Постанова № 57923315, 16.12.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2015
Номер справи
804/14962/15
Номер документу
57923315
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2015 р. Справа № 804/14962/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіТурлакової Н. В. при секретаріЧудновській А.С. за участю: представника позивача - представника відповідача - Куцевол Д.В. Петренко Д.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Європолімер» до Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Європолімер» до Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області, в якому позивач просить:

- скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ в АНД районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області «р» № 0008541503 від 25.09.2015 року, яким ТОВ «Європолімер» визначено грошові зобов'язання з податку на прибуток у сумі 45 048,00 грн. (основний платіж 32 439 грн., штрафні санкції 8 109 грн.).

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що ДПІ в АНД районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на прибуток, за результатами якої, складено акт від 14.09.2015 року № 440/04-61-15-03/33474972. На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення форми «р» №0008541503 від 25.09.2015 року про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 32 439,00 грн. та стягнення штрафної санкції у розмірі 8 109,00 грн. Позивач вважає, що висновки податкового органу в акті перевірки є безпідставними та необґрунтованими, а тому, винесене податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечувала, просила у задоволені позовних вимог відмовити. Надала письмові заперечення, у яких зазначено, що за результатами перевірки податковий орган прийшов до висновків щодо порушення позивачем податкового законодавства, які є обґрунтованими та підтверджені письмовими доказами, а тому, ДПІ в АНД районі м. Дніпропетровська при прийнятті податкового повідомлення-рішення від 25.09.2015 року діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Європолімер» зареєстроване 23 березня 2005 року як юридична особа, що підтверджується копією Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та з 29 березня 2005 року перебуває на обліку в Державній податковій інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області як платник податків.

Так, 14 вересня 2015 року ДПІ в АНД районі м. Дніпропетровська проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на прибуток ТОВ «Європолімер».

За результатами вказаної перевірки складено акт № 440/04-61-15-03/33474972 від 14.09.2015 року.

Перевіркою встановлено, що ТОВ «Європолімер» під час виплати доходів «проценти» нерезиденту - «Кгоsto Тгаding LTD» (місце знаходження нерезидента Nikolaou Реntadromos Сепtег 4 Floor, Оffice 406, 3026 Limassol; код нерезидента в країні резиденції 122532032; назва країни, в якій зареєстрована особа - Кіпр; код країни - 196) за договором позики, занижено суму податку на прибуток за 2014 рік на 32 439,00 грн. (1 621 927,00 грн. х2%).

Таким чином, податковий орган вважає, що платником під час виплати доходів нерезиденту із джерелом походження з України занижено суму податку на прибуток за 2014 рік на 32 439,00 грн.

На підставі акту від 14.09.2015 року винесено податкове повідомлення-рішення форми «р» № 0008541503 від 25.09.2015 року про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 32 439,00 грн. та стягнення штрафної санкції у розмірі 8 109,00 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п. 21.1 ст. 21 Податкового кодексу України, посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами та забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Відповідно до п. 75.1. ст. 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Згідно до п. 200.10 ст. 200 Податкового кодексу України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

Відповідно до п.п. 75.1.1. п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.

Згідно до п. п. 76.1, 76.2 ст. 76 Податкового кодексу України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова. Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.

Таким чином, характерними ознаками камеральних перевірок є: проведення у приміщенні органу державної податкової служби; перевірка лише даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках); відсутність спеціального рішення керівника органу державної податкової служби, а також направлення на її проведення; перевірка всієї податкової звітності суцільним порядком; необов'язковість згоди платника податків на перевірку та його присутності під час проведення камеральної перевірки.

Отже, предметом дослідження камеральної перевірки можуть бути лише дані податкових декларацій (розрахунків) платника податків, зокрема правильність відображення у відповідних рядках та стовпцях податкової декларації показників як результатів проведених розрахунків (арифметичних дій) та/або методологія проведення цих розрахунків. При цьому, будь-які дослідження документів, які були підставою для таких розрахунків, при проведенні камеральної перевірки не проводяться, оскільки це є предметом документальної перевірки. У разі, якщо предметом дослідження мають бути документи по проведеним операціям, то така перевірка не може відноситись до категорії камеральної перевірки.

Відповідно до п. 86.2 ст. 86 Податкового кодексу України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

З матеріалів справи вбачається, що предметом дослідження при перевірці податковим органом стала декларація з податку на прибуток ТОВ «Європолімер» за 2014 рік, яка надана до ДПІ в АНД районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області 02.03.2015 року.

Так, податковим органом встановлено порушення ТОВ «Європолімер» виплати доходів «проценти» нерезиденту на 32 439,00 грн.

У пункті 3.2 ст. З ПК України зазначено, що якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.

Відповідно до п. 103.2 ст.103 ПК України особа (податковий агент) має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний Договір України.

Отже, застосування міжнародного договору України в частині звільнення від оподаткування або застосування пониженої ставки податку дозволяється тільки за умови надання нерезидентом особі (податковому агенту) документа, який підтверджує статус податкового резидента.

Відповідно до п.103.4 ст.103 ПК України, підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом особі (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України, а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України.

Крім того, суд зазначає, що статтею 11 Конвенції між Урядом України Урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податкових ухилень стосовно податків на доходи (підписаної 08.11.2012, ратифікованої 04.07.2013, яка набрала чинності 07.08.2013, введеної в дію з 01.01.2014) передбачено, що проценти, що виникають у Договірній державі і сплачуються резиденту іншої Договірної Держави, можуть оподатковуватись у цій іншій Державі, якщо такий резидент є особою-фактичним власником таких процентів. Між тим, такі проценти можуть також оподатковуватись у Договірній Державі, в якій вони виникають, і відповідно до законодавства цієї Держави, але якщо особа - фактичний власник процентів є резидентом іншої Договірної Держави, податок, що стягується таким чином, не повинен перевищувати 2 відсотки від загальної суми процентів. Спосіб застосування цих обмежень встановлюється компетентними органами Договірних Держав за взаємною домовленістю.

Термін «проценти» у випадку використання в цій статті означає дохід від боргових вимог будь-якого виду, незалежно від іпотечного забезпечення і незалежно від володіння правом на участь у прибутках боржника, і зокрема, доходів від урядових цінних паперів і доходів від облігацій чи боргових зобов'язань, у тому числі премій та винагороди, що сплачуються стосовно таких цінних паперів, облігацій та боргових зобов'язань.

Так, судом встановлено, що з метою використання переваг міжнародного договору ТОВ «Європолімер» було надано довідку про місце податкової реєстрації від 04.03.2015 року №122532032, якою засвідчується, що КРОСТО ТРЕЙДІНГ ЛТД зареєстровано у Республіці Кіпр за ідентифікаційним номером платника податків (ТІС) 122532032 та є резидентом Кіпру відповідно до Конвенції між Урядом Республіки Кіпр і Україною про уникнення подвійного оподаткування з дати її реєстрації 31.07.2099.

Дана довідка видана Міністерством фінансів, підписана уповноваженим з податків на прибуток Е.Чараламбус. На довідці стоїть відбиток печатки Податкового управління Лімассол (04.03.2015). Справжність підпису та відбитку печатки уповноваженої посадової особи, якою підписано довідку засвідчено апостилем у м. Лімассол 04.03.2015 року ОСОБА_5 за LМ18512/15, печатка міністерства юстиції і суспільного порядку та підписано: Постійним секретарем Міністерства юстиції і суспільного порядку. Переклад з англійської мови на українську мову зроблено перекладачем ОСОБА_6 Приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Панченко О.В., засвідчено справжність підпису перекладача, який зроблений у її присутності. Зареєстровано у реєстрації за №333 від 17.03.2015 року.

Проте, суд звертає увагу, що у відповідності до конвенції загальносвітовий прибуток за 2014 рік підлягає оподаткуванню податком на прибуток у відповідності до закону на прибуток Республіки Кіпр.

З викладеного вбачається, що ставка податку згідно з міжнародним договором становить 2% від загальної суми виплачених процентів, тоді як ТОВ «Європолімер» застосовує ставку податку під час виплати доходів нерезиденту із джерелом походження з України - 0%.

Згідно п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідальність за повноту утримання та своєчасність перерахування до бюджету податків, зазначених у пункті 153.3 ст.153, п.156.1 та 156.2 ст.156, ст. 160 ПК України, несуть платники податку, які здійснюють відповідні виплати (п. 152.8 ст.152 ПКУ).

За таких обставин, суд приходить до висновку, що під час виплати доходів «проценти» нерезиденту - «Кгоsto Тгаding LTD» (місце знаходження нерезидента Nikolaou Реntadromos Сепtег 4 Floor, Оffice 406, 3026 Limassol; код нерезидента в країні резиденції 122532032; назва країни, в якій зареєстрована особа - Кіпр; код країни - 196) за договором позики ТОВ «Європолімер» занижено суму податку на прибуток за 2014 рік на 32 439,00 грн., відповідно оскаржуване податкове повідомлення-рішення є обґрунтованим та таким, що відповідає діючому податковому законодавству України.

Відповідно до ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві, є будь-які фактичні дані, на підставі яких, суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Згідно ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Статтею 86 вищевказаного Кодексу, зазначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішені справи по суті, суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю, або частково.

З огляду на сукупність викладених обставин, з урахуванням вимог чинного законодавства, суд доходить висновку про необхідність відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Вирішуючи питання щодо судового збору, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення, ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

У зв'язку з чим, судові витрати, понесені Товариством з обмеженою відповідальністю «Європолімер», не повертаються.

Керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12, 69, 70, 71, 86, 94, 122, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з додатковою відповідальністю «Європолімер» до Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст.254 КАС України.

Відповідно до ст.186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складено 21 грудня 2015 року.

Суддя Н.В. Турлакова