Постанова № 5789880, 17.04.2009, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
17.04.2009
Номер справи
2-а-153-2009
Номер документу
5789880
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2- а-153 -2009

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2009 р. Слов’янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Гусинського М.О.,

при секретарі Моїсеєвої О.І.,

за участю позивача ОСОБА_1, представників відповідача УТСЗН Слов’янської міської ради ОСОБА_2, ОСОБА_3,

розглянув у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Слов’янську адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Слов’янської міської ради, третя особа Управління державного казначейства в Донецькій області, про визнання дій протиправними, зобов’язання здійснити перерахунок нарахованої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зобов’язання нараховувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років, -

В С Т А Н О В И В:

20.01.2009р. до Слов’янського міськрайонного суду Донецької області звернулася ОСОБА_1 з позовом до Управління праці і соціального захисту населення Слов’янської міської ради, третя особа Головне управління державного казначейства України у Донецькій області, про визнання дій протиправними, зобов’язання здійснити перерахунок нарахованої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зобов’язання нараховувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років, посилаючись на те, що вона є матір’ю неповнолітньої дитини: доньки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, і відповідно положень Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Слов’янської міської ради, яким їй була призначені їй допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в значно нижчих розмірах, ніж це передбачено законом, так, як розмір допомоги повинен дорівнюватися з 01.01.2007 року - 434 грн., а з 01.04.2007 року – 463 грн., з 01.10.2007 року – 470 грн. щомісячно. На її прохання здійснити перерахунок допомоги та виплачувати її у відповідному розмірі, відповідач посилається на закони України «Про Державний бюджет України на 2007 рік та «Про Державний бюджет України на 2008 рік, але вона вважає, що відповідач керувався нормами законів, які суперечать Конституції України і порушують її права. Просить суд визнати дії відповідача УПСЗН Слов’янської міської ради стосовно відмови у здійсненні їй перерахунку їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку неправомірними, зобов’язати УПСЗН Слов’янської міської ради зробити перерахунок її допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зобов’язати УПСЗН Слов’янської міської ради виплачувати їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, тобто до 5.10.2010 року, у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років щомісяця.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтвердила свої позовні вимоги, дала пояснення, які співпадають із викладеним у позові, просила позовні вимоги задовольнити у повному обсягу. Представники відповідача УТСЗН Слов’янської міської ради ОСОБА_2, ОСОБА_3 у судовому засіданні позовні вимоги не визнали та пояснили, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПСЗН як особа, яка має неповнолітню дитину. Частиною другою статті 95 Конституції України встановлено, що виключно Законами про державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування таких видатків. У зв’язку з цим заява ОСОБА_1 про бездіяльність з боку УПСЗН, щодо перерахунку державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є безпідставними та надуманими. Працівники УПСЗН, як посадові особи місцевого самоврядування, не мають повноважень коригувати встановлені чинним законодавством суми державних соціальних виплат, тому суворе дотримання норм чинного законодавства посадовцями не може вважатися «протиправною бездіяльність» щодо одержувачів державної соціальної допомоги. Статтею 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривен для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Виходячи з цього, Законом України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” було передбачено відповідний обсяг видатків. 9.07.2007 року Рішенням Конституційного суду України № 6-рп/2007 деякі статті Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” визнано неконституційними, зокрема абзац третій ч. 2 ст. 56, п.п. 7, 14 ст. 71. Одночасно п. 3 цього рішення було обумовлено, що вони втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом цього рішення, тобто з 09.07.2007 року. Взяття зобов’язань щодо проведення соціальних виплат, надання пільг та компенсацій згідно з цим рішенням можливо лише у новому розмірі згідно з рішенням Конституційного Суду можливо лише у разі внесення відповідних змін до чинного законодавства, відповідних роз’яснень з вищих органів системи та збільшення фінансування з Держбюджету. В 2008 році розмір допомоги встановлювався пунктом 23 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року, згідно якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. В рішенні Конституційного суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 ці норми не визнаються не конституційними. Вважає, що немає ніяких законних підстав стягувати з управління суми, яки просить стягнути позивач, просить позовну заяву залишити без задоволення у зв’язку з безпідставністю. Також наполягала на застосуванні під час розгляду справи терміну позовної давності, вважаючи, що позивач без поважної причини пропустив річний термін для звернення до суду, при цьому просить суд не приймати до уваги пояснення позивача про те, що вона не виписує періодичні видання, так, як у приміщенні УПТСЗН Слов’янської міської ради є куточок відвідувача, який облаштований усіма нормативно-правовими актами, після офіційного опублікування там також виставлені для вільного огляду тексти рішень Конституційного суду України від 9.07.2007 року № 6-рп/2007 та від 22.05.2008 року №10-рп/2008.

Представник третьої особи Головного управління державного казначейства України у Донецькій області до суду не з’явився, але надіслав заяву про розгляд справи за відсутністю представника, та письмові пояснення по справі, згідно яких Головне управління державного казначейства України у Донецькій області просить суд під час розгляду справи врахувати, що перерахування коштів, що обліковуються на рахунку УПСЗН Слов’янської міської ради здійснювалося на момент виплати позивачу державної допомоги по догляду за дитиною і на теперішній час на підставі платіжних документів УПСЗН Слов’янської міської ради відповідно до ст. 5 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” та п. 53 Постанови Кабінету Міністрів України „Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми”, а Державне казначейство відповідно до ст. 48 Бюджетного Кодексу України здійснює тільки розрахунково-касове обслуговування розпорядників бюджетних коштів.

