Постанова № 57894596, 19.05.2016, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.05.2016
Номер справи
823/214/16
Номер документу
57894596
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2016 року справа № 823/214/16

16 год. 15 хв.м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

секретар судового засідання Будченко А.Ю.,

за участю представників:

позивача ОСОБА_1,

відповідачів ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області, Головного управління Національної поліції в Черкаській області про зобовязання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_3 подала позов, в якому, з урахуванням заяви про уточнення та зменшення позовних вимог, просить:

- зобовязати Головне управління Національної поліції в Черкаській області прийняти позивача на службу;

- визнати період з 06 листопада 2015 року по момент прийняття на службу до Національної поліції України, вимушеним прогулом;

- зобовязати УМВС України в Черкаській області оплатити допомогу по вагітності та пологах за 14 днів в сумі 1520 грн 34 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що її було звільнено з органів внутрішніх справ у звязку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації) за її рапортом від 06.11.2015, одночасно з яким позивач подала заяву про прийняття її на службу до Головного управління Національної поліції в Черкаській області, проте на службу до вказаного органу позивач прийнята не була, що є порушенням чинного законодавства, зокрема, Закону України Про Національну поліцію.

Крім того, позивач зазначає, що при звільненні не було враховано положень чинного законодавства, яке регулює питання обмеження на звільнення працівників, адже звільнення вагітних жінок з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, крім повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обовязковим працевлаштуванням.

Також позивач вказує на те, що управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області їй не доплачена допомога по вагітності і пологах за чотирнадцять днів.

Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримала в повному обсязі та просила його задовольнити.

В письмових запереченнях на адміністративний позов управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області просило в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що постановою Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 року № 730 Про утворення територіальних органів національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ утворено територіальний орган Національної поліції Головне управління Національної поліції в Черкаській області.

Наказом МВС України від 06.11.2015 №1388 Про організаційно-штатні питання визнано такими, що втратили чинність, штати органів, підрозділів, закладів, установ та підприємств МВС України згідно з Переліком змін у штатах МВС. Згідно витягу з Переліку змін у штатах МВС в УМВС України в Черкаській області ті скасовуються всі штати, скорочується всі посади.

З урахуванням вимог перелічених нормативно-правових актів 06.11.2015 всі працівники Управління внутрішніх справ України в Черкаській області повинні бути звільнені зі служби (з роботи). Оскільки позивач 06.11.2015 подала рапорт про звільнення, то відповідно даний рапорт задоволено та прийнято наказ управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області № 312 о/с від 06 листопада 2015 року в частині звільнення позивача з органів внутрішніх справ в запас Збройних сил України за пунктом 64 з (у звязку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації), а відтак і УМВС в Черкаській області діяло на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Щодо позовної вимоги про зобовязання оплатити допомогу по вагітності та пологах за 14 днів управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області зазначило, що лікарняний листок від 08.12.2015 виданий після припинення трудових відносин, роботодавцю не вручався, а тому оплаті не підлягає.

В письмових запереченнях на адміністративний позов Головне управління Національної поліції в Черкаській області просило в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що Головне управління Національної поліції в Черкаській області не являється правонаступником управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області.

Окрім того у Головного управління Національної поліції в Черкаській області відсутні підстави для прийняття позивача на службу до поліції, позаяк Законом України Про Національну поліцію визначений відповідний порядок проходження служби та відповідні вимоги до поліцейських, а саме п.п. 2 п. 3 статті 49 Закону України Про Національну поліцію визначено, що незалежно від професійних та особистих якостей, рівня фізичної підготовки та стану здоровя на службу в поліції не можуть бути прийняті особи, які звільнені або мали бути звільненні з посади на підставі Закону України Про очищення влади.

Головне управління Національної поліції в Черкаській області посилається на те, що ОСОБА_3 складала повідомлення про підозру та клопотання про обрання запобіжного заходу у кримінальних провадженнях, з огляду на що підпадає під дію підпунктів 10 та 11 пункту 2 статті 3 критерії здійснення очищення влади (люстрації) Закону України Про очищення влади.

В судовому засіданні представник відповідачів проти позову заперечила з підстав, викладених в письмових запереченнях на адміністративний позов та просила в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Заслухавши представників сторін, свідків, повно, всебічно, обєктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

ОСОБА_3 прийнята на службу в органи внутрішніх справ згідно наказу № 38 док від 17.07.2002. Наказом управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області від 03.10.2014 № 329 о/с позивача призначено на посаду слідчого слідчого відділення Черкаського РВ УМВС.

Наказом управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області № 282 о/с від 09.10.2015 позивачу надано оплачувану відпустку у звязку з вагітністю та пологами з 24 вересня 2015 року до 27 січня 2016 року.

06 листопада 2015 року позивач подала до УМВС України в Черкаській області рапорт про звільнення з органів внутрішніх справ у звязку з переходом у встановленому порядку на службу до Національної поліції України.

Наказом управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області № 312 о/с від 06.11.2015 згідно з пунктом 9 розділу ХІ Закону України Про національну поліцію та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ на підставі рапорту від 06.11.2015 звільнити майора міліції ОСОБА_3 слідчого слідчого відділення Черкаського районного відділу управління УМВС України в Черкаській області у запас Збройних Сил за пунктом 64 з (у звязку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інших міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації).

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що спеціальним законом, який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України є Закон України Про Національну поліцію від 2 липня 2015 року № 580-VIII (далі - Закон України № 580-VIII).

Відповідно до статті 1 Закону України № 580-VIII Національна поліція України (далі - поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.

