ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
27 травня 2016 року 826/2262/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу та додані до неї матеріали:
за позовом ОСОБА_1,
до відповідача Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Оболонського районного управління юстиції у місті Києві,
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Оболонського районного управління юстиції у місті Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач неправомірно відмовив у державній реєстрації народження та видачі свідоцтв про народження ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, оскільки Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Оболонського районного управління юстиції у місті Києві під час розгляду заяви не було враховано рішення Оболонського районного суду м. Києва від 23.09.2015 р., яким в свою чергу встановлено факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_6 та ОСОБА_7 є батьками ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, що на переконання позивача слугує підставою для державної реєстрації народження.
У судовому засіданні представник позивача та позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив задовольнити адміністративний позов посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
В судове засідання 12.05.2016 р. не з'явився представник Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Оболонського районного управління юстиції у місті Києві, хоча належним чином повідомлені про дату, час та місце слухання справи, однак відповідач у листі від 12.04.2016 р. просив слухати справу без представника останнього згідно чинного законодавства, у зв'язку з чим судом було прийнято рішення про розгляд справи в письмову провадженні на підставі частини шостої статті 128 КАС України.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
В березні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту родинних відносин в рамках провадження № 2-о/756/137/15 (Ун.№ 756/4340/15-ц) в Оболонський районний суд м. Києва.
Рішенням Оболонського районного суду м. Києва від 23.09.2015 року (далі - Рішення) заяву ОСОБА_1, заінтересовані особи: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_7, Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Оболонського районного управління юстиції в м. Києві про встановлення факту родинних відносин - задоволено, встановлено факт родинних відносин, а саме: що ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, є батьками ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5
Даним рішенням, яке, як вбачається, набрало законної сили, встановлено, що 28.04.1979 року між позивачем та ОСОБА_7 було укладено шлюб. Під час шлюбу народилось троє дітей: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5
Також в рішенні визначено, що діти народилися в м. Києві, все своє життя проживали з батьками за адресою: АДРЕСА_1.
27.10.2015 р. ОСОБА_1 звернувся до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Оболонського районного управління юстиції у м. Києві з метою проведення державної реєстрації народження дітей з пропуском строку та отримання свідоцтв про народження ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 на підставі рішення Оболонського районного суду м. Києва від 23.09.2015 року.
Листом № 11365/02-23 від 30.10.2015 року за підписом в.о. начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану Оболонського районного управління юстиції у м. Києві ОСОБА_8 було роз'яснено порядок внесення змін до актових записів цивільного стану, а також повідомлено про неможливість реєстрації народження, та запропоновано звернутися за захистом порушених прав та інтересів до суду.
ОСОБА_1 вважаючи відмову у державній реєстрації народження ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 незаконною, необґрунтованою і такою, що порушує законні права та інтереси звернувся з відповідним позовом до суду.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи із наступного.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон) регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків, а також відповідно до ч.2 державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Частинами 1-2 ст. 3 встановлено, що державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою. Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус".
Відповідно до частини 1 статті 6, частин 1-3 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи на офіційне визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Згідно частини 1 статті 22 Закону внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Згідно з ч. 4 ст. 13 Закону підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження.
Відповідно до п. 5 ч.4 ст. 13 Закону за відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Як встановлено в ст. 21 Закону у державній реєстрації актів цивільного стану може бути відмовлено, якщо:
1) державна реєстрація суперечить вимогам законодавства України;
2) державна реєстрація повинна проводитися в іншому органі державної реєстрації актів цивільного стану;
3) з проханням про державну реєстрацію звернулася недієздатна особа або особа, яка не має необхідних для цього повноважень.
Відповідно до Перехідних та прикінцевих положень Закону статтю 134 викладено в такій редакції: "Стаття 134. Внесення змін до актового запису про народження у разі визнання батьківства, материнства - 1. На підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження".
Як зазначено у частині 5 статті 9 цього ж Закону, правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
На виконання вищевказаної норми, Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 р. N 96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 р. за N55/18793, були затвердженні Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (далі - Правила).
