Головуючий суду 1 інстанції - Река А.С.
Доповідач - Луганська В.М.
Справа № 426/381/15-ц
Провадження № 22ц/782/385/16
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 травня 2016 року м. Сєвєродонецьк
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Луганської області в складі
головуючого - Луганської В.М.,
суддів: Авалян Н.М., Фарятєва С.О.
за участю секретаря: Козубської А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сєвєродонецьку Луганської області цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Сватівського районного суду Луганської області від 07 квітня 2016 року в цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Луганській області, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Луганську, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Виконавча дирекція Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, стягнення заборгованості по заробітній платі, середнього заробітку за час затримки розрахунку,
в с т а н о в и л а:
У лютому 2015 року ОСОБА_2 звернулась до суду із зазначеним позовом, в обґрунтування заявлених вимог зазначила, що в період з 20 лютого 2002 року по 28 листопада 2014 року вона працювала головним спеціалістом відділу відшкодування шкоди потерпілим відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадках на виробництві та професійних захворювань в м. Луганську. Наказом від 28 листопада 2014 року № 296-к її було звільнено за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за віком. Зазначає, що пунктом 2 наказу про звільнення від 28 листопада 2014 року їй повинні були бути нараховані та виплачені при звільнені: надбавка за вислугу років на листопад по 28.11.2014 року включно у розмірі 30 відсотків до посадового окладу, надбавка за високі досягнення у праці на листопад по 28.11.2014 року включно у розмірі 50 відсотків до посадового окладу з урахуванням надбавки за вислугу років; премію за підсумками роботи у жовтні поточного року у розмірі 35,5 відсотків до посадового окладу з урахуванням надбавок за вислугу років та високі досягнення у праці, премію за підсумками роботи у листопаді поточного року по 28.11.2014 року включно у розмірі 25 відсотків до посадового окладу з урахуванням надбавок за вислугу років за високі досягнення у праці; одноразову грошову допомогу при звільненні з роботи за власним бажанням, пов'язаному із виходом на пенсію за віком у розмірі десяти місячних посадових окладів, у відповідності до Положення про умови оплати та стимулювання праці працівників виконавчої дирекції Фонду та її робочих органів, затвердженого постановою правління Фонду від 24.02.2004 року №12 із змінами та доповненнями, в межах фонду оплати праці відділення.
Позивач посилається на те, що згідно довідки від 25 грудня 2014 року № 3458/07, виданої відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Луганську сума, яка підлягає виплаті за листопад 2014 року, становить 20503,40 грн. Зазначеною довідкою також підтверджено наявність заборгованості ще й за жовтень 2014 року у розмірі 5727,44 грн. Загальна сума заборгованості, яка підлягала виплаті їй при звільненні, складає 26230,84 грн. Належного розрахунку на момент її звільнення по заробітній платі відповідачем не здійснено. Позивач неодноразово зверталася усно до керівництва управління з проханням виплатити заборгованість, однак по теперішній час заборгованість по заробітній платі не виплачена. Позивач зазначає, що відповідно до ст. 117 КЗпП України вона має право на стягнення на її користь середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні. Сума середнього заробітку за час затримки розрахунку складає - 13 131, 33 грн. Крім того позивач посилається на ст. 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків її виплати» відповідно до якої вона має право компенсації у зв'язку з затримкою виплати заробітної плати у розмірі 732, 70 грн.
Позивач зазначила, що 07 листопада 2014 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову №595 "Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей ". Згідно цієї постанови, до 1 грудня 2014 року всі українські міністерства, центральні органи виконавчої влади і місцеві державні адміністрації повинні перемістити свої бюджетні установи, підприємства та організації з території, яка не контролюється державними органами України на таку територію, що контролюється. Виконуючий обов'язки начальника Луганського відділення Стєхін В.П. до цього часу не здійснив жодних дій щодо виконання зазначеної постанови. Тобто організація досі не була переведена до іншої місцевості, не було встановлено нової юридичної адреси та не було виконано фінансових зобов'язань перед позивачем, визначених наказом про звільнення від 28 листопада 2014 року №296-к.
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Луганській області в рамках виконання постанови Кабінету Міністрів України здійснили переведення організації до міста Сватове Луганської області, проте не проконтролювало переведення свого структурного підрозділу з м. Луганська.
