ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
КОЛЕГІЯ З РОЗГЛЯДУ СПРАВ ПРО БАНКРУТСТВО
33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А
__________________
УХВАЛА
"24" травня 2016 р. Справа № 918/395/15
Господарський суд Рівненської області у складі судді Пашкевич І.О. при секретарі судового засідання Шарапі О. В. розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за заявою боржника про банкрутство Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради
В засіданні приймали участь:
від заявника: Рівненське об'єднане управління пенсійного фонду України Рівненської області - ОСОБА_1;
Ліквідатор: ОСОБА_2
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Рівненської області від 23.02.2016 р. відповідно до норм ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" Комунальне підприємство "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, призначено ліквідатором банкрута голову ліквідаційної комісії ОСОБА_2
На розгляді суду перебувають заяви Дочірньої компанії "Газ України Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" та Управління пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області з грошовими вимогами до боржника.
Ухвалою суду від 22.03.2016 р. призначено до розгляду в судовому засіданні заяву Управління пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області про визнання грошових вимог до боржника, відстрочено вказаному заявнику сплату судового збору.
Ухвалою суду від 19.04.2016 р. розгляд заяв Дочірньої компанії "Газ України Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" та Управління пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області з грошовими вимогами до боржника відкладено на 24.05.2016 р.
01.04.2016 р. та 17.05.2016 р. до суду від Дочірньої компанії "Газ України Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" надійшли клопотання, згідно яких остання просить суд залишити заяву про грошові вимоги №31/13-3334 від 26.06.2015 року та заяву про грошові вимоги №31/13-1076 від 24.03.2016 року без розгляду та винести ухвалу про повернення судового збору.
Ухвалою суду від 24.05.2016 р. здійснено заміну Управління пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області на його правонаступника - Рівненське об'єднане управління пенсійного фонду України Рівненської області.
Господарський суд, заслухавши в судовому засіданні ліквідатора, представника, заявника, дослідивши матеріали справи та врахувавши обставини по справі, встановив наступне.
Постановою господарського суду Рівненської області від 23.02.2016 р. Комунальне підприємство "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради визнано банкрутом в порядку ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатора.
З метою виявлення кредиторів з вимогами за зобов'язаннями боржника визнаного банкрутом, судом 25.02.2016 р. здійснено офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України. Кредитори мають право заявити свої вимоги до боржника, який ліквідується у місячний строк з дня опублікування оголошення.
Пунктом 29 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 28.03.2013 року № 01-06/606/2013 із змінами і доповненнями від 07.08.2013 року №01-06/1149/2013 розяснено, що після оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом заяви з грошовими вимогами, що виникли під час проведення процедур банкрутства, надсилаються кредиторами безпосередньо до господарського суду. Розгляд грошових вимог кредиторів у ліквідаційній процедурі здійснюється господарським судом в тому ж порядку що і грошових вимог, заявлених на підставі ст. 23 Закону.
Щодо заяви Рівненського об'єднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області з грошовими вимогами до боржника в сумі 16 791, 92 грн. слід зазначити наступне.
Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058 -IV від 09.07.2003р. який набрав чинності з 01.01.2004 р., пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України (№ 36-2003), та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вищезазначеним особам пенсії призначаються за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до пункту 6.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003р. за № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663 (надалі - Інструкція) відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в розмірах передбачених Інструкцією.
Відповідно до пункту 6.4. Інструкції Рівненським об'єднаним управлінням пенсійного фонду України Рівненської області боржнику були надіслані повідомлення про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій на поточний рік, складених на підставі відомостей про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень.
Пунктом 6.8. Інструкції передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа мають вносити до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Заява Рівненського об'єднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області надійшла до суду 21.03.2016 р. Заборгованість боржника перед заявником підтверджується картками особового рахунку боржника; довідкою про характер роботи та умови праці, що визначають право на пенсію на пільгових умовах; рішенням комісії про підтвердження періоду пільгової роботи; трудовими книжками; розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій; постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 25.05.2015 року по справі № 817/1369/15.