Відповідно до підп. 1 п. 3.17 Правил рішення суду про встановлення факту державної реєстрації акту цивільного стану є підставою для поновлення актового запису цивільного стану у відділі державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його первинного складання, крім випадку зберігання запису на тимчасово окупованій території України
Згідно підп. 2 п. 3.17 Правил рішення суду про встановлення факту народження, смерті в певний час, постановлене судом у разі неможливості їх реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану, є підставою для державної реєстрації таких фактів. У цих випадках заявник подає до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання копію рішення суду разом із заявою про поновлення актового запису цивільного стану. При потребі заявник зазначає в заяві про поновлення актового запису про народження додаткові дані (відомості про місце народження, про батьків), необхідні для складання актового запису, які мають бути підтверджені відповідними документами. Актовий запис про народження, смерть, складений на підставі рішення суду про встановлення факту народження, смерті, включається до книги поновлених актових записів цивільного стану, якщо з дня народження або дня настання смерті минуло більше одного року.
Рішенням Оболонського районного суду м. Києва від 23.09.2015 року заяву ОСОБА_1, заінтересовані особи: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_7, Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Оболонського районного управління юстиції в м. Києві про встановлення факту родинних відносин - задоволено, встановлено факт родинних відносин, а саме: що ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, є батьками ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5
В той же час, як вбачається з матеріалів справи, ухвалою від 04.12.2015 р. Оболонського районного суду м. Києва у відкритті провадження по заяві ОСОБА_1, заінтересовані особи: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_7, Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Оболонського районного управління юстиції в м.Києві, про встановлення факту народження осіб в певний час - відмовлено з огляду наявності спору про право, при цьому також запропоновано заявнику звернутись із позовом до адміністративного суду, чим в свою чергу позивач і скористався.
Тобто, як підтверджується матеріалами справи, право отримання позивачем рішення суду про встановлення факту народження дітей ним реалізовано, разом з тим факт отримання відмови у відкритті провадження по заяві щодо встановлення факту народження дітей в даному випадку, на переконання суду, не може бути перепоною у державній реєстрації народження та видачі свідоцтв про народження ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, адже такі дії та документи є нерозривно пов'язаними з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.
Разом з тим судом береться до уваги також та обставина, що рішенням Оболонського районного суду м. Києва від 23.09.2015 р. провадження №2-о/756/137/15 у.н. №756/4340/15-ц, окрім встановлення факту родинних відносин, встановлено також дати народження дітей позивача, а саме - ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_4 - ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_5 - ІНФОРМАЦІЯ_5
Як уже зазначалось, дане рішення набрало законної сили, а згідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
В той же час, беручи до уваги встановлені у судовому рішенні Оболонського районного суду м. Києва від 23.09.2015 р. дати народження ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, суд звертає увагу на повноліття вказаних осіб станом на час звернення до суду в рамках даної справи.
Однак, зважаючи на відсутність у цих осіб свідоцтв про народження, а також, як встановлено під час судового розгляду з пояснень позивача та що не спростовано відповідачем, на якого покладено обов"язок доказування у відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5, діти позивача, свідоцтва про народження яких фактично відсутні, не мають також і паспортних документів, з огляду на що ОСОБА_9 як батько зазначених осіб і звернувся із цим позовом до суду з метою захисту та відновлення порушеного права дітей.
Таким чином, беручи до уваги встановлені за результатами дослідження наявних у справі доказів обставини, суд приходить до висновку про наявність достатніх правових підстав для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновків про необхідність відмови у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Керуючись вимогами статей 69-71, 94, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовну заяву задовольнити у повному обсязі.
2. Зобов"язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Оболонського районного управління юстиції у місті Києві провести державну реєстрацію народження ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_4 - ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_5 - ІНФОРМАЦІЯ_5
3. Зобов"язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Оболонського районного управління юстиції у місті Києві видати свідоцтва про державну реєстрацію народження ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_4 - ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_5 - ІНФОРМАЦІЯ_5
4. Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Оболонського районного управління юстиції у місті Києві судовий збір в сумі 1102,40 грн. (одну тисячу сто дві грн. 40 коп.).
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Я.І. Добрянська