Згідно Положення про управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Луганській області, затвердженого Наказом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України 04.10.2001 року № 138, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Луганській області є робочим органом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, що утворюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності". До складу управління входять відповідні відділення виконавчої дирекції Фонду в районах та містах обласного значення (далі - відділення виконавчої дирекції Фонду ), а також апарат управління, який здійснює на території управління державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання (далі - страхування від нещасного випадку).
Одним із основних завдань управління є організаційно-методичне керівництво та контроль за діяльністю відділень виконавчої дирекції Фонду ( п.п. 2 п. 3 Положення). Відповідно до п.п. 2 п. 8 зазначеного положення, начальник управління здійснює керівництво діяльністю управління, несе персональну відповідальність за виконання покладених на управління та відповідні відділення виконавчої дирекції Фонду завдань та прийняті ним рішення, визначає ступінь відповідальності заступників начальника управління, керівників структурних підрозділів. Систему виконавчої дирекції Фонду становлять центральний апарат та робочі органи - управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - управління виконавчої дирекції Фонду), відділення в районах та містах обласного значення (далі - відділення виконавчої дирекції Фонду). Управління та відділення виконавчої дирекції Фонду є юридичними особами, мають самостійні кошториси, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, затвердженого постановою від 20.04.2001р. №15 Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
Відповідно до п. 2 Положення про відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Луганську, затвердженого Наказом управління №6 від 10 листопада 2000 року, відділення здійснює на території одного або деяких районів (міст) державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання (далі - страхування від нещасного випадку), є підзвітним управлінню виконавчої дирекції Фонду у Луганській області (далі - управління) і в своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», Кодексом законів України про працю, Законом України «Про охорону праці», Статутом Фонду, рішеннями правління, наказами та розпорядженнями виконавчої дирекції Фонду та наказами управління, іншими підзаконними нормативними актами, які регламентують функціонування системи страхування від нещасного випадку, а також цим Положенням про відділення, яке розроблено на базі Типового положення, затвердженого постановою правління Фонду №14 від 12 жовтня 2000 року.
Проте відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Луганську порушило ст.47 Кодексу Законів про працю України, відповідно до якої власник чи уповноважений ним орган зобов'язаний у день звільнення з робити провести з працівником розрахунок у терміни, встановлені в ст.116 даного кодексу.
У зв'язку з тим, що відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Луганську на момент подання позовної заяви не зареєстровано на території, яка контролюється державними органами України, то відповідно до Положення про управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Луганській області належним відповідачем у справі є управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Луганській області, яке повинно відповідати по невиконаним фінансовим зобов'язанням своїх структурних підрозділів.
Позивач просила суд стягнути на її користь заборгованість по нарахованій, але не виплаченій заробітній платі за жовтень та листопад 2014 року в сумі 26230 грн. 84 коп., середній заробіток за час затримки виплат по день фактичного розрахунку в сумі 13131 грн.33 коп. та компенсацію втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати в сумі 732 грн.70 коп. У березні 2015 року позивачем подано заяву про збільшення позовних вимог. Просила суд стягнути на її користь заборгованість по нарахованій, але не виплаченої заробітної плати за жовтень та листопад 2014 року в сумі 26230 грн. 84 коп.; середній заробіток за час затримки виплат по день фактичного розрахунку в сумі 22351 грн.20 коп. та компенсацію втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати в сумі 2629 грн.22 коп.
У травні 2015 року позивачем подано заяву про збільшення позовних вимог, в якій суд пролсилда стягнути на її користь заборгованість по заробітній платі за жовтень та листопад 2014 року в сумі 26230 грн. 84 коп.; середній заробіток за час затримки виплат по день фактичного розрахунку в сумі 37717 грн.65 коп. та компенсацію втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати в сумі 3036 грн.04 коп.
Рішенням Сватівського районного суду Луганської області від 20 травня 2015року позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено.
Рішенням Сватівського районного суду Луганської області від 20 травня 2015 року скасовано. Ухвалене нове рішення, яким у задоволені позовних вимог ОСОБА_2 відмовлено.
