У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 824/11/16-а
Головуючий у 1-й інстанції: Брезіна Т.М.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
25 травня 2016 року м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Граб Л.С.
суддів: Гонтарука В. М. Білої Л.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Державного кадастрового реєстратора відділу Держгеокадастру у Кіцманському районі Чернівецької області ОСОБА_3, за участю третьої особи на стороні відповідача - відділу Держгеокадастру у Кіцманському районі Чернівецької про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
В січні ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до державного кадастрового реєстратора відділу Держгеокадастру у Кіцманському районі Чернівецької області, в якому з урахуванням зменшених позовних вимог просив визнати неправомірними дії державного кадастрового реєстратора відділу Держгеокадастру у Кіцманському районі Чернівецької області ОСОБА_3 щодо відмови у надані витягів з Державного земельного кадастру на земельні ділянки з кадастровими номерами:7322583200:02:001:0238, 7322583200:02:001:0237, 7322583200:02:002:0235, 7322583200:02:001:0238, зобовязати Державного кадастрового реєстратора відділу Держгеокадастру у Кіцманському районі Чернівецької області ОСОБА_3 надати відомості з Державного земельного кадастру у ЦНАПі Кіцманської районної державної адміністрації на земельні ділянки з кадастровими номерами: 7322583200:02:001:0238, 7322583200:02:001:0237, 7322583200:02:002:0235.
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2016 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції від 09 лютого 2016 року та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги повністю, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи, неповне зясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом при ухваленні рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2016 року залучено в якості третьої особи на стороні відповідача відділ Держгеокадастру у Кіцманському районі Чернівецької області.
Сторони, будучи належним чином повідомленими про час, дату та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не зявились.
Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, відповідно до пунктів 1, 2 частини 1 статті 197 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, давши правову оцінку обставинам у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2016 року без змін, виходячи з наступного.
Як слідує з матеріалів справи, позивачем через веб-ресурс Державного земельного кадастру в період з 13.10.2015 р. по 23.10.2015 р. замовлено ОСОБА_4 у Центрі надання адміністративних послуг Кельменецької районної державної адміністрації щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7322088400:01:003:0025 за заявою ЗВ-9900199582015, у Центрі надання адміністративних послуг Вижницької районної державної адміністрації витяг щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7322583200:02:001:0238 за заявою ЗВ-9900215822015, у Центрі надання адміністративних послуг Кіцманської районної державної адміністрації витяг щодо земельних ділянок з кадастровим номером 7322583200:02:001:0238 за заявою ЗВ-9900215822015, 7322583200:02:001:0237 за заявою ЗВ-9900215822015 та 7322583200:02:001:0235 за заявою ЗВ-9900191432015. Після опрацювання зазначених заяв, позивачу було запропоновано звернутись до обраних ним Центрів надання адміністративних послуг щодо отримання їх результатів.
Відповідно до повідомлень Державного кадастрового реєстратора відділу Держгеокадастру у Кіцманському районі Чернівецької області №РВ-7300088942015, №РВ-7300088982015, №РВ-7300088992015 та №РВ-7300089002015 ОСОБА_2 відмовлено у надані відомостей з Державного земельного кадастру у звязку з тим, що із заявою звернулася особа, яка не може бути заявником відповідно до порядку ведення Державного земельного кадастру.
Не погодившись з діями відповідача, вважаючи що його права порушені, ОСОБА_2 звернувся з вказаним позовом до суду.
Суд першої інстанції дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, з чим погоджується і суд апеляційної інстанції, зважаючи на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону України Про Державний земельний кадастр та п. 162 "Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру" від 17 жовтня 2012 р. № 1051 відомості Державного земельного кадастру надаються державними кадастровими реєстраторами у формі: витягу з Державного земельного кадастру про об'єкт Державного земельного кадастру; довідки, що містить узагальнену інформацію про землі (території), за формою згідно з додатком 41; викопіювання з кадастрової карти (плану) та іншої картографічної документації Державного земельного кадастру.
Пунктом 5 ст. 38 Закону України Про Державний земельний кадастр , згідно з редакцією чинной на момент виникнення спірних правовідносин, визначено, що на отримання відомостей Державного земельного кадастру про земельну ділянку мають право: фізичні та юридичні особи, за умови їх ідентифікації з використанням електронного цифрового підпису чи іншого альтернативного засобу ідентифікації особи; органи державної влади та органи місцевого самоврядування для реалізації своїх повноважень, визначених законом.
Так, частиною 7 ст. 38 Закону України Про Державний земельний кадастр передбачено, що для отримання відомостей Державного земельного кадастру заявник або уповноважена ним особа подає Державному кадастровому реєстратору: заяву за формою, встановленою порядком ведення Державного земельного кадастру; документ про оплату послуг за надання витягу з Державного земельного кадастру (крім випадків, визначених цим Законом в день надходження повідомлення та не пізніше наступного дня повідомляє про це заінтересованих осіб); документ, який підтверджує повноваження діяти від імені заявника (у разі подання заяви уповноваженою особою заявника).
В ст. 38 ЗУ Про Державний земельний кадастр були внесені зміни, згідно яких на отримання відомостей Державного земельного кадастру про земельну ділянку мають право, в тому числі, фізичні та юридичні особи, за умови їх ідентифікації з використанням електронного цифрового підпису чи іншого альтернативного засобу ідентифікації особи. Однак вказані зміни не вплинули на порядок звернення відповідних осіб на отримання відомостей Державного земельного кадастру та на підстави відмови у наданні відомостей з Державного земельного кадастру, визначені п. 7 ст. 38 Закону України Про Державний земельний кадастр .
