Головуючий у 1 інстанції - Чернобривко Л.Б.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2016 року справа № 415/1127/16-а
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Міронової Г.М., суддів: Арабей Т.Г.. ОСОБА_2, розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області на постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 31 березня 2016 року у справі № 415/1127/16-а за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області про оскарження дії субєкта владних повноважень, зобовязання до перерахунку та виплати пенсії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся 18.03.2016 року до суду з адміністративним позовом, який в подальшому було уточнено, мотивуючи свої вимоги тим, що з 04.05.2006 року їй призначена пенсія як державному службовцю в розмірі 89 % посадового окладу, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». Однак при обчисленні пенсії пенсійним органом не було враховано указані в довідці про складові заробітної плати «інші виплати». Позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, на що отримала відмову. Просив суд визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області щодо невключення до складової заробітної плати при розрахунку пенсії державного службовця ОСОБА_3 інших виплат; зобовязати Управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області включити до складових заробітної плати при розрахунку пенсії державного службовця ОСОБА_3 інші виплати, визначені у довідці про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (з додатками) в розмірі 89 % заробітної плати; зобовязати Управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області здійснити ОСОБА_4 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 04.05.2006 року з урахуванням інших виплат, визначених у довідці про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (з додатками) в розмірі 89 % заробітної плати.
Постановою Лисичанського міського суду Луганської області від 31 березня 2016 року у справі № 415/1127/16-а позов ОСОБА_3 задоволено частково.
Визнано незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області щодо невключення до складової заробітної плати при розрахунку пенсії державного службовця інших виплат.
Зобовязано Управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області включити до складових заробітної плати при розрахунку пенсії державного службовця ОСОБА_3 «інші виплати», визначені у довідці про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 89 % заробітної плати.
Зобовязано Управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області здійснити ОСОБА_4 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 01 вересня 2015 року з урахуванням інших виплат, визначених у довідці про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (з додатками) у розмірі 89 % заробітної плати.
Пенсійним органом на постанову суду подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог та прийняти нову, якою в частині задоволених позовних вимог відмовити в повному обсязі.
В апеляційній скарзі посилається на ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 99, 100, 185, 186, 202 Кодексу адміністративного судочинства України та зазначає, що позовні вимоги є необґрунтованими, оскільки здійснити перерахунок пенсії позивачу можливо лише враховуючи заробіток, який складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років. Статтею 33 Закону України «Про державну службу» та постановою Кабінету Міністрів України № 865 передбачено, які саме надбавки застосовуються для призначення (перерахунку) пенсії. Апелянт зазначає, що, оскільки нормами чинного законодавства передбачено, які саме виплати враховуються для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, то здійснити перерахунок з іншими даними неможливо.
Сторони у судове засідання не зявились, про розгляд справи були повідомлені належним чином.
За нормами пункту другого частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, так як не прибула жодна з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне постанову суду змінити з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області та отримує пенсію за віком з 04.05.2006 року.
Позивач 02.03.2016 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії згідно із Законом України «Про державну службу» із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення (а.с. 6).
Пенсійний орган 09.03.2016 року листом повідомив позивача про те, що постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» для призначення пенсій враховуються розміри виплат: посадовий оклад, надбавка за ранг, кваліфікаційні класи (у випадку ОСОБА_3 це надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи та премія), вислугу років. Інші виплати для розрахунку пенсій зазначеною постановою не передбачені (а.с. 7).
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку він фактично отримував на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги.
Колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції слід змінити з огляду на наступне.
Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (далі Закон № 3723-XII в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Згідно ст. 37-1 Закону № 3723 (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95ВР "Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на
державній службі та інших надбавок.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
За приписами п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу", враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.
Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» в структуру заробітної плати входить додаткова заробітна плата, а це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Також згідно цього Закону до заробітної плати відносяться інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Стаття 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно до довідки № 12/12-09-05/20 від 16.03.2016 року, виданої на імя ОСОБА_3, про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» , інші виплати ОСОБА_4 за період з 01 квітня 2004 року до 31 березня 2006 року становили 4694,63 грн., а саме: червень 2004 року 238,00 грн. (матеріальна допомога на оздоровлення); червень 2005 року 1361,99 грн. (матеріальна допомога на оздоровлення); вересень 2005 року 400 грн. (матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань); жовтень 2005 року 1016,64 грн. (матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань), березень 2006 року 1678,00 грн. (матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань) (а.с. 8, 9).
Згідно довідки № 12/12-09-05/20 від 16.03.2016 року про складові заробітної плати позивача на всі виплати, включені в довідки, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, доводи апеляційної скарги про те, що суми матеріальної допомоги на які нараховувався збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788-XII.
Окрім того, колегія суддів вважає за необхідне звернути увагу на наступне.
За положенням ч. 1 ст. 40, 42 Закону № 1058 підставами для призначення та перерахунку пенсії є два критерії: стаж (страховий стаж) та заробітна плата та їх збільшення.
В даному випадку перерахунок пенсії позивачу є відновленням допущеного пенсійним органом порушення при відмові в обчисленні заробітку при перерахунку пенсії і до спірних правовідносин не може бути застосована нова редакція Закону № 3723.
Колегія суддів вважає, що за умови надання позивачем довідки № 12/12-09-05/20 від 16.03.2016 року з тими даними, яких не було зазначено в довідці при призначення пенсії, у пенсійного органу не було законних підстав перераховувати пенсію з дати її призначення.
Визначення судом першої інстанції датою здійснення перерахунку 01 вересня 2015 року нічим не мотивовано. Оскільки позивачем заява про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» подана 02.03.2016 року, то перерахунок пенсії повинен бути здійснений з 01.03.2016 року на підставі приписів ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якою передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.
Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції помилково зазначено дату перерахунку пенсії, а тому вимоги апеляційної скарги необхідно задовольнити частково, а постанову суду першої інстанції змінити.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 195, 197, п. 2 ч. 1 ст. 198, 201, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області задовольнити частково.
Постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 31 березня 2016 року у справі № 415/1127/16-а - змінити.
В абзаці четвертому резолютивної частини слова та цифри «з 01 вересня 2015 року» замінити на слова та цифри «з 01 березня 2016 року».
Доповнити резолютивну частину постанови Лисичанського міського суду Луганської області від 31 березня 2016 року у справі № 415/1127/16-а пятим абзацом наступного змісту: «В решті позовних вимог відмовити».
Абзаци пятий вважати абзацом шостим.
В іншій частині постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 31 березня 2016 року у справі № 415/1127/16-а - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя Г.М. Міронова
СуддіТ.Г. Арабей
ОСОБА_2