Суд, вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши докази по справі вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню за наступних підстав:

Позивач – ОСОБА_1 є матір’ю ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 6), є непрацюючою, з 13.12.2007 року перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Слов’янської міської ради Донецької області та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с. 8, 44,45).

Відповідно до ст. 13 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов’язкового державного страхування особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Розмір державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначений ч. 1 ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, відповідно до якої розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно довідок Управління праці і соціального захисту населення Слов’янської міської ради № 08-70/38 від 17.04.2009 року та б/н від 04.03.2009 року (а.с. 44-45), позивач перебуває на обліку в УПСЗН з 13 грудня 2007 року та одержує: допомогу при народженні дитини з 13.12.2007 року, у грудні 2007 року розмір виплаченої допомоги складав 67 грн. 96 коп., з січня 2008 року по березень 2009 року - 130 грн. 00 коп. щомісяця. Статтею 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” передбачена в розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для зареєстрованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” (справа про соціальні гарантії громадян) від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ст. 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік”.

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, яки виникли внаслідок дій положень зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення ст. 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тобто з 09.07.2007 року.

Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, визначений ст. 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, передбачений і Постановою КМ України від 11.01.2007 року № 13 „Деякі питання призначення і виплати допомоги сім’ям з дітьми”. Крім того, вказаною постановою призупинено дію абзацу першого п. 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженого Постановою КМ України від 27.12.2006 року № 1751, якою передбачався розмір вказаної допомоги на рівні прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.

Відповідно до ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Суд приходить до висновку, що постанова Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 року № 13 „Деякі питання призначення і виплати допомоги сім’ям з дітьми” є підзаконним нормативно-правовим актом, а відтак, застосуванню підлягає положення ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”.

Відповідно до ст. 5 вказаного Закону, всі види державної допомоги сім’ям з дітьми, призначають та виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна чи піклувальника).

Відтак, дії Управління праці та соціального захисту населення Слов’янської міської ради щодо відмови у здісненні перерахунку та не нарахуванні позивачу щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” за період з 13 грудня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно слід визнати протиправними, оскільки такі дії порушують права позивача, гарантовані названою статтею Закону, ст. ст. 21, 22, 46 Конституції України, так, як здійснена виплата допомоги за 18 днів грудня 2007 року в сумі 67,96 грн. значно менша, ніж та, яка повинна бути нарахована (470,0 :31х18 = 272,90 грн.).

Посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду в даному конкретному випадку не заслуговує на увагу, так, як позивач звернулася до відповідача із заявою про здійснення перерахунку допомоги 16.10.2008 року (а.с. 5, 7), в межах встановленого річного строку, таким чином строк позовної давності за грудень 2007 року позивачем не пропущений..

Питання про стягнення різниці недоплаченої допомоги позивачем не ставиться.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 статті Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік”, якими було визначено розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, не визнано не конституційними, відповідно до чого відсутні будь-які підстави для визнання дій відповідача УПТСЗН Слов’янської міської ради в частині визнання дій протиправними при нарахуванні допомоги по догляду за дитиною за 2008 рік та зобов’язання УПТСЗН Слов’янської міської ради здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік, позовні вимоги в цій частині є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Відповідно до викладеного також не підлягають задоволенню і є безпідставними станом на час розгляду судом справи заявлені позивачем вимоги стосовно зобов’язання відповідача зробити перерахунок та виплачувати їй допомоги по догляду до дитиною до досягнення нею трирічного віку на майбутнє, до досягнення ОСОБА_5 трирічного віку, тобто до 05.10.2010 року.

Таким чином суд приходить до висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 необхідності визнання дій управління праці та соціального захисту населення Слов’янської міської ради відносно відмови у виплаті ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” стосовно дитини ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, за період з 13 грудня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно протиправною, та зобов’язання Управління праці та соціального захисту населення Слов’янської міської ради зробити перерахунок призначеної ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, до досягнення нею трирічного віку в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” за період з 13 грудня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно.

Розглядаючи питання стосовно розподілу судових витрат, суд приходить до наступного: потрібно стягнути з місцевого бюджету Слов’янської міської ради на користь ОСОБА_1 понесені нею витрати по судовому збору в сумі 3 грн. 40 коп., а Управління праці та соціального захисту населення Слов’янської міської ради як державну бюджетну організацію слід звільнити від сплати судового збору.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 2 – 15, 17, 158-163 КАС України, Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп; Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008; Законом України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, ст. 62 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Слов’янської міської ради, третя особа Управління державного казначейства в Донецькій області, про визнання дій протиправними, зобов’язання здійснити перерахунок нарахованої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зобов’язання нараховувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років задовольнити частково.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Слов’янської міської ради відносно відмови у виплаті ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” стосовно дитини ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, за період з 13 грудня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно протиправною.

Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Слов’янської міської ради (м. Слов’янськ, вул. Г.Батюка, буд. 40, код ЄДРПО 25954290) зробити перерахунок призначеної ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, до досягнення нею трирічного віку в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” за період з 13 грудня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно.

В задоволені решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Стягнути з місцевого бюджету Слов’янської міської ради на користь ОСОБА_1 витрати по судовому збору в сумі 3 грн. 40 коп.

Звільнити Управління праці та соціального захисту населення Слов’янської міської ради від сплати судового збору.

Виконавчий лист видати після набрання, відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, постановою законної сили в порядку, визначеному частиною першою статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького Апеляційного Адміністративного суду через Слов’янський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 21.04.2009 року.

Суддя Слов’янського міськрайонного суду М. О. Гусинський