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 21 жовтня 2015 року касаційну скаргу ОСОБА_2 задоволено частково. Рішення суду першої інстанції та рішення апеляційного суду скасовано, справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції.
Під час нового судового розгляду, у січні 2016 року позивачем подано заяву про збільшення позовних вимог, просила суд стягнути на її користь заборгованість по заробітній платі за жовтень та листопад 2014 року в сумі 26230 грн. 84 коп., середній заробіток за час затримки виплат по день фактичного розрахунку в сумі 79626 грн.15 коп. та компенсацію втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати в сумі 9601 грн.76 коп.
Ухвалою Сватівського районного суду Луганської області від 26 січня 2016 року залучено відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Луганську як співвідповідача у справі.
У лютому 2016 року від позивача надійшла уточнена позовна заява про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати та про стягнення середнього заробітку за час затримки виплати по день фактичного розрахунку з управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Луганській області заборгованість по нарахованої, але не виплаченої заробітної плати за жовтень та листопад 2014 року в сумі 26230 грн. 84 коп., середній заробіток за час затримки виплат по день фактичного розрахунку в сумі 82699грн. 44 коп., компенсацію втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків виплати в сумі 9601 грн. 76 коп. Просила суд визнати протиправною бездіяльність відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Луганську щодо невиплати заробітної плати, визнати протиправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Луганській області стосовно нездійснення покладених на нього обов'язків, зобов'язати управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Луганській області підготувати платіжні доручення для здіснення замовлення відповідної суми коштів для виплати заборгованості по заробітній платі у загальній сумі 118 532 грн. 04 коп.
У березні 2016 року позивачем подано заяву про збільшення позовних вимог. Просила суд стягнути на її користь заборгованість по нарахованої, але не виплаченої заробітної плати за жовтень та листопад 2014 року в сумі 26230 грн. 84 коп.; середній заробіток за час затримки виплат по день фактичного розрахунку в сумі 92478 грн. 09 коп. та компенсацію втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати в сумі 9754 грн.71 коп.
Рішенням Сватівського районного суду Луганської області від 07 квітня 2016 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково. Суд визнав протиправною бездіяльність Відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Луганську щодо невиплати ОСОБА_2 заробітної плати. В задоволені інших вимог позивачу відмовлено.
Не погодившись з даним рішенням ОСОБА_2 подано апеляційну скаргу в якій посилалась на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.. Судом не було взято до уваги, що згідно п. 1.5. Положення про виконавчу дирекцію Фонду, виконавча дирекція Фонду в межах своїх повноважень видає накази та інші нормативні документи, які є обов'язковими для виконання структурними підрозділами виконавчої дирекції Фонду та її робочими органами. Судом не було взято до уваги, що згідно п. 4.1. Положення про виконавчу дирекцію Фонду, виконавча дирекція, здійснюючи безпосереднє управління Фондом та свою діяльність від імені Фонду з метою виконання рішень правління, у межах своєї компетенції видає накази, інші нормативні документи, спрямовані на врегулювання трудових і цивільно-правових відносин, пов'язаних з реалізацією повноважень виконавчої дирекції.
Судом не було взято до уваги, що згідно п. 4.2. Положення про виконавчу дирекцію Фонду, накази виконавчої дирекції є обов'язковими для виконання структурними підрозділами, робочими органами та їх працівниками. Судом не взято до уваги, що згідно Витягу з Єдиного реєстру юридичних осіб те фізичних осіб підприємців, наданого нею до суду, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Луганській області є засновником юридичної особи - відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Луганську Відповідач №2). Тобто, якщо брати за основу позицію Управління виконавчої дирекції Фонду у Луганській області (Відповідач №1), що воно ніяким чином не впливає та не має відношення до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Луганську (Відповідач №2), як і до інших відділень Луганської області, то зазначений документ, спростовує це твердження. Суд першої інстанції залишив поза увагою письмові докази, які свідчать про те, що Управління у Луганській області безпосередньо координує та контролює діяльність відділень, має право на затвердження кошторису та розпорядження бюджетними коштами наданими для виплати заробітної плати відділенням. Звільненому працівнику структурного підрозділу - ОСОБА_2, відповідно до наказу виконавчої дирекції Фонду від 28.11.2014 №296-к, Відповідач №1 (управління виконавчої дирекції Фонду у Луганській області) в межах наданих асигнувань повинен був здійснити виплати через відділення, які знаходяться на контрольній Україні території.
