ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
25 травня 2016 року № 826/10275/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Іщука І.О., суддів: Погрібніченка І.М., Шулежка В.П., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомПриватного підприємства «ТРЕЙДІМПЕКС»до третя особаДержавної фіскальної служби України Державна податкова інспекція у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві провизнання неправомірними дій щодо неприйняття податкової накладної № 2 від 17.10.2014 р., зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство "ТРЕЙДІМПЕКС" (далі - позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної фіскальної служби України (далі - відповідач), третя особа - ДПІ у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві та просило суд визнати протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо відмови в прийнятті у реєстрації податкової накладної № 2 від 17.10.2014 року, яка була направлена ПП «ТРЕЙДІМПЕКС» як електронний документ для внесення до Єдиного реєстру податкових накладних та зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати у Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 2 від 17.10.2014 року видану ПП «ТРЕЙДІМПЕКС» датою (операційним днем) направлення її як електронного документу для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що відповідачем безпідставно розірвано договір на визнання електронних документів. Підставою розірвання вищевказаного договору стало нібито відсутність підприємства за податковою адресою, однак підприємство знаходиться за податковою адресою та не змінювало його, що підтверджено відомостями з виписки та витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Відповідно до Постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.07.2015 р. у справі № 826/3617/15, яка набула законної сили 17.09.2015 р., було визнано протиправними дії ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м. Києві щодо розірвання в односторонньому порядку договору про визнання електронних документів № 240920141 від 24.09.2014 р. Оскільки, позивачем було дотримано всіх вимог закону щодо заповнення та подання податкової накладної, відмова відповідача в прийнятті податкової декларації є неправомірною.
Відповідач проти задоволення позову заперечував, посилаючись на те, що станом на день подання 17.10.2014 р. позивачем податкової накладної №2 від 17.10.2014р., договір № 240920141 від 24.09.2014 р. про визнання електронних документів було розірвано. Отже, у відповідача були відсутні правові підстави для прийняття зазначеної податкової накладної.
В судовому засіданні 24.11.2015 року представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову.
Третя особа в судове засідання 24.11.2015 року не з'явилась, заперечень по суті спору не подала.
Враховуючи неявку представника третьої особи, зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка або експерта, судом було прийнято рішення про розгляд справи в письмовому провадженні на підставі частини шостої статті 128 КАС України.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Позивач - Приватне підприємство "ТРЕЙДІМПЕКС" зареєстровано як юридичну особу від 08.05.2014 р. №10731020000026434, ідентифікаційний код юридичної особи 39209203, відповідно до виписки із ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Підприємство діє на підставі статуту.
ПП "ТРЕЙДІМПЕКС" було зареєстроване відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Солом'янського району реєстраційної служби Головного управління юстиції в м.Києві. Місцезнаходження підприємства на момент державної реєстрації - м. Київ, Солом'янський район, вул. Петра Радченка, буд. 27-29.
У зв'язку із внесенням змін до установчих документів підприємства, а саме - зміною місцезнаходження підприємства, 08.05.2014 року відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Шевченківського району реєстраційної служби Головного управління юстиції в м. Києві було проведено державну реєстрацію місцезнаходження юридичної особи за адресою м. Київ, вул. Десятинна, буд. 7
З 12.05.2014 року приватне підприємство «ТРЕЙДІМПЕКС» прийнято на облік до державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві як платник податків, про що зроблено відповідний запис під № 256814057196.
Окрім того, приватне підприємство «ТРЕЙДІМПЕКС» з 12.05.2014 року перебуває на обліку у державній податковій інспекції у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві як платник єдиного внеску.
Разом з тим, у відповідності до п. 10.1.4 Порядку обліку платників податків і зборів платник податків перебуває за попереднім місцезнаходженням до закінчення поточного бюджетного року. Тобто в разі внесення змін в місце реєстрації суб'єкта господарювання, сплата податків, визначених законодавством, здійснюється за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного року (ст. 3 Бюджетного Кодексу України).
24 вересня 2014 року, тобто після державної реєстрації зміни місцезнаходження юридичної особи з Солом'янського району м. Києва на Шевченківський район м. Києва, між ПП «ТРЕЙДІМПЕКС» і ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м. Києві було укладено Договір про визнання електронних документів № 240920141 року, предметом якого є визнання податкових документів (податкової звітності, реєстрів отриманих та виданих податкових накладних з ПДВ та інших звітних податкових документів), поданих платником податків в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису (далі - ЕЦП) до ДПІ засобами телекомунікаційного зв'язку або на електронних носіях, як оригіналу.
