Постанова № 57955435, 26.05.2016, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.05.2016
Номер справи
813/1248/16
Номер документу
57955435
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 травня 2016 року № 813/1248/16

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-суддіМартинюка В.Я.

секретар судових засідань ОСОБА_1

з участю представників:

від позивача ОСОБА_2;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові адміністративну справу за позовом Галицької обєднаної державної податкової інспекції (надалі Галицька ОДПІ) Головного управління ДФС у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю (надалі ТзОВ) «Фрітаун» та Реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції про визнання недійсними змін до установчих документів та про зобовязання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

Галицька ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області звернулась в суд з позовом до ТзОВ «Фрітаун» про визнання недійсними змін до установчих документів та про зобовязання внести запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Судом, у відповідності до вимог ст.52 КАС України, в частині вимоги про зобовязання внести запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів здійснено заміну неналежного відповідача на належного Реєстраційну службу Львівського міського управління юстиції.

Підставами позовних вимог є те, що ТзОВ «Фрітаун» фактично не змінювало свого місцезнаходження, а тому зміна адреси його місцезнаходження до установчих документів та до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців є недостовірною та підлягає скасуванню.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просить їх задовольнити в повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, дослідивши надані докази, суд даючи правову оцінку спірним правовідносинам виходив з наступного.

Як вбачається з Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, державним реєстратором Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції було здійснено державну реєстрацію змін до установчих документів ТзОВ «Фрітаун», зокрема, зміну місцезнаходження юридичної особи.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як передбачено підп.20.1.37 п.20.1 ст.20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення фізичною особою - підприємцем підприємницької діяльності та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.

Згідно з п.67.2 ст.67 ПК України, контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

У відповідності до абзац.1 п.63.3 ст.63 ПК України, з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).

Як передбачено п.12.4 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року за №1588 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 22.04.2014 року за №462) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.05.2014 року за № 503/25280, щодо кожного платника податків, стосовно якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ контролюючого органу, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за встановленою формою.

Якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) контролюючого органу приймає рішення про надсилання до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою N 18-ОПП (додаток 24) для вжиття заходів, передбачених частиною дванадцятою статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» (пункт 12.5 даного Порядку).

Таким чином, за наявності зазначених позивачем обставини щодо відсутності платника податків за зареєстрованим місцезнаходженням юридичної особи, законодавством визначено інший порядок реагування контролюючим органом шляхом вчинення дій спрямованих на внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

Більше того, у відповідності до п.19-1.1 ст.19-1 ПК України, контролюючі органи виконують такі функції, зокрема, контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; реєструють та ведуть облік платників податків, осіб, які здійснюють операції з товарами, що перебувають під митним контролем, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням, проводять диференціацію платників податків; забезпечують достовірність та повноту обліку платників податків та платників єдиного внеску, суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що контролюючий орган може звертатися до суду з вимогами про визнання недійсними змін до установчих документів та скасування державної реєстрації змін до установчих документів не у всіх випадках, а лише в тих, коли він діє на реалізацію своїх владних повноважень, визначених законом (п.19-1.1 ст.19-1 ПК України).

Не можна залишити поза увагою і те, що відсутність платника за зареєстрованим місцезнаходженням юридичної особи жодним чином не перешкоджає позивачу здійснювати свої контрольні функції.

Таким чином, у позивача відсутні повноваження на звернення до суду зі зазначеним позовом з урахуванням функцій, які покладені законодавцем на цей контролюючий орган.

За таких обставин, в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України, зокрема, частин 2 та 4, судові витрати у формі судового збору, із сторін не належить стягувати.

Керуючись ст.ст. 21, 69, 70, 160-163 КАС України, суд,

п о с т а н о в и в :

1. В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

2. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

3. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Повний текст виготовлений та підписаний 27 травня 2016 року.

Суддя В.Я.Мартинюк