233 № 233/1800/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2016 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі: головуючого судді Каліуш О. В., за участі секретаря Мазепа Н.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Костянтинівка справу адміністративної юрисдикції за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
12 квітня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, в якому просив визнати рішення відповідача від 04.12.2015 року щодо відмови у врахуванні при призначенні пенсії довідки про заробітну плату № 838 від 17.06.2010 року, яка видана ліквідатором ДП «Завод Автоскло ім. К.Т. Бондарева» незаконним та скасувати його; зобов'язати відповідача призначити йому пенсію з урахуванням довідки про заробітну плату № 838 від 17.06.2010 року, яка видана ліквідатором ДП «Завод Автоскло ім. К.Т. Бондарева» з 19.09.2015 року, здійснивши її перерахунок та виплату, посилаючись на те, що він перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії за віком з 19 вересня 2015 року. При призначенні пенсії відповідачем не була врахована довідка про заробітну плату № 838 від 17.06.2010 року, видана ліквідатором ДП «Завод Автоскло ім. К.Т. Бондарева», про що видане рішення від 04.12.2015 року, з яким він не погоджується.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, надавши суду заяву про повне підтримання заявлених позовних вимог та про розгляд справи у його відсутність. Також позивач надав суду письмові пояснення на заперечення відповідача проти позову, в яких зазначив, що доводи відповідача щодо можливої невідповідності вказаних у довідці № 838 від 17.06.2010 року сум його заробітної плати жодним доказом не підтверджені та є припущенням відповідача. Неможливість проведення відповідачем перевірки вказаних у довідці № 838 даних не є законодавчо визначеною підставою для неврахування довідки № 838 від 17.06.2010 року при обчисленні пенсії.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надавши суду заяву про розгляд справи у його відсутність, а також письмові заперечення на позовну заяву ОСОБА_1, в яких зазначив, що ОСОБА_1 15 вересня 2015 року звернувся до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії за віком список № 2 за ст. 13 п. «а» Закону України «Про пенсійне забезпечення». До заяви ОСОБА_1 додав довідку від 17.06.2010 року № 838 про заробітну плату за період з 01.01.1988 року по 31.12.1992 року, надану заводом «Автоскло» ім. К.Т. Бондарева. Статтею 40 п. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі змінами з 01.10.2011 року) передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 01 січня 2016 року або у разі, якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року. Рішенням від 04.12.2015 року не врахована при призначенні пенсії за віком довідка про заробітну плату від 17.06.2010 року № 838, що видана заводом «Автоскло» ім. К.Т. Бондарева на ім'я ОСОБА_1 за період з 01.01.1988 року по 31.12.1992 року, через те, що не має можливості перевірити факт достовірності вказаних сум у зв'язку із відсутністю первинних документів відповідно до ст. 40 п.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (із змінами з 01.10.2011 року). Просив відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі.
Дослідивши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що 15 вересня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії за віком. Позивачем разом з заявою та іншими документами було надано: довідку № 838 від 17.06.2010 року про заробітну плату для обчислення пенсії за період з 01.01.1988 року по 31.12.1992 року, видану ліквідатором ДП «Завод Автоскло ім. К.Т.Бондарева» на підставі особових рахунків у відповідності до п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок №22-1) (в редакції на час надання довідки).
Відповідно до записів трудової книжки позивач працював на Костянтинівському заводі «Автоскло» (ДП «Завод Автоскло ім.. К.Т.Бондарева») у період з 14.04.1982 року по 06.11.1993 року на різних посадах (а.с.9-20).
Костянтинівським об'єднаним управління Пенсійного фонду України Донецької області на підставі заяви про призначення пенсії та наданих документів, призначено позивачу пенсію за віком за списком № 2 з 19 вересня 2015 року.
04 грудня 2015 року відповідачем прийнято рішення, яким відповідно до п. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивачу відмовлено у зарахуванні довідки про заробітну плату № 838 від 17.06.2010 року, видану заводом «Автосколо» на ім'я ОСОБА_1, так як не має можливості перевірити факт достовірності нарахованих сум (а.с.7).
Даючи оцінку спірному рішенню від 04 грудня 2015 року суд дійшов таких висновків.
