Справа № 640/6715/16-а
н/п 2-а/640/141/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.05.2016 року Київський районний суд м. Харкова у складі головуючого судді Чередник В.Є., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити певні дії, -
Встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», що діяла станом на 14.09.2014 року у розмірі 70% місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-125 від 19.02.2016 без обмежень максимального розміру, скасувати рішення відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», що діяла станом на 14.09.2014 року у розмірі 70% місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-125 від 19.02.2016 року без обмежень максимального розміру, а також зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», що діяла станом на 14.09.2016року у розмірі 70% місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-125 від 19.02.2016року без обмежень максимального розміру пенсії та здійснити виплати зазначених коштів з 01.01.2016 року, оскільки згідно з постановою КМУ №1013 від 09.12.2015року підвищення посадових окладів працівників органів прокуратури здійснюється з 01.12.2015 року.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що з вересня 2014 року отримує пенсію за вислугою років згідно із Законом України «Про прокуратуру». Пенсія нарахована з посади заступника прокурора Харківської області у розмірі 70% від суми місячної заробітної плати згідно із ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії. 01.03.2016 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі постанови КМУ №1013 від 09.12.2015р., якою підвищено посадові оклади працівників органів прокуратури. Рішенням управління ПФУ в Київському районі м.Харкова від 09.03.2016року № 31 йому відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. про скасування норм щодо пенсійного забезпечення зазначеної категорії працівників з 01.06.2015 р.
Позивач вважає дії органів Пенсійного Фонду неправомірними у зв'язку з відсутністю підстав для відмови у перерахунку пенсії, оскільки на час призначення пенсії вимоги ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789 від 05.11.1991року щодо питань пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури встановлювали, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, і, відповідно, до ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи громадян гарантуються і не можуть бути скасовані, а тому норми Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015року про скасування норм щодо пенсійного забезпечення для прокурорський працівників з 01.06.2015року не можуть бути застосовані до пенсії, яка призначена 08.09.2014року.
Відповідно до ч.1 п. 2 ст.183-2 КАС України розгляд даної адміністративної справи проведений у скороченому провадженні, яке застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідач, управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова, надав до суду заперечення, в яких просив відмовити у задоволенні позову посилаючись на те, що вимоги ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у частині права працівників прокуратури на перерахунок раніше призначених пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій працівників, втратили чинність на підставі Закону України №76 від 28.12.2014 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів», і зараз викладена у новій редакції, згідно якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Крім того, пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України №213 від 24.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» встановлюється, що з 01.06.2015року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Також посилається на те, що Законом України від 24.12.2015року №911 внесені зміни до ст.86 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до яких максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, з 01.01.2016р. по 31.12.2016р. максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740грн.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що з 08 вересня 2014 року позивач отримує пенсію за вислугою років, призначену згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789 від 05.11.1991р., в розмірі 70% від заробітної плати.
У зв'язку з підвищенням працівникам прокуратури заробітної плати позивач 01.03.2016 року звернувся до управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м.Харкова із заявою про перерахунок пенсії на підставі постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 року.
Рішенням управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м.Харкова від 09.03.2016року № 31 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії на підставі на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VII від 02.03.2015року у зв'язку із скасуванням з 01.06.2015 року норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія/щомісячне грошове утримання призначаються (перераховуються) відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Не погодившись з таким рішенням позивач звернувся до суду.
Пенсійне забезпечення прокурорів та слідчих на час звернення позивача за призначенням пенсії, тобто станом на 08.09.2014р., здійснювалось відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. На підставі цієї статті ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугою років з розрахунку 70% від суми місячної заробітної плати.
Згідно ч.13 ст.50-1 вищевказаного Закону, обчислення пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Частиною 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Відповідно до ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи громадян гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно із ч.1 ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 року у справі №21-348а1 дійшов правового висновку, що процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч.13 та 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" .
Положеннями статті 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01.06.2015 року, скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.
Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України № 21З-УІІІ від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є чч.13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 2 13-УІІІ від 02.03.2015 р. не зазнали.
Дія положень Закону України від 24.12.2015року №911, на які посилається відповідач, щодо визначення максимального розміру пенсії, застосовується лише до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року. Отже, положення цього ж Закону щодо тимчасового, з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року обмеження максимального розміру пенсії у сумі 10740 грн. не можуть застосовуватись до пенсії позивача, призначеної 08.09.2014 року і законних підстав для обмеження розміру пенсії позивача не має.
Конституційний суд України у рішенні № 8-рп/2005 від 11.10.2005року чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження, а саме: звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики.
Відповідно до пункту 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8 має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідності Конституції та у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, як акт прямої дії.
Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч. 3 ст. 8 КАС України, звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України, гарантується.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено право позивача на перерахунок пенсії, рішення відповідача є неправомірним, тому позовні вимоги підлягають задоволенню, у зв'язку з чим суд визнає неправомірним дії управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Харкова, скасовує рішення про відмову у перерахунку пенсії позивачу, зобов'язує відповідача провести перерахунок пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», що діяла на час звернення позивача за призначенням пенсії, тобто станом на 08.09.2014 року, у розмірі 70% місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-125 від 19.02.2016року, але не станом на 14.09.2014 р. як помилково просить позивач, так як судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся за призначення пенсії саме 08.09.2014 р.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст.8, 159-163, 167, 183-2 КАС України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 (в редакції Закону №2663-111 на 08.09.2014), суд, -
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м.Харкова щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», що діяла станом на 08.09.2014року у розмірі 70% місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-125 від 19.02.2016року без обмежень максимального розміру.
Скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова від 09.03.2016року № 31 щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», що діяла станом на 08.09.2014 року у розмірі 70% місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-125 від 19.02.2016року без обмежень максимального розміру.
Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м.Харкова провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», що діяла станом на 08.09.2014року у розмірі 70% місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-125 від 19.02.2016 без обмежень максимального розміру пенсії та здійснити виплати зазначених коштів з 01.01.2016 року, оскільки згідно з постановою КМУ №1013 від 09.12.2015року підвищення посадових окладів працівників органів прокуратури здійснюється з 01.12.2015 року.
Стягнути з держави на користь ОСОБА_1судовий збір в сумі 551 грн.21 коп.
Апеляційна скарга може бути подана до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Суддя -