Просила суд скасувати рішення Сватівського районного суду Луганської області від 07 квітня 2016 р. у цивільній справі №426/381/15-ц про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Луганській області про стягнення сум належної заробітної плати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити, а саме стягнути на її користь з Управління заборгованість по нарахованої, але не виплаченої заробітної плати за жовтень та листопад 2014 року в сумі 26230 грн. 84 коп. та середній заробіток за час затримки виплат по день фактичного розрахунку в сумі 92478 грн. 09 коп. і компенсацію втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати в сумі 9754 грн. 71 коп.
В судовому засідання ОСОБА_2 апеляційну скаргу підтримала, посилаючись на доводи, викладені в апеляційній скарзі, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити її заявлені вимоги.
Представник відповідача - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Луганській області, та третьої особи - Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в судовому засіданні апеляційну скаргу не визнав, вважає, що підстав для скасування рішення суду першої інстанції не має.
Щодо повідомлення відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Луганську, апеляційним судом вживалися заходи відповідно до вимог закону.
Заслухавши доповідача, пояснення осіб, які брали участь у справі, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційних скарг, колегія суддів приходить до наступного.
Відповідно до вимог ст. 303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції у межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, але апеляційний суд не обмежений доводами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення.
Згідно зі ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повного і всебічного з'ясування обставин, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно ст. 10 ЦПК України обставини цивільних справ встановлюються судом за принципом змагальності. Суд же, зберігаючи об'єктивність і неупередженість, лише створює необхідні умови для всебічного і повного дослідження обставин справи. При дослідженні і оцінці доказів, встановленні обставин справи і ухваленні рішення суд незалежний від висновків органів влади, експертиз або окремих осіб. Згідно ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів. Крім того згідно ст.60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на основу своїх вимог або заперечень.
Як вбачається з матеріалів справи, судом під час розгляду цієї справи дані вимоги закону в повній мірі не виконані.
Ухвалюючи рішення по справі суд першої інстанції виходив з того, що ним були встановленні факти про те, що ОСОБА_2 в період з 20 лютого 2002 року по 28 листопада 2014 року працювала головним спеціалістом відділу відшкодування шкоди потерпілим відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Луганську. Згідно наказу в.о. начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Луганській області Калінічева Ю.О. від 28 листопада 2014 року № 296-к позивач звільнена 28 листопада 2014 року за власним бажанням, у зв'язку з виходом на пенсію за віком, за ст. 38 КЗпП України. Згідно вказаного наказу зобов'язано в.о. начальника Луганського відділення Стєхіна В.П. здійснити нарахування та виплату всіх нарахованих при звільненні ОСОБА_2 сум , в т.ч. виплатити їй надбавку за вислугу років на листопад по 28.11.2014 року включно у розмірі 30 відсотків до посадового окладу, надбавку за високі досягнення у праці на листопад по 28.11.2014 року включно у розмірі 50 відсотків до посадового окладу з урахуванням надбавки за вислугу років, премію за підсумками роботи у жовтні поточного року у розмірі 35,5 відсотків до посадового окладу з урахуванням надбавок за вислугу років та високі досягнення у праці, премію за підсумками роботи у листопаді поточного року по 28.11.2014 року включно у розмірі 25 відсотків до посадового окладу з урахуванням надбавок за вислугу років та високі досягнення у праці, одноразову грошову допомогу при звільненні з роботи за власним бажанням, пов'язаному із виходом на пенсію за віком, враховуючи, що право на державне пенсійне забезпечення за віком наступило виключно у період перебування її у трудових відносинах з Луганським відділенням - у розмірі десяти місячних посадових окладів, у відповідності до Положення про умови оплати та стимулювання праці працівників виконавчої дирекції Фонду та її робочих органів, затвердженого постановою правління Фонду від 24.02.2004 року № 12 із змінами та доповненнями, в межах фонду оплати праці відділення. Згідно довідки відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Луганську заборгованість позивачу з виплати заробітної плати за період жовтень-листопад 2014 р. становить 26230,84 грн.
