ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Нагірняк М.Ф.
Суддя-доповідач:Одемчук Є.В.
УХВАЛА
іменем України
"25" травня 2016 р. Справа № 806/208/16
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Одемчука Є.В.
суддів: Бучик А.Ю.
Майора Г.І.,
за участю секретаря судового засідання Витрикузи В.П.,
сторін та їх представників:
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "03" березня 2016 р. у справі за позовом Коростенського комунального підприємства "Водоканал" до Державної фіскальної служби України, треті особи: Головне управління ДФС України в Житомирській області, Коростенська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання зарахувати у системі електронного адміністрування податку на додану вартість кошти в сумі 838619,71грн. ,
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2016 року позивач звернувся з позовом до Державної фіскальної служби України, в якому просив визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати зарахувати у системі електронного адміністрування податку на додану вартість кошти в сумі 838619,71 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що підприємству, яке надає комунальні послуги населенню, з державного бюджету виділені 838619,71 грн. у вигляді субвенції для погашення заборгованості з різниці в тарифах за надані послуги. В грудні 2015 року вказані кошти відповідними платіжними дорученнями перераховані до загального фонду державного бюджету для погашення податкового боргу підприємства з податку на додану вартість. Перерахування вказаних коштів підтверджується органами Казначейства. Позивач вказав, що відповідно до вимог податкового законодавства вказані кошти протягом наступного робочого дня підлягали зарахуванню на відповідний рахунок підприємства у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, однак, всупереч вказаним вимогам, ДФС України вказані вимоги не виконано.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 03 березня 2016 року позов задоволено, визнано протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо не зарахування на рахунок Коростенського комунального підприємства "Водоканал" у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника з рахунків платника, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України та зобов'язано Державну фіскальну службу України зарахувати на рахунок Коростенського комунального підприємства "Водоканал" № 37515000002108 у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника кошти в сумі 838619,71 грн. відповідно до договорів про організацію взаєморозрахунків від 01.12.2015 р. та від 22.12.2015 р.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст. 195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції покликався на те, що бездіяльність відповідача призвела до порушення права позивача на автоматичне збільшення його реєстраційної суми у системі електронного адміністрування податку на додану вартість на 838619,71 грн.
Колегія суддів погоджується з наведеним висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції вірно зазначено, що спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо особливостей електронного адміністрування податку на додану вартість та порядку поповнення коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість регулюються правовими нормами Податкового кодексу України, що були чинні на день виникнення таких відносин.
За приписами статті 200-1 Податкового кодексу України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку:
суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних;
суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України;
суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість;
суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних;
інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу.
Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Встановлено, що Коростенське комунальне підприємство "Водоканал", є платником податку на додану вартість, якому у системі електронного адміністрування податку на додану вартість відкрито рахунок № 37515000002108.
З договору про організацію взаєморозрахунків від 01 грудня 2015року вбачається, що позивачу в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 р. N 375, були виділені 724221,71 грн. субвенції з державного бюджету місцевому бюджету на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування (надалі - Комунальні послуги).
Відповідно до зазначеного договору платіжним дорученням № 3 від 10.12.2015 року позивачем вказані кошти були перераховані до загального фонду державного бюджету для погашення податкового боргу з податку на додану вартість.
Аналогічно, з договору про організацію взаєморозрахунків від 22 грудня 2015 року встановлено, що позивачу виділені 114398,00 грн. субвенції з державного бюджету місцевому бюджету на погашення заборгованості з різниці в тарифах на Комунальні послуги.
Відповідно до зазначеного договору платіжним дорученням № 5 від 28.12.2015 року позивачем вказані кошти також були перераховані до загального фонду державного бюджету для погашення податкового боргу з податку на додану вартість.
Таким чином, виділені Позивачу в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 р. N 375, кошти на загальну суму 838619,71грн. (724221,71грн. + 114398,00грн.) в грудні 2015року були перераховані до загального фонду державного бюджету для погашення податкового боргу з податку на додану вартість.
