Справа № 697/1052/16-а
провадження № 2-а/697/89/2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24.05.2016 р. м. Канів
Суддя Канівського міськрайонного суду Черкаської області Льон О.М., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Канівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання неправомірними дії Канівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області Канівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області та зобовязання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Канівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання неправомірними дії Канівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області Канівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області та зобовязання вчинити певні дії, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача про відмову у здійсненні їй перерахунку пенсії, просить зобовязати Канівське об»єднане управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести їй перерахунок пенсії, призначеної відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на день призначення пенсії, та Постанови КМУ від 19.06.2013 року № 426 (в редакції, чинній на дату призначення пенсії), з 01 січня 2016 року у зв`язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям з розрахунку 90% суми заробітної плати судового розпорядника з 01.01.2016 року, на підставі довідки Територіального управління державної судової адміністрації України в Черкаській області № 715-04/16 від 04.05.2016 року про складові заробітної плати , що подається для призначення відповідно до Закону України « Про державну службу» . Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач посилається на положення ст.ст. 37, 37-1 ЗУ «Про державну службу», Постанову КМУ від 19.06.2013 року № 426, Постанову КМУ від 02.09.2015року № 644 « Про внесення змін до деяких актів КМУ» , яка набрала чинності 09.09.2015року згідно яких посадовий оклад судового розпорядника з 01.01.2016року становить 4134,00 грн. , заробітна плата - 5899,60 грн. Оскільки на її думку, рішення Канівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області не відповідає чинному законодавству та порушує її конституційне право на пенсійне забезпечення, вона змушена звернутися до суду для відновлення своїх порушених прав.
Ухвалою судді Канівського міськрайонного суду від 17 травня 2016 року відкрито скорочене провадження у справі.
Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження у справі з доданими документами отримав , подавши у встановлений законом строк заперечення проти позову.
Відповідачем подано заперечення проти позову ОСОБА_1 через відсутність правових підстав для перерахунку пенсії. В обґрунтування заперечень представник відповідача посилався на те, що позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993р. №3723-ХП. З 01 травня 2016 року з набранням чинності Закону України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015 р. втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993р. №3723-ХП (крім окремих положень). Закон України «Про державну службу» №889-VIII на сьогодні не містить норм щодо перерахунку пенсій державним службовцям. Також постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 внесено зміни, зокрема, до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», якими вилучено пункт 4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.Просить в задоволенні позову відмовити.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, вважає їх достатніми для прийняття рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 з 21.10.2008 року перебуває на обліку в Канівському об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII у розмірі 90% заробітної плати, має стаж державної служби 29р.7м.7дн., останнім місцем її роботи була посада судового розпорядника в Канівському міськрайонному суді Черкаської області.
11 травня 2016 року ОСОБА_1 звернулася із заявою до Канівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про перерахунок пенсії в звязку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям з 01.01.2016 року, надавши довідку Територіального управління державної судової адміністрації в Черкаській області № 715-04/16 від 04.05.2016 року про складові заробітної плати , що подається для призначення відповідно до Закону України « Про державну службу».
Однак, 13.05.2016 року листом Канівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області вих.. № 142/Т-10 їй було відмовлено у перерахунку пенсії .
Згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 року №1-рп/99 за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч.1 ст.58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Відповідно до ч.3 ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Вирішуючи позовні вимоги за позовом до суб'єкта владних повноважень, суд виходить із конституційних принципів, на яких базуються здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, які передбачені Конституцією України, з неможливості скасування та звуження права на пенсійне забезпечення. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобовязань, що слідує з принципів верховенства права, закріпленого ст.8 Конституції України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Згідно довідки, виданої ОСОБА_1 Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Черкаській області № 715-04/16 від 04.05.2016 року про складові заробітної плати , що подається для призначення відповідно до Закону України « Про державну службу», заробітна плата на судового розпорядника станом на 01.01.2016 року становить 5899,00 грн., в тому числі посадовий оклад - 4134,00 грн., надбавка за ранг (10) 80,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) 1685,60 грн.
Згідно ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Враховуючи те, що позивач звернулася до відповідача за перерахунком пенсії 11 травня 2016 року, то перерахунок пенсії повинен здійснюватися з травня 2016 року. Тобто, позивач має право на перерахунок пенсії з 01.05.2016 року, а не з зазначеної нею дати (01.01.2016 року).
Відповідно до положень ч.1 ст.8 та ч.1 ст.58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно із ч.3 ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, на даний час повинні застосовуватися ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що Канівське об»єднане управління Пенсійного фонду України в Черкаській області не мало правових підстав для відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії у зв`язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.
Таким чином, позовні вимоги необхідно задовольнити частково та визнати неправомірною відмову відповідача у перерахунку позивачу призначеної пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі та зобовязати здійснити такий перерахунок з 01 травня 2016 року.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст.8, ст.19, ч.3 ст.22, ч.1 ст.58 Конституції України, ст.37-1 Закону України «Про державну службу», ст.ст.42, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.2, 71, 94, ч.4 ст.122, 158 163, 183-2 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Канівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання неправомірними дії Канівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області Канівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати дії Канівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації в Черкаській області від 04.05.2016 року № 715004/16 - противоправними.
Зобов'язати Канівське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Черкаської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації у Черкаській області № 715-04/16 від 04.05.2016 року про складові заробітної плати, що подається для перерахунку пенсії державним службовцям у такому ж самому процентному відношенні, в якому її нарахування здійснювалось до 01 травня 2016 року, від суми заробітної плати судового розпорядника суду з 01 травня 2016 року.
У задоволенні решти вимог - відмовити.
Стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 551 грн. 20 коп. шляхом їх безспірного списання із рахунка суб»єкта владних повноважень - Канівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Уразі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови..
Суддя О . М . Льон