20.05.2016
227/880/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2016 року м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Мавроді Р.Ф.
при секретарі Овчинніковій Ю.О.
за участю:
позивача ОСОБА_1
представників відповідача Бібля В.В., Єрастової Т.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради Донецької області про зобов'язання вчинити певні дії , -
В С Т А Н О В И В:
02 березня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Добропільського міськрайонного суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради Донецької області ( далі УСЗН) про зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування своїх вимог позивач вказав, що з 15 жовтня 2014 року перебуває на обліку як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції та має статус, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та статус інваліда війни 3 групи. На підставі ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу» він має право щорічно забезпечуватися путівками для санаторно-курортного лікування та відпочинку та отримувати пільги з оплати проїзду до санаторно-курортного закладу шляхом отримання в органах соціального захисту, де він перебуває на обліку відповідних талонів. До 15.10.2014 року він постійно проживав у м. Донецьк та перебував на обліку в УПТСЗН Київської районної ради м. Донецька. Останній раз він отримував вказані талони на пільговий проїзд у 2008 році, які надавалися одноразово на 5 років та скористався ними у повному обсязі у 2013 році. У зв'язку з проведенням активних бойових дій, був вимушений разом із сім'єю тимчасово переїхати в м. Білицьке Добропільського району Донецької області. За постійним місцем реєстрації в м. Донецьку більше він талонів не отримував. В подальшому він неодноразово звертався до відповідача з проханням надати йому чергові талони на пільговий проїзд, але ж отримував відмову з вимогою документально підтвердити, що в УТСЗН Київської районної ради м. Донецька у 2014 році він не отримував вказані талони. Його змушували їхати до окупованого Донецька та отримувати там відповідну довідку. Але це він з міркування безпеки зробити не може, а будь-якого зв'язку з УТСЗН Київської районної ради м. Донецька не має, тому що останні залишилися на окупованої території та не перереєструвалися на вільної території України. Вважає, що з боку відповідача порушуються його конституційні гарантії на соціальний захист, що змусило його звертатися до суду з відповідним позовом.
В судовому засіданні позивач повністю підтримав свої вимоги та просив зобов'язати відповідача видати йому талони на пільговий проїзд та стягнути на свою користь вартість квитка на потяг у розмірі 242,41 грн., тобто збитки, які він поніс у 2015 році, отримавши путівку для лікування у санаторії м. Трускавець.
Представники відповідача, діючі на підставі довіреностей, позовні вимоги не визнали, вважають, що відсутня правова можливість надати ОСОБА_1 листи талонів на право одержання проїзних документів, тому що позивачем не надана інформація з постійного місця проживання про отримання раніше виданих листів талонів. Надали письмові заперечення та вказали, УСЗН Донецької області у 2013 році централізовано надавали інвалідам війни листи талонів, у тому числі ця робота проводилася і в УСЗН Київського району м. Донецька. Спростувати або підтвердити даний факт вони не можуть , так як відсутній зв'язок з вказаною установою. Просили у задоволенні позову відмовити.
Вислухавши пояснення та доводи сторін, вивчивши матеріали справи, суд прийшов до наступних висновків.
Вказані правовідносини регулюються Конституцією України, ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та іншими нормативно-правовими актами.
Встановлено, що позивач з 15 жовтня 2014 року перебуває на обліку як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції та має статус, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та статус інваліда війни 3 групи, що підтверджується довідкою УСЗН Добропільської міської ради №1422000043 від 15 жовтня 2014 року, посвідченням ОСОБА_1, як особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії серії НОМЕР_1 від 22.06.1995 року та посвідченням ветерана війни- інваліда війни 3 групи серії НОМЕР_2 від 22.10.2007 року.(а.с.3,4).
Згідно вказаної довідки позивач тимчасово зареєстрований в АДРЕСА_1 (а.с.4).
Згідно відповіді УСЗН Добропільської міської ради від 06.07.2015 року на звернення позивача, останній має відповідні пільги згідно ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , але для отримання листів талонів на пільговий проїзд позивачу необхідно надати інформацію з постійного місця реєстрації про отримання раніше виданих листів талонів на право одержання проїзних документів. (а.с.8).
Пунктом 19 ст.20 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено безплатний проїзд один раз на рік до будь-якого пункту України і назад автомобільним або повітряним, або залізничним, або водним транспортом з правом першочергового придбання квитків.