Алгоритм дій відповідача та механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість визначений правовими нормами ст.200-1 Податкового кодексу України та Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 р. N 569 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 р. N 1177) (надалі-Порядок).
За приписами п.9 Порядку у разі проведення органами Казначейства розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на Комунальні послуги за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до закону про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку, в поповнення електронного рахунка враховується в межах проведених розрахунків з податку сума зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, за коригуючими реєстрами.
Інформація про проведення таких розрахунків з податку надається Казначейством до ДФС у розрізі платників податку не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати проведення таких розрахунків.
Встановлено, що відповідно до вказаних правових норм Державна казначейська служба листом від 18.12.2015 року ДФС України підтвердила зарахування 17.12.2015 року в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 р. N 375, позивачу 724221,71грн. податку на додану вартість.
Також, Державна казначейська служба листом від 29.12.2015 року ДФС України підтвердила зарахування 28.12.2015 року в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 р. N 375, Позивачу 114398,00 грн. податку на додану вартість.
Судом першої інстанції вірно зазначено, що в розумінні вимог п.9 Порядку на підставі зазначеної інформації про проведення розрахунків, отриманої від Казначейства, ДФС повинна сформувати та не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати отримання такої інформації надіслати Казначейству коригуючі реєстри у межах залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, але не більше суми проведених розрахунків, однак, вказані вимоги відповідачем відносно позивача не виконані.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість покликання відповідача, що такі коригуючі реєстри Державною фіскальною службою України були передані в рамках інформаційної системи (засобами електронного зв'язку), оскільки в наданих листах від 18.01.2016 року та від 25.01.2016 року не міститься жодної інформації щодо переліку платників, в тому числі позивача, відносно яких направлялися певні коригуючі реєстри. Крім того, Державна казначейська служба України своїм листом від 21.01.2016 року спростовує передачу відповідачем інформації щодо обробки коригуючих реєстрів.
Колегія суддів вважає, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не надано суду належних та допустимих доказів щодо виконання ним положень податкового законодавства в частині направлення ним протягом наступного робочого дня з дати отримання інформації від Казначейства (відповідно 18.12.2015року та 29.12.2015року) коригуючих реєстрів до Казначейства у межах залишку узгоджених податкових зобов'язань позивача як платника цього податку.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що відповідачем не виконані зобов'язання щодо належного функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість, не забезпечено своєчасне надіслання Казначейству коригуючих реєстрів у межах залишку узгоджених податкових зобов'язань позивача на загальну суму 838619,71грн. (724221,71грн. + 114398,00грн.) в грудні 2015року, що призвела до порушення права позивача на автоматичне збільшення його реєстраційної суми у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а тому казане порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання Державну фіскальну службу України зарахувати на його рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника кошти в сумі 838619,71 грн. відповідно до договорів про організацію взаєморозрахунків від 01.12.2015р. та від 22.12.2015року.
Суд першої інстанції дав належну оцінку обставинам справи, вірно застосував Законодавство, яке регулює ці правовідносини та ухвалив правильне рішення, яке відповідає вимогам матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому апеляційну скаргу потрібно залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду без змін.
За таких обставин, доводи, наведені в апеляційній скарзі, спростовуються матеріалами справи, а висновок суду першої інстанції є таким, що ґрунтується на належних та допустимих доказах.
Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "03" березня 2016 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Є.В.Одемчук
судді: А.Ю.Бучик
Г.І. Майор
Повний текст cудового рішення виготовлено "25" травня 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: Коростенське комунальне підприємство "Водоканал" вул.Грушевського, 67,м.Коростень,Коростенський район, Житомирська область,11500
3- відповідачу: Державна фіскальна служба України Львівська площа,8,м.Київ,04655
4-Головне управління ДФС України в Житомирській області вул. Войкова,7 м.Житомир 10003
5- Коростенська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС України в Житомирській області вул. Коротуна,3 м.Коростень 11500 -
6 - Представник позивача: Немировський Валерій Іванович - 2-й пров. К. Маркса, б. 4 м. Коростень,