Справа № 743/498/16-а
Провадження №: 2-а/743/50/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 травня 2016 року Ріпкинський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого-судді Сташківа В.Б.,
при секретарі Нерус Н.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в смт. Ріпки в залі суду справу
за адміністративним позовом ОСОБА_1
до Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду
України
про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
В травні 2016 р. ОСОБА_1 звернулась з адміністративним позовом до Ріпкинського об'єднаного управління ПФУ, в якому посилаючись на ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин), ст.. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.2 Закону України «Про оплату праці» та на те, що відповідач безпідставно відмовив у зарахуванні до заробітної плати, з якої обчислено її пенсію: суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, на те, що внесені законами зміни до статті 37 Закону «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії та суперечать положенням ст. 22 Конституції України, просила:
- визнати незаконними дії Ріпкинського об'єднаного управління ПФУ щодо відмови у перерахунку їй пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат відповідно до наданої нею довідок Відділу Держгеокадастру Ріпкинському районі Чернігівської області (реєстраційний індекс документів № У-74/0-20/6-16 від 14 квітня 2016) про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальне звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»;
- зобов'язати Ріпкинське об'єднане управління ПФУ провести перерахунок та виплату їй пенсії відповідно до довідок про складові заробітної плати (ф. №5-1 від 14.02.2011 року), а також довідки про складові заробітної плати (ф. №15-1 від 04.09.2013 року) за № У-74/0-20/6-16 від 14.04.2016 року з розрахунку 90% заробітної плати, з якої нараховується пенсія, починаючи з 15 квітня 2016 року (моменту подання заяви про її перерахунок), з включенням до розрахунку заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат.
10 травня 2016 року від Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України надійшло письмове заперечення проти позову, в якому вони просять відмовити в задоволенні позову у повному обсязі. В обґрунтування заперечень, посилаються:
- на те, що позивачка перебуває у них на пенсійному обліку та з 12.01.2008 р. отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу»;
- на те, що позивачка надала довідку встановленої фори, з відображенням всіх сум лише в квітні 2016 р., а до того жодного разу не зверталась з вимогами та скаргами до управління;
- на приписи ст..ст. 99, 100 КАС України;
- на те, що з 1 квітня 2015 р. набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. за № 213-VIII;
- на те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. за № 213-VIII у зв'язку з неприйняттям закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, з 1 червня 2015 р. втратили чинність;
- на те, що матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань є одноразовими виплатами і не зазначені в переліку складових заробітної плати, тому вони не включаються до заробітку, що враховується при призначенні (перерахунку) пенсії державним службовцям.
Оскільки сторони в судове засідання не з'явились, позивачка в адміністративному позові, а представник відповідача в письмовій заяві, просили розглядати справи у їх відсутність, суд виходячи з положень ч. 4 ст. 122 КАС України розглянув справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали даної справи та пенсійної справи на ОСОБА_1, суд приходить до такого висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в УПФУ в Ріпкинському районі (Ріпкинському об'єднаноому управління ПФУ) та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з 12.01.2008 р..
15 квітня 2016 р. ОСОБА_1 подала до Ріпкинського об'єднаного управління ПФУ заяву про перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат, для чого надала:
- довідки Відділу Держгеокадастру Ріпкинському районі Чернігівської області (реєстраційний індекс документів № У-74/0-20/6-16 від 14 квітня 2016) про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальне звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»;
- витяги з наказів про реорганізації Відділу Держкомзему у Ріпкинському районі Чернігівської області від 1 лютого 2013 р. № 183 та Відділу Держземагенства у Ріпкинському районі Чернігівської області від 15 лютого 2015 р. № 219.
Листом начальника Ріпкинського об'єднаного управління ПФУ від 20.04.2016 р. № 16/11/У-2, ОСОБА_1 було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з виходом на пенсію, з урахуванням наданих довідок, оскільки відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. за № 213-VIII у зв'язку з неприйняттям закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, з 1 червня 2015 р. втратили чинність.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ч.1 ст.1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час переведення позивачки на пенсію за віком по ЗУ «Про державну службу») пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Також перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (редакція ст.37-1 Закону України «Про державну службу» чинна на час переведення позивачки на пенсію за віком по ЗУ «Про державну службу»).
Згідно ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Із системного аналізу наведених норм законодавства можна зробити висновок, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат входять до системи оплати праці державного службовця, що враховується при обчисленні пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена і в постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року, яка згідно положень частини першої статті 244-2 КАС України є обов'язковою для застосування усіма судами України та усіма суб'єктами владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, в тому числі й для відповідача.
У довідках Відділу Держгеокадастру Ріпкинському районі Чернігівської області (реєстраційний індекс документів № У-74/0-20/6-16 від 14 квітня 2016) про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальне звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» вказано, що на всі виплати, включені у довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Законами України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для створення економічного зростання в Україні», та Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» внесені були зміни до ст. 37 Закону України "Про державну службу", згідно з якими пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Однак, суд зазначає, що внесені вказаними законами зміни до статті 37 Закону «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. При цьому, процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. за № 213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Між тим, пенсію згідно Закону України «Про державну службу» СУРЖИК Т.М. отримує з 15.06.2011 р., тобто, до внесення змін до Закону України "Про державну службу".
Отже, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Таким чином, ОСОБА_1 слід проводити перерахунок та виплату недоплаченої пенсії в розмірі 90 відсотків суми заробітної плати, оскільки на момент виходу її на пенсію - пенсія державним службовцям призначалася згідно з положеннями ст. 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 90%.
Вирішуючи питання про застосування Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих акті України щодо пенсійного забезпечення» у часі, суд виходить з того, що згідно:
- ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані; при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод;
- ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи;
- до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення від 08.11.2005 року «Кечко проти України», якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Суд зазначає, що на час призначення позивачці на пенсії згідно Закону України «Про державну службу» (з 12.01.2008 р.) у УПФУ в Ріпкинському районі була наявна інформація про нарахування та сплату страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування на суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат.
За таких обставин, суд вважає помилковими заперечення пенсійного органу про відмову в перерахунку пенсії про те, що пенсії в порядку та умовах, визначених на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. за № 213-VIII, раніше призначені пенсії не перераховуються.
При цьому, в даному випадку питання стосується перерахунку не у зв'язку зі зміною заробітної плати, а у зв'язку з неправильним розрахунком заробітної плати при призначенні та обчисленні пенсії. Право на врахування спірних сум у розрахунок заробітної плати у позивача виникло ще при призначенні пенсії.
За змістом ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунок призначеної пенсії при виникненні права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, у якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.
Враховуючи наведене в сукупності, зважаючи на дату звернення ОСОБА_1. (15.04.2016 р.) з заявою про проведення перерахунку до Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, з метою повного захисту прав позивачки, на підставі ст. 11 КАС України та задовольнивши позов в повному обсязі й визнавши протиправними дії Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1, зобов'язати Ріпкинське об'єднане управління Пенсійного фонду України районі провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», із розрахунку 90 % суми заробітної плати, з якої нараховується пенсія, починаючи з 1 квітня 2016 року (а не 15 квітня 2016 р., як просить позивачка), включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, за виключенням здійснених виплат за вказаний період.
На підставі ч. 1 ст. 94 КАС України, враховуючи те, що згідно з Законом України від 22.05.2015 р. № 484-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» з 1 вересня 2015 р. Пенсійний фонд України та його органи не звільняються від сплати судового збору, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 слід присудити судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України.
Керуючись ст.ст. 22, 58 Конституції України, ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин), п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 р. № 213-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", ст.ст. 40, 41, 45 Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №268 від 09 березня 2006 року, постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» №212 від 24 лютого 2003 року, ст.ст. 2, 6-12, 17-19, 69-71, 86, 105, 106, 158-163, 167, 183-2, 244-2, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправними дії Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Ріпкинське об'єднане управління Пенсійного фонду України провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», із розрахунку 90 % суми заробітної плати, з якої нараховується пенсія, починаючи з 1 квітня 2016 року, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, за виключенням здійснених виплат за вказаний період.
Присудити ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (Код ЄДРПОУ 40378544).
Постанова відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 186, ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Головуючий В.Б.Сташків