Постанова № 57949259, 27.05.2016, Зарічний районний суд м. Суми

Дата ухвалення
27.05.2016
Номер справи
591/937/16-а
Номер документу
57949259
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 591/937/16-а

Провадження № 2-а/591/131/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 травня 2016 року

Зарічний районний суд м. Суми

в складі: головуючого - судді Прокудіної Н.Г.

секретаря - Молошна І.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми спр аву за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця. Позивачу призначена пенсія державного службовця з 2002 року в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати. У зв'язку з тим, що розмір заробітної плати працюючим державним службовцям змінився, 27.10.2015 року позивач звернулася з письмовою заявою до відповідача про проведення перерахунку пенсії, надавши відповідну довідку Територіального управління ДСА в Сумській області від 23.10.2015 року № 04-4997/15 про складові заробітної плати, але відповіддю від 09.11.2015 року їй було відмовлено в проведенні перерахунку. Позивачка повторно 19.02.2016 року звернулася з письмовою заявою до відповідача про проведення перерахунку пенсії, надавши відповідну довідку Територіального управління ДСА в Сумській області від 17.02.2016 року № 04-277/16, але листом від 23.02.2016 року їй знову було відмовлено з тих підстав, що відповідно до п. 5 Перехідних положень до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України, у тому числі і Закону України «Про державну службу». Позивач вважає таку відмову неправомірною та просить зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити перерахунок та виплати їй пенсії, у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати, з урахуванням всіх її складових у розмірах, зазначених в довідці Територіального управління ДСА в Сумській області від 23.10.2015 року № 04-4997/15 - за період з 01.10.2015 року до 31.12.2015 року включно, та в довідці від 17.02.2016 року № 04-277/16 - за період з 01.01.2016 року.

В письмовій заяві позивач підтримала заявлені вимоги, просить позов задовольнити, справу розглядати у її відсутність.

Представник відповідача в письмовій заяві проти задоволення позову заперечував.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі обставини та перевіривши їх доказами, вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Встановлено, що позивач є пенсіонером та з 2002 року отримує пенсію державного службовця. У зв'язку з тим, що розмір заробітної плати працюючим державним службовцям змінився, 27.10.2015 року позивач звернулася з письмовою заявою до відповідача про проведення перерахунку пенсії, надавши відповідну довідку Територіального управління ДСА в Сумській області від 23.10.2015 року № 04-4997/15 про складові заробітної плати (а.с. 7,9).

27.10.2015 року управлінням ПФУ в м. Сумах, правонаступником якого є Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області, прийнято рішення № 176447 про відмову в проведенні перерахунку, про що позивачу повідомлено листом від 09.11.2015 р. (а.с.12).

19.02.2016 року позивачка повторно звернулася з письмовою заявою до відповідача про проведення перерахунку пенсії, надавши відповідну довідку Територіального управління ДСА в Сумській області від 17.02.2016 року № 04-277/16, але рішенням відповідача від 19.02.2016 р. № 176447, про яке позивачу повідомлено листом від 23.02.2016 року їй знову було відмовлено з тих підстав, що відповідно до п. 5 Перехідних положень до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України, у тому числі і Закону України «Про державну службу» (а.с.9, 10).

Згідно ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2, ч.5 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

В силу вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій, відповідно до ч.1 якої до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

У відповідності до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Разом з тим, частиною 5 статті 37 Закону України «Про державну службу» встановлено, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 встановлено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Згідно з п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Проте, на думку суду, вказані зміни законодавства стосуються перерахунку раніше призначеної пенсії.

Аналогічна правова позиція викладено в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 23 лютого 2016 року (справа №К/800/4502/16).

За таких обставин, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими.

Разом з цим, у відповідності до ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернулась до відповідача із першою заявою про перерахунок пенсії 27 жовтня 2015 року, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню з першого числа наступного місяця, а саме з 01 листопада 2015 року.

З повторною заявою ОСОБА_1 звернулась до відповідача 19 лютого 2016 року, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню з першого числа наступного місяця, а саме з 01 березня 2015 року.

Таким чином, вимоги позивача підлягають задоволенню частково, а саме щодо дати, за яку необхідно провести розрахунок.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 19 Конституції України, ст. ст. 41 Закону України „Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 66 Закону України „Про пенсійне забезпечення", ст. 33, 37 Закону України „Про державну службу", ст. 2, 9, 98- 100, 158-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду в м. Сумах, правонаступником якого є Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області, щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, згідно її заяв та відповідно довідок Територіального управління ДСА в Сумській області від 23.10.2015 року та від 17.02.2016 року.

Зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити перерахунок та виплати на підставі ст. 37 Закону України „Про державну службу" пенсії ОСОБА_1, у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати, з урахуванням всіх її складових у розмірах, зазначених в довідці Територіального управління ДСА в Сумській області від 23.10.2015 року № 04-4997/15 - за період з 01.11.2015 року до 31.12.2015 року включно, та в довідці від 17.02.2016 року № 04-277/16 - за період з 01.03.2016 року, з урахуванням раніше проведених виплат.

В іншій частині позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.

Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми протягом 10 днів в порядку, передбаченому ч.2 ст. 186 КАС України, з подачею копії скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя Н.Г.Прокудіна