Ухвала суду № 57957202, 24.05.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2016
Номер справи
814/4312/15
Номер документу
57957202
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 травня 2016 р.м.ОдесаСправа № 814/4312/15

Категорія: 12.3 Головуючий в 1 інстанції: Князєв В.С.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого Милосердного М.М.,

суддів Бітова А.І. та Ступакової І.Г.,

при секретарі Шепель О.В.,

за участю: ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області про визнання незаконними рішень, зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И Л А :

У грудні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області (далі - УМВС) про визнання незаконними рішення № 8/П-24-3 від 11.07.2005 року та № 1/П-155 від 12.11.2015 року про відмову у визнані його ветераном внутрішніх справ України та зобов'язання визнати ветераном внутрішніх справ України на підставі п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".

В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що позивач має право на набуття статусу ветерана внутрішніх справ, оскільки відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" внесені зміни у ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно яких до календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у ч. 2 ст. 17 цього Закону, яка передбачає, що до вислуги років особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання.

Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2016 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій зазначається, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, тому постанова підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог.

Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 у період з 24 жовтня 1983 року по 04 березня 2005 року проходив службу в органах внутрішніх справ.

З 04 березня 2005 року наказом начальника УМВС України в Миколаївській області від 21.02.2005 № 12о/с підполковника ОСОБА_1 звільнено у відставку Збройних сил за ст. 65 "а" (за віком) Положення про проходження служби рядовим начальницьким складом органів внутрішніх справ.

Також, як вбачається з копії трудової книжки позивача, з 01 серпня 1976 року по 18 червня 1981 року він навчався в Одеському інженерно-будівельному інституті, по закінченні інституту йому офіцерське звання не присвоювалось.

З 27 жовтня 1981 року по 18 червеня 1983 року позивач служив в Збройних силах. Вислуга років складає - ЗС - 01р. 07м. 21д.

У період із 24 жовтня 1983 року по 04 березня 2005 року проходив службу в органах внутрішніх справ України. Вислуга календарна складає - 23р. 00 м. 01д.

За час служби в ОВС ОСОБА_1 проходив службу в підрозділах карного розшуку (1,5 складає - 7р. 7м. 27 д.), участкових інспекторів (1,5 - складає 0р. 11м. 00 д.) та закладах ЛТП (3:4 - складає 4р. 4м. 9д.).

Служба в цих підрозділах, відповідно до п.3 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 № 393 зараховується до вислуги років при призначенні пенсій на пільгових умовах.

З урахуванням пільгової вислуги років служба в ОВС складає - 28р. 08м. 26д.

При призначенні пенсії позивачу згідно п.2. вказаної Постанови, до вислуги років було зараховано час навчання у цивільному вищому навчальному закладі - 02р. 04м. 23д.

Відповідно до викладеного в наказі УМВС України в Миколаївській області зазначена пільгова вислуга років для нарахування пенсії ОСОБА_1 - 31р. 01м. 19д.

Таким чином, позивачу при звільнені було здійснено розрахунок вислуги років для призначення пенсії у відповідності з п.2 вищезазначеної Постанови із зарахуванням додатково час його навчання.

На підставі письмової вказівки начальника ВФРЕ УМВС за № 8/П-24-3 від 11.07.2005 року працівниками кадрового підрозділу УМВС у ОСОБА_1 було вилучено посвідчення ветерана внутрішніх справ.

На лист від 24.06.2005 ОСОБА_1 за вих. від 11.07.2005 №8/П-24-3 роз'яснено, що він не має права на набуття статусу ветерана тому, що час навчання у вищому навчальному закладі не зараховується до обчислення календарної вислуги років

13 жовтня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до начальника УМВС з заявою про видачу йому посвідчення ветерана ОВС України на підставі п. 1 ст. 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".

Листом від 12.11.2015 року № 1/П-155, за підписом заступника начальника УМВС, ОСОБА_1 відмовлено в задоволенні заяви від 13.10.2015 року, обґрунтувавши відмову тим, що час навчання у вищому навчальному закладі до служби не відноситься, але додатково зараховується до вислуги років для призначення пенсії.

Вважаючи, що наявність 23 - річної вислуги років у календарному обчисленні (без застосування будь-яких пільгових коефіцієнтів) і наявність 31-річної вислуги у пільговому обчисленні дає право для визнання ветераном органів внутрішніх справ, ОСОБА_1 звернувся до суду.

Вирішуючи справу та відмовляючи у задоволені адміністративного позову суд першої інстанції виходив з його необґрунтованості, а також вважав, що відповідач довів суду законність та обґрунтованість прийнятого рішення.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статус ветеранів війни військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів служби цивільного захисту, ветеранів Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України визначається Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист" № 203/98-ВР від 24.03.1998 року.

Відповідно до ст. 5 цього Закону ветеранами військової служби і ветеранами органів внутрішніх справ визнаються громадяни України які бездоганно прослужили на військовій службі і в органах внутрішніх справ 25 і більше років у календарному або 30 та більше років у пільговому обчисленні (з яких не менше 20 років становить вислуга у календарному обчисленні) і звільнені в запас або у відставку відповідно до законодавства України або колишнього Союзу РСР чи держав СНД (у редакції Закону України від 05.04.2001 року №2373-ІІІ).

Питання обчислення вислуги років при призначенні пенсії особам, звільненим з військової служби, регулюється Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі -Закон № 2262-ХІІ) та Постановою КМУ "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 за № 393 (далі Постанова № 393).

ОСОБА_1 на момент звільнення було здійснено розрахунок вислуги років для призначення пенсії у відповідності з п. 2 Постанови № 393, із зарахуванням додатково час його навчання.

Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону № 2262-ХІІ до вислуги років особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Аналогічний порядок обчислення вислуги років особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-XII, встановлено і в пункті 2 Постанови № 393.

З аналізу вищенаведених норм вбачається, що додатково до вислуги років при призначенні пенсії зараховується час навчання у цивільних вищих навчальних закладах і в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання.

Отже, до вислуги років особам, звільненим з військової служби, при призначенні пенсій на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік за шість місяців.

Такий висновок також відповідає правовій позиції, висловленій Верховним Судом України у постанові від 10 березня 2015 року №21-411а14, який згідно зі статтею 244-2 КАС України, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов правильно висновку, що період навчання ОСОБА_1 у вищому навчальному закладі не може вважатися службою в органах внутрішніх справ, оскільки після закінчення навчання позивачеві не було присвоєно офіцерське звання.

Доводи апеляційної скарги зроблених висновків не спростовують, та є тотожними доводам адміністративного позову, факти та мотивування яких повністю спростовуються матеріалами справи та обставинами, які повно та об'єктивно були встановлені судом першої інстанції при вирішенні спірного питання.

Також, колегія суддів приходить до висновку, що при розгляді справи судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та надана правова оцінка.

За таких обставин, підстав для скасування рішення суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, судова колегія,

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2016 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Повний текст судового рішення виготовлений 26 травня 2016 року.

Головуючий:М.М.Милосердний

Судді:А.І.Бітов

ОСОБА_2