Справа № 584/508/16-а
Провадження № 2-а/584/15/16
ПОСТАНОВА Іменем України
20.05.2016 Путивльський районний суд Сумської області в особі : судді - Толстого О.О., при секретарі Зікрати Я.В., за участю: позивача ОСОБА_1, представника відповідача Коленкова В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Путивль адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Буринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернувся до суду з позовом до Буринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі - УПФУ), який обґрунтовував тим, що отримує пенсію за вислугою років, призначену йому відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
В зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів» (далі - постанова КМУ від 09.12.2015 № 1013) 12.04.2016 звернувся до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07.2001), для чого надав довідку прокуратури Сумської області від 15.03.2016 № 54-зп-16 про заробітну плату.
Однак листом від 20.04.2016 відповідачем у здійсненні такого перерахунку було відмовлено.
Посилаючись на ці обставини просив суд визнати таку відмову УПФУ протиправною та зобов'язати цього суб'єкта владних повноважень здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугою років відповідно Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розміру 88 відсотків від заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Сумської області від 15.03.2016 № 54-зп-16, без обмеження граничного розміру пенсії, а також провести виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01.01.2016.
В судовому засіданні позивач свої вимоги підтримав, а представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на правову позицію Конституційного Суду України у рішенні від 26.12.2011 № 20-рп/2011 про те, що розмір соціальних витрат залежить від соціально-економічних можливостей держави та може бути нею змінений, зокрема через неможливість їх фінансового забезпечення, необхідність усунення реальних загроз економічній безпеці. Вказував на те, що положення ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07.2001), якою передбачався перерахунок призначених пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідним категоріям прокурорсько-слідчих працівників, втратили чинність з 01.01.2015 року на підставі Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VIII. Також відповідно до положень п. 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015 (далі - Закон № 213-VIII від 02.03.2015) з 01.06.2015 втратили чинність норми Закону «Про прокуратуру» щодо пенсійного забезпечення і відповідно пенсії не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши надані ними докази, суд дійшов висновку про задоволення позову виходячи з таких міркувань.
Як вбачається з матеріалів справи (а.с. 14, 51-52) позивач перебуває на обліку в УПФУ та з 18.10.2010 отримує пенсію за вислугою років, призначену відповідно до Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ у редакції, чинній на час призначення пенсії (далі - Закон № 1789 -ХІІ) в розмірі 88 відсотків заробітної плати, що відповідачем не оспорюється.
12.04.2016 звернувся до УПФУ з заявою про перерахунок пенсії на підставі статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ з урахуванням постанови КМУ від 09.12.2015 № 1013 та надав довідку прокуратури Сумської області від 15.03.2016 № 54-зп-16 про заробітну плату прокурора району з 01.12.2015 (а.с. 15-16).
Однак листом від 20.04.2016 у здійсненні такого перерахунку УПФУ відмовлено з посиланням на те, що положення ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07.2001) щодо перерахунку раніше призначених пенсій, втратили чинність з 01.06.2015 року на підставі п. 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 ст. 9 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пенсійне забезпечення громадян України, в т.ч. порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та іншими нормативно-правовим актами.
Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
У постанові від 10.12.2013 № 21-348а13 Верховний Суд України дійшов правового висновку про те, що внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали. Вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, слід виходити із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
В силу ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За таких обставин суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що діяла на момент призначення пенсії, а приписи п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», яким скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, пенсії яким призначаються відповідно до, зокрема, Закону України «Про прокуратуру», не стосується перерахунку вже призначених пенсій, а тому доводи відповідача в цій частині не грунтуються на законі.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що у перерахунку пенсії позивачу УПФУ відмовлено без врахування цих вимог Закону.
Оскільки підстави для перерахунку виникли з дня підвищення розмірів посадових окладів працівникам прокуратури - з 01.12.2015 згідно постанови КМУ від 09.12.2015 № 1013, такий перерахунок та виплату пенсії в силу ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ слід здійснити з 01.01.2016.
За правилами ч. 1 ст. 94 КАС України підлягають присудженню з Державного бюджету України на користь позивача понесені судові витрати по оплаті судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ч .2 ст. 19, ст. 22, ч.1 ст. 58, ст. 46 Конституції України, ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, ст.ст. 2, 3, 161, 162 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
1. Визнати протиправними дії Буринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розміру 88 відсотків заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Сумської області від 15.03.2016 № 54-зп-16, з 01.01.2016.
2. Зобов'язати Буринське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугою років відповідно Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розміру 88 відсотків заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Сумської області від 15.03.2016 № 54-зп-16, та провести виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01.01.2016.
3. Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 551 грн. 20 коп. судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Путивльський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання постанови у повному обсязі.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова складена у повному обсязі 25.05.2016.
Суддя: підпис
З оригіналом згідно:
Суддя
Путивльського районного суду О.О.Толстой