З огляду на вищенаведене вимоги Рівненського об'єднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області є обґрунтованими та визнаються судом в повному обсязі.
Водночас, щодо черговості задоволення вказаних вимог слід зазначити наступне.
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 19.05.2015 р. порушено справу №918/395/15 про банкрутство Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради , введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство.
Згідно ст. 45 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у другу чергу задовольняються вимоги із зобовязань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоровю громадян, шляхом капіталізації у ліквідаційній процедурі відповідних платежів, у тому числі до Фонду соціального страхування України за громадян, які застраховані в цьому фонді, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, зобовязань із сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, крім вимог, задоволених позачергово, з повернення невикористаних коштів Фонду соціального страхування України, а також вимоги громадян довірителів (вкладників) довірчих товариств або інших субєктів підприємницької діяльності, які залучали майно (кошти) довірителів (вкладників); - у четверту чергу задовольняються вимоги кредиторів, не забезпечені заставою, у тому числі і вимоги кредиторів, що виникли із зобовязань у процедурі розпорядження майном боржника чи в процедурі санації боржника.
Як вбачається із розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах сума заборгованості за період з лютого 2015 року по квітень 2015 року, тобто до порушення провадження у справі, становить 4 216, 56 грн., та за період з травня 2015 року по січень 2016 року - після порушення провадження у справі, становить 12 575, 36 грн.
Враховуючи наведене, вимоги Рівненського об'єднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області у відповідності до ст. ст. 1, 45 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" підлягають задоволенню в наступному порядку:
- 4 216, 56 грн. - черговість задоволення вимог друга;
- 12 575, 36 грн. - черговість задоволення вимог четверта.
При цьому, суд зазначає, що ухвалою суду від 22.03.2016 р. Рівненському об'єднаному управлінню пенсійного фонду України Рівненської області сплату судового збору було відстрочено.
Пленум Вищого господарського суду України в п.3.2 постанови від 21.02.2013р. №7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" роз`яснив, що у разі відстрочення або розстрочення сплати судового збору господарський суд повинен зазначити в ухвалі (про прийняття заяви чи скарги до провадження або в іншій) конкретний строк (строки) сплати судового збору, який (які) не може бути пізнішим за дату, на яку судом призначено розгляд заяви чи скарги. У разі перенесення цієї дати (в зв'язку з відкладенням розгляду справи або з інших причин) відповідно може бути продовжено й строк (строки), на які відстрочено або розстрочено сплату судового збору, про що господарським судом зазначається у відповідній ухвалі.
Пунктом 3.3 вказаної вище постанови передбачено, що якщо строк (строки), на який (які) судом було відстрочено або розстрочено сплату судового збору, закінчився, а таку сплату не здійснено, господарський суд з урахуванням конкретних обставин справи може своєю ухвалою продовжити цей строк (але не довше, ніж до прийняття судового рішення по суті справи), або звільнити сторону від сплати судового збору, або залишити позов чи скаргу без розгляду на підставі пункту 5 частини першої статті 81 ГПК, або стягнути несплачену суму судового збору у прийнятті судового рішення.
Частиною 2 ст. 49 ГПК України передбачено, що якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору.
З огляду на вищенаведене, витрати по сплаті судового збору за подання заяви з грошовою вимогою до боржника на підставі ст. 49 ГПК України в сумі 2 756, 00 грн. слід покласти на Комунальне підприємство "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради та включити даний судовий збір до першої черги реєстру вимог кредиторів як заборгованість перед бюджетом України.
Щодо заяви Дочірньої компанії "Газ України Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" №31/13-3334 від 26.06.2015 р. про визнання грошових вимог до боржника суд зазначає наступне.
Постановою господарського суду Рівненської області від 26.05.2015 р. у справі №918/395/15 (суддя Заголдна Я.В.) визнано банкрутом КП "Теплотранссервіс"; відкрито ліквідаційну процедуру; призначено ліквідатором голову ліквідаційної комісії КП "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради ОСОБА_2
З метою виявлення кредиторів з вимогами за зобов'язаннями боржника визнаного банкрутом, судом 27.05.2015 р. здійснено офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України. Кредитори мають право заявити свої вимоги до боржника, який ліквідується у місячний строк з дня опублікування оголошення.
