Головуючий у 1 інстанції - Черков В.Г.
Суддя-доповідач - Міронова Г.М.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2016 року справа №242/1173/16-а
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Міронової Г.М., суддів: Арабей Т.Г., Геращенка І.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Селидівського міського суду Донецької області від 29 березня 2016 року у справі № 242/1173/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач 15.03.2016 року звернувся до суду з даним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області, в якому просив суд: визнати незаконною діяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області щодо включення заробітку за період роботи з 01.07.2000 року по січень 2010 року ОСОБА_2 на посаді дільничого інспектора в МВС України Селидівського МВ (з обслуговування міст Селидове і Новогродівка) ГУМВС України в Донецькій області для визначення середньомісячного заробітку шахтаря; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області здійснити перерахунок пенсії з 22 травня 2015 року ОСОБА_2 у розмірі 80 відсотків середнього заробітку шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст. 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» без врахування заробітку за період роботи з 01.07.2000 року по січень 2010 року ОСОБА_2 на посаді дільничого інспектора в МВС України Селидівського МВ (з обслуговування міст Селидове і Новогродівка) ГУМВС України в Донецькій області; стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на його користь судові витрати у розмірі 551, 20 грн.; зобов'язати пенсійний орган подати до Селидівського міського суду Донецької області звіт про виконання постанови у строк один місяць з дня отримання постанови після набрання судовим рішенням законної сили.
Постановою Селидівського міського суду Донецької області від 29 березня 2016 року у справі № 242/1173/16-а відмовлено у задоволенні позову в повному обсязі.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції із винесенням нової постанови про задоволення позовних вимог в повному обсязі. Апелянт посилається на норми Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зазначає, що суд першої інстанції при вирішенні справи порушив принцип верховенства права та залишив незахищеними права позивача на справедливий розмір пенсії як особі, на яку поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Апелянт зазначив, що він є отримувачем пенсії за віком як шахтар. Звернувшись до відповідача з відповідною заявою, позивач виявив, що розмір його пенсії розрахований не з середнього заробітку шахтаря. Оскільки, середньомісячний заробіток визначався за періоди роботи з 01.03.1988 року по 28.02.1993 року та з 01.07.2000 року по 31.07.2014 року, з яких в період роботи з 01.07.2000 року по січень 2010 року позивач працював дільничим інспектором та не отримував заробітну плату шахтаря. Апелянт вважає, що включення вказаного періоду для розрахунку середнього заробітку шахтаря є неправомірним з боку відповідача.
Сторони у судове засідання не з'явились, про розгляд справи були повідомлені належним чином.
За нормами пункту другого частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, так як не прибула жодна з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено наступне.
ОСОБА_2 з 01.09.2014 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області як отримувач пенсії за віком згідно ст. 13 «а» Закону України «Про пенсійне забезпечення» (а.с. 35).
Постановою Селидівського міського суду Донецької області від 21 листопада 2014 року у справі № 242/3369/14-а, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 03.02.2015 року, позов ОСОБА_2 задоволено. Визнано незаконною діяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_2 розрахунку прожиткового мінімуму, який був застосовано при первинному призначенні в розмірі 764 (сімсот шістдесят чотири) гривні. Визнано незаконними та скасовано розпорядження Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області № 2380 від 10.09.2014 року та розпорядження Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_2. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.09.2014 року у розмірі 80 відсотків середнього заробітку шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме - 949 (дев'ятсот сорок дев'ять) гривень, з урахуванням раніше проведених виплат (а.с. 99-103, 104-106, 107-110).
Зі змісту відповіді Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області за № 9001/02 від 22.12.2015 року на звернення ОСОБА_2 вбачається, що пенсію позивачу було розраховано виходячи із прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність - 764,00 грн. Розмір пенсії складав 2292,00 грн. На виконання постанови Селидівського міського суду Донецької області від 21 листопада 2014 року у справі № 242/3369/14-а, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 03.02.2015 року позивачу було зроблено перерахунок пенсії виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність - 949,00 грн. З 01.09.2014 року пенсія позивача складає 2847,00 грн.: середньомісячний заробіток за період з 01.03.1988 року по 28.02.1993 року та з 01.07.2000 року по 31.07.2014 року - 2940,43 грн., коефіцієнт стажу - 0,47667, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,64350, розмір пенсії за віком - 1892,17 грн., доплата за понаднормовий стаж за 12 років - 91,68 грн., доплата згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 863,15 грн. (а.с. 8).
Колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позову з огляду на наступне.
Суть спору полягає в тому чи правомірно пенсійним органом при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2 у розмірі 80 відсотків середнього заробітку шахтаря, відповідно до ст. 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховано заробіток за період роботи з 01.07.2000 року по січень 2010 року на посаді дільничого інспектора в МВС України Селидівського МВ (з обслуговування міст Селидове і Новогродівка) ГУМВС України в Донецькій області.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (Закон № 345) (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних відносин) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Відповідно до статті 8 Закону № 345 Мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Частиною 2 статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат та інше.
Статтею 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
За кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Визначення заробітної плати шахтарям, з якої обчислюється розмір пенсії, проводиться відповідно до ст. 40 Закону № 1058-IV.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 8, 13 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Аналізуючи докази у справі та нормативні акти, які регулюють спірні правовідносини, колегія суддів вважає доводи апеляційної скарги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню з огляду наступне.
Відповідно до вимог позовної заяви позивач просив суд, зокрема, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області здійснити перерахунок пенсії з 22 травня 2015 року ОСОБА_2 у розмірі 80 відсотків середнього заробітку шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст. 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» без врахування заробітку за період роботи з 01.07.2000 року по січень 2010 року ОСОБА_2 на посаді дільничого інспектора в МВС України Селидівського МВ (з обслуговування міст Селидове і Новогродівка) ГУМВС України в Донецькій області.
Колегія суддів не вбачає у діях відповідача при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01.09.2014 року порушення норм Закону № 345-VІ, як, до речі і інших норм пенсійного законодавства, які Управлінням були враховані в повному обсязі. Зокрема, позивач в своєму позові, не навів змістовного та обґрунтованого мотивування, в чому саме виявилось порушення відповідачем його прав та відповідних розрахунків.
Слід звернути увагу, що механізм, за яким слід проводити перерахунок пенсії, регламентований Законом № 1058-ІV. Стаття 8 Закону № 345-VІ лише передбачає право на отримання пенсії пенсіонером-шахтарем у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як 3 розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Стаття 8 Закону № 345-VІ не скасовує та не суперечить нормам Закону № 1058-ІV щодо проведення перерахунку пенсії, вона лише передбачає додаткові гарантії щодо розміру пенсії пенсіонерів-шахтарів. Тобто, законодавство не передбачає права позивача при обчисленні пенсії використовувати заробіток шахтаря за конкретний (як того бажає позивач) період. Заробітну плату шахтаря слід обраховувати відповідно до загальних правил, викладених в Законі № 1058-ІV.
Проаналізувавши наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 167, 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Постанову Селидівського міського суду Донецької області від 29 березня 2016 року у справі № 242/1173/16-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя Міронова Г.М.
Судді Арабей Т.Г.
Геращенко І.В.