Статтею 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV (далі Закон № 1058), передбачено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Відповідно до 1 ст.40 Закону № 1058, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Відповідно ч. 1 ст. 65 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII), середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до ст. 66 Закону Закон № 1788-XII, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону № 1058, визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону № 1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно ч. 5 ст. 45 Закону № 1058-IV, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-IV регулює Порядок № 22-1.
За приписами п. 4 та п. 5 Порядку № 22-1, звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинена робота на час звернення за пенсією чи продовжується. Днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший. У разі, якщо до заяви про призначення, відновлення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис.
Відповідно до п.п. «в» п.7 Порядку № 22-1, довідка про заробітну плату особи (додаток 1) за період страхового стажу до 01.07.2000, а починаючи з 01.07.2000 індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно із додатком 2, додатком 3.
За приписами п. 17 Порядку № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Відповідно до п. 37 Порядку № 22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, відстрочку часу її призначення, перерахунок та відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 4).
Згідно п. 38 Порядку, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: а) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; б) здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів; в) перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження; г) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 6), копія якої зберігається у пенсійній справі. Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
За приписами статті 101 Закону Закон № 1788-XII, органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її. Відповідно до п. 39 Порядку № 22-1, не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Аналізуючи зазначені норми, суд зазначає, що підставою для проведення розрахунку заробітної плати при призначені пенсії є первинні документи про нараховану такої заробітну плату. Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємствами відповідно до первинних документів. Якщо такі підприємства ліквідовані або припинили своє існування то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Довідка № 838 від 17 червня 2010 року про заробітну плату для обчислення пенсії за період 1988-1992 роки на ім'я ОСОБА_1, видана ліквідатором ДП «Завод Автоскло ім. К.Т.Бондарева».
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 25 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 14.05.1992 № 2343-XII (в редакції на час надання довідки), ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута. З дня призначення ліквідатора до нього переходять права керівника (органів управління) юридичної особи - банкрута.
Таким чином, вказана довідка видана належною особою, яка за приписами законодавства на час видачі мала відповідні права. Тобто, вказана довідка повністю відповідає вимогам Закону № 1058-IV та Порядку №22-1 і повинна прийматися до розрахунків пенсії позивача.
Відповідачем в оскаржуваному рішенні від 04.12.2015 року не вказано, з яких підстав виникли сумніви в достовірності видачі позивачу довідки ДП «Завод Автоскло ім. К.Т. Бондарева» та не зазначено жодного доказу на підтвердження таких сумнівів.
Крім того, як зазначено вище, за приписами статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п.38 Порядку 22-1, відповідач має право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Проте, як вбачається з матеріалів справи відповідач зазначеним правом щодо здійснення перевірки не скористався та прийняв рішення без належного обґрунтування з порушенням вимог Порядку 22-1. Відповідачем не надано жодного доказу щодо здійснення перевірки (акт, запити тощо), хоча за вимогами частини 2 статті 71 КАС України саме відповідач як суб'єкт владних повноважень повинен довести суду правомірність свого рішення про відмову у зарахуванні для призначення пенсії позивачу довідки № 838 від 17.06.2010 року, видану ліквідатором ДП «Завод Автоскло ім. К.Т. Бондарева».
За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність у відповідача підстав не приймати вказану довідку при призначенні пенсії позивачу відповідно до Закону № 1058-IV та Порядку №22-1, а тому відмова відповідача у зарахуванні довідки про заробітну плату № 838 від 17.06.2010 року є неправомірною.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що рішення відповідача від 04 грудня 2015 року слід визнати протиправним та скасувати його, а також зобов'язати відповідача здійснити з 19 вересня 2015 року перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням довідки про заробітну плату № 838 від 17.06.2010 року, виданої ліквідатором ДП «Завод Автоскло ім К.Т. Бондарева».
Тож, позов слід задовольнити у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 04 грудня 2015 року щодо відмови ОСОБА_1 у врахуванні при призначенні пенсії довідки про заробітну плату № 838 від 17.06.2010 року, виданої ліквідатором ДП «Завод Автоскло ім. К.Т. Бондарева».
Зобов'язати Костянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити з 19 вересня 2015 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки про заробітну плату № 838 від 17.06.2010 року, виданої ліквідатором ДП «Завод Автоскло ім. К.Т. Бондарева».
На постанову до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області може бути подана апеляція протягом 10 днів з дня її проголошення.
Суддя: О.В. Каліуш