Встановивши зазначені обставини, суд першої інстанції дійшов висновку, що належним відповідачем у справі за вимогами про стягнення заборгованості по заробітній платі та стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні є та юридична особа з якою позивачем укладено трудовий договір. Судом встановлено, що позивач перебувала у трудових відносинах з відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Луганську.
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Луганській області трудовий договір з позивачем не укладало. На час розгляду справи у суді відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Луганську не ліквідовано, не реорганізовано. Та дійшов висновку, що вимоги позивача до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Луганській області про стягнення заборгованості по заробітній платі, стягнення середнього заробітку за час затримки не обґрунтовані та не підлягають задоволенню.
Колегія суддів судової палати вважає, що суд першої інстанції правильно встановив зазначені вище обставини по справі однак поспішно дійшов висновку про відмову у задоволенні заявлених вимог позивача, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» ( в редакції яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) виконавча дирекція Фонду є постійно діючим виконавчим органом правління Фонду. Виконавча дирекція є підзвітною правлінню Фонду та провадить діяльність від імені Фонду в межах та в порядку, визначених статутом Фонду та положенням про виконавчу дирекцію Фонду, що затверджується його правлінням, організовує та забезпечує виконання рішень правління Фонду.
Відповідно до ст.8 вказаного Закону робочими органами виконавчої дирекції Фонду є її управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, відділення в районах і містах обласного значення. Робочі органи виконавчої дирекції Фонду є юридичними особами, мають самостійні кошториси, печатки із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
Робочі органи виконавчої дирекції Фонду провадять свою діяльність від імені виконавчої дирекції Фонду в межах та в порядку, визначених цим Законом, статутом Фонду, типовим положенням про робочі органи виконавчої дирекції Фонду, що затверджується його правлінням, та положенням, затвердженим директором виконавчої дирекції Фонду.
Керівників управлінь і відділень Фонду призначає директор виконавчої дирекції Фонду за погодженням з правлінням Фонду.
Згідно з Положенням про виконавчу дирекцію Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 20 квітня 2001 р. № 15 (у редакції постанови правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 25 жовтня 2005 року №43) виконавча дирекція Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України є постійно діючим виконавчим органом правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, що здійснює реалізацію завдань та основних принципів страхування від нещасного випадку.
Робочими органами виконавчої дирекції Фонду є її управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, відділення в районах і містах обласного значення. Робочі органи виконавчої дирекції Фонду є юридичними особами, мають самостійні кошториси, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, і реалізують завдання та основні принципи страхування від нещасного випадку у відповідній адміністративно-територіальній одиниці.
Виконавча дирекція Фонду є підзвітною правлінню Фонду, проводить свою діяльність від імені Фонду у межах та в порядку, визначених його Статутом і цим Положенням.
Виконавча дирекція Фонду організовує та забезпечу виконання рішень правління Фонду і наглядової ради Фонду, здійснює виконавчо-розпорядчу діяльність, що ґрунтується на принципах верховенства права, законності та гласності.
Виконавча дирекція Фонду в межах своїх повноважень видає накази та інші нормативні документи, які є обов'язковими для виконання структурними підрозділами виконавчої дирекції Фонду та її робочими органами.
Відповідно до вказаного Положення виконавча дирекція Фонду здійснює керівництво робочими органами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, контроль за їх діяльністю щодо виконання ними завдань та основних принципів страхування від нещасного випадку у відповідній адміністративно-територіальній одиниці, рішень правління Фонду.
Виконавча дирекція Фонду здійснює управління соціальним страхуванням від нещасних випадків на виробництві шляхом проведення виконавчо-розпорядчої діяльності, яка передбачає забезпечення виконання рішень правління Фонду, видання наказів щодо планування, збору, акумулювання та обліку страхових внесків, забезпечення в повному обсязі реалізації завдань цього виду соціального страхування, які належать до компетенції виконавчої дирекції Фонду.
Відповідно до п 4.1. вказаного Положення виконавча дирекція, здійснюючи безпосереднє управління Фондом та свою діяльність від імені Фонду з метою виконання рішень правління, у межах своєї компетенції видає накази, інші нормативні документи, спрямовані на врегулювання трудових і цивільно-правових відносин, пов'язаних з реалізацією повноважень виконавчої дирекції.