Відповідно до роз'яснення департаменту соціального захисту постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи Міністерства соціальної політики України, які надійшли позивачу на його звернення 30.09.2015 року, Законом України від 28.12.2014 року №76-V111 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» внесено зміни до Закону, згідно з якими переглянуто види пільг і компенсаційних виплат та категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи осіб, які їх отримують. Особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесені до категорії 1, будуть забезпечуватися путівками для санаторно-курортного лікування та відпочинку. Пільги з оплати проїзду для осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до категорії 1, Законом №76 не обмежено. Інші пільги та компенсаційні виплати для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 також залишено без змін.(а.с.6-7).
Встановлено, що 05.05.2015 року УСЗН Добропільської міської ради було видано ОСОБА_1 санаторно-курортну путівку на оздоровлення з 08.05.2015 -31.05.2015 року, згідно наказу начальника УСЗН від 05.05.2015 року №43/02-13. Путівка була видана як інваліду війни 3 групи.( а.с.19).
Як вбачається з пояснень позивача, та не заперечується представниками відповідача, ОСОБА_1 скористався наданою путівкою у 2015 році та проходив санаторно-курортне лікування в м. Трускавець. Але у зв'язку з неотриманням відповідних листів талонів на право одержання проїзних документів, позивач вимушений був придбати квіток на потяг за повну вартість в розмірі 242,41 грн, що підтверджується копією наданого позивачем квітка на потяг АШ №620012 сполученням Трускавець-Дніпро від 09.06.2015 року.(а.с.5).
Згідно п.3 ст.13 «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» Інвалідам війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги: безплатне позачергове щорічне забезпечення санаторно-курортним лікуванням з компенсацією вартості проїзду до санаторно-курортного закладу і назад.
Згідно «Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни», затвердженого Постановою КМУ від 12.05.1994 року №302 листи талонів на право одержання ветеранами війни і особами, на яких поширюється чинність ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», проїдних документів (квитків) безоплатно і з 50-відсотковою знижкою їх вартості видають:
-інвалідам війни, учасникам війни та особам, на яких поширюється чинність ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», - органи праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина. ( Положення доповнено пунктом 7-1 згідно з Постановою КМУ №12 від 14.01.2009).
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Управління праці та соціального захисту населення Київської районної у м. Донецьку ради місце реєстрації вказаного органу не змінювалося та перебуває у м. Донецьк вул.. Челюскинців 263.
Відповідно до ст..46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частина 2 ст. 71 КАС України передбачає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно до ст. 162 ч. 2 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про скасування рішення суб'єкта владних повноважень, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином в судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 має право на отримання листів талонів на право одержання ветеранами війни і особами, на яких поширюється чинність ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», проїзних документів (квитків) безоплатно і з 50-відсотковою знижкою, а також компенсації вартості їх проїзду.
Вимоги відповідача щодо надання соціально захищеною особою (позивачем) будь-яких доказів отримання або неотримання в минулому листів талонів на право одержання проїзних документів в умовах проведення активних бойових дій за місцем його основної реєстрації на території окупованого міста судом вважаються безпідставними та такими, що не відповідають вимогам закону та не можуть бути підставою для відмови позивачу скористатися своїми законними правами.
Обов'язок щодо спростування або підтвердження факту отримання у минулому позивачем листів талонів покладається у даному випадку саме на відповідача.
У зв'язу з тим, що відповідач, будь яких доказів щодо правомірності своєї відмови у видачі позивачу листів талонів до суду не надав, суд, на підставі досліджених в судовому засіданні доводів позивача, які не були спростовані, матеріалів справи, вважає, що з боку відповідача допущені безпідставні порушення конституційних прав та законних інтересів особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Тому позовні вимоги ОСОБА_1 слід визнати обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
У порядку ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь держави підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в розмірі 551,20 грн.
Керуючись ст.ст. 11,14,86,159-163 КАС України, на підставі Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Постанови КМУ №302 від 12.05.2004 року « Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни», суд-
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради Донецької області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради Донецької області надати ОСОБА_1 талони на пільговий проїзд до санаторно-курортного закладу відповідно до п.7-1 Положення «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни», затвердженого Постановою КМУ №302 від 12.05.1994 року.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради Донецької області на користь ОСОБА_1 у рахунок компенсації вартості квітка АШ №620012 на потяг від 09.06.2015 року сполученням Трускавець-Дніпропетровськ в сумі 242 ( двісті сорок дві) грн. 41 коп.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради Донецької області на користь держави за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в розмірі 551 ( п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного адміністративного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст.160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Надруковано власноручно в нарадчій кімнаті у одному примірнику.
Повний текст постанови виготовлений 25 травня 2016 року.
Головуючий суддя Р.Ф. Мавроді
20.05.2016