Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 686/1858/15-а
Провадження № 2-а/280/9/16
ПОСТАНОВА
Іменем України
06 квітня 2016 року м.Коростишів
Коростишівський районний суд Житомирської області
в складі: головуючого-судді Пасічного Т.З.
при секретарі Сьомак Л.І.
з участю позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Коростишів справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Хмельницького міського центра зайнятості про визнання протиправними та скасування рішень і зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в обґрунтування якого зазначив, що з 25.12.2014р. він перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту м.Хмельницького як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення зони антитерористичної операції. В грудні 2014р. позивач звернувся до відповідача з проханням зареєструвати його як безробітного, надати йому допомогу по безробіттю та надати одноразову допомогу-виплату по безробіттю для організації підприємницької діяльності. Проте, в усній формі отримав відмову у задоволенні всіх вимог; йому було запропоновано лише інформаційно-консультаційні послуги, пов'язані з пошуком роботи. На його вимогу була надана письмова відповідь, в якій зазначено, що позивачу правомірно відмовлено у реєстрації як безробітного та здійсненні будь-яких виплат відповідно до п.13 ст.45 ЗУ «Про зайнятість населення». Вважає дії відповідача неправомірними та такими, що суперечать нормам діючого законодавства, просить суд визнати неправомірним рішення-відмову відповідача у реєстрації позивача як безробітного та зобов'язати відповідача зареєструвати позивача як безробітного, визнати неправомірним рішення-відмову відповідача у наданні позивачу допомоги по безробіттю та зобов'язати відповідача призначити і виплачувати вказану допомогу позивачу, визнати неправомірним рішення-відмову відповідача у наданні позивачу одноразової допомоги-виплати по безробіттю для організації підприємницької діяльності та зобов'язати відповідача надати її позивачу.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав з викладених в ньому підстав, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Надіслав до суду письмові заперечення, в яких зазначив, що позов не визнає з тих підстав, що ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького міського центра зайнятості будучи особою пенсійного віку, хоча відповідно до п.1 ст.43 ЗУ «Про зайнятість населення» статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії. Відповідно до п.13 ст.45 ЗУ «Про зайнятість населення» припиняється реєстрація безробітних, які досягли пенсійного віку або яким призначено пенсії на пільгових умовах, або за вислугу років. Вважає, що позивачу правомірно, відповідно до законодавства, відмовлено у реєстрації як безробітного та у здійсненні будь-яких виплат, а тому просить суд в задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши позивача, дослідивши надані докази на умовах змагальності, в межах позовних вимог вважає, що позов до задоволення не підлягає.
Судом встановлено, що 25.12.2014р. ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького міського центру зайнятості з вимогою про взяття його на облік як безробітного, призначити йому допомогу по безробіттю та виплатити одноразову допомогу для організації підприємницької діяльності.
У відповіді на запит ОСОБА_1 Хмельницький міський центр зайнятості зазначив, що позивачу було правомірно відмовлено у наданні статусу безробітного та отриманні одноразової допомоги, оскільки на момент звернення до центру позивач досягнув пенсійного віку. Особи пенсійного віку мають право перебувати на обліку в центрі зайнятості та отримувати інформаційно-консультаційні послуги, пов'язанні з пошуком роботи.
Згідно зі ст.1 Закону України «Про зайнятість населення», безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи; зареєстрований безробітний - особа працездатного віку, яка зареєстрована в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, як безробітна і готова та здатна приступити до роботи.
Відповідно до ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення», статусу безробітного може набути:
1) особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи;
2) інвалід, який не досяг встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку та отримує пенсію по інвалідності або соціальну допомогу відповідно до законів України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам» та «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам»;
3) особа, молодша 16-річного віку, яка працювала і була звільнена у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, зокрема припиненням або перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності (штату) працівників.
Статус безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.
Відповідно до пункту 1.2 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 № 307, допомога по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності надається застрахованим та незастрахованим особам, визнаним у встановленому порядку безробітними.
Таким чином, позивачем не доведено порушення його прав. А відповідно до частини першої ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, вимог якої позивачем не виконано.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положення статті 9 КАС України передбачає, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов ОСОБА_1 до Хмельницького міського центру зайнятості про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії не підлягають задоволенню у зв'язку з його необґрунтованістю.
Враховуючи вищевикладене, на підставі ч.2 ст.126, п.1 ч.1 ст.247, 251, 252 КУпАП, керуючись ст.ст.6-12, 69 70, 71, 158-163 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Хмельницького міського центра зайнятості про визнання протиправними та скасування рішень і зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Коростишівський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Т.З.Пасічний