Ухвала суду № 57925810, 25.05.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2016
Номер справи
817/3309/15
Номер документу
57925810
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Сало А.Б.

Суддя-доповідач:Одемчук Є.В.

УХВАЛА

іменем України

"25" травня 2016 р. Справа № 817/3309/15

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Одемчука Є.В.

суддів: Бучик А.Ю.

Майора Г.І.,

за участю секретаря судового засідання Витрикузи В.П.,

сторін та їх представників:

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "28" січня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_4 (ОСОБА_4) до Державного реєстратора відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Рівненського міського управління юстиції Рівненської області Данилевич Ірини Євгеніївни, Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Рівненського міського управління юстиції, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_6 , ОСОБА_3 про визнання дій протиправними та скасуванння рішення ,

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2015 позивач звернувся з позовом, в якому просив визнати протиправними дії Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Рівненського міського управління юстиції Рівненської області щодо внесення запису про державну реєстрацію права власності на нежитлове приміщення (будівлю кафе) загальною площею 281,2 кв.м., реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 766832156101 та на земельну ділянку площею 0,021 га, кадастровий номер НОМЕР_1, під вказаним об'єктом, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_4 за ОСОБА_6 та скасувати рішення державного реєстратора Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Рівненського міського управління юстиції Рівненської області Данилевич Ірини Євгенівни від 04.11.2015 про державну реєстрацію права власності на вказане нерухоме майно та земельну ділянку за ОСОБА_6

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 28 січня 2016 року адміністративний позов задоволено частково.

Скасовано рішення державного реєстратора Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Рівненського міського управління юстиції Рівненської області Данилевич Ірини Євгенівни від 04.11.2015 р., індексний номер 25835213 про державну реєстрацію права власності на нежитлове приміщення (будівлю кафе) загальною площею 281,2 кв.м., реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 766832156101, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_4 за ОСОБА_6.

Скасовано рішення державного реєстратора Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Рівненського міського управління юстиції Рівненської області Данилевич Ірини Євгенівни від 04.11.2015 р., індексний номер 25830082 про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку площею 0,021 га, кадастровий номер НОМЕР_1, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 766655556101, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_4 за ОСОБА_6.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, ОСОБА_3 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст.195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Встановлено, що рішенням Рівненського міського суду Рівненської області від 15.07.2015 р. задоволено позовні вимоги ОСОБА_6 Звернуто стягнення на предмет застави за договором позики на умовах оплатного користування, укладеного 25.04.2011 р. в м.Рівне між ОСОБА_6 та ОСОБА_4, а саме об'єкт нерухомості: нежитлове приміщення (будівлю кафе) загальною площею 281,2 кв.м., що знаходиться за адресою АДРЕСА_4 та земельну ділянку на якій знаходиться вказане приміщення, шляхом визнання права власності на вказані об'єкти за ОСОБА_6

Згадане рішення скасоване рішенням апеляційного суду Рівненської області від 27.10.2016 р. Рішенням апеляційного суду в задоволенні позовних вимог ОСОБА_6 відмовлено повністю.

Крім того встановлено, що 04.11.2015 р. державним реєстратором Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Рівненського міського управління юстиції Рівненської області ОСОБА_7 за заявами про державну реєстрацію прав та їх обтяжень ОСОБА_6 на підставі вказаного вище рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 15.07.2015 р., яке містило відмітку про набрання ним 17.08.2015 р. - законної сили, були прийняті оскаржувані рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. А саме рішенням № 25835213 від 04.11.2015 р. вирішено провести державну реєстрацію права власності на нежитлове приміщення, що розташоване за адресою: м. Рівне проспект Миру 11А за суб'єктом: ОСОБА_6 А рішенням №25830082 від 04.11.2015 р. вирішено провести державну реєстрацію права власності на земельну ділянку, що розташоване за адресою: АДРЕСА_4 за суб'єктом: ОСОБА_6

06.11.2015 між ОСОБА_6 та ОСОБА_3 укладено договір купівлі продажу нерухомого приміщення, що розташоване за адресою: АДРЕСА_4 та договір купівлі продажу земельної ділянки, за адресою: АДРЕСА_4. Вказані договори посвідчені приватним нотаріусом ОСОБА_8, яким при вчиненні нотаріальних дій одночасно внесено відповідні записи до державного реєстру речових прав на нерухоме майно про перехід права власності.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції покликався на те, що враховуючи те, що рішення на підставі якого проведена державна реєстрація права власності на нежитлове приміщення та на земельну ділянку, що розташовані за адресою: АДРЕСА_4, за суб'єктом: ОСОБА_6 - скасоване рішенням апеляційного суду Рівненської області від 27.10.2015 р., оскаржувані рішення про державну реєстрацію теж підлягають скасуванню.

Колегія суддів погоджується з наведеним висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обтяжень та правочинів щодо нерухомості регулюються Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" вiд 01.07.2004. № 1952-IV (далі - Закон № 1952).

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 р. № 868 затверджено Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - Порядок № 868), а Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1141 - Порядок ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженим (далі - Порядок № 1141).