Відповідно до п.4.2 вказаного Положення накази виконавчої дирекції є обов'язковими для виконання структурними підрозділами, робочими органами та їх працівниками.
Згідно п.п.1,3 Положення про управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Луганській області управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Луганській області є робочим органом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - Фонд), що утворюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".
До складу управління входять відповідні відділення виконавчої дирекції Фонду в районах та містах обласного значення, а також апарат управління, який здійснює на території управління державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.
Управління є підзвітним керівництву виконавчої дирекції Фонду і в своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", статутом Фонду, рішеннями правління та виконавчої дирекції Фонду, іншими законодавчими та нормативно-правовими актами, що регламентують функціонування системи страхування від нещасного випадку, а також цим Положенням.
Як вбачається з положень п.п. 9,10 постанови № 19 Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 20.04.2001 року «Про затвердження Типового положення про відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в районах та містах обласного значення» відділення утримуються за рахунок коштів Фонду. Гранична чисельність, фонд оплати праці працівників відділення, кошторис доходів і видатків в межах виділених на це коштів, штатний розпис відділення затверджуються начальником управління.
Відділення є юридичною особою, має самостійний кошторис, рахунок в установі банку, печатку із зображенням Гербу України та своїм найменуванням.
Відповідно до п.8 вказаного Положення начальник відділення забезпечує виконання актів законодавства, які регламентують діяльність працівників відділення, входить з поданням до начальника управління про призначення на посаду та звільнення з посади працівників відділення.
В судовому засіданні встановлено, що позивача 20.02.2014 року прийнято до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Луганську на посаду провідного спеціаліста відділу відшкодування шкоди потерпілим відділення, що підтверджується копією трудової книжки.
Згідно Положення про управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області, затвердженого наказом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 210 від 21.03.2011 року, право на прийняття та звільнення працівників управління та відділень має начальник управління.
Відповідно до наказу управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Луганській області від 28.11.2014 року №296-к звільнено ОСОБА_2, головного спеціаліста відділу відшкодування шкоди потерпілим відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Луганську 28.11.2014 року за власним бажанням, у зв'язку з виходом на пенсію за віком, ст. 38 КЗпП України.
Зазначеним наказом зобов'язано в.о. начальника Луганського відділення Стєхіна В.П. здійснити нарахування та виплату всіх нарахованих при звільненні ОСОБА_2 сум.
Відповідно до п. 1 Положення про відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Луганську, затвердженого наказом управління № 6 від 10.11. 2000 року ( із змінами та доповненнями внесеними згідно з наказами управління №61 від 13.08.2001 року, №289 від 27.06.2007 року) відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Луганську є робочим органом Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, яке утворюється відповідно до ст. 18 Закону України «Про обов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.
Відповідно до п. 9 вказаного Положення відділення утримується за рахунок коштів Фонду.
Пунктом 9 вказаного Положення передбачено, що гранична чисельність, фонд оплати праці працівників відділення, кошторис доходів, видатків в межах виділених асигнувань, штатний розпис відділення затверджується начальником управління.
Пунктом 10 вказаного вище Положення зазначено, що відділення є юридичною особою, має самостійний кошторис, рахунок в установі банку, печатку із зображенням Державного герба України та своїм найменуванням.
Із системного аналізу вказаних положень вбачається, що відділення є юридичною особою, має самостійний кошторис, рахунок в установі банку, печатку із зображенням Державного герба України та своїм найменуванням, прийом та звільнення робітників відділення провадиться за поданням начальника відділення начальником управління.
Позивач знаходилася в трудових відносинах саме з відділенням виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Луганську на підставі трудового договору, який позивач уклала саме із відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Луганську та звідки остання і звільнилася. Таким чином обов'язок проведення остаточного розрахунку при звільненні позивача має нести відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Луганську та саме відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Луганську має бути належним відповідачем за позовними вимогами про стягнення нарахованої але не виплаченої заробітної плати, стягнення середнього заробітку за час затримки виплат по день фактичного розрахунку та інших виплат, передбачених КЗпП України на день звільнення.
