Справа № 462/5197/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 травня 2016 року Шевченківський районний суд м. Львова в складі:
головуючого судді Зими І.Є.
при секретарі Губач Х.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 до Управління праці і соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації , Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій протиправними, стягнення коштів, зобов"язання до вчинення дій ,-
в с т а н о в и в :
24.07.15 р. позивач звернувся до суду з заявою, в якій просив постановити рішення, яким визнати незаконними дії відповідача зі зменшення та припинення щомісячної адресної допомоги йому та відмову від виплати такої допомоги його неповнолітньому сину , як особам, що були переміщені з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання , в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг ; зобов»язати відповідача призначити позивачу щомісячну адресну допомогу відповідно до п. 3 Постанови КМ України № 505 від 01.10.14 р. , як працюючій особі за період з 19.11.14 р. по 18.05.15 р. та виплатити її ; зобов»язати відповідача призначити неповнолітньому сину позивача щомісячну адресну допомогу відповідно до п. 3 Постанови КМ України № 505 від 01.10.14 р. , як непрацездатній особі за період з 19.11.14 р. по 18.05.15 р. та виплатити її та стягнути з відповідача понесені позивачем судові витрати . Свої вимоги мотивує тим, що він є вдівцем та на його утриманні перебуває неповнолітній син - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. Позивач працював на посаді судді Антрацитівського міськрайонного суду Луганської області. З 19.11.14 р. він разом з дитиною зареєструвався як переселенець у м. Києві на АДРЕСА_1. До цього був зареєстрований у АДРЕСА_2. Після реєстрації у м. Києві, 20.11.14 р. він звернувся з заявою до відповідача про виплату щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються ,з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Проте їм було неправомірно відмовлено . Він неодноразово звертався в подальшому із заявами про роз»яснення підстав такої відмови, проте його доводи не були прийняті до уваги. Відтак просив задовольнити його вимоги.
Від позивача поступила заява про розгляд справи у його відсутності.
Від відповідача - Управління праці і соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації поступили письмові пояснення на позов з клопотанням розглядати справу у відсутності представника.
Від Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних
виплат в адресу суду поступило письмове заперечення на позов з клопотанням розглядати справу у відсутності представника.
Дослідивши матеріали справи, з»ясувавши дійсні обставини, суд приходить до висновку про наступне.
Судом встановлено, що Указом Президента від 07.11.13 р. ОСОБА_1 був призначений на посаду судді Антрацитівського міськрайонного суду Луганської області. З долученої до матеріалів справи копії довідки від 19.11.14 р. за № НОМЕР_1 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції вбачається, що ОСОБА_1 разом з неповнолітнім ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 перемістилися з тимчасово окупованої території та проживають за адресою АДРЕСА_1. Позивач є батьком неповнолітнього ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_1, що стверджується копією свідоцтва про народження дитини , що долучена до матеріалів справи ( а.с 4 зв.)
Пунктом 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг врегульовано, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців. Згідно пункту 3-2 Порядку якщо дитина переміщується з тимчасово окупованої території України, району проведення антитерористичної операції або населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, без супроводу батьків або осіб, які їх замінюють, грошова допомога виплачується їй за зверненням: баби, діда, повнолітніх сестри, брата, мачухи, вітчима, які безпосередньо здійснюють догляд за дитиною без спеціальних на те повноважень.
З долучених до матеріалів справи копії особової справи учня ОСОБА_2 , довідки СЗШ 1-111 ступенів-ліцею Відділу освіти Гайсинської райдержіадміністрації вбачається, що неповнолітній син позивача є напівсиротою ( мати дитини померла у ІНФОРМАЦІЯ_4 ) , з серпня 2014 року навчається у вказаному закладі та постійно проживає з бабусею - ОСОБА_4 за адресою АДРЕСА_3. ОСОБА_4, як особа, що теж переміщена з тимчасово окупованої території , що стверджується довідками ( а.с.82) має право на подачу заяви про отримання адресної допомоги для покриття витрат на проживання. З наведеного вбачається, що у спірний період позивач не проживав зі своїм неповнолітнім сином. Між тим, надаючи інформацію для отримання спірної виплати ОСОБА_1 зазначав адресу реєстрації дитини, як адресу її фактичного проживання.
