ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2016 року Житомир справа № 806/413/16
категорія 6.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Капинос О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр-Ленд" до Андрушівського районного управління юстиції Житомирської областів особі державного реєстратора Реєстраційної служби ОСОБА_1, третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача - Фермерське господарство "АГРО-САД" про скасування рішення,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Укр-Ленд" звернулося до суду з позовом, у якому просить:
- скасувати рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області ОСОБА_1 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за індексним номером 23891958 від 25.08.2015 р. про державну реєстрацію договору оренди землі б/н від 23.10.2015 р., укладеного між ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_3 та Фермерським господарством "Агро-Сад" (номер запису про інше речове право 10913474 від 25.08.2015 р.).
- встановити судовий контроль за виконанням рішення в частині скасування рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області ОСОБА_1 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за індексним номером 23891958 від 25.08.2015 р. про державну реєстрацію договору оренди землі б/н від 23.10.2015 р., укладеного між ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_3 та Фермерським господарством "Агро-Сад", після вступу рішення суду в законну силу.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 30.11.2010 р. між позивачем та Андрушівською райононю державною адміністрацією Житомирської області було укладено договір оренди земельної ділянки №78. В січні 2016 р. позивач дізнався, що 06.08.2015 р. між ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_3 та Фермерським господарством "Агро-Сад" було укладено договір оренди землі б/н щодо спірної земельної ділянки. Вказаний договір було зареєстровано відповідачем в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за індексним номером 23891958 від 25.08.2015 р.. Позивач вважає, що реєстрація відповідачем договору оренди від 06.08.2015 р. є незаконною та порушує його права, оскільки договір між ТОВ "Укр-Ленд" та Андрушівською райононю державною адміністрацією Житомирської області був укладений та зареєстрований у встановленому законом порядку раніше і термін його дії на даний час не завершився.
Представник позивача до суду не прибув, подав заяву, згідно якої просить справу у його відсутність.
Представник відповідача до суду не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Представник третьої особи до суду прибув, подав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Згідно письмових заперечень просив відмовити в задоволенні позовних вимог, пояснивши, що Фермерське господарство "Агро-Сад" подало реєстратору повний та належно оформлений пакет документів, який вимагається чинним законодавством для вчинення відповідної реєстраційної дії, в зв'язку з чим у державного реєстратора не було правових підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень.
У відповідності до ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Проаналізувавши наявні в матеріалах справі докази, суд дійшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що 30.11.2010 р., на підставі розпорядження голови Андрушівської районної державної адміністрації від 02.09.2010 р. №403, між Андрушівської районою державною адміністрацією в особі голови адміністрації ОСОБА_4 та Товариством з обмеженою відповідальністю "УКР-ЛЕНД" укладено договір оренди земельної ділянки № 78, згідно якого останньому передавалась в оренду земельна ділянка (невитребувана земельна частка (пай) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, за рахунок реформованого КСП "Іванківське" №6, з кадастровим номером 1820384400:04:000:0006 площею 6,6488 га, у тому числі ріллі 6,6488 га.
Вказаний договір укладено на 15 років або до запиту громадянина, що набуде право власності на дану земельну ділянку (п. 8 договору).
Згідно зі п. 44 даного договору, цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Зазначений договір оренди був зареєстрований у Андрушівському районному відділі Житомирської регіональної філії "Центр державного земельного кадастру", про що у державному реєстрі земель по Іванківській сільській раді вчинено запис за №041020200040 від 27.12.2010 р..
В 2015 році Андрушівським районним управлінням юстиції право власності на земельну ділянку за кадастровим номером 1820384400:04:000:0006, площею 6,6488 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва зареєстровано за ОСОБА_2, ОСОБА_5 та ОСОБА_3 в рівних частинах, про що свідчать свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 07.07.2015 р. № 40185476, від 04.08.2015 р. № 41670769 та від 04.08.2015 р. № 41670448 та відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с.60-62,65-66).
У подальшому ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_3 вказану земельну ділянку передано в строкове платне користування для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, строком на 15 років, Орендарю - Фермерському господарству "Агро-Сад", про що укладено договір оренди землі від 06.08.2015 р. (а.с.55-56).
На підставі цього договору державним реєстратором Реєстраційної служби Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області ОСОБА_1 проведено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 1820384400:04:000:0006 за Фермерським господарством "Агро-Сад", відповідно до рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 25.08.2015 року № 23891958.