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 21 жовтня 2015 року в цій справі (т.с.1 а.с.208-210) встановлено, що обов'язок проведення остаточного розрахунку при звільненні ОСОБА_2 має нести відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в у м. Луганську. Зазначені висновки суду касаційної інстанції відповідно до ч.4 ст. 338 ЦПК України є обов'язковими для суду апеляційної інстанції при новому розгляді справи.
Аналогічна позиція викладена Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ у справах: №№ 6-30263 ск-15 від 17.09.2015р; 6-24172 св15 від 24.09.2015року; 6-24263 св-15 від 29.10.2015р.; 6-23484 св-15 від 04.11.2015р.; 6-23189 св-15 від 04.11.2015р.; 6-21734 ск-15 від 26.11.2015р.; 6-23196 ск-15 від 03.03.2016року.
Разом з тим при розгляді справи, судом апеляційної інстанції встановлено, що в установленому законом порядку юридична особа - відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Луганську не реорганізовано та не ліквідовано.
На час звернення до суду позивача та на час розгляду справи у суді відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Луганську не було переміщено з м. Луганська на території яких органи державної влади України здійснюють свої повноваження в повному обсязі.
Згідно наказу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 25.12.2014 року №1055 (т. с.1 а.с.112) грошові кошти, які знаходилися на рахунках відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Луганську були перераховані на доходний рахунок виконавчої дирекції Фонду по статутній діяльності та по адміністративних видатках, які передбачають і заробітну плату.
Тобто, в судовому засіданні встановлено, що грошові кошти, які знаходилися на рахунках відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Луганську в тому числі і кошти, які мали сплатити позивачці при звільненні 26 грудня 2014 року було перераховано на доходний рахунок виконавчої дирекції Фонду, що не заперечується представником управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Луганській області та третьої особи - виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
За таких підстав, колегія суддів судової палати приходить до висновку, що суду першої інстанції при розгляді даної справи необхідно було залучити в якості співвідповідача - виконавчу дирекцію Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, оскільки, здійснюючи безпосереднє управління Фондом та, у межах своєї компетенції остання видає накази, інші нормативні документи, спрямовані на врегулювання трудових і цивільно-правових відносин, пов'язаних з реалізацією повноважень виконавчої дирекції, крім того, накази виконавчої дирекції є обов'язковими для виконання структурними підрозділами, робочими органами та їх працівниками. А також здійснюють фінансування структурних підрозділів Фонду (відділень).
Таким чином, вирішуючи вказану справу, суд по повинен, був встановити та обговорити межі відповідальності відповідача відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Луганську, так і виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
За таких обставин прийняте по справі рішення буде стосуватися прав та обов'язків не тільки відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Луганську, а і виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, тому їх притягнення до участі у справі у якості співвідповідачів є обов'язковим.
Разом з тим, суд згідно ч.1 ст. 33 ЦПК України лише за клопотанням позивача, не припиняючи розгляду справи, може залучити до участі у справі іншу особу як співвідповідача.
Таким чином, оскільки позивач заявив позов тільки до відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Луганську, управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Луганській області, а суд за своєю ініціативою не може цього зробити, що само по собі унеможливлює правильне вирішення спору по суті, у задоволенні такого позову слід відмовити з цих підстав, що не позбавляє права позивача повторно звернутися до суду з аналогічним позовом, але з залученням до справи всіх належних відповідачів.
Колегія суддів судової палати вважає, що оцінка доводів апеляційної скарги є передчасним, оскільки вони можуть бути предметом розгляду при новому розгляді справи у суді.
Проаналізувавши зазначені обставини по справі у їх сукупності, апеляційний суд вважає, що рішення суду слід скасувати та ухвалити по справі нове рішення про відмову у задоволенні позову в зв'язку з пред'явленням позову не до всіх відповідачів.
Керуючись ст.ст. 33,303, 304, 307, 309, 316, 319 ЦПК України, колегія суддів,
в и р і ш и л а:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Рішення Сватівського районного суду Луганської області від 07 квітня 2016 року скасувати, ухвалити нове рішення, яким у задоволенні заявлених вимог ОСОБА_2 відмовити.
Рішення апеляційного суду набирає чинності з моменту його проголошення та може бути оскаржено у касаційному порядку протягом двадцяти днів безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Головуючий:
Cудді: