Справа № 492/510/16-а
Провадження №2а/492/18/16
У К Р А Ї Н А
АРЦИЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 травня 2016 року м. Арциз
Арцизький районний суд Одеської області у складі: головуючого - судді Крутової О. М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області про визнання дій протиправними, про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
19.04.2016 р. ОСОБА_1 (далі за текстом - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області (далі за текстом - УПФУ в Арцизькому районі Одеської області, відповідач) про визнання неправомірним та скасування рішення №16 УПФУ в Арцизькому районі Одеської області від 15.04.2016 р. щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної у розмірі 90 відсотків від посадового окладу, на підставі Постанови Кабінету Міністрів №505 від 31.05.2012 р. «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» у зв'язку зі збільшенням посадового окладу, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів»; про зобов'язання УПФУ в Арцизькому районі Одеської області провести перерахунок пенсії за вислугу років, виходячи з 90 відсотків від середнього заробітку і здійснити виплати, відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 04.09.2008 р. №502-VI, на підставі довідки виданої прокуратурою Одеської області №315 від 29.02.2016 р.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що є пенсіонером та перебуває на обліку в УПФУ в Арцизькому районі Одеської області, отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку. Згідно рішення УПФУ в Арцизькому районі Одеської області №16 від 15.04.2016 р., позивачу відмовлено у перерахунку пенсії.
Таким чином, позивач вважає, що дії УПФУ в Арцизькому районі Одеської області щодо відмови у перерахунку пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про прокуратуру» є протиправними та такими, що грубо порушують вимоги законодавства України та права громадянина України, гарантовані Конституцією.
Ухвалою Арцизького районного суду Одеської області від 20.04.2016 р. відкрито скорочене провадження.
11.05.2016 р. відповідач надав заперечення на адміністративний позов, в яких просив залишити позов без задоволення (а. с. 24, 25).
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню, при цьому суд виходить з наступного.
Позивач з 16.02.2002 р. перебуває на обліку в УПФУ в Арцизькому районі Одеської області та отримує пенсію, на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції чинній на момент звернення позивача за призначенням пенсії від 12.07.2001 р.
Згідно ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної за місяць до звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідності до ч. 3 ст. 50-1 закону України «Про прокуратуру», середньомісячна сума зазначених виплат за 24 та 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Коригування зазначених виплат проводиться шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. Посадовий оклад, надбавки за класний чин та вислугу років при призначенні пенсії враховуються в розмірах, встановлених на день звільнення з роботи, що дає право на даний вид пенсії.
Як вбачається з положень згаданої статті Закону, застосування коригування виплат перед виходом на пенсію з урахуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин дійсно повинно проводитися, але при призначенні пенсії, а не під час її перерахунку, як визначають відповідні положення ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Таким чином, перерахунок пенсії проводиться на підставі документів пенсійної справи та документів, додатково поданих пенсіонерами.
Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Зі змісту копії довідки, виданої прокуратурою Одеської області від 29.02.2016 р. за номером 315 вбачається, що заробітна плата старшого прокурора прокуратури з усіма надбавками та доплатами з 15.12.2015 р. склала 9 780,74 (дев'ять тисяч сімсот вісімдесят) гривень 74 копійки (а. с. 8).
Постановою Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 р. «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» передбачено підвищення оплати праці працівників прокуратури.
Як вбачається з матеріалів справи і зазначив відповідач у своїх запереченнях, позивачу неодноразово робився перерахунок пенсії, виходячи з 90 відсотків розміру середньої заробітної плати, як було передбачено ст. 50-1 закону України «Про прокуратуру» (а. с. 24).
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами.
Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається.
Крім того, відповідно до ст. ст. 22, 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Закон України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Таким чином, до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру», - не встановлюють.
Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, при розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір, встановлений згідно з ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 90 відсотків від суми місячного заробітку, після збільшення посадового окладу, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів».
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що відповідач неправомірно відмовив позивачу у перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної у розмірі 90 відсотків від посадового окладу, на підставі Постанови Кабінету Міністрів №505 від 31.05.2012 р. «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» у зв'язку зі збільшенням посадового окладу, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів».
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 частини 3 статті 2 визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пенсійний фонд України діє у відповідності до положення «Про Пенсійний фонд України» і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені у встановленому порядку його територіальні управління.
Територіальним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання позивача є Управління Пенсійного Фонду України в Арцизькому районі Одеської області, яке повинно перерахувати позивачу пенсію, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку, на підставі довідки про новий розмір посадового окладу на посаді прокурора району від 29.02.2016 р. за номером 315 та здійснити виплати зазначених коштів.
Згідно ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Також необхідно зазначити, що відповідно до рішення УПФУ в Арцизькому районі Одеської області №16 від 15.04.2016 р. про відмову в перерахунку пенсії, позов подано до суду в межах 6 (шості) місячного строку, передбаченого ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України (а. с. 11).
Таким чином, враховуючи викладене, з'ясувавши обставини справи, оцінивши надані докази, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 у повному обсязі.
Згідно з ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, стягнути з Державного бюджету України на користь позивача витрати по сплаті судового збору у розмірі 551,20 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 копійок.
Керуючись ст. ст. 22, 64 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», ст. ст. 6, 14, 71, 122, 159, 163, 167, 183, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області про визнання дій протиправними, про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області (рішення №16 від 15.04.2016 р.) щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, і/н НОМЕР_1), на підставі довідки виданої прокуратурою Одеської області за номером 315 від 29.02.2016 р., відповідно до Постанови Кабінету Міністрів №505 від 31.05.2012 р. «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» у зв'язку зі збільшенням посадового окладу, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, і/н НОМЕР_1), виходячи із 90 відсотків від середнього заробітку з 01.01.2016 р. та здійснити виплати, відповідно до ч. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», на підставі довідки, виданої прокуратурою Одеської області за номером 315 від 29.02.2016 р., відповідно до Постанови Кабінету Міністрів №505 від 31.05.2012 р. «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» у зв'язку зі збільшенням посадового окладу, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів».
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, і/н НОМЕР_1) витрати по сплаті судового збору у розмірі 551,20 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Арцизький районний суд Одеської області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 (десяти) днів з дня отримання її копії, з надісланням її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, у разі ж оскарження її в апеляційному порядку, ухвала суду апеляційної інстанції по цій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя О. М. Крутова