Справа № 502/1295/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 січня 2016 року м. Кілія
Суддя Кілійського районного суду Одеської області Балан М. В.
розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом
ОСОБА_1
до
Управління Пенсійного фонду України в Кілійському районі Одеської області,
про
визнання противоправним та зобов'язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Кілійського районного суду Одеської області 23.06.2015 року з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Кілійському районі Одеської області про визнання противоправними дії Управління Пенсійного фонду України, зобов'язання провести перерахунок пенсії з 18.01.2013 року до дня подачі позову. Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що є інвалідом першої групи, як особа, яка постраждала внаслідок ЧАЕС 18.01.2013 року звернувся до відповідача з заявою про переведення з пенсії за віком на пенсію по інвалідності відповідно до ст. 50, ст. 54, ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в задоволенні якої відповідачем було відмолено. Дану відмову вважає неправомірною та просить визнати дії відповідача неправомірними, зобов'язати його призначити, провести перерахунок та виплату пенсії згідно ч. 1 ст. 50, ч.4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 18.01.2013 р.
Відповідач, Управління Пенсійного фонду України в Одеській області надало відповідні заперечення в яких зазначило, що ОСОБА_1, 18.01.2013 звернувся до Управління із заявою про проведення перерахунку пенсії. Однак, для проведення перерахунку позивачем разом з заявою не було надано довідку про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках (далі - Довідка). Про необхідність надання Довідки ОСОБА_1 було повідомлено листом від 08.04.2013 вих. № 1350/05. Також було поінформовано, що Управлінням направлено запити до Іванківської центральної районної лікарні та Чорнобильської центральної районної лікарні (від 26.04.2013 вих. № 1560/05) щодо надання довідки про заробіток (форма 3) за період роботи позивача в зоні відчуження з 26.04.1986 по 06.05.1986. Відповідно до пункту 8 Типового положення про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 № 886 (далі - Положення), регіональна комісія розглядає письмові заяви громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) і осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, про видачу довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у разі, коли підприємство, установу або організацію ліквідовано без правонаступника.
12.02.2015 року ОСОБА_1 звернувся до обласної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках Одеської обласної державної адміністрації із заявою про видачу Довідки. Згідно з пунктом 10 Положення, довідка про заробітну плату видається протягом п'яти робочих днів після підписання протоколу засідання регіональної комісії органом, яким вона утворена, завіряється печаткою цього органу і є підставою для розгляду органами Пенсійного фонду України питання проведення перерахунку пенсії. 12.02.2015 року за вх. № 6/В-2 разом із заявою про проведення перерахунку пенсії позивачем було надано до Управління Довідку. Розпорядженням 125818 від 18.02.2015 Управлінням було проведено перерахунок пенсії через зміну надбавки ОСОБА_1 (на підставі заяви від 12.02.2015 вх. № 6/В-2). Додатково листом від 18.02.2015 вх. № 479 Департаментом соціального захисту населення на адресу Управління була надіслана Довідка та витяг з протоколу засідання обласної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників в зоні відчуження в 1986-1990р.р. Одеської обласної державної адміністрації. У зв'язку з перерахунком розмір пенсії позивача складав 14484,49 грн. (лист від 24.03.2015 вих. № 9/В-2). Разом з тим, відповідно до статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
У зв'язку з вищенаведеним, пенсійна виплата ОСОБА_1 з 01.02.2015 складала 9490,00 грн.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік», прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2015 року - 949 гривень, з 1 вересня - 1074 гривні.
Розмір пенсії позивача станом на 01.01.2016 становить 10740 грн.
На підставі вищезазначеного, просить суд відмовити в задоволенні позовної заяви в повному обсязі.
Вивчивши матеріали справи та дослідивши наявні в справі письмові докази судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
З матеріалів справи вбачається та судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 с, виданим 29.11.2012 року Одеською державною адміністрацією.
18.01.2013 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Кілійському районі з заявою про переведення його з пенсії за віком на пенсію, як ліквідатора ЧАЕС, надавши при цьому відповідні довідки.
Листом від 24.03.2015 року за вих. № 3/В-2 Управління Пенсійного фонду України в Одеській області , повідомило, що йому відмовлено у перерахунку пенсії по інвалідності в розмірі фактичних збитків з 11.09.2012 року відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - як інваліду категорії 1 "Б" групи, в зв'язку з тим, що даний вид перерахунку з врахуванням наданих документів виявся недоцільним. Розмір перерахованої пенсії з 11.09.2012 року становив би - 1569,84 грн.
23.12.2014 року за вих. № Департамент соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації повідомив, що обласною комісією з визначенням даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках Одеською обласною адміністрацією від 20.11.2014 року (протокол № 8/14) прийнято рішення про видачу ОСОБА_1 довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках.
Відповідно Витягу з протоколу № 8 від 26.12.2014 року, ОСОБА_1 - учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1, виконував роботи в зоні відчуження на посаді виконуючого обов'язки головного лікаря Паришевської дільничої лікарні Чорнобильського району Київської області з 26.04.1986 року по 05.05.1986 року.
Згідно вказаної довідки про заробітну плату працівників в зоні відчуження в 1986-1990 роках, з 26.04.1986 року до 30.04.1986 року, ОСОБА_1 за місцем роботи в Парашевській дільничій лікарні мав тарифну ставку - 175 карбованців (основна), 77, 50 карбованців (додаткова заробітна плата за сумісництвом, за картковою справою заробітна плата в період з 26.04.1986 року по 30.04.1986 року та з 014.05.1986 року по 05.05.1986 року склала - 896, 17 карбованців.
Відповідно до п.17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій згідно ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 із змінами та доповненнями, до заяви про призначення пенсії за віком додається довідка про заробітну плату (дохід) особи, яка видається на підставі особових рахунків установою, де працювала особа. Якщо такі підприємства припинили своє існування, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств або архівними установами.
Відповідно до ст.49 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ч. 4 ст. 15 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Пунктом 2.10. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Відповідно до ст.46 ч.1 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно-забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по ІІ групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Статтею 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так як вказані норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» були чинні в період, що є предметом розгляду, при цьому закон має вищу юридичну силу, а тому, не дивлячись на існуючі постанови уряду, застосуванню підлягають норми закону, в зв'язку з чим пенсія позивача підлягає відповідному перерахунку з доплатою невиплаченої раніше пенсії.
Згідно ч.7 ст.9 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами при розрахунку державної та додаткової пенсії, передбачених ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений в Закону про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Також суд приходить до висновку, що законом не встановлюється ані строковість, ані обмеження у часі цих видів виплат. З самого визначення поняття пенсії випливає, що ці виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу. Цей вид виплат не є строковим, а тому не може бути призначений на якийсь строк. В цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін або строк, на який призначається пенсія, не може встановлюватися, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії.
Отже, виплату пенсії позивачу не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, оскільки б це обмежувало право позивача на отримання державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка повинна виплачуватися постійно, один раз на місяць протягом невизначеного часу та без встановлення будь-якого терміну або строку виплати пенсії.
Для вказаної категорії Чорнобильців (ліквідатори наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, які обов'язково визнані інвалідами) застосовується порядок обчислення пенсій, що регламентуєтьсяпостановою КМУ від 23.11.2011 року №1210. Даний Порядок визначає, що пенсії, за бажанням осіб, можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
На виконання делегованих повноважень Кабінет Міністрів України 23.11.2011 року прийняв постанову № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до п. 2 якої зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.
Порядок здійснення перерахунку пенсії із урахуванням заробітної плати за роботу в зоні відчуження визначається в залежності від категорії ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській катастрофі (1 категорія або ж 2-4 категорії).
Відповідно до ст.ст.83, 84, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статей 43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
Відповідно до ч. З ст. 2 КАС України до компетенції адміністративних судів віднесена перевірка, чи вчинені дії суб'єктом владних повноважень на підставі, у межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Згідно ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести та обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються. Таким чином, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити реалізацію громадянами своїх конституційних прав.
Відповідно до ст. 46 Конституції України Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пропрацювавши тривалий час на роботі з важкими умовами праці, які далися в знаки та відобразилися на здоров`ї, Позивач має законне право на державне пенсійне забезпечення за віком на пільгових умовах.
В зв`язку з вищевикладеним вимоги позивача про визнання неправомірною відмову про перерахунок існуючої пенсії та зобов'язання відповідача до вчинення відповідних дій по перерахунку пенсії в межах встановленого строку звернення до суду з даними вимогами є законними та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Під моральною шкодою, як слідує з Постанови Пленуму Верховного Суду України №4 від 31 березня 1995 року «Про судову практику по справах про відшкодування моральної шкоди», варто розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних або фізичних страждань або інших негативних явищ, заподіяних фізичній особі незаконними діями інших осіб».
Суд вважає, що позивачем не доведені моральні страждання, та не надано доказів, що призвели до моральних страждань.
Враховуючи викладене суд прийшов до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
На підставі викладеного та відповідно до положень ст. ст. 25, 33, 46 Конституції України, ст.ст.6-11, 71,99, 256 КАС України суд, -,
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кілійському районі Одеської області про визнання відмови противоправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Кілійському районі Одеської області провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 перерахунок та виплату пенсії з включенням до складу заробітної плати за період роботи у «Паришівській дільничій лікарні» з 26.04.1986 року по 05.05.1986 року, відповідно до довідки про заробіток для обчислення пенсії, виданої Одеською обласною адміністрацією з дня звернення з 18.01.2013 року.
В іншій частині вимог відмовити за безпідставністю.
Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Кілійський районний суд Одеської області апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення рішення та набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано.
Суддя Кілійського районного суду М. В. Балан