Відповідно до статті 3 Закону № 1952, державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

Держава гарантує достовірність зареєстрованих прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 1952, обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема, право власності на нерухоме майно.

Згідно з частин першої, третьої статті 10 Закону № 1952, державний реєстр прав містить відомості про зареєстровані права і обтяження, суб'єктів прав, об'єкти нерухомого майна, документи, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав. Невід'ємною складовою частиною Державного реєстру прав є база даних про реєстрацію заяв і запитів та реєстраційні справи.

Пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону №1952-IV передбачено, що орган державної реєстрації прав проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації.

Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Згідно з ч.1 ст.16 Закону №1952-IV, заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається до органу державної реєстрації прав у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених цим Законом. Разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі подаються оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, їх копії засвідчені в установленому порядку.

Заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень не приймається у разі відсутності документа, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації прав та їх обтяжень.

Відповідно до ч.1 ст.19 Закону №1952-IV, державна реєстрація прав проводиться на підставі: договорів, укладених у порядку, встановленому законом; свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішень судів, що набрали законної сили; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Відповідно до приписів ст. 17 цього ж Закону текст документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, повинен бути написаний розбірливо. Прізвище, ім'я, по батькові фізичних осіб та їх місце проживання, а також найменування юридичних осіб та їх місцезнаходження повинні бути написані повністю.

Документи, що встановлюють виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно та їх обтяжень і подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна визначає Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2014 №868.

Для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові заяву про державну реєстрацію, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст (п. 8 Порядку №868).

Заявник разом із заявою про державну реєстрацію подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові необхідні для такої реєстрації документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита (п. 13 Порядку №868).

Під час розгляду заяви про державну реєстрацію і документів, що додаються до неї, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями (п. 15 Порядку №868).

За результатами розгляду заяви про державну реєстрацію та документів, необхідних для її проведення, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або рішення про відмову в такій реєстрації (п. 20 Порядку №868).

Відповідно до приписів ч.3 ст. 17 Закону від 01.07.2004 р. № 1952-IV документи, що встановлюють виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно та їх обтяжень і подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Встановлено, що в якості документа, який встановлює виникнення (перехід) права власності, ОСОБА_9 на спірні об'єкти, державному реєстратору подано рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 15.07.2015 р. з відміткою про набрання ним законної сили.

Вказане рішення містило на собі відтиск гербової печатки відповідного суду, і в повній мірі відповідало вимогам до такого роду документів.

Документи подані заявником в повній відповідності до вимог статей 18-22 Закону 1952 -IV.

Підстави для відмови у державній реєстрації прав та їх обтяжень визначені статтею 24 Закону 1952 -IV, були відсутні.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що приймаючи рішення про державну реєстрацію за ОСОБА_6 права власності на нерухоме майно згідно рішення Рівненського міського суду від 15.07.2015 р., державний реєстратор діяла правомірно.

Однак, враховуючи те, що рішення на підставі якого проведена державна реєстрація права власності на нежитлове приміщення та на земельну ділянку, що розташовані за адресою: АДРЕСА_4, за суб'єктом: ОСОБА_6 - скасоване рішенням апеляційного суду Рівненської області від 27.10.2015 р., оскаржувані рішення про державну реєстрацію теж підлягають скасуванню.

Судом першої інстанції вірно зазначено, що вказаний висновок в повній мірі відповідає правовій позицій Європейського суду з прав людини висвітленій у рішенні від 13.01.2011 р. (остаточне) по справі "ЧУЙКІНА ПРОТИ УКРАЇНИ" (CASE OF CHUYKINA v. UKRAINE) (Заява №28924/04) констатував: " 50. Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. the United Kingdom), пп. 28- 36, Series A № 18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції - гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі - провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах "Мултіплекс проти Хорватії" (Multiplex v. Croatia), заява № 58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та "Кутіч проти Хорватії" (Kutic v. Croatia), заява № 48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)".

Таким чином, суд першої інстанції дав належну оцінку обставинам справи, вірно застосував Законодавство, яке регулює ці правовідносини та ухвалив правильне рішення, яке відповідає вимогам матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому апеляційну скаргу потрібно залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду без змін.

За таких обставин, доводи, наведені в апеляційній скарзі, спростовуються матеріалами справи, а висновок суду першої інстанції є таким, що ґрунтується на належних та допустимих доказах.

Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "28" січня 2016 р. - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Є.В.Одемчук

судді: А.Ю.Бучик

Г.І. Майор

Повний текст cудового рішення виготовлено "25" травня 2016 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: ОСОБА_4 (ОСОБА_4) АДРЕСА_1,33024

3- відповідачам: Державний реєстратор відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Рівненського міського управління юстиції Рівненської області Данилевич Ірина Євгеніївна вул.Шевченка,45,м.Рівне,33013

4 - Відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Рівненського міського управління юстиції вул.Шевченка,45,м.Рівне,33013

5-третій особі: ОСОБА_6 - АДРЕСА_2,33013,

6 - ОСОБА_3 - АДРЕСА_5

7- представник позивача ОСОБА_10 АДРЕСА_3,