Закон України № 580-VIII був опублікований 06.08.2015 року в газеті Голос України та відповідно до Прикінцевих та перехідних положень, набрав чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування, тобто 07.11.2015, крім, зокрема, пунктів 8 11 Прикінцевих та перехідних положень, які набрали чинності з дня, наступного за днем опублікування Закону, тобто 07.08.2015.

Пунктом 9 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 580-VIII передбачають, що працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції. Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.

Отже, Законом № 580-VIII передбачена альтернатива вибору працівників міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, а саме: прийняття на службу за їх згодою або проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.

У цьому контексті слід також зазначити, що пункти 9 та 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 580-VIII передбачають вирішення питання подальшого проходження служби діючими співробітниками міліції до 06.11.2015 включно. Вказані норми є імперативними, тобто неприйняття працівника міліції на службу до поліції до вказаного терміну є безальтернативною підставою для його звільнення зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів.

Порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, їх права і обовязки визначає Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затверджене постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року № 114 (далі Положення).

Відповідно до пункту 1 Положення до рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ належать особи, які перебувають у кадрах Міністерства внутрішніх справ і яким присвоєно спеціальні звання, встановлені законодавством.

Згідно з пунктом 64 з Положення особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади, установи, організації.

Як свідчать матеріали справи, позивача звільнено за пунктом 64 з (у звязку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інших міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації) на підставі рапорту ОСОБА_3 від 06.11.2015 згідно з пунктом 9 розділу ХІ Закону України Про Національну поліцію та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.

Як свідчить рапорт позивача від 06.11.2015, ОСОБА_3 просила звільнити її з органів внутрішніх справ у звязку з переходом у встановленому порядку на службу до Національної поліції України.

Отже, в даному випадку суд вважає, що позивач мала намір продовжувати службу саме в Національній поліції України, однак прийняття її на службу не відбулося в порушення вимог чинного законодавства, яке передбачає гарантії працевлаштування для певних категорій осіб.

Так, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 580-VIII не врегульовано порядку звільнення вагітних жінок, а тому на підставі статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне застосувати до спірних правовідносин положення Кодексу законів про працю України, а саме статті 184.

Відповідно до частини 3 статті 184 Кодексу законів про працю України звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років - частина шоста статті 179), одиноких матерів при наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обовязковим працевлаштуванням. Обовязкове працевлаштування зазначених жінок здійснюється також у випадках їх звільнення після закінчення строкового трудового договору. На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата, але не більше трьох місяців з дня закінчення строкового трудового договору.

Пряма заборона на звільнення перелічених працівників протягом встановлених строків означає, що вони взагалі не можуть бути кандидатами на звільнення. Вони мають субєктивне право залишитися на роботі (крім випадків повної ліквідації підприємства) і питання про їх звільнення, якщо підприємство не ліквідовується, не може ставитися взагалі. Якщо підприємство ліквідується допускається звільнення таких працівників з обовязковим працевлаштуванням.

Судом встановлено, що ОСОБА_3, звільнена з посади слідчого слідчого відділення Черкаського районного відділу, перебуваючи у відпустці у звязку з вагітністю та пологами, при цьому позивач працевлаштована не була.

Окрім того, позивача звільнено за пунктом 64 з (у звязку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інших міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації) на підставі рапорту ОСОБА_3 від 06.11.2015 згідно з пунктом 9 розділу ХІ Закону України Про національну поліцію та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ. Однак питання щодо прийняття ОСОБА_3 на службу в органи Національної поліції в Черкаській області вирішено не було.

Отже, в даному випадку суд вважає, що рапорт позивача від 06.11.2015 та наказ № 312 о/с від 06.11.2015, враховуючи положення статті 184 Кодексу законів про працю України, є достатніми підставами для розгляду Головним управлінням Національної поліції в Черкаській області питання щодо прийняття ОСОБА_3 на службу в органи Національної поліції в Черкаській області.

Щодо позовної вимоги про зобовязання УМВС оплатити допомогу по вагітності та пологах за 14 днів в сумі 1520 грн 34 коп. суд зазначає наступне.

Лікарняний листок від 08.12.2015 № 628270 КЗ Черкаський міський пологовий будинок, центр матері та дитини виданий після звільнення ОСОБА_3 з УМВС України в Черкаській області, роботодавцю не вручався, а відповідно і оплаті не підлягає. При цьому суд зазначає, що згідно довідки ліквідаційної комісії Черкаського РВ УМВС від 05.04.2016 № 14928 за період з 24.09.2015 по 27.01.2016 позивачу нараховано 13683 грн 08 коп. та виплачено 12985 грн 24 коп. (з урахуванням утримання 697 грн 84 коп. військового збору та єдиного соціального внеску).

Щодо позовної вимоги про визнання періоду з 06 листопада 2015 року по момент прийняття на службу до Національної поліції, вимушеним прогулом, суд зазначає, що згідно Кодексів законів про працю, вимушеним прогулом вважається період з часу незаконного звільнення по дату прийняття на службу чи поновлення на службі працівника. В даному випадку, позивача звільнено законно на підставі її рапорту, а тому суд вважає дану вимогу такою, що не підлягає задоволенню.

За таких обставин, враховуючи вимоги статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що для захисту порушених прав позивача слід зобовязати Головне управління Національної поліції в Черкаській області вирішити питання щодо прийняття ОСОБА_3 на службу в органи Національної поліції в Черкаській області, у звязку з чим позов належить задовольнити частково.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

постановив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобовязати Головне управління Національної поліції в Черкаській області вирішити питання щодо прийняття ОСОБА_3 на службу в органи Національної поліції в Черкаській області.

В задоволенні решти вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.О. Гаврилюк

Постанова складена у повному обсязі 24.05.2016.