Справа№751/3559/16-а
Провадження №2-а/751/121/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 травня 2016 року м. Чернігів
Новозаводський районний суд міста Чернігова
у складі: головуючого-судді Косач І.А.,
при секретарі Летяга М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
12.04.16. позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Чернігові, правонаступником якого є Чернігівське об'єднане Управління Пенсійного фонду України, в якому просив визвати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові щодо відмови йому у перерахунку розміру його пенсії; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові здійснити перерахунок його пенсії за вислугу років у відповідності до ст. 50-1 ЗУ «Про Прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ в редакції № 2377-ІV від 20.01.2005 у розмірі 90% у відповідності з постановою Кабінету міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013, згідно довідки, виданої прокуратурою Чернігівської області від 03.02.2016р. № 18-49 про призначення йому пенсії станом на 01.12.2015, без обмеження її максимального розміру, починаючи з 01.12.2015 року; стягнути з відповідача на його користь витрати пов'язані з оплатою судового збору.
Позивач в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.17). До суду від нього надійшла заява, відповідно до якого просить розглядати справу без його участі, позов підтримує, просить задовольнити (а.с.20).
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.18). До суду подали заперечення на адміністративний позов та клопотання, в яких просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, справу розглядати без участі представника управління; зазначають, що проведення перерахунку пенсії за вислугу років у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів», статтею 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», в редакції, що діє на час звернення, не передбачено (а.с.12-14,19).
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
З 20.08.2001 року позивач перебуває на обліку Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України і отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 % суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
29.02.16. позивач звернувся до Управління з заявою щодо здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», до якої додав довідку про заробітну плату від 03.02.2016 № 18-49, яка видана прокуратурою Чернігівській області (а.с.5).
Листом від 15.03.16. № 5115/03 Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові, правонаступником якого є Чернігівське об'єднане Управління Пенсійного фонду України, повідомило позивача про відсутність правових підстав для здійснення перерахунку пенсії (а.с.6).
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
У відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно з ч. 13 вищевказаної статті обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Так, частиною 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи..
Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
В правовій позиції ВСУ від 15.07.2014 року по справі № 21-2432а15 |127/11720/14-а, зазначено, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому дійшла такого правового висновку: внесені Законом N 3668-VI зміни до статті 50 1 Закону N 1789-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50 1 Закону N 1789-XII, які змін у зв'язку із прийняттям Закону N 3668-VI не зазнали.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (N 21-348а13).
Положеннями статті 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.
Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законом України № 213-VIII від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 213-VIII від 02.03.2015 року не зазнали.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Згідно довідки, виданої ОСОБА_1 Прокуратурою Чернігівській області від 03.02.2016 № 18-49 вбачається те, що заробітна плата на посаді старшого прокурора прокуратури м. Чернігова, з якої йому призначена пенсія, встановлена з 01.12.2015 р. на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 р. № 1013 становить: посадовий оклад - 2045,00 грн., надбавка за класний чин - 125,00 грн., надбавка за вислугу років (40 %) - 868,00 грн., доплати, які передбачені чинним законодавством: надбавка за виконання особливо важливої роботи (60 %) - 1822,80 грн., матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) - 405,07 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (1/12) - 405,07 грн., щомісячна премія (191 %) - 9284,13 грн., всього 14955,06 грн.; сума заробітної плати, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, становить 23426,00 грн. (а.с.5).
Згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Враховуючи те, що позивач звернувся до відповідача за перерахунком пенсії 29 лютого 2016 року, то перерахунок пенсії повинен здійснюватися з 01 березня 2016 року, тобто, позивач має право на перерахунок пенсії з 01.03.2016 року, а не з дати, яку він вказує у позові (01.12.2015 року).
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що дії Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» є неправомірними.
Таким чином, позовні вимоги необхідно задовольнити частково, а саме визнати дії Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» - неправомірними; зобов'язати Чернігівське об'єднане Управління Пенсійного фонду України здійснити ОСОБА_1 з 01.03.2016 року перерахунок пенсії за вислугу років у відповідності до ст. 50-1 ЗУ «Про Прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ в редакції № 2377-ІV від 20.01.2005 у розмірі 90% у відповідності з постановою Кабінету міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013, згідно довідки про заробітну плату від 03.02.2016р. № 18-49, яка видана прокуратурою Чернігівської області, без обмеження її максимального розміру.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір, а тому його необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 в розмірі 551 грн. 20 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2 Закону України "Про оплату праці", Законом України "Про прокуратуру", Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. 2, 5, 7-9, 71, 158-163, 183-2, 186, ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати дії Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії у зв`язку із підвищенням розміру заробітної плати - неправомірними.
Зобов'язати Чернігівське об'єднане Управління Пенсійного фонду України здійснити ОСОБА_1 з 01.03.2016 року перерахунок пенсії за вислугу років у відповідності до ст. 50-1 ЗУ «Про Прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ в редакції № 2377-ІV від 20.01.2005 у розмірі 90% у відповідності з постановою Кабінету міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013, згідно довідки про заробітну плату від 03.02.2016р. № 18-49, яка видана прокуратурою Чернігівської області, без обмеження її максимального розміру.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Новозаводський районний суд міста Чернігова. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя І.А. Косач