Постанова № 57911829, 31.03.2016, Лисичанський міський суд Луганської області

Дата ухвалення
31.03.2016
Номер справи
415/1129/16-а
Номер документу
57911829
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У.н.415/1129/16-а

Н.п. 2-а/415/37/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

в порядку письмового провадження

31.03.16 року м. Лисичанськ

Суддя Лисичанського міського суду Луганської області Чернобривко Л.Б. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про оскарження дії суб»єкта владних повноважень, зобов»язання до перерахунку та виплати пенсії,

в с т а н о в и в :

Позивач звернулась з уточненим позовом до відповідача про оскарження дій суб'єкта владних повноважень, зобов'язання до перерахунку та виплати пенсії посилаючись на те, що вона перебуває на обліку в Управління ПФУ м. Лисичанська з 04.05.2006 року. Позивачу призначена пенсія за віком, як державному службовцю при загальному стажі роботи 36 років 02 місяці 27днів та стажі роботи на державній службі 11років 10 місяців 06 днів, із заробітної плати 1598грн.94 коп. в розмірі 81% посадового окладу. 25.06.2007 року пенсія перерахована із заробітної плати 2338,78 грн. в розмірі 81% посадового окладу 06.03.2008 року пенсія перерахована із заробітної плати 2825,62 грн. в розмірі 81% посадового окладу.

При призначенні пенсії як державному службовцю не були враховані указані в довідці про складові заробітної плати «інші виплати». На подану з цього приводу заяву отримала відмову, з посиланням на постанову КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1, затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Пунктом 1 Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні знання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарних місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

В редакції Закону, що діяв на час призначення пенсії : пенсія державним службовцям призначається в розмірі до 90% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов»язкове соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року -страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80% заробітної плати працюючого держаного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 - стразові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування . Їй призначена пенсія в розмірі 81% суми заробітної плати.

Закон України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій.

За період роботи з 01.04.2004 року по 31.03 2006 року їй були нараховані інші виплати , на які нараховані страхові внески на пенсійне страхування : матеріальна допомога до відпустки на оздоровлення-1693,92 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 3277,92 грн.

В уточненій позовній заяві просила визнати незаконними дії УПФУ в м. Лисичанську щодо не включення до складової заробітної плати при розрахунку пенсії державного службовця інших виплат. Зобов»язати відповідача включити до складової заробітної плати про розрахунку пенсії державного службовця визначені у довідці про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» ( з додатками) в розмірі 81% заробітної плати, здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 04.05.2006 року з урахуванням інших виплат, визначених у довідці про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (з додатками) в розмірі 81% заробітної плати. Стягнути з відповідача на її користь судовий збір в сумі 551,20 грн.

До початку судового засідання від сторін надійшли заяви про розгляд справи без їх участі.

Відповідно до ст. 122 ч. 3 КАС України у разі надходження від усіх осіб, які беруть участь у розгляді справи, клопотання про розгляд справи без їхньої участі, розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження.

За таких обставин можливо розглядати справу у порядку письмового провадження.

Представник відповідача у письмових заперечення на позов посилалась на те, що позивач перебуває на обліку в УПФУ в м. Лисичанську з 04.05.2006 року та отримує пенсію за віком, як державний службовець згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» при загальному стажі роботи 36 років 02 місяці 27 днів та стажі роботи на державній службі 11 роки 10 місяці 06 днів, оклад 1598,94 грн. Складові заробітної плати : посадовий оклад - 518грн; надбавка за ранг (РПС 3) -110грн; надбавка за вислугу років (20%0 - 125 ,60грн; надбавка за особливі умови праці (50%0 -196,21 грн.; надбавка за високі досягнення у праці (50%) -36,75грн.; премія-48,00 грн.; надбавка за особливі умови праці (100%) - 564,38 грн.; всього - 1598,94 грн. Загальний відсоток розрахунку пенсії від заробітку -81%. Основний розмір т пенсії від середнього заробітку - 1295,14 грн.

06.08.2008 року позивачка звернулась з заявою про перерахунок пенсії та надала довідку про заробітну плату , яка склала - 2825,62 грн. Складові заробітної плати : посадовий оклад - 1151,00 грн.; надбавка за ранг (РПС 3) 110,00 грн.; надбавка за вислугу років (20%) - 252,20 грн.; надбавка за високі осягнення або за виконання особливо важливої роботи ( 50%) - 756,60 грн.; премія - 555,82 грн.; всього 2825,62 грн. Загальний відсоток розрахунку пенсії від заробітку - 81%. Основний розмір пенсії від середнього заробітку з 01.02.2008 року склав - 2288,75 грн.

Згідно ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено , що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, які передбачені постановою КМУ № 865. Оскільки діючим законодавством не передбачено враховувати для призначення (перерахунку) пенсії інші виплати, а саме грошові винагороди державному службовцю за сумлінну безперервну працю, допомогу на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексації, то вбачається, що позивач, звертаючись до суду не врахував того, що Законом України «Про державну службу» чітко передбачено, з чого саме складається заробітна плата державних службовців, з якої обчислюється пенсія.

Позовні вимоги є необґрунтованими, оскільки здійснити перерахунок пенсії позивачці можливо лише враховуючи заробіток, який складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років. Також просить застосувати до позову шестимісячний строк для звернення за суду за захистом прав, свобод та інтересів з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Дослідивши наявні в матеріалах письмові докази, встановивши на їх підставі фактичні обставини та характер спірних правовідносин між сторонами спору, визначивши правові норми, що підлягають застосуванню, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню у повному обсязі з огляду на наступне.

Задовольняючи позовні вимоги частково суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строк звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом свої прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який , якщо не встановлено інше, обчислюється з дня , коли особа дізналася, або повинна буда дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Позивачка звернулась з адміністративним позовом до суду про порушення своїх прав та в уточненому позові просила зобов»язати зробити перерахунок її пенсії з 04.05.2006 року , тобто з моменту її призначення, але не навела доказів про поважність причин пропуску встановленого законом строк звернення до суду та не просила з цього приводу поновити такий строк. Тому суд вважає , що в частині періоду перерахування та виплати пенсії державного службовця позовні вимоги слід визначити 01 вересня 2015 року.

Із копії пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 серія НОМЕР_2вбачається, що ОСОБА_1 призначена пенсія ( а.с.5).

02.03.2016 року вона звернулася до УПФУ в м. Лисичанську з заявою про перерахунок раніше нарахованої пенсії з квітня 2016 року ( а.с.6) Листом від 10.03.2016 року № 48/Г-7 ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням «інших виплат»( а.с.7)

Із довідки від 16.03.2016 року № 10/12-09-05/03 вбачається, що ОСОБА_1 працювала в Державній податковій інспекції у м. Лисичанську на посаді головного державного податкового ревізора-інспектора і інші виплати за період з 01.04.1004 року по 31.03.2006 року становили 4971,84 грн. , а саме: липень 2004 року -238грн.( матеріальна допомога на оздоровлення, наказ ДПІ в м. Лисичанську від 06.07.2004 р. № 55-в); червень 2005 року -1455,92 грн.(матеріальна допомога на оздоровлення, наказ від 25.06.2005р. № 49-в); вересень 2005р.-400,00 грн.( матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, листа ДПА в Луганській області № 14757/05-44 від 16.09.2005р.); жовтень 2005 р.- 1111,43 грн.( матеріальна допомога для вирішення соціальних питань, лист ДПА в Луганській області № 14757/05-44 від 16.09.2005 р.); березень 2006 р.- 1766,49 грн. ( матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань , наказ № 7-ф від 21.03.2006р.) ( а.с.8)

Довідка про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.03.2016 року № 9/12-09-05/20 підтверджує, що ОСОБА_1 за період з 01 квітня 2004 року по 31 березня 2006 року нараховувались та виплачувались надбавки, премії та інші виплати ( а.с. 9)

Виходячи з наступного слід визнати незаконними дії відповідача щодо не включення до складової заробітної плати при розрахунку пенсії державного службовця інших виплат.

Відповідно до ч. 5 ст. 37 Закону України «Про державну службу» визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому КМУ. Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Судом встановлено, що постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної та додаткової заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагороди за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно зі ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на держаній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг проводиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 р. - 20, понад 15 р. - 25, понад 20 р. - 30, понад 25 р. - 40% відсотків. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановлено ст. 26 Закону України «Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями,- у розмірі 80% відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Ст. 40 цього Закону передбачено, що з заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 р. №865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь - які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Суд вважає, що інші виплати, а саме: в липні 2004 року -238грн. матеріальна допомога на оздоровлення; в червені 2005 року -1455,92 грн. матеріальна допомога на оздоровлення; у вересні 2005р.-400,00 грн. матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань; у жовтні 2005 р.- 1111,43 грн. матеріальна допомога для вирішення соціальних питань; у березні 2006 р.- 1766,49 грн. матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань , нараховувалися та виплачувались позивачці під час її роботи на посаді державного службовця, тому повинні включатися в заробітну плату для розрахунку пенсії.

На всі вказані складові заробітної плати нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування , тому суд вважає, що відповідачем при розрахунку розміру пенсії позивача до складових заробітної плати безпідставно не включено інші виплати.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку їм пенсій, встановлені Законом України «Про державну службу». Таким чином, чинне законодавство відносить до складу заробітної плати також інші виплати.

Суд вважає надані позивачем докази достатніми та переконливими.

На підставі вищевказаного, керуючись Законом України «Про державну службу», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст. 2, 11, 159-163 КАС України,

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про оскарження дії суб»єкта владних повноважень, зобов»язання до перерахунку та виплати пенсії задовольнити частково.

Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську щодо не включення до складової заробітної плати при розрахунку пенсії державного службовця інших виплат.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську включити до складових заробітної плати при розрахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 «інші виплати», визначені у довідці про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (з додатками) в розмірі 81%.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 01 вересня 2015 року з урахуванням інших виплат, визначених у довідці про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (з додатками) у розмірі 81%.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Лисичанський міський суд шляхом подання апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя Л.Б.Чернобривко