 роз'яснив, що положення частини першої статті 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи).
Керуючись ст. ст.9,11,71,94,160- 163,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області задовольнити.
Визнати протиправними дії УПФУ в Малинському районі Житомирської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне соціальне страхування.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області здійснити з 13 листопада 2015 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% заробітної плати за останнім місцем роботи на державній службі з урахуванням інших виплат, включених до довідки від 06.05.2016 року №651/03 управління фінансів Малинської районної державної адміністрації Житомирської області, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично проведених виплат та індексації.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 сплачений по справі судовий збір в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Малинський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьоїстатті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: