Постанова № 57941139, 24.05.2016, Зміївський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
24.05.2016
Номер справи
621/935/16-а
Номер документу
57941139
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа№621/935/16-а

Провадження №2-а/621/28/16

ПОСТАНОВА

ІМ'ЯМ УКРАЇНИ

24 травня 2016 року Зміївський районний суд Харківської області

у складі: головуючого судді Чигриної Л.Г.

при секретарі Єрмоленко О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі Зміївського районного суду

справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління

Пенсійного Фонду України в Зміївському районі Харківської області « Про визнання

протиправною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в Зміївському районі

та зобов'язання вчинити певні дії»,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду

України в Зміївському районі Харківської області про визнання протиправною бездіяльність

Управління Пенсійного Фонду України в Зміївському районі та зобов'язання вчинити певні

дії.

В обгрунтування позовних вимог ОСОБА_1 послався на те, що він є ліквідатором

аварії на Чорнобильській АЕС та відноситься до 3-ої категорії осіб, що постраждали від цієї

аварії.

З 15.01.2005 року йому призначено пенсію за віком, відповідно до норм Закону України

«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування » зі зменшенням пенсійного віку,

встановленого для одержання пенсій, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і

соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на

10 років.

25.04.2016 року він звернувся до начальника Управління Пенсійного фонду України в

Зміївському районі Харківської області із заявою встановленого зразка про збільшення розміру

пенсії, відповідно до п. 2 ст. 56 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали

внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 1 процент заробітку, який був розрахований при

призначенні розміру пенсії за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75 %

цього заробітку шляхом розрахунку, відповідно до п.1 ст. 27 Закону України « Про

загальнообов'язкове державне страхування».

На його заяву відповідачем було надано лист - відмову від 29.04.2016 року

№ 3281-02/09, згідно якого йому було відмовлено у збільшенні пенсії рішенням відділу з

питань призначення, перерахунку та виплати пенсій від 04.05.2016 року, відповідно до п. 2

ст. 56 « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської

катастрофи» на 1 процент заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії, за

кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75 процентів цього заробітку шляхом

розрахунку, відповідно до п.1 ст. 27 Закону України « Про загальнообов'язкове державне

страхування».

Вважає дії ( рішення) відповідача незаконними та такими, що порушують його права,

виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 15 Закону України « Про пенсійне забезпечення « від 05.11.1991 року

№ 1788-ХІІ умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від

Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України « Про статус і соціальний захист

громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року

№ 796-ХІІ або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.

Таким чином, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного

забезпечення, які встановлені загальним Законом № 1788-ХІІ або спеціальним Законом

№ 796-ХІІ.

Зазначив, що відповідачем не заперечується, що йому призначено пенсію з урахуванням

п.1 ст. 55 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали

внаслідок Чорнобильської катастрофи», про що останній зазначив у листі - відмові.

Статтею 56 вказаного Закону № 796-ХІІ передбачено пільги щодо обчислення стажу

роботи ( служби) осіб, які підпадають під його дію.

Згідно з ч. 2 зазначеного Закону право на пенсію в повному розмірі мають громадяни,

віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків,

15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад

установлений стаж, але не вище за 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за Списком

№ 1, - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище за 85 %

заробітку.

Аналіз викладеного положення закону свідчить про те, що воно визначає особливі

норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської

катастрофи.

Водночас, порядок перерахунку пенсій Законом № 796-ХІІ не встановлений, що є

підставою для застосування судом аналогії закону на підставі ч. 7 ст. 9 КАС України.

Ознакам, передбаченим вказаною нормою відповідає абзац 2 ч. 1 ст. 28 Закону України

«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування » від 09.07.2003 року № 1058 - УІ,

зі змісту якого випливає, що за кожний рік страхового стажу понад установлений законом

мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується

на 1% визначеної законом її розрахункової величини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця величина має

пільговий характер і визначена в ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ як сума заробітку за кожний рік

роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Згідно з цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно

з абзацом 1 ч. 2 ст. 28 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування »

встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили

працездатність.

Вважає, що є законними його твердження про те, що особам, яким призначена пенсія з

урахуванням Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали

внаслідок Чорнобильської катастрофи» перерахунок пенсії має здійснюватись за кожний

повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для

призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшенням пенсії

на 1% заробітку за рік.

Зауважив на те, що враховуючи, що розмір його пенсії визначено згідно п. 1 ст. 27

Закону України « Про загальнообов'язкове державне страхування» від 09.07.2003 року

№ 1058 - УІ, а тому і перерахунок пенсії необхідно здійснювати виходячи саме з вказаної

норми.

Отже, вважає, що дії відповідача щодо відмови в задоволенні його заяви від 25.04.2016

року про перерахунок йому пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ шляхом

розрахунку, відповідно до п. 1 ст. 27 Закону України « Про загальнообов'язкове державне

страхування» є протиправними.

Просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України

в Зміївському районі Харківської області щодо відмови здійснити перерахунок його пенсії,

відповідно до ст.ст. 51,56,57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які

постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ.

Також просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Зміївському

районі Харківської області здійснити збільшення його пенсії, відповідно до п. 2 ст. 56 Закону

України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської

катастрофи» на 1% заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії за кожний

рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75% цього заробітку, починаючи з 19.04.2016

року шляхом розрахунку, відповідно до п. 1 ст. 27 Закону України « Про загальнообов'язкове

державне пенсійне страхування ».

Крім того, просить стягнути з відповідача на його користь понесені витрати по сплаті

судового збору.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, подав заяву від 24.05.2016

року про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує, просить задовольнити

їх у повному обсязі.( а.с.57)

Відповідач - представник Управління Пенсійного Фонду України в Зміївському

районі Харківської області Лісовий О.П., який діє на підставі довіреності від 18.02.2016

року № 1330-07/09, зі строком дії 31.12.2016 року, в судовому засіданні позов повністю

не визнав, підтримав заперечення № 3830-07/09 від 13.05.2016 року, в якому зазначено,

що пунктом 13 розділу XV прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове

державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 року передбачено, у разі якщо особа

має право на отримання пенсії, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист

громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ та цього Закону,

призначається одна пенсія за її вибором.

Таким чином, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок

пенсійного забезпечення, які встановлені загальним законом, яким є Закон України

«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», або спеціальним -

Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок

Чорнобильської катастрофи".

Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які

постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що пенсії особам,

віднесеним до категорій 1,2,3,4,встановлюються у вигляді:

а) державної пенсії;

б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення

права на державну пенсію.

Право на державну пенсію, відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус

і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»

мають особи, віднесені до категорії 1.

Відповідно до посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Курило І.Г.

віднесено до категорії 3.

Оскільки позивач ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС

у 1988 році, тому на нього розповсюджуються пільги встановлені ст. 55 Закону України

"Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської

катастрофи" якою передбачено зменшення пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону

України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для осіб, які приймали

участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, згідно абзацу 1 ч.1 ст.55 вищезазначеного Закону

на 05 років.

З 15.01.2005 року ОСОБА_1 переведено з пенсії по інвалідності від трудового

Каліцтва на пенсію за віком, відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове

державне пенсійне страхування» зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання

державних пенсій, відповідно до ст. 55 Закону України " Про статус і соціальний захист

громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на 05 років.

Також позивачу призначено додаткову пенсію за шкоду, заподіяну внаслідок

Чорнобильської катастрофи, 2 категорія, відповідно до ст. ст. 49. 51 Закону України

"Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської

катастрофи".

Періоди, з яких складається страховий стаж ОСОБА_1 обчислено відповідно до

ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»

На дату звернення загальний страховий стаж позивача становив -38 років 04 місяці

25 днів, в тому числі, період участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС - 03 місяці 16 днів,

які зараховані 1:1,5.

На даний час загальний страховий стаж позивача становить -41 рік 07 місяців 14 днів,

в тому числі, період участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС - 03 місяці 16 днів, які

зараховані 1:1,5.

Оскільки ОСОБА_1 звернувся за призначенням пенсії після 01.01.2004 року, розмір

Пенсії за віком йому призначено за новою формулою, відповідно до ч. 1 ст.27 Закону України

«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням коефіцієнту

страхового стажу визначеного за формулою, відповідно до ст.25 цього Закону.

Позивачу, за кожний повний рік страхового стажу, понад страхований стаж,

визначений ч. 2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне

страхування» ( 25 років) встановлено доплату за понад нормований стаж -16 років в сумі

160 гр. 22 коп..

Статтею 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які

постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено пільги щодо обчислення

стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію.

Зокрема, згідно з ч. 2 ст. 56 зазначеного Закону право на пенсію в повному розмірі

мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як

20 років для чоловіків та 15 років для жінок із збільшенням пенсії на 1 відсоток заробітку

за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 відсотків

заробітку, а громадянам, які відпрацювали за Списком № 1 - 10 років і більше для

чоловіків та 7 років 6 місяців і більше для жінок - не вище 85 відсотків заробітку.

Представник зазначив, що аналіз наведених норм свідчить про те, що вони

визначають особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали

від Чорнобильської катастрофи.

Однак, Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали

внаслідок Чорнобильської катастрофи" не визначений порядок перерахунку пенсій, що

є підставою для застосування аналогії закону на підставі ч. 7 ст. 9 КАС України.

Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абзац 2

ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,

зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений

законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання

збільшується на 1 відсоток визначеної законом її розрахункової величини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,

ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч. 2 ст. 56 Закону України

"Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської

катастрофи" і як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом

стаж роботи.

Згідно з цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який

згідно з абзацом 1 ч. 2 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне

страхування" встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для

осіб, які втратили працездатність.

Вищий адміністративний суд України визначив, що на підставі ч.2 ст. 56 Закону

України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок

Чорнобильської катастрофи" перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік

стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення

пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 відсоток

заробітку за рік особам, яким призначена пенсія, відповідно до Закону України

"Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської

катастрофи».

Оскільки у позивача ОСОБА_1 відсутнє право на призначення пенсії, відповідно

до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок

Чорнобильської катастрофи" у зв'язку цим він не має права на перерахунок пенсії згідно

ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок

Чорнобильської катастрофи".

Крім того, позивачу ОСОБА_1 вже встановлено доплату за стаж, обчислений

у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,

тому вимоги щодо застосування другої пільги по обчисленню стажу у відповідності до Закону

«Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської

катастрофи» є невірними тому, що подвійне обчислення доплати за стаж не передбачено

чинним законодавством.

Зазначив, що таким чином, Управління Пенсійного фонду України в Зміївському

районі Харківської області при здійсненні виплати пенсії позивачу ОСОБА_1 діяло

на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством України.

Просить позивачу ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог відмовити

за необґрунтованістю.

Заслухавши представника Управління Пенсійного Фонду України Зміївському

районі Харківської області Лісового О.П., дослідивши матеріали справи, оцінивши докази

за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на повно і всебічно з'ясованих обставинах

в адміністративній справі та підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні, суд вважає позов таким, що підлягає повному задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивача ОСОБА_1 було призвано на

спеціальні збори, приймав участь у ліквідації наслідків у період з 16 квітня 1988 року по

31 липня 1988 року. ( а.с. 12,14,15)

Відповідно до довідки Жовтневого районного військомата м. Харкова від 25.11.1991

року позивач ОСОБА_1 у період з 16 квітня 1988 року по 31 липня 1988 року

приймав участь у ліквідації наслідків аварії на чорнобильській АЕС у 30-ти кілометровій зоні,

де отримав дозу випромінювання 4,527 рентген. ( а.с. 12,14,15)

Таким чином, позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988 році та користується пільгами, передбаченими для осіб

віднесених до 3 категорії Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які

постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", про що свідчить посвідчення серії А

№ 000416 від 19.01.1993 року. (а.с.12)

Згідно з ч. 2 ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які

постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ особам, які працювали у зоні

відчуження, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону

України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

При цьому, учасникам ліквідації наслідків аварії, які працювали з 1 липня 1986 року

по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до

14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної

обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів

у 1986 році, пенсійний вік зменшується на 05 років.

З 15.01.2005 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком, відповідно до норм

Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі зменшенням

пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до ст. 55 Закону

України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської

катастрофи" на 05 років.

Також позивачу ОСОБА_1 було призначено додаткову пенсію за шкоду,

заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, відповідно до ст. ст. 49, 51

Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок

Чорнобильської катастрофи".

25.04.2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою № 788

про перерахунок пенсії, відповідно до ч. 2 ст. 56 «Про статус і соціальний захист громадян,

які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розрахованої відповідно до

п. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ».

Відмовляючи позивачу ОСОБА_1 у задоволенні його звернення № 788 від

25.04.2016 року, Управління Пенсійного Фонду України в Зміївському районі Харківської

області в своєму листі № 3281-02/09 від 29.04.2016 року послалось на рішення відділу з

питань призначення, перерахунку та виплати пенсій від 04.05.2016 року.

У вказаному рішенні відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій

Управління Пенсійного Фонду України в Зміївському районі Харківської області від

29.04.2016 року останній зазначив про відсутність у позивача права на перерахунок пенсії,

згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали

внаслідок Чорнобильської катастрофи», розрахованої відповідно до п. 1 ст. 27 Закону України

«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ».(а.с.8,51).

Суд вважає, що відмова Управління Пенсійного Фонду України у Зміївському

районі Харківської області у перерахунку пенсії ОСОБА_1, відповідно до ч. 2 ст. 56

Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок

Чорнобильської катастрофи» є протиправною, а вимоги позивача обґрунтованими

з наступних підстав.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист

прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від

порушень з боку у тому числі органів державної влади.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень

адміністративні суди перевіряють чи прийняті ( вчинені) вони на підставі,

у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те,

що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи

зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені

Конституцією та законами України.

Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок

Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-XII визначено основні положення

щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської

катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого

населення.

Відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне

пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 року за бажанням застрахованої особи

частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання

чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства,

а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим

Законом, - відповідно до цього Закону.

Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного

забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про загальнообов'язкове державне

пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 року або спеціальним Законом України «Про

статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»

від 28.02.1991 року № 796-XII

Відповідно до ст. 57 Закону № 796-ХІІ в редакції, яка діяла на час виникнення

спірних правовідносин, обчислення середньомісячного заробітку провадиться згідно

з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV

від 09.07.2003 року.

У разі обчислення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону № 1058-IV за бажанням

того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення

пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного

забруднення.

Таким чином, позивач ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з урахуванням

середньомісячного фактичного заробітку на території радіоактивного забруднення.

Статтею 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-XII передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію.

Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону № 796-XII право на пенсію в повному розмірі

мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як:

чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний

рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку.

У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської

катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений

в ч.2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ.

Наведене випливає з правової позиції Верховного Суду України, викладеній

у постанові від 07.07.2015 року № 21-727а15, яка відповідно до ст. 244-2 КАС України

є обов'язковою для всіх судів України.

За таких обставин, суд вважає, що є всі підстави для визнання протиправними

дій Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області

щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, відповідно до ст.ст. 51,56,57

Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок

Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ.

Також суд вважає на необхідне зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України

в Зміївському районі Харківської області здійснити збільшення пенсії ОСОБА_1,

відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян,

які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 1% заробітку, який

був розрахований при визначенні розміру пенсії за кожний рік роботи понад 20 років стажу,

але не вище 75 % цього заробітку, починаючи з 25.04.2016 року шляхом розрахунку,

відповідно до п. 1 ст. 27 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне

страхування ».

Відповідно до ст. 94 ч. 1 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь

сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею

документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта

владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала

його посадова чи службова особа.

Згідно зі ст. 87 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат,

пов'язаних з розглядом справи.

Звертаючись до суду, позивач ОСОБА_1 сплатив судовий збір у розмірі

551 гр. 20 коп., згідно квитанції від 04.05.2016 року. ( а.с.1,2).

Суд вважає на необхідне стягнути з Управління Пенсійного Фонду України

в Зміївському районі Харківської області, за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь

позивача ОСОБА_1 суму судового збору в розмірі 551 гр. 20 коп..

На підставі викладеного,

керуючись ст. ст. 6, 8,9, 87,94, 99,122,160,161,162,163,167 КАС України,

Законом України « Про пенсійне забезпечення», Законом України

« Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 51,56,57

Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали

внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 27 Закону України

« Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування », суд

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду

України в Зміївському районі Харківської області « Про визнання протиправною

бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в Зміївському районі та зобов'язання

вчинити певні дії » - задовольнити повністю.

1. Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської

області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, відповідно

до ст.ст. 51,56,57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали

внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ - протиправними.

2. Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Зміївському районі Харківської

області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, відповідно до п. 2 ст. 56

Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок

Чорнобильської катастрофи» на 1% заробітку, який був розрахований при визначенні розміру

пенсії за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75 % цього заробітку, шляхом

розрахунку, відповідно до п. 1 ст. 27 Закону України « Про загальнообов'язкове державне

пенсійне страхування », починаючи з дня звернення із заявою до відповідача 25.04.2016 року.

3. Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в Зміївському районі Харківської

області, за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь ОСОБА_1

витрати, пов'язані зі сплатою судового збору в розмірі 551 гр. 20 коп..( п'ятсот п'ятдесят

одної гр. 20 коп.)

Постанова може бути оскаржена в Харківському адміністративному апеляційному суді

шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення через

Зміївський районний суд Харківської області.

Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку

на апеляційне оскарження.

Суддя Зміївського районного суду Чигрина Л.Г.