Постанова № 57949229, 27.05.2016, Зарічний районний суд м. Суми

Дата ухвалення
27.05.2016
Номер справи
591/2301/16-а
Номер документу
57949229
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 591/2301/16-а

Провадження № 2-а/591/267/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 травня 2016 року Зарічний районний суд м. Суми в складі судді Бурди Б.В., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом та свої вимоги обґрунтовує тим, що 28.01.2010 року їй була призначена пенсія державного службовця згідно ст.37 ЗУ «Про державну службу» в розмірі 90% заробітної плати, до 28.01.2010 року вона працювала на посаді керівника апарату суду.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України, яка набрала чинності 09.09.2015 року, викладено в новій редакції Додаток 47 до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих судів (загальних, спеціалізованих) судів».

Відповідно до довідки ТУ ДСА в Сумській області від 17.02.2016 року № 04-275/16 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, заробітна плата на посаді керівника апарату суду з 01.01.2016 року становить 9800 грн., посадовий оклад керівника апарату суду з 01.01.2016 року становить 6890 грн.

18.02.2016 року з указаною довідкою вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок їй пенсії державного службовця в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, на підставі зазначеної довідки ТУ ДСА в Сумській області.

Листом відповідача від 26.02.2016 р. №92/К їй відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на пункт 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 року норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до ЗУ «Про державну службу», скасовані. Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, тому звернулася до суду з вимогою зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії за віком як державного службовця.

В письмових запереченнях представник відповідача заперечує проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1, посилаючись на те, що звернення позивача розглянуте відповідачем відповідно до Закону України «Про звернення громадян» і за результатами розгляду звернення їй надана письмова відповідь, в якій роз'яснено норми законодавства, що свідчать про відсутність підстав для розгляду питання перерахунку пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу». Оскільки позивачка звернулася без дотримання вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затв. Правлінням Пенсійного фонду України 25.11.2005 р. № 22-1, не було ухвалене рішення про перерахунок чи відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії. Також, посилаючись на п. 5 Прикінцевих положень ЗУ від 02.03.2015 року № 213-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», з 01.06.2015 року норми щодо пенсійного забезпечення відповідно до ЗУ «Про державну службу» скасовані, раніше призначені пенсії не перераховуються.

З наданих позивачем письмових доказів та повідомлених ним обставин вбачається, що до 28.01.2010 року позивач ОСОБА_2 працювала на посаді керівника апарату суду Ковпаківського районного суду м. Суми, з 28.01.2010 року ОСОБА_2 було призначено пенсію згідно з Законом України «Про державну службу» в розмірі 90 відсотків від суми її заробітної плати.

18.02.2016 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням посадових окладів відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України», якою внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (а.с. 8).

До заяви про перерахунок пенсії було додано довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію видану Територіальним управлінням Державної судової адміністрації у Сумській області № 04-275/16 від 17.02.2016 року (а.с.7).

26.02.2016 року УПФУ у Сумах листом № 92/К відмовило позивачу в перерахунку пенсії, з якого вбачається, що раніше призначені пенсії не перераховуються з 01.06.2015 року згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ. (а.с.9).

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року (в редакції на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.

Згідно п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час звернення позивача за перерахунком) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-IV «;Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначаються у такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Відповідно п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час звернення позивача за перерахунком) перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 року № 268, затверджено схеми посадових окладів, зокрема, керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів. Додаток № 47 до цієї Постанови.

Постановою Кабінету Міністрів України № 644 від 02.09.2015 року було внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року, зокрема у Додатку № 47 до цієї Постанови «Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів» та місячний посадовий оклад помічника голови суду (коефіцієнт від місячного посадового окладу судді місцевого суду) було встановлено у розмірі 0,4 та згідно примітки у 2015 році місячний посадовий оклад застосовується з урахуванням 50-відсоткового зменшення; інші виплати працівникам апарату судів, передбачені цією постановою, здійснюються виключно в межах фонду оплати праці суду.

Згідно довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію від 17.02.2016 року № 04-275/16, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Сумській області ОСОБА_1, заробітна плата за посадою керівника апарату суду, з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01.01.2016 року становить 9800,00 грн., посадовий оклад керівника апарату суду встановлено в сумі 6890,00 грн. (а.с. 7).

Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. При цьому розмір пенсії позивачу обчислюється відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року в редакції, яка була чинною на час набрання чинності Постановою № 644 від 02.09.2015 року.

Таким чином, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку ОСОБА_2 пенсії згідно Закону України «Про державну службу», в зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючим працівникам апарату судів, які зазначені у довідці від 17.02.2016 року № 04-275/16 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим пенсіонерам, є протиправними.

Як зазначалося судом вище, позивачу було призначено пенсію з 28.01.2010 року та як вбачається з листа відповідача від 26.02.2016 року №92/К, позивач звернулася до відповідача 18.02.2016 року з заявою про перерахунок та довідкою № 04-275/16 від 17.02.2016 року про розмір заробітної плати.

Як вбачається з прохальної частини позову позивач просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок з 01.01.2016 року.

Відповідно ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

З огляду на викладене, суд вважає, що перерахунок пенсії позивачу на підставі поданої ним відповідачу 18.02.2016 року заяви про перерахунок пенсії та довідки повинен бути здійснений з 01.02.2016 року.

Також, судом відхиляються заперечення представника відповідача, що згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема, Законами України «Про державну службу» не призначаються, раніше призначені не перераховуються, виходячи з такого.

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» було прийнято Верховною Радою України 02.03.2015 року, який набрав чинності 28.03.2015 року, окремі положення 01.04.2015 року.

У п. 5 Прикінцевих положень цього Закону визначено питання призначення пенсій, які призначаються відповідно, зокрема, до Закону України «Про державну службу».

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

У цій справі спірним є питання перерахунку пенсії позивачу, призначеної 28.01.2010 року, тобто до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача,якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Стаття 46 Конституції України встановлює, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Суд не може прийняти до взяти до уваги заперечення відповідача та його посилання на те, що позивач не подавала йому заяву встановленої форми для здійснення перерахунку, а він (відповідач) лише надав відповідь на звернення позивача та не приймав рішення з викладених у зверненні позивача обставин.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

За положеннями ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

З огляду на встановлені вище факти та норми закону, суд приходить до висновку про те, що відповідач при розв'язанні заяви позивача, яка за своїм змістом та формою, а також доданим до неї документам, є заявою про перерахунок пенсії діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Законами України та з порушенням вимог ч.3 ст.2 КАС України.

Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 слід задовольнити частково, визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язати здійснити перерахунок призначеної пенсії, в зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючим працівникам апарату суду, відповідно до довідки № 04-275/16 від 17.02.2016 року з 01.02.2016 року.

Відповідно до ч.3 ст.94 КАС України на користь позивача за рахунок коштів Державного бюджету України підлягають стягненню документально підтверджені судові витрати в сумі 551 грн. 20 коп.

Керуючись ст. ст 7-9, 11, 69-71, 183-2, 256 КАС України, суд

Постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації в Сумській області від 17.02.2016 року № 04-275/16.

Зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області починаючи з 01 лютого 2016 року здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації в Сумській області від 17.02.2016 року № 04-275/16 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано пенсію) у розмірі 90% від суми заробітної плати за посадою керівника апарату суду .

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити за необґрунтованістю.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору в сумі 551 грн. 20 коп.

Постанову суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми, шляхом подачі скарги в десятиденний строк з дня отримання її копії.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя