Постанова № 57921890, 13.05.2015, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
13.05.2015
Номер справи
686/5025/15-а
Номер документу
57921890
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 686/5025/15-а

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 травня 2015 року м. Хмельницький

Суддя Хмельницького міськрайонного суду Стефанишин С.Л., розглянувши в скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонд України у м. Хмельницькому про визнання протиправних дій та спонукання до вчинення дій, -

В С Т А Н О В И В:

Представник позивача ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонд України у м. Хмельницькому про визнання протиправних дій та спонукання до вчинення дій.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 04.03.2014 року по справі № 686/2398/15-а частково задоволено позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у м. Хмельницькому. Зобов`язано управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому поновити виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 04 серпня 2013 року. Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 06.05.2014 року постанову Хмльицьго міськрайонного суду Хмельницької області від 04.03.2014 року залишено без змін.

Листом № 662/Ф-12 від 27.10.2014 року Управлінням Пенсійного фонду надано довідку відповідно якої ОСОБА_1 до виплати нараховано пенсію в розмірі від 567,47 грн. до 628,27 грн. на місяць.

03.12.2014 року до УПФУ в м. Хмельницькому надано заяву (Додаток 2 до Порядку 22-1) про перерахунок пенсії ОСОБА_3 з 04.08.2013 року в розмірах довідно до чинного законодавства.

Листом № 791/ф-12 від 22.12.2014 року УПФУ в м. Хмельницькому повідомлено, що підстав для перерахунку пенсії відповідно чинного законодавства немає.

У зв'язку з вищевикладеним, позивач зазначає, що розуміння та тлумачення судового рішення на власний розсуд без врахування норм законодавства, що регулюють питання нарахування та виплати особі пенсії за віком, зневажання та порушення Конституційних прав громадянина України, внаслідок чого виплату пенсії здійснено в розмірі нижчому, ніж передбачено пенсійним законодавством.

Ухвалою суду від 19 березня 2015 року позовна заява в частині позовних вимог за період з 04.08.2013 року по 09.09.2014 року включно була залишена без розгляду.

Відповідачу були вручені копія ухвали про відкриття скороченого провадження разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів, після чого відповідачем до суду надані письмові заперечення проти позову, в яких він вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить відмовити в позові.

Суд вважає, що підстави для розгляду даної справи за загальними правилами адміністративного судочинства відсутні.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних мотивів.

Судом встановлено, що постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 04.03.2014 року по справі № 686/2398/15-а частково задоволено позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у м. Хмельницькому. Зобов`язано управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому поновити виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 04 серпня 2013 року.

Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 06.05.2014 року постанову Хмльицьго міськрайонного суду Хмельницької області від 04.03.2014 року залишено без змін.

Згідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як вбачається з наданої до суду довідки про розмір призначеної та фактично отриманої пенсії ОСОБА_1 було нараховано пенсію за період з серпня 2013 року по жовтень 2014 року зальна сума 9 268 грн. 87 коп.

У відповідності до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні діє принци верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституції України (стаття 19 ч.1 Конституції України).

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Тобто право на отримання пенсії в Україні є конституційним правом громадянина України.

Статтею 24 Конституції України передбачено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Статтею 64 Конституції України встановлено вичерпний перелік випадків, при яких допускається обмеження прав і свобод людини а саме: в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватись окремі обмеження прав і свобод людини із зазначеннями строку дії цих обмежень та визначено ряд прав і свобод, які не можуть бути обмежені за жодних обставин.

Виходячи зі змісту ст. 22 та ст. 64 Конституції України право громадян на соціальний захист, інші соціально-економічні права можуть бути обмежені у тому числі зупиненням дії законів (їх окремих положень) лише в умовах воєнного або надзвичайного стану на певний строк.

Стаття 1 Протоколу №12 до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод передбачає аналогічні положення недопущення дискримінації гарантованих законом прав, а саме здійснення будь-якого передбаченого законом права забезпечується без дискримінації за будь-якою ознакою, наприклад за ознакою статті, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національної меншини, майнового стану, народження або іншою ознакою.

У ч.3 ст.22 Конституції України проголошено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно до ч.1 ст.7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року (далі - Закон) загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами: рівноправності застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат та виконання обов'язків стосовно сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно до ч.3 статті 42 Закону, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановленого прожиткового мінімуму.

Стаття 43 Закону передбачає, що перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку у пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Також, згідно з розділом II Прикінцевих положень Закону України " Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - частиною 2 передбачено, що дія статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" поширюється на пенсіонерів, яким пенсію призначено до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до системного аналізу положень викладених у ст.ст. 28 та 42 Закону встановлено, що перерахунок (підвищення розміру) пенсії здійснюється органом Пенсійного фонду автоматично, не залежно від наявності заяви пенсіонера про перерахунок (підвищення) пенсії.

Разом з тим, відповідно до ст.46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідач в даному випадку, поновлюючи позивачу виплату пенсії мав здійснити її перерахунок відповідно до норм Конституції України, які мають пряму дію.

Таким чином, враховуючи, що Хмельницьким міськрайонним судом Хмельницької області було ухвалено помтанову про поновлення виплату пенсії позивачу на підставах, визначених пенсійним законодавством, а саме з 04.08.2013 року, яке не виконувалося в повному обсязі з вини відповідача, то приходить до висновку, що позовні вимоги позивача щодо визнання протиправними дій відповідача протиправними та зобов'язання здійснювати перерахунок івиплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 10.09.2014 року у розмірах відповідно чинного законодавства з урахуванням виплачених сум.

Керуючись ст.ст. 6, 8-11, 70, 71, 72, 86, 87, 98, 158-163, 167 КАС України, Законом України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», суд -

суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 про визнання протиправних дій та спонукання до вчинення дій - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому щодо не нарахування до виплати пенсії за віком ОСОБА_1 у встановленому законом розмірі.

Зобов`язати Управління Пенсійного України м. Хмельницького здійснити перерахунок і виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 10.09.2014 року у розмірах відповідно чинного законодавства з урахуванням виплачених сум.

Копії постанови невідкладно надіслати сторонам.

Постанова набирає законної сили у порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Вінницького апеляційного адміністративного суду.

Суддя: С. Стефанишин