Після офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури на адресу суду від Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" надійшла заява про грошові вимоги до боржника.
Водночас, у зв'язку із оскарженням Дочірньою компанією "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" постанови господарського суду Рівненської області від 26.05.2015 р. матеріали справи були направлені до Рівненського апеляційного господарського суду.
Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 05.08.2015 р. у справі № 918/395/15 апеляційну скаргу Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (далі за текстом ДК "Газ України") залишено без задоволення; постанову господарського суду Рівненської області від 26.05.2015 р. у справі № 918/395/15 залишено без змін.
Постановою Вищого господарського суду України 22.10.2015 р. касаційну скаргу Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" задоволено. Постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 05.08.2015 року та постанову господарського суду Рівненської області від 26.05.2015 р. скасовано, справу №918/395/15 передано на новий розгляд до господарського суду Рівненської області.
Судом встановлено, що Дочірньою компанією "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" за подання заяви про визнання грошових вимог до боржника №31/13-3334 від 26.06.2015 р. було сплачено судовий збір в сумі 1 218, 00 грн.
Враховуючи те, що постанова господарського суду Рівненської області від 26.05.2015 р. була скасована постановою Вищого господарського суду України 22.10.2015 р., у суду відсутні підстави для розгляду заяви Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" №31/13-3334 від 26.06.2015 р. про визнання грошових вимог до боржника, у зв'язку з чим останню слід залишити без розгляду та повернути заявнику суму сплаченого судового збору в розмірі 1 218, 00 грн. за подання вказаної заяви.
Разом з тим, за результатами нового розгляду справи №918/395/15 Комунальне підприємство "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради постановою господарського суду Рівненської області від 23.02.2016 р. було визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, призначено ліквідатором банкрута голову ліквідаційної комісії ОСОБА_2
З метою виявлення кредиторів з вимогами за зобов'язаннями боржника визнаного банкрутом, судом 25.02.2016 р. здійснено офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України. Кредитори мають право заявити свої вимоги до боржника, який ліквідується у місячний строк з дня опублікування оголошення.
29.03.2016 р. від Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" до суду надійшла заява №31/13-1076 від 24.03.2016 р. про визнання грошових вимог до боржника в сумі 302 858, 22 грн.
При цьому, 12.05.0216 р. Дочірньою компанією "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" подано клопотання про залишення без розгляду заяви №31/13-1076 від 24.03.2016 р. та повернення судового збору, у зв'язку з тим, що грошові вимоги до боржника на сьогоднішній день відсутні.
Суд наголошує, що ст. 81 ГПК України містить вичерпний перелік підстав залишення позову без розгляду, а саме, якщо: 1) позовну заяву підписано особою, яка не має права підписувати її, або особою, посадове становище якої не вказано; 2) у провадженні господарського суду або іншого органу, який діє в межах своєї компетенції, є справа з господарського спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав; 3) виключено; 4) позивач не звертався до установи банку за одержанням з відповідача заборгованості, коли вона відповідно до законодавства мала бути одержана через банк; 5) позивач без поважних причин не подав витребувані господарським судом матеріали, необхідні для вирішення спору, або представник позивача не з'явився на виклик у засідання господарського суду і його нез'явлення перешкоджає вирішенню спору; 6) громадянин відмовився від позову, який було подано у його інтересах прокурором.
Отже, згідно ст. 81 ГПК України відсутня така підстава залишення без розгляду заяви з грошовими вимогами до боржника як клопотання кредитора.
Разом з тим, згідно з ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" кредитор - юридична або фізична особа, а також органи доходів і зборів та інші державні органи, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобовязань до боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника (майнового поручителя).
