Постанова № 57923642, 21.04.2016, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.04.2016
Номер справи
810/1112/16
Номер документу
57923642
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 квітня 2016 року (14:27) м. Київ 810/1112/16

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., за участю секретаря судового засідання Касьянової О.В., представника позивача Халупки С.І. та представника відповідача Палійчука В.О. розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Київського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі виконавчої дирекції до Бородянської районної ради про стягнення заборгованості.

Суть спору: Київське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі виконавчої дирекції звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Бородянської районної ради про стягнення заборгованості в сумі 7007,40 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив про те, що відповідачем було неправомірно витрачено суму страхових коштів у розмірі 7 007,40 грн., які позивач просить стягнути у примусовому порядку.

Присутній у судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував та просив суд відмовити у задоволенні позову.

Також, присутній у судовому засіданні представник відповідача заявив клопотання про залучення до участі у справі в якості другого відповідача ОСОБА_3

За результатами розгляду вказаного клопотання судом було відмовлено у його задоволення, про що було постановлено усну ухвалу без виходу до нарадчої кімнати із занесенням до журналу судового засідання.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд

ВСТАНОВИВ:

Бородянська районна рада перебуває на обліку як страхувальник у Бородянській міжрайонній виконавчій дирекції Київського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

У період з 14.12.2015 по 15.12.2015 Бородянською міською виконавчою дирекцією Київського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було проведено перевірку Бородянської районної ради по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, за результатами якої складено акт № 14 від 15.12.2015.

Як вбачається з вказаного акта, під час проведення перевірки контролюючим органом було встановлено порушення відповідачем наступних вимог законодавства:

- п. 14 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) грошового забезпечення для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266 (із змінами та доповненнями), у зв'язку з тим, що відповідачем під час здійснення розрахунку середньої заробітної плати по вагітності та пологам враховувались не календарні дні, а робочі, що призвело до переплати по наступних листках непрацездатності: № 795625 за період з 17.02.2014 по 15.08.2014 на суму 7007,40 грн.; № 768775 за період з 31.07.2014 по 03.12.2014 на суму 1 445,82 грн.;

- п. 20 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) грошового забезпечення для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 №266 (із змінами та доповненнями), оскільки відповідачем було невірно встановлено кількість днів тимчасової непрацездатності та переплачено грошові кошти за рахунок Фонду по наступних листках непрацездатності: № 759279 за період з 25.02.2014 по 12.03.2014 на суму 401,48 грн.; № 769168 за період з 01.04.2014 по 09.04.2014 на суму 312,29 грн.; № 769905 за період з 02.06.2014 по 18.08.2014 на суму 478,68 грн.; № 768484 за період з 21.06.2014 по 04.07.2014 на суму 215,72 грн.; № 768504 за період з 27.06.2014 по 15.07.2014 на суму 311,36 грн.; №711253 за період з 03.09.2014 по 10.09.2014 на суму 308,87 грн.

Отже, загальна сума грошових коштів, яка була безпідставно витрачена відповідачем за рахунок Фонду, становить 10 481,62 грн.

З матеріалів справи вбачається, що на підставі вказаного акта перевірки Бородянською міжрайонною виконавчою дирекцією Київського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було прийнято рішення № 2 від 31.12.2015 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яким було зобов'язано Бородянську районну раду повернути надмірно перераховані грошові кошти у сумі 10 481,62 грн. Зазначене рішення було отримано відповідачем 05.01.2016, що підтверджується підписом представника Бородянської районної ради про отримання на обороті вказаного рішенні. Як вбачається з матеріалів справи, Бородянською районною радою на підставі квитанції б/н від 28.01.2016 було здійснено часткову сплату вказаної суми заборгованості у розмірі 3 474, 22 грн., про що Бородянська міжрайонна виконавча дирекція Київського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності листом № 230/01-13 від 21.03.2016 проінформувала дирекцію Київського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Також, у вказаному листі позивачу було повідомлено про те, що станом на 21.03.2016 заборгованість відповідача становить 7 007,40 грн.

Несплата відповідачем вказаної суми заборгованості стала підставою для звернення виконавчої дирекції Київського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з адміністративним позовом до суду про стягнення неправомірно витраченої суми коштів за рахунок Фонду.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.