17.10.2014 року ПП «ТРЕЙДІМПЕКС» засобами електронного зв'язку до Державної фіскальної служби України було направлено податкову накладну № 2 від 17.10.2014 року.
Разом з тим, отримана від Міністерства доходів і зборів України квитанція № 1 свідчить про те, що документ прийнято не було. Мотивацією відмови в прийнятті податкової накладної було те, що «для платника податків заборонено прийом звітності по електронній пошті. Можливо відсутній Договір з МДЗУ».
Дослідивши надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 49 ПК України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді. В свою чергу, дана норма кореспондує зі ст. 16 ПК України, згідно якої одним з обов'язків платників податків є подання до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
В свою чергу, прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу.
За умови дотримання платником податків вимог статті 48 посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом.
Податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено ПК України, в один із таких способів: а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Водночас, платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації до контролюючого органу в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Під час здійснення повноважень щодо приймання податкової звітності та податкових документів в електронній формі засобами телекомунікаційного зв'язку територіальні органи Міністерства доходів і зборів України дотримуються вимог Податкового кодексу України (далі - ПКУ), Закону України від 22.05.2003 р. №851 "Про електронні документи та електронний документообіг" (далі - Закон № 851), наказу ДПА України від 10.04.2008 р. № 233 "Про подання електронної податкової звітності", зареєстрованого в Мін'юсті України 16.04.2008 р. за №320/15011.
Відповідно до п.49.4 ст.49 Податкового кодексу України, платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації до контролюючого органу в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Податкова звітність з податку на додану вартість подається в електронній формі до контролюючого органу всіма платниками цього податку з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Як було зазначено вище, на виконання вимог п.49.4 ст.49 ПКУ, між ПП «ТРЕЙДІМПЕКС» і ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м. Києві було укладено Договір про визнання електронних документів № 240920141 від 24.09.2014 р. (надалі - ДПІ). Предметом даного Договору є визнання податкових документів (податкової звітності, реєстрів отриманих та виданих податкових накладних з ПДВ та інших звітних податкових документів), поданих платником податків в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису до ДПІ засобами телекомунікаційного зв'язку або на електронних носіях, як оригіналу.
Листом від 15.10.2014 №22449/10/26-58-10-42 позивача повідомлено про розірвання договору про визнання електронних документів з посиланням на п. 4 ст. 6 Договору згідно якого ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м. Києві має право розірвати договір в односторонньому порядку у випадку ненадання платником податків нового посиленого сертифікату (сертифікатів) відкритого ключа замість скасованих або в разі зміни платником місця реєстрації.
Відповідно до постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.07.2015 р. по справі № 826/3617/15 дії Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві щодо розірвання в односторонньому порядку Договору про визнання електронних документів №240920141 від 24.09.2014 р., укладеного між Приватним підприємством "Трейдімпекс" та Державною податковою інспекцією у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві було визнано протиправними.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду м. Києва від 17.09.2015 року постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.07.2015 року залишено без змін.
Так, вищевказаними рішеннями було встановлено, що податковим органом протиправно та з порушенням приписів Податкового кодексу України прийнято рішення про розірвання договору №240920141 від 24.09.2014 р. про визнання електронних документів.
Таким чином, податковим органом безпідставно та необґрунтовано не прийнято та не зареєстровано податкову накладну №2 від 17.10.2014 р., яку було надіслано позивачем 17.10.2014 р. засобами електронного зв'язку, мотивуючи такі дії відсутністю договору щодо визнання електронних документів.
Всі інші підстави, якими Відповідач обґрунтовує свої дії стосовно не прийняття податкової накладної №2 від 17.10.2014 р. суд не може взяти до уваги з тих причин, що жодна з них не передбачена чинним законодавством як підстава для не прийняття податкової накладної.
Згідно частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 71 цього Кодексу передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, та враховуючи, що докази, наведені податковим органом, не спростовують доводи позивача, суд дійшов висновку, що адміністративний підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69-71, 94, ч. 6 ст. 128, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1.Позов приватного підприємства "ТРЕЙДІМПЕКС" задовольнити.
2.Визнати протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо відмови в прийнятті у реєстрації податкової накладної №2 від 17.10.2014 року, яка була направлена ПП «ТРЕЙДІМПЕКС» як електронний документ для внесення до Єдиного реєстру податкових накладних.
3.Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати у Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 17.10.2014 року видану ПП «ТРЕЙДІМПЕКС» датою (операційним днем) направлення її як електронного документу для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних.
4.Судові витрати у сумі 73,08 гривні присудити на користь Приватного підприємства "ТРЕЙДІМПЕКС" за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.О. Іщук
Судді: І.М. Погрібніченко
В.П. Шулежко