Грошове зобовязання - зобовязання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобовязань відносяться також зобовязання щодо сплати податків, зборів (обовязкових платежів), страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; зобовязання, що виникають внаслідок неможливості виконання зобовязань за договорами зберігання, підряду, найму (оренди), ренти тощо та які мають бути виражені у грошових одиницях.
Як вбачається з матеріалів справи грошові вимоги Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" обґрунтовувались рішенням господарського суду Рівненської області від 22.10.2014 р. по справі №918/1327/14.
Водночас, 21.04.2016 р. господарським судом Рівненської області, за результатами розгляду заяви ТОВ "Рівнетеплоенерго" про перегляд судового рішення від 22.10.2014 р. за нововиявленими обставинами, було зменшено заборгованість на суму 302 858, 22 грн.
Отже, у Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради, у зв'язку з переглядом рішення господарського суду Рівненської області від 22.10.2014 р. по справі №918/1327/14 за нововиявленими обставинами, відсутня заборгованість перед Дочірньою компанією "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України".
При цьому, суд вважає за необхідно зазначити, що процедура банкрутства на відміну від позовного провадження складається зі свого роду міні-процедур, зокрема, розгляду грошових вимог кредиторів, визнання угод недійсними, оскарження дій ліквідатора, тощо.
Відтак, матеріальні правовідносини щодо грошових вимог конкретного кредитора до боржника реалізуються у справі про банкрутство в формі локального судового процесу (міні-процедури).
Таким чином, враховуючи, що після звернення Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" до суду із заявою про визнання грошових вимог зобов'язання боржника перед заявником припинене, провадження у справі про банкрутство у частині грошових вимог цього кредитора на підставі п.п. 1-1 ч. 1 ст. 80 ГПК України слід припинити.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
З огляду на наведене, судовий збір в сумі 2 756, 00 грн., що сплачений Дочірньою компанією "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" за подання заяви з грошовими вимогами до боржника №31/13-1076 від 24.03.2016 р., у відповідності до ст. 7 Закону України "Про судовий збір" слід повернути заявнику.
Керуючись ст. ст. 23, 38, 45, 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 49, п.п. 1-1 ч. 1 ст. 80, ст. ст. 81, 86 Господарського процесуального кодексу України, ст. 7 закону України "Про судовий збір", суд -
УХВАЛИВ:
1. Визнати грошові вимоги Рівненського об'єднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області до боржника в сумі 16 791, 92 грн., в тому числі конкурсні вимоги в сумі 4 216, 56 грн. - черговість задоволення вимог друга; поточні вимоги в сумі 12 575, 36 грн. - черговість задоволення вимог четверта із включенням їх до реєстру вимог кредиторів .
2.Судовий збір за подання заяви Рівненського об'єднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області з грошовою вимогою до боржника в сумі 2 756, 00 грн. грн. 00 коп. підлягає сплаті боржником в доход Державного бюджету України - перша черга задоволення.
3.Заяву Дочірньої компанії "Газ України Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" №31/13-3334 від 26.06.2015 р. про визнання грошових вимог до боржника залишити без розгляду.
4.Провадження у справі про банкрутство Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради у частині грошових вимог Дочірньої компанії "Газ України Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" згідно заяви №31/13-1076 від 24.03.2016 р. в сумі 302 858, 22 грн. припинити.
5.Повернути з Державного бюджету України в порядку статті 7 Закону України "Про судовий збір" Дочірній компанії "Газ України Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1, ЄДРПОУ 31301827) 1 218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. 00 коп. судового збору, сплаченого згідно платіжного доручення №3425 від 24 червня 2015 року, оригінал якого знаходиться в матеріалах справи №918/395/15.
6.Повернути з Державного бюджету України в порядку статті 7 Закону України "Про судовий збір" Дочірній компанії "Газ України Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1, ЄДРПОУ 31301827) 2 756 (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість) грн. 00 коп. судового збору, сплаченого згідно платіжного доручення №625 від 24 березня 2016 року, оригінал якого знаходиться в матеріалах справи №918/395/15.
Ухвалу направити всім учасникам провадженні у справі.
Суддя Пашкевич І.О.