Порядок визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг . Тобто передбачає соціальні виплати адресного характеру. Сам по собі факт переміщення особи з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції та наявність у неї неповнолітньої дитини, , не є підставою для отримання адресної допомоги на покриття витрат на проживання дитини.
Враховуючи наведене, суд вважає безпідставними вимоги позивача щодо призначення щомісячної адресної допомоги неповнолітній дитині позивача відповідно до п. 3 Постанови КМ України № 505 від 01.10.14 р.
Як вбачається з пояснень на позов , що надійшли від Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат , позивач на підставі Постанови КМ України № 505 від 01.10.14 р. « Про надання щомісячної адресної допомоги переміщеним особам для покриття витрат на проживання , в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» у період з 20.11.14 р. по 19.01.15 р. отримував допомогу як працездатна непрацююча особа у розмірі 442 грн. З 20.01.15 р. по 19.03.15 р. спірна виплата проводилась відповідно у розмірі 221 грн., а в подальшому була припинена з підстав п. 7 постанови. Аналогічна підстава для виплати адресної допомоги переміщеним особам зазначена і у поясненні на позов, що надійшов від Управління праці та соцзахисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 1 Закону України « Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.14 р. № 1706-У11, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Факт внутрішнього переміщення , як це врегульовано ч. 1 ст. 4 Закону підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, копія якої міститься в матеріалах справи.
Підставою для припинення спірних виплат відповідачі зазначають п. 7 Постанови. Відповідно до п. 7 Постанови якщо у складі сім»ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку , які не працевлаштувались, в тому числі за сприяння державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції чи населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім»ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.
Між тим, як вбачається з долученої до матеріалів справи копії Указу Президента від 07.11.13 р. № 620/2013 позивач був призначений на посаду судді Антрацитівського міськрайонного суд Луганської області. На підставі Указу Президента України від 26.09.15 р. ОСОБА_1 переведений на посаду судді Залізничного райсуду м. Львова. З наведеного випливає , що на момент проведення спірних виплат ОСОБА_1 був працездатною працюючою особою та на нього не може поширюватись вимога п. 7 Постанови.
Враховуючи наведене, суд вважає підставною вимогу позивача в частині зобов»язання Управління праці і соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації призначити позивачу щомісячну адресну допомогу відповідно до п. 3 Постанови КМ України № 505 від 01.10.14 р. , як працюючій особі за період з 19.11.14 р. по 18.05.15 р. , виплату якої з врахуванням вже отриманих позивачем коштів в подальшому буде проведено Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення.
В силу дії ст.94 КАС України до стягнення з Державного бюджету України підлягають судові витрати в користь позивача, сплачені ним при подачіпозову.
Керуючись ст.ст. 11, 159, 160 ч. 3 , 161 КАС України , Законом України « Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», , Постановою КМ України № 505 від 01.10.14 р. « Про надання щомісячної адресної допомоги переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг «, Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, суд, -
п о с т а н о в и в :
Позов задовольнити частково.
Зобов»язати Управління праці і соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації призначити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу відповідно до п. 3 Постанови КМ України № 505 від 01.10.14 р. , як працюючій особі за період з 19.11.14 р. по 18.05.15 р.
Зобов»язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу відповідно до п. 3 Постанови КМ України № 505 від 01.10.14 р. , як працюючій особі за період з 19.11.14 р. по 18.05.15 р. з врахуванням отриманих ним коштів.
В решті вимог відмовити за безпідставністю.
Стягнути за рахунок коштів Державного бюджету України ( УДКСУ у Печерському районі м. Києва, код 38004897, банк ГУ ДКСУ у м. Києві, код банку 820019, р/р 31211206781007, код класифікації 22030101) на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 73 грн. 08 коп.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до протягом десяти днів з моменту отримання її копії через Шевченківський райсуд м. Львова .
Суддя І. Є. Зима