Позивач вважаючи, що здійснена реєстрація права оренди за ФГ "Агро-Сад" порушує права ТОВ "Укр-Ленд" звернувся до суду з даним позовом. При цьому позивача вказує, що державним реєстратором здійснену подвійну реєстрацію права оренди однієї земельної ділянки.
Перевіряючи оскаржуване рішення на відповідність його вимогам ч.3 ст.2 КАС України, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме та їх обтяжень" (далі - Закон) передбачено, що інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав. Держава гарантує достовірність зареєстрованих прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Відповідно до ч.4 ст.3 Закону, права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.
Згідно п.1 ч.2 ст.9 Закону, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема, щодо: обов'язкового дотримання письмової форми правочину та нотаріального посвідчення (у встановлених законом випадках); повноважень заявника; відомостей про нерухоме майно, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявності обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до закону; наявності факту виконання умов правочину, за якими закон та/або договір пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.
Відповідно до пункту 8-1 частини 2 статті 9 зазначеного Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на майно та їх обтяжень" під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року, державний реєстратор запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки.
Як вбачається з матеріалів справи свідоцтва про право власності на спірну земельну ділянку були видані 07.07.2015 р. та 04.08.2015 р., (а.с. 60-62), а 25.08.2015 р. було проведено державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки (а.с. 67-68), отже реєстрація права власності за ФГ "Агро-Сад" на земельну ділянку (кадастровий номер 1820384400:04:000:0006) відбулась після 01.01.2013 року, а тому суд приходить до висновку, що відповідач, реєструючи оскаржуваний договір оренди, не зобов'язаний був робити запити щодо наявності зареєстрованих прав відносно даної земельної ділянки за іншими особами.
Крім того, згідно з ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Пункт 3.2 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.05.1999 року №43, який передбачав, що державна реєстрація державних актів на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі здійснюється структурними підрозділами Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України, постановою Вищого адміністративного суду України від 20.04.2010 року № К-8025/09 вказано протиправним та скасовано. На виконання зазначеної постанови Вищого адміністративного суду України було прийнято наказ Державного комітету України із земельних ресурсів від 3 червня 2010 року №433, яким виключено вказаний пункт Інструкції.
У відповідності до п. 2 п. "б" ч.1 ст.33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить реєстрація субєктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею. Законом України №402-УІІ від 04.07.2013 року пп. 2 п. "б" ч.1 ст.33 виключено.
Позивач посилається на те, що орган реєстраційної служби не запросив відомості про правонабувача або про нерухоме майно при реєстрації, як це визначено п.8-1 ч.2 ст.9 ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". При цьому посилається на лист Державної реєстраційної служби України №2952/05-15-13 від 06.08.2013 р. "Щодо запобігання випадків подвійної реєстрації прав оренди на земельну ділянку за різними набувачами". У листі йдеться про те, що з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації права оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку, сформовану у результаті виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних ділянок (паїв), державному реєстратору слід запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01 січня 2013 року, зокрема виконавчих комітетів сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю).
Це спростовується матеріалами справи - державний реєстратор перевіряв державну реєстрацію прав та їх обтяжень на вказану земельну ділянку у базі даних про реєстрацію заяв та запитів (а.с.65-66) та у виконкомі Іванківської сільської ради.
Як вбачається з довідки Іванківської сільської ради від 25.08.2015 № 1 реєстрація договору оренди земельної ділянки кадастровий номер 1820384400:03:000:0006 сільською радою не проводилась (а.с.63).
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що договір оренди земельної ділянки № 78 від 30.11.2010 р., укладений між позивачем і Андрушівською районною державною адміністрацією не пройшов державну реєстрацію, відповідно до законодавства, яке діяло на момент його укладення.
Вказані обставини спростовують доводи позивача про те, що спірне рішення спричинило подвійну реєстрацію права оренди на одну й ту ж земельну ділянку.
Крім того, слід зазначити, що після набуття ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_3 права власності на спірну земельну ділянку Андрушівська районна державна адміністрація не є розпорядником цієї земельної ділянки та, відповідно, не може бути її Орендодавцем.
Набуття права власності на земельну ділянку вказаними особами є підставою для припинення договору оренди землі, укладеного між Андрушівською районною державною адміністрацією та ТОВ "Укр-Ленд".
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що оскаржувані дії державного реєстратора не порушують права позивача.
Таким чином, матеріалами справи підтверджено правомірність спірного рішення, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 86,94,158-162,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
В задоволенні позову відмовити.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.В. Капинос