Нормативно-правовим актом, яким відповідно до основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначались правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей є Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-III від 18.01.2001 (далі-Закон № 2240).

28.12.2014 Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» № 77-VIII (далі-Закон № 77).

Відповідно до п. 1 «Прикінцевих положень» Закону № 77 цей Закон набирає чинності з 1 січня 2015 року, крім підпунктів 3, 5, 9 та 10 пункту 3 розділу I цього Закону, які набирають чинності з 1 квітня 2015 року.

Згідно з п. 2 Закону № 77 було визнано таким, що втратив чинність, Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., N 14, ст. 71 із наступними змінами).

Отже, Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-III від 18.01.2001 втратив чинність 01.01.2015.

Натомість, починаючи з 01.01.2015 правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі-Закон № 1105, в редакції Закону № 77).

Відповідно до п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 1105 до завершення заходів, пов'язаних з утворенням Фонду соціального страхування України та його робочих органів, виконання функцій та завдань, передбачених цим Законом, забезпечують у межах компетенції відповідні виконавчі дирекції та їх робочі органи Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати VIIIпрацездатності.

Частиною 1 ст. 4 Закону № 1105 встановлено, що Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

В силу приписів ст. 30 Закону № 2240-III (в редакції чинній до 01.01.2015), страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

Відповідно до ч. 6 ст. 15 Закону № 1105 (в редакції чинній з 01.01.2015) у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

Згідно з пп. 5-6 ч. 1 ст. 10 Закону № 1105 Фонд має право накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону; вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також від фізичних осіб усунення виявлених фактів порушення законодавства про соціальне страхування.

Порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, порядок прийняття рішень за результатами перевірок та процедуру оскарження рішень за результатами перевірок встановлені Інструкцією про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженої Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 29 від 22.12.2010 (далі -Інструкція № 29).

Відповідно до п. 1.5 Інструкції № 29 перевірка - форма документального контролю фінансової діяльності страхувальника в частині дотримання вимог чинного законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.

Пунктом 2.1 Інструкції № 29 встановлено, що перевірки здійснюються посадовими особами органів Фонду за місцезнаходженням страхувальника або в приміщенні органу Фонду за пропозицією страхувальника та за умови надання ним всіх необхідних документів для проведення перевірки.

Органи Фонду здійснюють планові та позапланові перевірки (п. 2.3 Інструкції № 29).

Згідно з п.п. 3.13.1 п.3.13 Інструкції № 29 за результатами перевірки складається акт, у якому зазначаються: найменування, поштова адреса органу Фонду, дата складання акта (останній день перевірки), номер і дата направлення та наказу органу Фонду, які є підставою для проведення перевірки, вид перевірки (планова або позапланова), посада, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи органу Фонду, яка здійснила перевірку, період, за який проведено перевірку, повне найменування страхувальника, строк проведення перевірки; довідкові дані, а саме: номер реєстрації та дата взяття страхувальника на облік в органі Фонду, спосіб оподаткування, місцезнаходження страхувальника, код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій або реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, номер та серія паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку у паспорті), дані про наявність рахунків у банках та інших фінансових установах, середньооблікова кількість працівників на дату проведення перевірки; інформація про результати попередньої перевірки по коштам Фонду та заходи щодо усунення порушень (за їх наявності); інформація про наявність заборгованості по коштах Фонду, причини виникнення та правомірність її відображення; інформація про надходження страхових коштів, у тому числі від органу Фонду та від сплати часткової вартості за путівки, повноту та своєчасність перерахувань страхових коштів до Фонду; стан виконання вимог законодавства страхувальником у нарахуванні і виплаті матеріального забезпечення, використанні коштів Фонду, а також з інших питань, які перевірялися; порядок ведення бухгалтерського обліку та звітності по коштах Фонду; інформація про стан роботи комісії (уповноваженого) із соціального страхування; результати перевірки.

Пунктом 4.1 Інструкції № 29 встановлено, що за матеріалами акта перевірки та результатами розгляду заперечень страхувальника (за їх наявності) керівник органу Фонду або його заступник приймає рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій до страхувальника відповідно до статей 21, 22, 28, 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", яке надсилається страхувальнику разом з листом про результати розгляду заперечень (за їх наявності) протягом 20 календарних днів з дня підписання акта перевірки. Рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності складається за формою, наведеною у додатку 3 до цієї Інструкції.

Відповідно до п. 1.5 Інструкції № 29 рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності - обов'язковий для виконання письмовий документ за підписом керівника органу Фонду (його заступника), підготовлений на підставі акта перевірки та відповідно до вимог чинного законодавства.

Згідно з п. 4.3 Інструкції № 29 у рішеннях зазначаються суми коштів Фонду, що підлягають поверненню органу Фонду, суми фінансових санкцій, які належить перерахувати до Фонду та в подальшому відобразити у звіті страхувальника по коштах Фонду, строк для виконання рішення та строк, передбачений законодавством для звернення страхувальника зі скаргою про перегляд цього рішення.

Рішення вважається надісланим (врученим):страхувальнику, якщо його передано керівнику або уповноваженій особі страхувальника під розписку або надіслано рекомендованим листом (п. 4.4 Інструкції № 29).

Відповідно до п. 7.1 Інструкції № 29 Страхувальник може оскаржити рішення органу Фонду. Страхувальник у письмовій формі звертається до органу Фонду, який прийняв рішення, із скаргою про перегляд цього рішення. Скарга повинна бути подана органу Фонду протягом 10 календарних днів з дня отримання страхувальником рішення органу Фонду, що оскаржується.

Отже, враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про те, що у випадку встановлення Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності наявності порушень з боку страхувальника щодо поводження з грошовими коштами Фонду, контролюючий орган приймає рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яке може бути оскаржене страхувальником протягом 10 днів з моменту отримання такого рішення.

Відповідно до пункту 1.4 Положення про відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26.06.2001 № 13 (далі-Положення № 13) в Автономній Республіці Крим, областях та в містах Києві і Севастополі безпосереднє управління відділенням Фонду здійснюють його правління та виконавча дирекція. Виконавча дирекція відділення Фонду з робочим органом виконавчої дирекції Фонду і відділення Фонду підзвітна правлінню відділення та виконавчій дирекції Фонду і здійснює свою діяльність від імені Фонду на місцях в межах і порядку, передбачених Статутом Фонду та цим Положенням.

Робочі органи відділень Фонду у районах та містах республіканського/Автономної Республіки Крим/ та обласного значення входять до структури органів Фонду.

Виконавча дирекція відділення Фонду, зокрема, представляє інтереси страховика в судових та інших органах (п. 5.1 Положення № 13).

Як зазначено вище, Бородянською міжрайонною виконавчою дирекцією Київського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було прийнято рішення № 2 від 31.12.2015, яким було зобов'язано відповідача повернути неправомірно витрачену до 01.01.2015 суму страхових коштів у розмірі 10 481, 62 грн.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем на підставі квитанції б/н від 28.01.2016 було частково сплачено вказану суму заборгованості у розмірі 3 474,22 грн. Отже, заборгованість відповідача становить 7 007,40 грн.

До теперішнього часу вказана сума заборгованості відповідачем не сплачена.

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Під час, розгляду справи позивачем всупереч вимогам ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, не було надано доказів оплати заборгованості з неповернення страхових коштів та доказів оскарження рішення № 2 від 31.12.2015.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону № 1105 спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.

Частиною 3 ст. 17 Закону № 1105 встановлено, що спори щодо розміру шкоди та прав на її відшкодування, накладення штрафів та з інших питань вирішуються в судовому порядку.

Отже, у зв'язку тим, що відповідач не сплатив у встановлені законодавством строки безпідставно витрачені грошові кошти Фонду у розмірі 7 007,40 грн., доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

2.Стягнути з Бородянської сільської ради (07801, Київська область, селище міського типу Бородянка, вулиця Центральна, будинок 331) на користь виконавчої дирекції Київського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (04070, місто Київ, вулиця Боричів Тік, будинок 30, ідентифікаційний код 26060583) заборгованість з невідшкодованих страхових коштів у розмірі 7 007 (сім тисяч сім) грн. 40 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Дудін С.О.