Пунктом 7 ст. 38 Закону України Про Державний земельний кадастр та п. 177 Порядку N 1051 визначено, що у разі звернення за отриманням витягу з Державного земельного кадастру про об'єкт Державного земельного кадастру заявник пред'являє Державному кадастровому реєстратору паспорт або інший документ, що посвідчує особу, а у разі звернення уповноваженої ним особи - також документ, що підтверджує її повноваження діяти від імені заявника.
Державний кадастровий реєстратор протягом десяти робочих днів з дати реєстрації заяви надає заявнику документ, передбачений частиною першою цієї статті, або надає мотивовану відмову у наданні такого документа.
Відмова у наданні відомостей з Державного земельного кадастру надається у разі, якщо: у Державному земельному кадастрі відсутні запитувані відомості; із заявою звернулася неналежна особа; документи подані не в повному обсязі та/або не відповідають вимогам, встановленим законом.
Відповідно до частини 8 ст. 38 Закону України Про Державний земельний кадастр право на отримання засвідчених копій документів Державного земельного кадастру та витягів з них мають: щодо документації, на підставі якої внесені відомості до Поземельної книги на земельну ділянку, - особи, яким належить речове право на цю земельну ділянку; щодо інших документів (крім документів, що містять державну таємницю) - фізичні та юридичні особи.
Проаналізувавши вищезазначені норми законодавства, колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції, що для отримання відомостей з Державного земельного кадастру заявник або уповноважена ним особа подає Державному кадастровому реєстратору в тому числі документ, який підтверджує повноваження діяти від імені заявника (у разі подання заяви уповноваженою особою заявника). Однією із підстави для відмови в отриманні відомостей із Державного земельного кадастру є те, що із заявою звернулась неналежна особа.
Однак, що стосується витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, то в частині 8 ст. 24 Закону України Про Державний земельний кадастр визначено, що на підтвердження державної реєстрації земельної ділянки заявнику безоплатно видається витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
Відповідно до частини 7 ст. 29 Закону України Про Державний земельний кадастр на підтвердження внесення до Державного земельного кадастру відомостей про межі частини земельної ділянки, на яку поширюються права суборенди, сервітуту, органом, що здійснив їх внесення, заявнику безоплатно видається витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
Так, частиною 4 ст. 34 Закону України Про Державний земельний кадастр у разі зміни відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, власнику (користувачу) земельної ділянки за його заявою Державний кадастровий реєстратор видає ОСОБА_4 з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
Таким чином, витяг з Державного земельного кадастру видається щодо конкретної земельної ділянки, із зазначенням персональних даних про власника чи користувача даної ділянки, однак зазначені відомості носять інформацію приватного характеру, яку без згоди власника чи користувача відповідач не вправі надавати.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг" 10.12.2015 року № 888-VIII, які набрали чинності з 29.12.2015 року внесено зміни в тому числі і до п. ї) ч.1 ст. 36 Закону України Про Державний земельний кадастр, а саме: "На офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, оприлюднюються відомості Державного земельного кадастру про: інші відомості про земельні ділянки, передбачені статтею 15 та частиною другою статті 30 цього Закону, крім відомостей про реєстраційний номер облікової картки платника податків, серію та номер паспорта громадянина України, місце проживання, дату народження фізичної особи, які є інформацією з обмеженим доступом та не підлягають відображенню у відкритому доступі.
Вищезазначені зміни чітко визначили, які відомості щодо власника чи користувача земельної ділянки не можуть бути оприлюднені з Державного земельного кадастру.
Як слідує з матеріалів справи, позивач замовив витяги з Державного земельного кадастру щодо земельних ділянок №РВ-7300088942015, №РВ-7300088982015, №РВ-7300088992015 та №РВ-7300089002015, які не належать йому на праві власності чи користування без доручення власників чи користувачів.
Зважаючи на викладене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції в тій частині, що позивач обрав невірний спосіб отримання відомостей щодо земельних ділянок, які йому не належить, замовивши витяг з Державного земельного кадастру.
Таким чином, проаналізувавши вищевказані норми законодавства, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що відповідач, відмовляючи у надані витягів з Державного земельного кадастру щодо земельних ділянок 7322583200:02:001:0238, 7322583200:02:001:0237 та 7322583200:02:001:0235, діяв у спосіб та у відповідності з нормами чинного законодавства.
Відповідно до пп. 1, 8 п. 9 Порядку N 1051 до повноважень Державного кадастрового реєстратора територіальних органів Держгеокадастру у районах, містах республіканського (Автономної Республіки Крим) та обласного значення належать внесення до Державного земельного кадастру або надання відмови у внесенні відомостей (змін до них) про: землі та земельні ділянки (їх частини), розташовані в межах районів у м. Києві та м. Севастополі, а також міст, селищ, сіл, розташованих у їх межах; обмеження у використанні земель; надання відомостей з Державного земельного кадастру щодо об'єктів, зазначених у підпункті 1 цього пункту, та відмови у їх наданні, витягів з Державного земельного кадастру про будь-яку земельну ділянку в межах державного кордону.
Виходячи із того, що позивач замовив двічі витяг з Державного земельного кадастру з однаковим зазначенням кадастрового номеру земельної ділянки №7322583200:02:001:0238, яка розташована в адміністративних одиницях Кіцманського району Чернівецької області, у Центрі надання адміністративних послуг Вижницької районної державної адміністрації та у Центрі надання адміністративних послуг Кіцманської районної державної адміністрації, відповідач правомірно опрацював обидва електронні запити позивача щодо зазначеної ділянки та надав вмотивовану відповідь.
Ч. 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до висновків, що апелянтом не надано суду достатньо належних доказів, які б свідчили про правомірність заявлених позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не викликають сумнівів щодо правильності висновків суду першої інстанції та застосування норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Зважаючи на те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2016 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_4 ОСОБА_5